Társasházak jogásza!


Mufurc_nagyon # 2012.11.22. 12:27

Kedves Krisztel!

A fizetési meghagyás is pénzbe kerül.
Sőt az előzetes igazságügyi szakértő is 150-200eFt

Csak akkor sikeres a dolog, ha nem mondanak ellent, mert akkor végrehajtás, de még ott is lehet panasszal élni;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

osmi # 2012.11.22. 16:08

krisztel!
Sztem, ha per, inkább legyél alperesi pozicióban.
Meg kellene előzni a pört...Az is átmeneti megoldás lehet, ha a szolgáltató felé kifizeted a 80+ áfát értelmező levél kíséretében.Persze csak akkor, ha egyénileg vagytok szeződve és nem a tház a fogyasztó. A k.k.-t kellene megfogni vhogy. Sajna a tház nevében ő jár el teljes jogkörrel mindenhol. A techem remélem írásba adta az 2. elszámolást is.

Kedves Edit22!
Sztem a tul. közösség megállapodhat bármilyen kamatban, az uzsorát meg tv. tiltja. Látni kéne a hivatkozást, ha tényleg így és az van benne..:)

ÜTK # 2012.11.22. 18:50

Edit 22!:) Jól tudod, ha SZMSZ-ben, vagy akár közgyűlési határozatban, sőt ha a felszólító levélben határozzák meg a magasabb késedelmi kamatot, akkor azt fogják megítélni. Az a lényeg, hogy az adós tudjon róla, hogy nem a tv szerinti jegybanki alapkamatot, hanem "büntető" kamatot is a nyakába sóznak, + a költségeket.

ÜTK # 2012.11.22. 18:52

Mellesleg...csak köztünk legyen szólva, annak a jogi szakértőnek nem ártana némi "szoftver" frissítés:) Én is ott voltam, de megint csak azért, hogy megfogadjam, nem megyek mostanában:)

ÜTK # 2012.11.22. 19:10

PTK 301§ (1)Pénztartozás esetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdve akkor is köteles a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes. A kamatfizetési kötelezettség akkor is beáll, ha a kötelezett késedelmét kimenti.
(3)Ha a jogosultnak a késedelembe esés időpontjáig kamat jogszabály vagy szerződés alapján jár, a kötelezett a késedelembe esés időpontjától e kamaton felül - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat egyharmadával megegyező mértékű kamatot, de összességében legalább az (1) bekezdésben meghatározott kamatot köteles megfizetni. A magánszemélyek egymás közötti viszonyában kikötött késedelmi kamat - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt mértékét meghaladó részében semmis.

ÜTK # 2012.11.22. 19:11

A 301/A§ a gazdálkodó szervezetekről szól, ahol a jegybanki alapkamat+7% a késedelmi kamat.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.22. 19:15

sőt ha a felszólító levélben határozzák meg a magasabb késedelmi kamatot, akkor azt fogják megítélni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.22. 19:15

Badarság.

MajorDomus # 2012.11.22. 22:55

az SZMSZ és a közgyülés nem állapithat meg magasabb kamatot,
mint a törvényben meghatározott.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.23. 06:13

Az szmsz és esetleg közgyűlési határozat is igen. De a felszólító levél semmiképpen.

V. Gyula # 2012.11.23. 08:30

Kedves fórumozók!

Olyan problémánk lenne, hogy nagy felújítás folyik a társasházunkban, aminek a végére érünk lassan. Az intézőbizottság elnöke több hónapja beteg, és 2 hete már intenzív osztályon ápolják (nem látogatható).
Hogyan tud ilyenkor ő közgyűlést összehívni? (esetleg én, mint intézőbizottsági tag, összehívhatok közgyűlést ilyen esetben?)

Mi a helyzet akkor, ha ne adj Isten az intézőbizottság elnöke elhalálozna. Akkor hogyan lehetne közgyűlést összehívni?

Válaszokat köszönöm!

V.Gyula

ragyasdezso # 2012.11.23. 09:53

A bírói gyakorlat úgy tűnik az SZMSZ-ben meghat6áőrozott mértéket elfogadja. Nekünk most ítélték meg jogerősen az évi 24% kamatot.

MD
Magánszemélyek között az alapkamat+24% pont a maximalizált mérték, ezért az Edit22 által említett mérték nem ütközik jogszabályba.

Edit22
Sajnos a THT rendezvényein elhangzó kinyilatkoztatások, nem mindig fedik a valóságot! Az egész szervezet inkább gazdasági társulás, mint érdekvédelem.

Krisztel # 2012.11.23. 12:56

Kedves Osmi!

Az alperesi pozíciót nem teljesen értem. Az akkor lenne lehetséges, ha nem fizetnénk be a teljes összeget a hőszolgáltató felé, csak a 2. elszámolásban szereplőt, és a hőszolgáltató indítja meg ellenünk az eljárást? Vagy rosszul értelmeztem a dolgokat? A pert sajnos elég nehéz elkerülni a közös képviselő mentalitásából kifolyólag, több helyről hallottam, hogy akivel csak lehet, perben áll.
A 2. elszámolást a Techem természetesen írásba adta, amit a közös képviselő elismerten át is vett. Azt is megszavaztatta a közgyűléssel, hogy az abban szereplő adatokat ne kelljen továbbítania a hőszolgáltató felé. Nekünk van belőle egy példányunk, amit a Techem győri kirendeltsége nyomtatott ki nekünk, de az nem az eredeti példány. Mi most majd megpróbáljuk elkérni tőle az eredeti példányt, mert szerintünk jogunk van hozzá, hiszen a nevünkre szól az elszámolás. Igazából azért írtam ide a fórumra, mert arra lettem volna kíváncsi, hogy valóban igazunk van-e, és hogy van-e esélyünk pert nyerni ellene, mert csak ebben az esetben perelünk. Tudom, hogy ezt így látatlanban, anélkül, hogy látták volna az iratokat, nehéz megítélni.

ragyasdezso # 2012.11.23. 14:12

V. Gyula
Ilyen esetben az intéző bizottsági tagok is összehívhatják a rendkívüli közgyűlést.

Mufurc_nagyon # 2012.11.23. 16:36

Kedves Krisztel!

Az alperesi pozíció valóban azt jelenti, hogy meg kell várni míg a th perel a fizetés elmaradásáért.

Miért?
A per illetékét a th. nak kell előlegezni.
Nem kell tulajdoni lapot kiváltani a földhivatalból.
A th- nak kell bizonyítani a követelés jogalapját és mértékét;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Krisztel # 2012.11.23. 18:02

Kedve Mufurc_nagyon!

Ez akkor is így van, ha mi most már a GYÕR-SZOL-nak tartozunk? Azt az elsõ levelemben is leírtam, hogy a közös képviselõ az elsõ elszámolás adatait továbbította a GYÕR-SZOL felé, és a szolgáltató az alapján számlázta ki nekünk a 247.000,- Ft befizetendõ összeget. Amikor megkaptuk a számlát, és a Techemtõl is elkértük a 2. elszámolást, rögtön bementünk a szolgáltatóhoz, de azt mondták, ahhoz, hogy bármit tehessenek, a ház összes elszámolására szükség lenne, amit mondjuk megértek. Egyébként azt is elmondták a szolgáltatónál, hogy a kérdésükre, hogy az elszámolások megfelelnek-e a törvényi elõírásoknak, igennel valaszolt, azt azonban már egy szóval sem jelezte, hogy készült egy második elszámolás, mert az elsõ programhiba nem volt jó.

ragyasdezso # 2012.11.23. 20:14

Mufurc_nagyon

Hülyeséget írsz! A társasház nem adhat ki FMH-t mivel nem szolgáltat. A GYŐR-SZOL-t meg nem érdekli a társasház és a tulajdonos vitája. Krisztelnek a közgyűlési határozatot kellett volna megtámadni, illetve részt kellett volna venni a közgyűlésen!

Krisztel # 2012.11.23. 22:47

Részt vettem a közgyülésen, ezen a héten kedden volt. Csak, mint ahogy azt korábban írtam, azt javasolták, hogy bocsássak ki FMH-t, mivel a társasház azzal, hogy nem engedte továbbítani a 2. elszámolást, kárt okozott nekem a két elszámolás közti különbözet vonatkozásában. Azért írtam ide, mert tudni szerettem volna, hogy az valóban megoldást jelenthet-e problémámra, vagy más úton induljak el.

MajorDomus # 2012.11.23. 22:59

Dezső

még megtámadhatja. nem telt még el a 60 nap!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.24. 08:37

gazdálkodószervezetnek (max. 13% jelenleg
Ezt valaki mondta neked? A jövőben kezeld fenntartással az állításait.

MajorDomus # 2012.11.24. 08:55

Edit
a társasház nem jogi személy,csak jogképes,vagyis önálloan perelhet és perelhető.
a számviteli törvény szerint C/2000 tv. az ,,egyéb szervezetek,, közé tartozik.

ragyasdezso # 2012.11.24. 09:39

Edit22
büntető kamatra is (tetszik nekem ez a kifejezés :)
Valójában ténylegesen büntető kamat, hiszen a nem fizető tulajdonos egyoldalúan rákényszeríti a közösséget, hogy helyette ők fizessenek.

vala_ki # 2012.11.24. 14:11

Tisztelt hozzáértők!

Társasház földszintjén lakunk. A fürdőszobánkban futó hidegvízes vezeték mérőóra előtti szakaszán lyuk keletkezett.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a társasház, vagy a lakástulajdonos (azaz mi) költségére javítandó?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.24. 17:59

Csakhogy senki nem mondta, hogy a gazdálkodó szervezetek nem állapodhatnak meg a törvényesnél magasabb késedelmi kamatban.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.24. 18:01

Hogy a 24-ből hogyan lesz 23,99, a 7-ből 6,99, az megint csak rejtély.