Társasházak jogásza!


Szomorú örökös # 2022.01.30. 09:53

1Peter

Szeretném megkérdezni, hogy van-e arra mód tulajdonosaként, hogy a közös képviselettől megvonjam azt a jogot, hogy a nevemben intézkedhessen?

Ezt csakis a komplett közösség teheti meg, de azt is csak úgy, hogy lakógyűlést hív össze és leváltja.
Egyetlen lakó ezt nem teheti meg a többiektől függetlenül, te önállóan nem intézkedhetsz társasházi ügyekben.

1Peter # 2022.01.30. 09:24

Kedves Fórumozók!

Társasházzal kapcsolatos kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Egy többlakásos társasházban lakom, egy jelentős projekt előtt áll a ház, ami az összes tulajdonosra hatással lesz. Sajnos a közös képviselő nem válaszol semmilyen kérdésre sem, a bejelentett hibákat sem intézi, az intézőbizottság sem tájékoztatja semmiről a lakóközösséget.
Szeretném megkérdezni, hogy van-e arra mód tulajdonosaként, hogy a közös képviselettől megvonjam azt a jogot, hogy a nevemben intézkedhessen?
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2022.01.22. 15:12

zelszi,

Ha bemész a pincébe és látsz egy(több) csapot a falon, tudni fogod, hány lakást zár el?
Nem egyszerűbb és biztosabb ezt megkérdezni?
Kommunikáció, kommunikáció, kommunikáció, ahogy Lenin mondta.

Személyes adatokhoz meg semmi közöd. De ha gondolod, nekem elküldheted a neved, kártyaszámod, pin kódod.

zelszi # 2022.01.22. 13:38

Nos, értem. Pont ezért érdekeltek a helyi viszonyok, mert fel kell újítani a lakást, és a közös képviselő nagyjából mindent visszadob, miért nem lehet...
Például megtagadhatja a pincebérlő, hogy bemenjünk oda ahol a víz leeresztő csapok találhatók? Olyanokat is tudni szeretnénk, ha véletlen még fűtési szezonba kellene leállítani a rendszert (nyilván nem nagy örömünkre, de ha a felújító tavasszal ér rá) tudni szeretnénk hol vannak a légvezetékbe épített elzárók, hogy hány lakástól kellene beleegyezés, ha pl. radiátort cserélnénk.) Meg ilyenek....

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.22. 11:04

Hát igen. Crurchill is megmondta: a demokrácia csapnivaló berendezkedés - de még senki nem talált ki jobbat.
Gyanítom, te sem.

matthiasi # 2022.01.22. 10:42

zelszi !
Hogy ne kelljen keresgélned bemásolom ide :

Azért akadnak anomáliák. pl. a soron következő felújítások reperációk kijelőlése eléggé szubjektiven történik.
Tény hogy a közgyűlések előtt egy héttel - 10 nappal megküldik az elfogandó programot. Ajánlattal, kijelölt kivitelezővel, leírt konkrét árral. De azt előtte valakinek ki kell ötletelni, hogy mi a szükséges. Na itt van az un. korrupció lehetősége.

pl. az egyik vállalkozó aki kb. 10 éve a házban tevékenykedik, néha bizony az egyéni lakásokban is vállal munkát... és bizony olyanoknál akik súgnak a kijelőlendő munkáknál. A kivitelező megkapja a zsiros társasházi munkát, cserébe elvégzi a döntéshozónál bagóért a munkát. Nyilván nem ingyen, de .. hogy mennyiért az titok. vagy pl. pár éve egy 200 nm -es tűzfal rendbehozása során az érdekelt lakás
tűzfalnál lévő falát 100nm -en ingyen leszigetelték. Még pofátlanul meg is jegyezték, hogy nincs többletköltség. Nem mama, lópikula.

  1. Fel kellett ragasztanai az anyagot, -hőszigetelő anyag, ragasztó,,
  2. dübelezni kellett

3 simára kellett csiszolni,
4. hálózni kellett,
5. vékonyvakolattal ellátni, na ez már azonos a másik 100 nm -el.

4 éve, még nem évült el.
A másik . Valamely rendcsináló kitalálta és a közgyűléssel megszavaztatta, hogy a folyosón lévő tárgyakra un. többlethasználati díjat számítanak fel és a közösköltséggel kiszámlázzák. Ok. de legalább pontosan számolnának. Van egy kis 30 cm x 30 cm szekrényke
, az akárhogy számlom nincs még 0,1 nm se. Pontosan 0,09 nm. Na most mivel az a pár tag aki a közgyűlésre jár ( max harmada az egész brancsnak ) és eléggé türelmetlenek, így nem mindent vesznek bé a közgyűlési jegyzőkönyvbe. gondoltam előre megküldöm a közös képviselőnek, mint javaslatot észrevételt. Természetesen ajánlottan.
Valahogy így .

Tehát azokat akiket keresel az un. belső körhöz tartoznak.. A társasházban azokat a műveleteket végzik el amit ők kiötölnek... a saját embereikkel. Hogy van e visszaosztás nem tudom, de a megbízást sok más úton is meg lehet hálálni.
A közgyűlés általában megszavazza. Mit lehet tenni ,
Jön a közgyűlésre a meghívó... nálunk kb. 8 nappal előtte... a közgyűlésen általában kész tények elé állítják a résztvevőket, azok pedig automatikusan megszavazzák a napirendi pontokat.

matthiasi # 2022.01.22. 10:26

zelszi

Majd fogsz ilyen esettel is találkozni :

matthiasi#Jelentem!2022.01.16. 10:36
Egy hete tettem fel.
Kapás nem volt !

Zöldövezeti11 # 2022.01.22. 10:14

zelszi

a bizottsági tagok pedig írásban nyilatkoztak neki, hogy nem adják ki nekem személyes adataikat.

Mert azok egy belső körhöz tartoznak... bizonyos előjogokkal.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.22. 09:01

Minek neked a bizottsági tag címe, telefonszáma? A társasház törvényes képviselője a közös képviselő. (De még az ő címét, telefonszámát sem kell tudnod, a ház címén, számon tarthatod vele a kapcsolatot.)

zelszi # 2022.01.21. 13:48

Kedves Jogászok!
Édesanyám lakást vett, ahol amíg nem költözik én lettem a meghatalmazott minden ügyben. Mint nemsokára új lakó ,kértem a közös képviselőtől a házszabályt SZMSZ-t utolsó lakógyűlés jegyzőkönyvét, a bizottsági tagok elérhetőségét, mégis tudjam mi merre meddig. Több hét levelezés után sem kaptam meg ezeket az iratokat, illetve annyit csak, hogy az SZMSZ-t elküldte fénymásolásra, a bizottsági tagok pedig írásban nyilatkoztak neki, hogy nem adják ki nekem személyes adataikat. Kérem valaki mondja el nekem mért kérek lehetetlent.....
Köszönöm előre is a válaszokat

Fűcsomó # 2022.01.21. 13:35

Kedves Jogászok és joghoz értő szakemberek!
Társasházunk közösségét érintő kár keletkezett az épületünkben, mely káresemény azonnali elhárítására volt szükség. A káreseményt a közös részek biztosítását ellátó Biztosító részére azonnal jelentettem, kárszakértő kint járt a helyszínen. A káresemény kapcsán felmerült javítási munkákat a társasház által felkért kivitelező elvégezte, azonban erről számlát még nem küldött. Mint közös képviselő, megkerestem a céget e-mail-ben, felhívtam telefonon a cég vezetőjét.... Most már több, mint egy hónap eltelt, számla sehol, pedig ezt a számlát be kellene nyújtanom a biztosító társasághoz. Meddig húzható ez, illetve mit javasoltok, mit tegyek? Nem gondolnám, hogy grátisz volt a munka, mert nem kis dologról van szó. Vagy ekkora problémát okozhat egy számla összeállítása, mert én "részletező" számlát kértem.
Várjak addig, amíg meg nem küldi, és ha igen, lehet-e ennek valami hátrányos következménye?
Köszönöm, ha foglalkozik valaki ezzel a témával!

gizi39 # 2022.01.18. 19:22

Tisztelt Jogászok!
A társasház osztatlan, közös tulajdona az udvar is. Az SZMSZ és amúgy a tűzvédelmi előírások is tiltják,
hogy az udvart lomtárnak rendezzék be a tulajdonosok. Minden albetéthez pince is tartozik.
Az udvaron kamera is figyel . Ennek ellenére van, aki mégis kihelyezi a fölöslegesség vált szekrényét,
a használt mosogatógépét az udvarra.
Felszólításra persze nem jelentkezik senki. Szeretnénk megtudni, hogy kit szólítson fel a közös képviselő.
A Vodafone nem adja ki a háznak a kameraképeket, csak, ha a rendőrség kéri le.
Érdemes-e feljelentést tennünk? A rendőrség lekéri-e a képeket, hogy a közös képviselő lépni tudjon?
Ha nem szállíttatjuk el, a Katasztrófavédelem megbüntethet minket. Ha elszállíttatjuk, akkor csak a közös kassza
terhére tudjuk megtenni.
A renitensek ezzel élnek vissza. Ráterhelik a közösségre a saját költségeiket.
Mi a megoldás?
Köszönettel: Gizi

SolnesM # 2021.12.30. 08:42

Bő hete kérdezte Karm... kó fórumtárs hogy :

Apropó, ez mitől jogi fórum, ha a kőműves Józsi is adhat tanácsokat?
Hát épp ez a lényeg hogy fórum és nem ingyenes jogi tanácsadó felület..
Így a kőmíves Józsi is elmondhatja a véleményét, sőt tanácsot is adhat.
Egyet nem tehet . Pénzt nem kérhet a tanácsaiért.

Szomorú örökös # 2021.12.30. 04:58

Majordomus

Amig van egy ember akit ezzel fel tud bosszantani addig nem fogja abba hagyni....

Igazad van! Ez neki a gumicsontja. Ha pedig valaki ellenkezik vele, akkor arról ugyanúgy elkezd hazudozni.
De szerintem soha nem hagyja abba. Úgy fest, hogy ez már a vérében van. Szerintem a házban is nagyon utálhatják, ahol lakik.
Ott is tuti mindenkiről tud valamit, amit talán ő maga sem tud, vezetve ezzel egy információs kis könyvet
Nekem róla a Szomszédokból jut eszembe az az örök Mormogi, az elégedetlenkedő emberke a boltban. :-)

Majordomus # 2021.12.29. 20:11

Amig van egy ember akit ezzel fel tud bosszantani addig nem fogja abba hagyni....

Szomorú örökös # 2021.12.29. 12:04

Hapciusz

szétrollkodják a fórumot azzal a látszattal, mintha értene hozzá.

Mondja ezt az, aki gyakorlatilag az összes hivatásos közös képviselőt itt mocskolja nyilvánosan, ráadásul pont úgy magyarázod, mint ha értenél hozzá, pedig mérföldekre vagy a tudástól. De csak addig csinálod, amíg fel nem jelent valaki.

De inkább dolgozna, ha lenne melója...

Tudod aki sikeres és keresett vállalkozó volt egész évben, az megteheti, hogy évvégén ilyenkor nem dolgozik.
De hogy ebbe is miért is ugatsz bele, az már legyen a te bajod. :-D

Hapciusz # 2021.12.29. 11:01

Karmko,

maximálisan egyetértek, az a szomorúság ebben az egészben hogy szétrollkodják a fórumot azzal a látszattal, mintha értene hozzá.
De inkább dolgozna, ha lenne melója...

Szomorú örökös # 2021.12.22. 21:19

Karmko

a kiadásra kerülő iratok másolatain felismerhetetlenné kell tenni az érintettek személyes adatait.

Mondom én, hogy képtelen vagy értelmezni a kúria határozatát. Mi alapján is szeretnél te bármit lekérdezni? Még az sem kizárt, hogy a nevét is ki kell takarnia, mivel az aztán a legfőbb személyes adat. Te max. a szerződés tartalmát ismerheted meg, hogy milyen pontok vannak benne a két szerződő félre vonatkozóan, de annál több számodra nem fog kiderülni. :-D

nem kell regisztrálnod. Beírsz egy céget, legyen az Rt. vagy Kft., és már hozzá is férsz a CÉG(!) adataihoz. Ez még talán neked is sikerülni fog, csak ki kell próbálni!

Megtettem, kipróbáltam a saját adataimat lekérdezni, de nem sikerült, mert amit kidobott találatra, az közel nem járt a valósághoz. Úgyhogy hajrá, csak így tovább! Kérdés, hogy te vajon megpróbáltad-e? Van ott pár olyan mező, amit a kereséshez kötelező kitölteni, így nagy valószínűséggel ha ki vannak ezek takarva a számodra átadott szerződésekből, akkor nagyjából azt fogod elérni vele, mint ami a lónak a lába között himbálódzik! :-)

Szóval ideje háttérbe vonulnod, mert az utóbbi pár hozzászólásban sikerült hülyét csinálnod magadból többször is!

Max. szerinted - bár szerintem te leszel egyre inkább eme nemes jelző viselője - de a te okoskodó véleményed hasonlót ér, mint amire az előbb tettem utalást. Mint kiderült, találtál egy linket, amiről úgy gondolod, hogy korlátlanul használhatod, csak épp nem mégy vele semmire, mert a beírandó adatoknak soha nem leszel birtokában, mivel azok nem tartoznak rád. :-D
További sikeres trollkodást kívánok! Vagy ahogy az ország esze mondta nem olyan régen: Boldog Karácsonyt! :-)

Karmko # 2021.12.22. 20:58

@Szomorú örökös

1. "Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, míg a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva az alperest a kért iratok kiadására kötelezte.
Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Kúria a jogerős ítéletet azzal a pontosítással tartotta fenn hatályában, hogy a kiadásra kerülő iratok másolatain felismerhetetlenné kell tenni az érintettek személyes adatait."
Sikerült-e felfognod, mit írnak itt? Ajánlom figyelmedbe az utolsó tagmondatot. Te linkelted, szóval biztosan el is olvastad. :)

2. Én nem jogi kérdéseket válaszolok meg itt, mint te meg a házkezelő pajtásod. Én tettem fel a kérdést.
Érted-e, mi a különbség?

3. Dehogy ismeri a jogszabályt. Különben nem írt volna ekkora ökörséget, hogy a cégkeresőben elérhető adatok szenzitív adatok.

4. Ki írta, hogy bárkinek az adatait lekérdezheted a cégkeresővel? Írtam én ilyet? Cég-társasház szerződésről volt szó. Értő olvasás megy?
Mellesleg nem kell regisztrálnod. Beírsz egy céget, legyen az Rt. vagy Kft., és már hozzá is férsz a CÉG(!) adataihoz. Ez még talán neked is sikerülni fog, csak ki kell próbálni! ;)

Szóval ideje háttérbe vonulnod, mert az utóbbi pár hozzászólásban sikerült hülyét csinálnod magadból többször is!
Ez a jövőben a másoknak adott tanácsaidra, véleményedre nézve sem pozitív dolog...
Dehát ilyenek ezek a kőműves Józsik. Ők mindent jobban tudnak...
Minden jót!

Szomorú örökös # 2021.12.22. 20:44

Karmko

hisz mindkét link alatt ott van, hogy el lehet küldeni kitakarva.....illetve személyes adatoknak hisznek egyszerű cégkeresővel kikereshető dolgokat

Ha egy kúria-határozatot nem tudsz normálisan értelmezni, akkor mi a francnak akarsz beleolvasni a szerződésekbe? Szerintem felejtsd el, mert már az első sornál elakadnál. De akkor még egyszer leírom: azok a társasház, mint jogi személy szerződései és nem tartoznak Kispista Jóska lakótársra, mert ő nem a társasházat személyesíti meg, mint jogi személy, ő csak szimplán haszonélvezője ezen szerződések bevételének. Ennyi! Pontosan ezért választottatok közös képviselőt, hogy ő képviselje a társasházat minden, kihangsúlyozom MINDEN kérdésben. És ha nem tetszik, amit csinál ez a közös képviselő, akkor irány a jegyző! Ott van az érdekképviseletetek, nem itt. :-)

ez mitől jogi fórum, ha a kőműves Józsi is adhat tanácsokat?

Ez egy fórum regisztált fórumozókkal, és nem pedig ingyenes jogsegély. Próbáld meg legalább ezt az egy mondatot értelmezni. De apropó, ha szerinted itt csakis jogászok lehetnének, akkor te vajon mit is keresel itt? Vajon hogyan regisztrálhattál ide, ha itt csakis jogászok lehetnek, akik válaszolnak? ;-)

Talán oka van, hogy azt sugallja, ezeket nem lehet kikérni.

Talán kettőtök közül ő ismeri az erre vonatkozó jogszabályt és nem szeretné, ha a másik lakótárs vagy akár a másik szerződő fél meg feljelentené, mert megsértette azokat.

személyes adatoknak hisznek egyszerű cégkeresővel kikereshető dolgokat

Naív vagy, ha azt hiszed, hogy bárkinek az adatait lekérdezheted onnan, mondjuk a gondnok vagy takarító személyes adatait megtalálnád a cégkeresőben. Ezek ugyanis nem mindig vállalkozók vagy cégek, azaz jogi személyek, hanem akár szimpla magánszemélyek is lehetnek éppenséggel, akik megbízási szerződés alapján kapják a megállapított levonások után meg a havi járandóságukat. És hát az ő személyes adataikhoz meg végképp semmi közöd. :-) Ráadásul arra az oldalra special be kell lépned, valószínűleg fizetős is, mert nem holmi laikus és bizalmatlan és okoskodó társasházi lakótársak számára hozták létre, ergo hogy is szeretnél te onnan bármilyen infót leszedni csak úgy a kedved szerint? Nem tudom, ezt a részt vajon elolvastad-e: Az Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszer közvetlen eléréséhez először az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs Szolgálatával kell szerződést kötni.

De alapvetően pár hozzászólás után máris kiderült, hogy te nem kérdezni és választ kapni rá, hanem okoskodni jöttél ide. Akkor meg tökmindegy, hogy jogász válaszol neked, vagy egy laikus fórumozó, mert úgyis csak azt a választ fogod elfogadni, amit a fejedbe vettél. :-D

Karmko # 2021.12.22. 19:57

@Szomorú örökös

Hivatásos házkezelő...
Na ettől tartottam. :)
Talán oka van, hogy azt sugallja, ezeket nem lehet kikérni.
Nehogy vérszemet kapjon egy általa kezelt társasház egyik tulajdonosa... ;)
Apropó, ez mitől jogi fórum, ha a kőműves Józsi is adhat tanácsokat?

Karmko # 2021.12.22. 19:54

@Szomorú örökös

Már megbocsáss, de olyan laikusok szavára nem adok, akik azt sem tudják, mit linkelnek, (hisz mindkét link alatt ott van, hogy el lehet küldeni kitakarva), illetve személyes adatoknak hisznek egyszerű cégkeresővel kikereshető dolgokat...
Megérted, ugye? :)

Szomorú örökös # 2021.12.22. 19:50

Karmko

Örülnék, ha egy jogász/ügyvéd válaszolna, nem pedig olyanok, akik láthatóan nincsenek képben...

Ráéreztél, én csak laikus vagyok, de mivel nagyon sok közös képviselőnek dolgozom, eléggé sokat tudok a témáról már. Különösebben engem nem érint a dolog, mert mindig egyedi megbízási szerződésekkel végzem a munkáimat, amelyek teljesen szabályosak. Viszont MajorDomus válaszát jobban teszed, ha elfogadod, mert ő hivatásos házkezelő! ;-)

Szomorú örökös # 2021.12.22. 19:47

Karmko

Tehát öntsünk tiszta vizet a pohárba! El lehet-e küldeni ezeket a szerződéseket a társasház tulajdonosai számára vagy sem?

Nem! És még akkor sem, ha egész este keresel kifogásokat, amelyek alapján szerinted igen! :-)

Szomorú örökös # 2021.12.22. 19:46

Karmko

Remélem, érted mi a probléma az x perces betekintéssel. Egy laikusnak nem x perc kell, hogy akkurátosan tanulmányozza.

Nem az irodazárás előtt 5 perccel kell odamenni, akkor máris van rá bőven időd. Ha egy két-három oldalas szerződést nem tudsz elolvasni és értelmezni 15-20 perc alatt, akkor otthon az ágyban feküdve sem leszel rá képes. Külsős ügyvédre meg végképp nem tartozik a dolog. És nyilván azért szeretnének jelen lenni, mert pl. nem fényképezheted kedvedre a szerződéseket - ami ugyebár ma már lehetséges egy okostelefonnal, mert ott máris sérül a GDPR. Itt arról van szó, hogy a szerződés a társasházra - mint jogi személy - és a szerződő félre tartozik. Te nem a társasház, mint jogi személy, hanem az egyik lakója vagy, aki az ezekből a bérleti szerződésekből befolyó összeg egyik élvezője vagy. Azok a bizonyos bérleti díjak épp azt szolgálják, hogy neked kevesebbet kelljen havonta fizetni közös költséget. Elhiheted, hogy nem a közös képviselő üzletszerű meggazdagodásához járulnak hozzá.

Ha viszont úgy érzed, hogy megrövidít a közös képviselő benneteket, akkor a jegyzőnek jelezd és majd neki már lesz joga ezeket ellenőrizni. Csak nehogy a végén visszafelé süljön el az a bizonyos fegyver!