Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


MajorDomus # 2017.02.16. 22:38

Csak reméli !

eszmilan # 2017.02.17. 09:27

Azt remélem, hogy ebben az okosan kitalált jogszabályi környezetben sikerül mindent a nem túl egyszerűen megfogalmazott törvények/rendeletek szerint megtervezni/megépíteni és nem fognak utólag belekötni.

Gondolok pl. ezekre többek közt:

  • a tömör falfelületek és a nyílászárók

aránya a hagyományos arányrendszerhez igazodjon

  • A tető felülnézetét a

környezethez illeszkedő módon kell kialakítani.

  • Hagyományos épületszerkezetek alkalmazandók
MajorDomus # 2017.02.17. 20:38

Gyakorlott műszaki ellenőrt bizz meg a bonyolitással ,mert sikos a pálya!

sailor # 2017.02.19. 14:23

Ki tudja mit tehetek?

Balatoni házunk teraszát télikertnek szeretnénk beépíteni.Kb32nm ről van szó

A korábbi törvény szerint külterületről van szó viszont az új jogszabály szerint lehetőség adodik a belterületbe történő bevonásra amit meg is léptünk és a helyi Hatóságtól megérkezett a pozitív határozat mely szerint most már belterületre módosították.
Eredetileg mikor megvettük a telket 150nm került kivonásra (össz telek terület 4000nm) a művelés alól és 3% került beépítésre (45nm alapterület)
A beépíthetőség maximálisan ki van használva.
A kérdésem a következő: Mit tehetek hogy a terasz beépíthetősége (télikert) megtörténhessen?
Minden javaslatot,tanácsot köszönettel fogadok.
Üdv.Sailor

MajorDomus # 2017.02.19. 21:06

Szerintem nem kell építési engedély, s ha az alapterületben eddig benne volt a terasz, akkor bejelenteni sem kell.

nanemaaa # 2017.02.20. 06:38

Ha a területet belterületté és beépítésre szánt területté módosították a helyi építési szabályzatban, attól még nem biztos, hogy meg is történt a belterületbe vonás. (Arról nyilván tudnál.) Ennek ellenére a beépítésre már az új szabályok szerint lesz módod. A meglévő lakóépület bővítése nettó 300 m2 hasznos alapterületig egyszerű bejelentéshez kötött, így elektronikus építési naplót kell nyitnod és ahhoz feltölteni a kiviteli tervet. Viszont alkalmasint foglalkoznod kell a művelés alól kivont területtel, valószínűleg most ki kellene vonatnod a teljes telek területet.

Bea1 # 2017.02.20. 07:04

Üvegházra-fóliasátorra nem kell építési engedély, ha jól tudom.

Az üvegház meg gyakorlatilag egy télikert.

nanemaaa # 2017.02.20. 08:24

Nem. A télikert gyakorlatilag egy beüvegezett terasz, ami a lakás része. Azért találták ki annak idején ezt az elnevezést, hogy magyarázható legyen, miért nem tartják be azt az országos előírást, hogy egy huzamos tartózkodású helyiségnek (szoba) közvetlen természetes bevilágításának és szellőzésének kell lennie. Az üvegház különálló építmény.

sailor # 2017.02.20. 08:25

Köszönöm mindenkinek a hasznos hozzászólását!

Mivel elég szövevényes a helyzet így a mai napon elindulok a Földhivatal felé hogy a jelenlegi állapotot tisztázzam és megtegyem a szükséges módosításokat ahhoz hogy a terasz a szabályzatok figyelembe vétele mellett épülhessen meg.
Sailor

MajorDomus # 2017.02.20. 20:23

Vagyis akkor mi van?

eszmilan # 2017.03.28. 09:10

Kedves Fórumozók!

Az alábbi linken a Miniszterelnökség tájékoztatója olvasható építési ügyekben feltett kérdésekről:

https://www.e-epites.hu/…kapcsolatban

Ez az írás azt mondja, hogy egyszerű bejelentésnél is kell használatbavételi engedély/tudomásulvételi eljárást lefolytatni.

Mivel korábban mondtátok, hogy csak hatósági bizonyítvány kell, ezért kérdeznélek titeket, hogy most akkor mi is kell?

Kell használatbavétel ÉS hatósági bizonyítvány, vagy csak az egyik?

Köszönöm!

eszmilan # 2017.03.28. 13:17

Nonolet

Még nincs, de nemsokára remélhetőleg lesz, mert megteszem a bejelentést, ha elkészülnek végre a kivtervek.

És igen, az ÉTV 33/A-a szerint ezt az eljárást, ami az építési engedélyezési eljárás helyett van "egyszerű bejelentés"-nek hívják, ezért írtam azt.

Az alább linkelt oldalon viszont pont azt írták, hogy kell használatbavételi eljárást lefolytatni az "egyszerű bejelentéssel" épített házaknál.

Vagy lehet, hogy rossz a szövegértésem, nem kizárt.

Immaculata # 2017.03.28. 13:53

Melyik pont írta, a linkedben ezt találtam:

2.10. Kérdés

Az építésfelügyeleti hatóság milyen készültségi fok esetén állíthatja ki a hatósági bizonyítványt?

A hatósági bizonyítvány kiadásával azt igazolják, hogy az épület az egyszerű bejelentéskor feltöltött tervek és kivitelezési dokumentáció szerint elkészült. Erről az e-építési naplóban a tervezői művezető és a felelős műszaki vezető is nyilatkozik. A 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet (R4) 6.§ (3) c) pontnak megfelelően meg kell adni az e-építési napló számát. Az e-építési naplót és annak valóság tartalmát az építésfelügyelet ellenőrzi, a hatósági bizonyítványt ennek függvényében adja ki.

Immaculata # 2017.03.28. 14:03

A 2016. július 1. napjától hatályos rendelet alapján az egyszerű bejelentéssel felépült lakóépületekről az építésügyi hatóság adja ki a hatósági bizonyítványokat [155/2016. (VI. 13.) Korm. rend. 6. §].

eszmilan # 2017.03.28. 14:43

Igaz, a 2.1 pontot olvastam rosszul, mert az a folyamatban lévő (mert ugye 300 m2 alatt már nem engedélyezhető) engedélyezéses ügyekre vonatkozik, én meg idekevertem a bejelentésest is.

Viszont a 2.11 kérdés nagyon érdekes. E szerint, ha a házad felét lebontod, és ráépíted a megmaradt rész tetejére, akkor ezek szerint még bejelentést sem kell tenned, mert nem növekszik az össztérfogat?

eszmilan # 2017.03.28. 21:34

Az jó. Akkor holnap lebontom a sufnit és építek helyette egy minaretet.

MajorDomus # 2017.03.28. 22:01

Csak ne legyen nagyobb a térfogata!

MajorDomus # 2017.03.29. 21:14

Csak átesünk a ló tulsó oldalára!

MajorDomus # 2017.03.30. 21:15

Mert ő lakik ott,és az ő érdekei sérülnek!

Twelvetrees # 2017.03.31. 07:57

Kedves Fórumozók!

Van egy házam, amit el szeretnék adni. A telken van egy garázs is, amire kaptunk építési engedélyt 2007. májusában, és meg is építettük mindenféle változtatás nélkül 1-2 hónapon belül. Viszont elmaradt a használatbavételi engedély megkérése. Mikortól számítják a 10 év elévülést? A használatba vételtől? Vagy az engedély kiadásának dátumától, vagy esetleg az engedély lejáratának dátumától? Meg hogy tud ez egyáltalán kibukni, ha esetleg a vevőt nem zavarja, hogy nincs feltüntetve a garázs?
Egyébként a jelenlegi szabályok alapján építési engedély nem is lenne már szükséges ebben az esetben, mert alatta van a maximális értékeknek. Elvileg csak egyszerű bejelentésre lenne szükség, ha most építenénk.
Kérem, segítsen valaki eloszlatni a homályt! Előre is köszönöm!

Twelvetrees # 2017.03.31. 08:43

Köszönöm a gyors választ!
Hát konkrétan ilyet, hogy használatbavételi engedélyt kell kérni hozzá, nem írnak benne. De úgy rémlik, hogy mondta annak idején a tervező, hogy majd ne felejtsünk el kérni, ha megépült. De mondom, beleírva nincs semmi ilyesmi. Benne van, hogy minden szükséges előírásnak megfelel, a hatályos jogszabályoknak megfelelően van készítve. "Az alkalmazott építési technológiák honosítottak, az illetékes szakhatóságok azokat engedélyezték." Meg hogy senki jogait nem sérti a megépítése.
És azt honnan tudják, hogy mikortól kezdtük el használni? Bemondásra?

eszmilan # 2017.03.31. 08:44

A legegyszerűbb talán az lenne, hogy mivel még nincs május és nem telt le a 10 év, ezért csinálnál rá egy használatbavétel tudomásulvételi eljárást (ha lehet, nézd meg az engedélyed, illetve kérdezd meg az építésügyön).

Csatolni kell:

1. papír alapon vezetett építési napló esetében
1.1. az építési napló összesítő lapját,
1.2. a használatbavétel tudomásulvételhez jogszabályban meghatározott tartalmú, kitöltött statisztikai lapot,
2. az eljárási illeték, igazgatási szolgáltatási díj befizetésének igazolását.

A használatbavétel tudomásulvételének eljárási illetéke 10 000 forint.
Az eljárási illeték befizetését (az eljárás megindítása előtt) készpénz-átutalási megbízással, vagy - amennyiben erre lehetőség van - készpénz befizetéssel vagy bankkártya használatával lehet teljesíteni.

Twelvetrees # 2017.03.31. 08:54

Köszönöm a választ!
És akkor ennyivel megússzuk szerinted? Nem lesz büntetés?

eszmilan # 2017.03.31. 09:10

Bocs, 5 évig építhetted, nem 10 évig. A mostani bejelentéseseket lehet 10 évig.

312/2012
21. § (1)79 Az építési engedély a jogerőssé és végrehajthatóvá válásának napjától számított három évig hatályos. A hatályossága alatt, ha az építési tevékenységet - az építési napló megnyitásával igazoltan - megkezdték, akkor az építési tevékenység megkezdésétől számított öt éven belül az építménynek használatbavételi engedély megadására vagy használatbavétel tudomásulvételére alkalmassá kell válnia.

Szerintem a legjobb lenne, ha beszélnél az építésügyi hatósággal, és megkérdeznéd, hogy hogyan tudnád a garázsodat tisztázni. 2007 óta egy csomót változtak az építésügyi szabályok, azt én nem tudom, hogy neked ilyenkor melyiket kell figyelembe venni, mert van olyan kitétel, hogy figyelembe lehet venni a régit is, és régen lehet, hogy az volt benne, hogy 10 évig építheted.

Ha én lennék a vevő, nekem az első lenne, hogy megnézném az alaptérképet, és ha nem úgy néz ki rajta a ház, ahogy a valóságban, akkor nem venném meg, mert tuti van benne valami szabálytalan.

eszmilan # 2017.03.31. 09:12

Ha úgy építetted meg, ahogy az engedélyhez csatolt terveken volt, akkor nincs fennmaradási eljárás, büntetés sincs.

Viszont a használatbavétel nem megkérése miatt lehet hogy kiszabnak bírságot. De azt nem tudom mennyit, ez csak eljárási bírság, gondolom 50-100ezernél több nem lehet, de az is lehet, hogy 5ezer, az is lehet, hogy 0, nem tudom, meg kell velük alkudni a dolgot.