Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


eszmilan # 2017.07.30. 20:50

Amit az építész számol "építményérték" azt neki kötelező a hatóságnak leadnia, mert törvény írja elő. A mértékét is törvény írja elő, ebből számítják a bírságot, ha szükséges. De ennek köze nincs a valósághoz, hogy mennyiért lehet felépíteni. Ezt mondjuk mondhatta volna... 200ezer Ft/m2 alatt már rég nem építesz semmit...

MajorDomus # 2017.07.31. 21:05

A 350 ezer meg sok,a kettő között reális!

makkosman # 2017.08.09. 16:32

ki az építésügyi hatóságnak (Polghiv) a felügyeleti szerve, ha van ilyen egyáltalán?

nonolet # 2017.08.09. 19:14

A járási hivatal vélhetőn...

nanemaaa # 2017.08.10. 05:35

makkosman
Kormányhivatal.

miskanaruska # 2017.08.22. 10:38

Tisztelt Fórumozók!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a kedves szomszédom megemelte a telekszintjét kb 80cm-rrel, úgy hogy a törmelékes földet nekinyomta a drótkerítésnek, ezáltal a lom jön át nálam a kerítés lyukain keresztül. Lehet e ez ügyben bármiféle hivatalos utasítást elérni, értem én ezalatt a támfalas kerítés építtetését.

nonolet # 2017.08.22. 11:22

Lehet... ez birtokháborítás.

1.lépés

Személyes megbeszélés, felszólítás.

2.
Írásban felszólítás (tértivevényes levél).

3.
A Jegyzőnél birtokvédelem kérése.

nanemaaa # 2017.08.22. 13:28

miskanaruska

  1. jegyző, birtokvédelem
  2. járási építésügyi hivatal, mint építésfelügyeleti hatóság, szabálytalan építés ügyében hatósági intézkedés kérése
blueprint # 2017.09.18. 10:40

Sziasztok,

olyan kérdésem lenne, hogy mivel a drága szomszédomnak csípi a csőrét, hogy 2 év alatt sikerül(hetett) volna beköltöznöm feljelentett az előterem építése miatt.
Ez egy régi parasztház amit a 70es években toldoztak foltoztak előterekkel, és sajnos 2015ben előzetes bejelentés nélkül az egyik előrész tetőszerkezete beszakadt. A fala pedig félig kidőlt. Kint voltak az építésügyi osztálytól megvizsgálták és képeket kértek az eredeti állapotról. Szerencsére tudtam nekik képeket csatolni még a beszakadt és kidőlt falról is. Akkro azt mondták, mivel nem nyúltam hozzá számottevően, és az épület életveszélyes állapota indokolttá tette a bontást nem számíthatók bírságra. A mai napon megint jelen voltak (mert az ablakom miatt megint rám hívta őket) már az előzőleg is említett fennmaradási engedélyről beszéltek, illetve a háztervrajzáról. Ez eddig is tiszta volt, viszont ma megemlítettek egy minimum 200.000 forintos bírságot is. A ház alapján hozzávetőlegesen 0.6 nm-mel bővítettem ki, mivel a régi alapja a másik előszobának megsüllyedt, és én egy zsalutéglával előrébb hoztam, hogy egy szinten legyen a másik előszobával, aminek az alapjához nem nyúlta hozzá. Ezt a jegyzőkönyvben rögzítették, hogy a másik alapja nem változott, életveszélyes állapotban volt illetve, hogy nem változott nagymértékben a négyzetméter. Mik az esélyem arra, hogy elkerüljem a bírságot? Illetve ha életveszélyesnek nyilvánították, és indokoltnak a bontást számíthatok egyáltalán bírságra?

nonolet # 2017.09.18. 11:11

A bővítés a gond.... ha csak 0,6 méter is az.

Mert a bővítés engedély köteles.
Így aztán biztos a bünti is, ha engedély nélkül történt.

Örülj, hogy nem bontatják vissza!

blueprint # 2017.09.18. 11:24

Még akkor is ha a hölgyek életveszélyesnek nyilvánították?
Tudok én ebből mérséklést kicsikarni vagy jobb ha csendben befizetem és elátkozom a szomszédomat?

blueprint # 2017.09.18. 11:32

Bocsánat, hogy újat írok az előzőt nem tudtam szerkeszteni.
De akkor miért mondták nekem első alkalommal, hogy nyújtsam be a fennmaradásit meg a rajzot, és akkor mivel életveszélyes meg nem változott nagyon, nem fognak megbüntetni? Vagy csak a bolondját járatták velem? :)

nonolet # 2017.09.18. 13:32

A fennmaradási a bővítés miatt kell.

Attól, hogy fennmaradhat (nem bontatják el)
a bünti sajnos jár az engedély hiánya miatt.

  • *-

Várható költségek

  • mérnöki munkadíj a fennmaradásihoz
  • illeték
  • bírság
  • földmérő a térkép módosításhoz

-

HA nem bővítettél volna
önkényesen!!! akkor
nem lenne semmilyen gondod.

Szóval, nem a szomszéd hibás, ne okold őt.

blueprint # 2017.09.18. 13:44

Uhhh hát ezt nem úszom meg 400-500ból :(
de sajnos igen, kivágattuk a fáit mert rálógott a tetőnkre és megmondta, hogy ezt még visszakapjuk :)
már az ablakaimat át kellett rakatnom mert csak 175 centi volt a belmagasság, pedig azt mondta maradhat...na mindegy ez már 1 másik történet.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

lcapri # 2017.10.05. 23:11

Kedves Nonolet!

Az alabbiakban kerem segitseget.

Ingatlant vasarolnek, kulonallo garazzsal (kb 40-50 nm), ami nincs a terkepszelvenyen feltuntetve. A jelenlegi kulfoldi tulajdonos epitette, kivalo minosegben 2013-2014 kornyeken.

Az ingatlanos ugy tajekoztatott, hogy 10 ev eltelte utan lehet kerni fennmaradasi engedelyt a garazsra. Utanaolvastam itt a forumon, miszerint így a hatóság már semmit nem tudna tenni, csak tudomásul venni a tenyt, hogy ott all a garazs, azaz nem büntethet, nem kötelezhet semmire (pl. fennmaradásira sem,illetve nem bontathat/alakíttathat (kivéve, ha életveszélyes, de nem az).

A buntetes valoszinu egy tetemesebb osszeg, amit az epitteto (es jelenleg tulajdonos) el szeretne kerulni.

Tudomasom szerint a buntetest amugy sem rank ronak ki, hanme az epittetore.

Kerdesem az lenne, hogy ha megvesszuk igy az ingatlant, es beleirjuk az adasvetelibe, hogy a fennmaradi eljaras soran valo terhek, dijak, koltsegek az eladot terhelik, de o megsem fog fizetni, megkapjuk-e majd a fennmaradasi engedelyt, vagy azt csak azutan adjak meg, miutan a buntetes is ki lett fizetve?

Valoban jelentos (tobb szazezer forintos) osszeggel jar a fennmaradi engedely megkerese is?

Valaszat elore is koszonom!

nanemaaa # 2017.10.06. 07:07

lcapri
Azért csak óvatosan. Annak bizonyítására elég, ha csak elismeri az eladó, hogy ő építette a garázst engedély nélkül.
Arra viszont érdemes kitérni, hogy miként fog helytállni, ha mégis bírságra kerül a sor. Mert ha nem fizet, attól még az ingatlanra fogják terhelni a bírság összegét, és ha akkor kezdesz nekiállni pereskedni az eladóval, akkor gyaníthatóan ennek soha nem lesz vége.

Jobban jársz, ha tiszta telket veszel. Az eladó kérje meg a fennmaradási engedélyt, ha egyáltalán engedélyhez kötött volt az építés.

Detty773 # 2017.10.06. 18:10

Üdvözlet!
Segítséget szeretnék kérni fennmaradási engedéllyel kapcsolatban. jelzálog hitelt szeretnénk felvenni anyósom házára,de elutasítottak minket mivel a ház '72 -ben épült fel és azóta hozzá lett építve konyha és gazdasági épület,de ez nem lett bejelentve anno '82-ben. Földmérő már volt,tervező mérnök kell még.Kérdésem a tervező mérnök csak a hozzáépített épületeket tervezi újra és rajzolja hozzá és csak ezek után számol fel nm2 díjat vagy az egész házat tervezi újra?Köszönöm a válaszokat.

nonolet # 2017.10.08. 08:02

Az egész házat méri fel.
Alkudj meg vele egyösszegben...

A házat át is kell építeni a mai előírásokra, hogy fennmaradásit kapjon.

-

Azonban mivel 10 éves már bőven elmúlt a hozzáépítés így
nem kell fennmaradási mert... minek?

Az a rész már nem bontatható le, nem alakítható át és nem lehet büntetni sem miatta.

Viszont valóban nyilvántartásba kell venni és térképre felrajzolni

Amihez kérni kell róla egy "Hatósági bizonyítvány"-t.

Ami igazolja tényt, hogy

  • az épületrész létezik

és

  • mi a funkciója

Az alapján hatósági bizonyítvány alapján már felrajzolható a térképre.

Azaz elég csak egy építéshatósági szemle és a földmérő
is.

(mérnöki munka és a fennmaradási eljárás fölösleges, ha csak a hitelképesség a cél)

Gabor_86 # 2017.10.08. 13:41

Sziasztok.

Melléképületet szeretnék építeni jövő tavasszal és ennek kapcsán érdeklődnék. Engedély köteles-e, illetve ha nem akkor mekkora alapterültetig, vagy légköbméterig? Nem téglaépület lenne, hanem sima zártszelvény, plusz szigetelés. Köszönöm.

Detty773 # 2017.10.08. 15:53

Köszönöm a gyors választ,most akkor bagy a földhivatal beszél össze-vissza vagy igazat vagy az épitésügyi osztály.
A földhivatal szerint is hatósági bizonyítvány kéne vagy ez a fennmaradási engedély.Elég csak a földmérő.
Az építésügyi osztály erőlteti a fennmaradásit mindenképp és nem elég neki a földmérő neki több százezerért tervező is kell.
Most akkor merre induljak?
Vissza földhivatal vagy az építésügyön replikázzak?Az idő meg megy ????
Köszönöm a válaszokat előre is.

nonolet # 2017.10.08. 19:02

Az építéshatóság szokott a köcsög lenni...

De újabban már nem is az önkorinál kell intézi
az ilyen hatóságit tudtommal, hanem a járási hivatalnál.

Kérdezd meg a járási hivatalt.
(és ne hagyd magad lerázni)

nonolet # 2017.10.08. 19:06

Nálad nem működik a google ..?!

Nekem ilyet talált 4 másodperc alatt :-)

https://epitesijog.hu/…esi-engedely

Ott táblázat az oldal közepe felé!
A 8. pontba tartozik vélhetően, amit akarsz...

nanemaaa # 2017.10.09. 07:47

Detty773
A fennmaradási kérelemhez kellenek a tervek és valószínűleg szakértői vélemény is, ez nem köcsögség kérdése.
A földhivatal elvileg nem tüntethetne fel olyan épületet hatósági bizonyítvány alapján, ami csak építési engedély alapján építhető és vehető használatba.
De nonolet irodalmi és szakmai hozzáértése nem kérdőjelezhető meg, üvölts hangosan és kitartóan, mert az valószínűleg eredményre vezet.
A járási hivatalt sem érdemes kerülgetned, mert a hatósági bizonyítvány kiadásának hatásköre már egy éve nincs náluk. Bár, ha elég erőszakos vagy ott is.... Majd nonolet segít benne.
:D

nanemaaa # 2017.10.09. 07:52

Gabor86
Ha jövő tavasszal akarsz építeni, szerintem előtte egy hónappal próbálkozz a kérdéseddel. Nem hiszem, hogy bárki merne jóslásokba bonyolódni ebben a kérdésben. Az építésügyi jogszabályok folyamatosan változnak, így a mostani szabályok közel sem biztos, hogy érvényesek lesznek jövőre. Általában az év utolsó napjaiban (dec 20.-dec 31.) időszakokban majdnem minden évben módosítanak.

nonolet # 2017.10.09. 08:38

"A földhivatal elvileg nem tüntethetne fel olyan épületet hatósági bizonyítvány alapján, ami csak építési engedély alapján építhető és vehető használatba."

Nos pont ebben van a hivatalnokok tévedése...
Túlgondolják.

Megmutatnád MI TILTJA meg konkrétan?
Ami nem tilos, azt pedig szabad.

-

Az, hogy lehet éppen intézni valóban eléggé változó.
A kormányablak infója is frissítés alatt áll...

De, íme.

Építésügyi hatósági bizonyítvány kiállítása iránti kérelem

http://kormanyablak.hu/…9/JEGYZ00014

"az építésügyi hatóság az Étv. 34. § (5) bekezdése céljából

  1. a telken építmény meglétére vagy hiányára... hatósági bizonyítványt állít ki."

És akkor a hivatkozás.

(5) Az építésügyi hatóság jogszabályban meghatározott esetekben tény, állapot, egyéb adat igazolása céljából

  1. az ingatlan adataiban bekövetkezett változásnak

a külön jogszabályban meghatározottak szerint
az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetéséhez !!!
helyszíni szemle alapján hatósági bizonyítványt állít ki.

-

Tehát mi tiltja?

A hatósági bizonyítvány + földmérő alapján az átvezetést.
Ha nem akar fennmaradásit, mert az fölösleges neki.
Hanem csaj az ingatlan nyilvántartást kívánja aktualizálni, ami már elég a hitel felvételéhez.