Társasházak jogásza!


Majordomus # 2021.11.26. 21:59

Laci 100
Igen.

Szomorú örökös # 2021.11.26. 18:03

laci100

A tulajdonosok nem kötelesek a lépcsőházban járni-kelni, nézelődni

De nem is kötelesek a 4 fal közé bezárva élni. Sajnos ez az egyik leghatásosabb közlési mód, fogadd el!
Bírom, mikor szerelés előtt kiértesítem hasolnó módon a lakókat, erre közlik, mikor majdnem kimaradnak, hogy „bocsi, nem tudtam róla”. :-D

laci100 # 2021.11.26. 17:54

Tisztelt Hozzáértők!

A tulajdonostársakkal való írásbeli közlésnek minősül-e (jogi értelemben), ha a közös képviselő a társasház lépcsőházába kifüggeszt egy iratot?

(A tulajdonosok nem kötelesek a lépcsőházban járni-kelni, nézelődni, különösen nem kötelesek éppen akkor, amikor ki van függesztve valami egy ideig. A tulajdonosok huzamosabb ideig távol lehetnek, pl. külföldön.)

Köszönöm

Majordomus # 2021.11.26. 15:38

László
Egyszerűen arról van szó,hogy az önkormányzat mint tulajdonos,a bérleti díjakat nem emelte,de az újonnan kötött szerződésekben már átháritotta rád mint bérlőre a társasház üzemeltetési és felújitási költségeinek a te lakásodra jutó hányadát.

Ez mindenhol igy van.
Bérleti dij+rezsi+közös költség.
Az egyik 35 m2-es lakásomra ma fizetett a bérlő 106.200 ft-ot a fenti tételekre.

Ezt vesd össze azzal amit te fizetsz,és utána panaszkodjál.

drbjozsef # 2021.11.26. 10:54

László,

Egyébként meg : kötöttél egy lakásbérleti szerződést az önkormányzattal. Aszerint kell fizetned, és pont. Ez nem kívánságműsor. Esetleg vedd elő, és olvass bele.

drbjozsef # 2021.11.26. 10:53

László,

Bemész az önkormányzat lakásosztályára, és megkérdezed, mi alapján fizeted a külön szolgáltatási díjat.
Kevergeted itt a fogalmakat, és téves következtetéseket vonsz le.

A törvény NEM tiltja, hogy a bérlő fizesse meg a közös költséget. Azt írja, hogy azt a tulajdonosnak KÖTELESSÉGE fizetni a ház felé. De a bérbeadó ettől még kérheti a bérlőtől, nem tilos azt. Nézz már szét a piaci albérlet piacon : ötször ekkora bérleti díj MELLETT is MINDEN bérlő fizeti a közös költséget IS a bérbeadónak, az pedig a társasháznak (legfeljebb technikailag kihagynak egy lépést, de az mindegy.)

A "külön szolgáltatási díj" pedig konkrétan definiálva kell legyen az önkormányzat bérlakásokra vonatkozó rendeletében. Keresd meg a honlapon, vagy ha bemész, kérd el azt is.

Egyébként nem kötelező szociális alapon lakást bérelni, fizethetsz ötször ennyit is, ha neked az a jobb - sikerülni fog neked, ha sokat hepciáskodsz az önkormányzattal.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.26. 10:52

hiszen a törvény nem engedi
Ez a tévedés - így a tobbi fejtegetés lényegében felesleges.

Nem vagy grafomán egy kicsit?

Ungvári # 2021.11.25. 21:53

Tisztelt Mindenki!
Tisztelt társasházi joghoz, és önkormányzati lakásbérléshez értők!
Bérelek egy kis 29 m2 önkormányzati lakást már 4 éve. 90 lakás van ebben a tömbben. Ebből csak öten vagyunk önkormányzati bérlők.
Mindenki szociális alapon bérel és mindenkinek ugyanannyi a bérleti díja és a szemétszállítás díja is. Egyszer csak a véletlen folytán derült ki a számomra, hogy egyedül én fizetek még egy plusz tételt az 5 bérlő közül.
Ez a tétel a plusz a közös költség.

A többi bérlő két tételt fizet
1 bérleti díj
2. szemétszállítás

Én hármat tételt fizetek.

  1. bérleti díj
  2. szemétszállítás
  3. közös költség

Megkérdeztem az önkormányzatot, hogy miért is van ez így??!! Az volt a válasz, hogy 2016 óta az új bérlőkkel már fizettetnek egy úgynevezett
"Külön szolgáltatás díj" tételt is amit a bérlőre mint közös költség nevezettként írnak a csekk fejlécére és fizettetik a berlővel. Mi van???
A társasházi törvény 24$ kimondja, hogy a közös költség a tulajdonjoghoz tatozó fizetési kötelezettség. Csak akkor nem az ha a társasház szmsz e máképp nem rendelkezik. Nálunk a társasházi szmsz erről másként nem rendelkezik.
Így ez a törvény azt jelenti, hogy:

"A társasházi közös költség mint rezsi költség a társasházakról szóló 2003.
évi CXXXIII. törvény. 24. paragrafusában foglaltak szerint a tulajdonostársakat terheli, így a bérleti jogviszony megléte esetén sem válik a bérlő a közös költség megfizetésére kötelezetté a
tulajdonos helyett a társasház felé."

Ráadásul nálunk a többi bérlő nem fizeti a közös költséget.
( Jogosan, hiszen a törvény nem engedi)
Hiába mondom nekik és írtam is nekik. Nem akarják ezt megvàltoztatni az önkormányzat ezt nálam. Több mint 500 ezer Ft al többet fizettem már mint a többi bérlő ebben a házban úgy, hogy minden lakás ugynakkora m2 és mindegyik összkomfortos. Minden lakás ugyanolyan beosztású is. Tükörlakások ezek. Mindegyik 29 m2.
Megkérdeztem, hogy ha én külön szolgáltatásként fizetem meg a közös költséget akkor az mikből áll. Azt mondták, hogy ugyanaz mint a közös költség tételei. Közös világítás, lépcsőház takarítás, kaputelefon biztosítása stb. Mire megkérdeztem, hogy mitől KÜLÖN szolgáltatás ez??!! Én nem veszek semmilyen olyan külön szolgáltatást igénybe amit a többi bérlő ne venne igénybe. Nem tudtak rá válaszolni. Arra sem, hogy a többi bérlővel mièrt nem fizettetik ezt meg.

  1. a társasházi törvény nem engedi ezt a tételt áthárítani a bérlőre.
  2. Nincs külön szolgáltatás amit igénybe vennék.
  3. Különbséget tesz bérlő és bérlő között ismeretlen szempontok alapján.

Ha valaki komolyabb jogi választ tudna adni erre, azt nagyon megköszönöm!
Ha esetleg ezügyben fel tud hívni valaki.....azt azonnal vissza is hívnám :)

Köszönettel!
László
06 70 585 5896

Majordomus # 2021.11.21. 10:49

Ez csakis akkor lehetséges ha volt kiegészítő üvegkár biztosításod.
Általában ez az a kár amivel nem okoskodik a biztosító.

Zöldövezeti11 # 2021.11.20. 13:26

A biztositó felé 48 órán belül be kell jelenteni a káreseményt. Ha ez nem történik meg,nem köteles a biztositó fizetni.
Na ez a sok ok közül az egyik amiért én általában önként nem kötök biztosítást. Van még vagy 7 -8 ok.
De ha már társasházi biztosításról van szó pont ott volt egy eset amikor egy ablakkáromat kifizették.... kb. 3 héttel az esemény után mentem a biztosítóhoz és fizettek. Ráadásul duplán, igaz csak 2 hónappal később.
A vazul viszont jól ki lett osztva.

Majordomus # 2021.11.19. 22:50

Azért nem irtuk meg,mert mi értünk hozzá!
A biztositó felé 48 órán belül be kell jelenteni a káreseményt. Ha ez nem történik meg,nem köteles a biztositó fizetni.
Egyetlen cég van ahol ez az idő 72 óra.
Három év után csak elnéző mosolyra számithat a biztositótol.

Hapciusz # 2021.11.19. 21:05

Vazul 48

bár biztos nem olvasod már.
A társasháznak remélhetőleg van biztosítása vagy a lakásotoknak. Első lépésben a biztosítóhoz fordulj, ha kifizetik a károtokat, akkor perelni sem kell.
Ha 4 évig nem volt közgyűlés és elszámolás, akkor a kerület jegyzőjéhez fordulj.

Ezt a többiek is megírhatták volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.14. 19:14

Az elévülési idő öt év.
Három napot vártál az ázással és éveket a kártérítéssel? Nem vagy az a kapkodós típus.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.14. 19:12

Ezen az alapon a társasházat tudod perelni. A közös képviselővel szemben vesztenél.

Szomorú örökös # 2021.11.14. 18:42

Vazul48

Az ajtót én is kapásból fel tudtam volna törni, csak kellett volna két tanú, hogy nem én csináltam a csőrepedést.

Erre én csak MajorDomust tudnám idézni (aki nem mellesleg épp társasházkezelő): „A saját pipogyasága miatt nem másokat kell hibáztatni.
Én egészen konkrétan azért erre utaltam, mert nyilván a két tanú begyűjtése is a te feladatod lett volna. Ehelyett három napig vártál a csodára (na meg a két tanúra). Ez nem fikázás, csak konkrétan a leírtak alapján ők is leírták a véleményüket, amihez joguk van.

A kérdésemre, hogy mennyi az elévülési idő kártérítési ügyben, még célzást sem tett senki.

A leírás alapján egyáltalán nem biztos, hogy nyernéd azt a pert, inkább engedd el.

Vazul48 # 2021.11.14. 18:16

Érdekes számomra, hogy mindenki milyen jól tud fikázni. A részletek leírása nagyon hosszú lenne. Túl bonyolult az ügy ahhoz, hogy itt részletezzem. Az ajtót én is kapásból fel tudtam volna törni, csak kellett volna két tanú, hogy nem én csináltam a csőrepedést.
A kérdésemre, hogy mennyi az elévülési idő kártérítési ügyben, még célzást sem tett senki.

Majordomus # 2021.11.14. 16:41

drb...-vel értek egyet!

Három napig várni a csodát???

Ha nem adja át a kulcsot,rögtön hívom a Zárkirályt hogy nyissa fel a kazánház ajtaját.

A saját pipogyasága miatt nem másokat kell hibáztatni.

Mindettől függetlenül kérdés az,hogy a képviselő miért nem lépett az ügyben???

Szomorú örökös # 2021.11.14. 16:30

Vazul48

Bár most az is megfordult a fejemben, hogy azért is jó lenne, mert a gázsit felvette, de nem csinált semmit.

Ezért a társasház tudná szerintem együttesen perelni, te, mint egyetlen lakó nem igazán.

drbjozsef # 2021.11.14. 16:17

Azért szeretném perelni, mert kárt okozott.
Az még kevés. Ahhoz az is kell, hogy jogellenesen okozza azt a kárt.

Három napig áztatok, és néztétek? Én legfeljebb egy óra múlva úgy betörtem volna azt az ajtót, mint a pinty.

drbjozsef # 2021.11.14. 16:14

Nem akar megzavarni csip-csup részletekkel, amúgy is másodlagosak...

Vazul48 # 2021.11.14. 15:52

Kedves K.B.S.
Elnézést kérek, mert valóban felületes voltam. Azért szeretném perelni, mert kárt okozott. Gyenge a fantáziám, mert nem tudtam elképzelni, hogy egyáltalán másért is lehetne. (A tetőtéri kazánháztól leázott a lakásunk, de három napig még a kulcsot sem volt hajlandó odaadni, hogy a nagyobb kárt elháríthassuk.) Bár most az is megfordult a fejemben, hogy azért is jó lenne, mert a gázsit felvette, de nem csinált semmit. Már negyedik éve nincs lezárt elszámolás sem.
Egyébként pesti társasházról van szó, hogy ebben is kicsit pontosabb legyek..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.14. 14:02

Hátha még elárulnád, mire szeretnéd perelni!

(Csak hogy értsd: ha például válópert szeretnél indítani vele szemben, azt akkor teheted, ha házastársad. Ha munkaügyi perre gondolsz, ahhoz vagy neked kell az ő munkavállalójának lenned, vagy neki a tiednek. Ha apasági pert akarsz, akkor neki férfinak kell lenni, neked pedig nőnek egy betöltetlen apaságú, egy évesnél fiatalabb gyerekkel... Etc.)

Vazul48 # 2021.11.14. 13:01

Tisztelt Ügyvéd urak!
Segítséget szeretnék kérni elévüléssel kapcsolatban.
A társasház közös képviselőjét szeretném perelni, de felmondott. Már saját káromon megtanultam, hogy közgyűlési hozzájárulás kell, de jelen esetben (már átadta a házat az új KK-nak) mi a teendő és meddig lehet perelni?
Az is érdekelne, hogy valaki elvállalná-e az ügyet?
Köszönettel:
Vazul48

Szomorú örökös # 2021.11.14. 12:42

MajorDomus

És eddig nem jutott eszedbe a tulajhoz fordulni ?

Áááááááááááá, dehogy! Szerinte mindent intézzen a közös képviselő. :-D
Esetleg te, mint profi házkezelő, magyarázd már el neki, hogy mi is a közös képviselő feladata egy társasházban! :-)

Majordomus # 2021.11.14. 11:23

És eddig nem jutott eszedbe a tulajhoz fordulni ?
A szellőzőcső meghosszabbitása érdekében a tetősik fölé!
Az megoldaná a problémát.