Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2016.08.15. 07:56

Amennyiben valóban fenn áll az életet, egészséget, vagyon- vagy közbiztonságot veszélyeztető állapot, az ingatlan tulajdonosát kötelezi a vészhelyzet elhárítására. Ezen eljárásban nincs 10 éves jogvesztő határidő.

hortobagy # 2016.08.23. 12:24

Tisztelt Nanemaaa! Hogyan vizsgálják a vagyonbiztonságot és állékonyságot veszélyeztető állapotot? Repedés még nincs, de az esővíz a ház alá folyik az tuti már vagy 10 éve. Köszi a segítséget!

gyulveszi # 2016.09.15. 13:21

Üdvözlöm. 10 évnél régebben épült lakóházat, hogy feltüntessenek a földhivatalnál, fennmaradási engedély szükséges, vagy pedig elég egy hatósági bizonyítvány? Köszönöm előre is válaszát.

nanemaaa # 2016.09.15. 13:52

hortobagy
Amíg alakváltozás nem lép fel (pl repedések), addig állékonysági probléma nincs. Ezt onnan tudják, hogy szakemberek, mérnöki diplomával. ;)

nanemaaa # 2016.09.15. 13:53

gyulveszi
Fennmaradási engedély.

Dia0000 # 2016.09.23. 09:07

Jó Napot kívánok! Elég nagy problémával fordulok Önhöz, az érdekelne, hogy milyen mértékű szankcióra számíthatok. 2014 tavaszán vásároltam egy régi paraszt házat az akkori vőlegényemmel (a ház csak az én tulajdonomban áll) ö építő iparban dolgozik és úgy gondolta hogy nincs szükség semmi féle épitési engedélyre a bontás-felujitás során. A házról tervrajz nincs vagyis mi nem kaptunk. Ő a barátaival kibontott pár falat, inkább úgy írom hogy minden válaszfalat, leszedték a tetőszerkezetet, két beton koszoruval erösitették meg a házat aztán erre egy új tetöszerkezet, pala helyett cserép került rá. Az összes nyilászáró ki lett cserélve (persze mind máshová került) és még hozzá is épitett pár négyzetmétert a végéhez, továbbá bevezették a vizet, fütés. Szóval mindent megcsináltak csak épp engedély nincs semmiről. Most úgy gondolta hogy neki jobb nélkülem úgyhogy lelépett én pedig nem merek semmit a házon csinálni mivel nincs engedély, söt arra is számítok hogy mivel nincs köze a házhoz és nem kapott belöle semennyit így be fog jelenteni az épitési hatóságnál ahol valoszinű nem azt fogja mondani hogy ö épitette igy a házat. Érdekelne visszamenöleg lehet e valamit tennem, mire számithatok, vagy inkább bontassam le az egészet. Válaszát elöre is köszönöm!

nanemaaa # 2016.09.23. 10:26

A bírság számításának módja a 245/2006.(XII.5.)Korm rendeletben található. Összege pár százezertől pár millióig is terjedhet. A számítás módja és mértéke egyértelműen kiszámítható a rendeletből, attól eltérni nem lehet.

Dia0000 # 2016.09.23. 12:32

Más megoldásra nincs is lehetőség akkor? Elolvastam a kormányrendeletet, még amnyit szeretnék kérdezni hogy ha a ház alapterülete 100 nm akkor a tetőre mennyi büntetést lehet számolni valamint 15 nm lett hozzá épitve.

hortobagy # 2016.09.23. 18:13

Tisztelt Nanemaaa! Köszönöm válaszát, hogy ha repedések nincsenek, akkor nincs állékonysági probléma. De ugye vagyonbiztonságot veszélyeztető állapot van, ha a ház alá folyatják az esővizüket? Köszönöm a hozzáértését!

nanemaaa # 2016.09.26. 07:06

Dia0000
Nagy vonalakban:
(100x40.000 + 15x140.000) x 50% + 200.000

De ha belevesszük az új koszorút is, az még hozzájön folyóméterenként 90.000x50%.

nanemaaa # 2016.09.26. 07:08

hortobagy
A vagyonbiztonság kérdése általában ritkán jön szóba, tekintettel arra, hogy valójában senki sem tudja, mire is gondolhatott a jogalkotó. Sem fogalommeghatározása, sem mérlegelési szempontjai nincsenek.Erre túl sok reményt nem alapoznék.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.26. 07:13

nanemaaa

Dianak 3.250.000 Ft.-ot kell kifizetnie???? Ez egy komoly vagyon! Brutális!

nanemaaa # 2016.09.28. 07:09

Attila111111
Akár.

nanemaaa # 2016.09.28. 07:16

fénysugár
Ez fordítva működik. A hatóság abban az esetben rendeli el a bontást, vagy átalakítást (a részleges bontás átalakításnak minősül), ha előzetesen megvizsgálta, hogy a szabálytalan építési munkára fennmaradási engedély nem lenne adható, vagy ha az ügyfél a felhívás ellenére sem hajlandó önként megkérni az engedélyt.
Ha az elvégzett építés nem felel meg a rá vonatkozó előírásoknak (pl túllépi a megengedhető legnagyobb beépítettséget), akkor arra semmiképpen sem lehet fennmaradási engedélyt adni.
A te esetedben ez a kérdés már túlhaladott, jogerős döntés született az átalakításra, már nincs más lehetőséged, mint azt végrehajtani. Ellenkező esetben akár havonta 500.000 Ft-os bírsággal fogják kikényszeríteni az önkéntes teljesítést, vagy végső esetben a hatóság elvégezteti a te költségedre és veszélyedre.

nanemaaa # 2016.09.28. 13:17

Ha eljárás indult ellened, akkor arról a hatóságnak az eljárást megindító döntésében értesítenie kellett téged. Igen, betekinthetsz az ügy irataiba. A bejelentő nem kérheti az adatainak zárt kezelését, mert azt csak tanú kérheti.

Persze ezeknek az ügyre nincs különösebb hatása.
Igen.

hortobagy # 2016.10.02. 06:28

Tisztelt Nanemaaa! Szerintem eddig senki nem adott olyan értelmes válaszokat, mint Ön. Ha tudnám az elérhetőségét szívesen jelentkeznék Önnél potenciális ügyfélként. Itt nem annyira értjük egymást. Azt írja ön, hogy mérnökök és szakemberek. Hát tudnék mesélni, hogy gőzük nincs, mi az hogy állékonyságot veszélyeztető állapot. Ha egyszer megtudná az én ügyemet a hatósággal karöltve, dobna rögtön egy bukfencet.

nanemaaa # 2016.10.03. 09:18

hortobagy

Köszönöm a megtiszteltetést, de nem praktizálok, így nincsenek és nem is lesznek privát ügyfeleim. A "mérnökök és szakemberek" szakmai felkészültségével, a szakma ezen szakterületen történő felhígulásával tisztában vagyok. De még mindig vannak elkötelezettek közöttük. Lehet, már nem sokáig.

BBrigi87 # 2016.10.08. 05:53

Kedves Szakértők! Vettünk 5 éve egy telket (beépítetlen belterületi telek), áll rajta egy félig fából, félig téglából épült ház, ami a tulajdoni lapon nincs rajta, a szomszédunk szerint már a 80-as években is ott volt. A telek 439 nm, 2011ig 20%a beépíthető volt, azonban jelenleg 500 nm alatti telekre nem adnak ki építési engedélyt, csak felfele lehet bővíteni. Lehet valamit kezdeni ezzel a házikóval, hogy hivatalos legyen és esetleg a fát téglára cserélni/átépíteni? Ha fennmaradási engedélyt kérünk rá és felújítjuk akkor használható lesz hivatalos lakásként? Az összes szomszédunk telkén családi ház áll csak a mi telkünk ilyen üres. Amikor épült ez a ház, lehet, hogy még üdülő övezet volt.

nanemaaa # 2016.10.10. 06:20

Kérdezed a területileg illetékes építési hatóságot.
Az viszont erősen valószínűsíthető, hogy csak arra lehet fennmaradási engedélyt adni, amire építési engedélyt is lehetne.

santos77 # 2016.10.13. 09:07

Tisztelt hozzáértők,
2004-ben kaptam építési engedélyt a házra, mely 2005 végére felépült, azóta is benne lakom, de lakhatási engedély nem lett megkérve, így a tulajdoni lapon sem szerepel a ház. A ház az építési engedélynek megfelelően épült (nagyobb, mint 300 m2)

Mi szükséges a "legalizáláshoz"? Fennmaradási engedély megkérése?

Érvényes-e a 10 éves jogvesztő határidő, mely szerint ha igazolom, hogy legalább 10 éve benne élek, már nem büntethet a hatóság?

nanemaaa # 2016.10.13. 09:43

Használatbavételi bejelentést kell tenned. Csatolnod kell az építési napló összesítő lapját, a kitöltött statisztikai adatlapot, az OÉNY-be fel kell tölteni az épület feltüntetési vázrajzot és az energetikai tanúsítványt.

Zsuzska78 # 2016.10.13. 10:02

Kedves Szakértők! Vásároltam egy művelési ágból kivont zártkerti ingatlant rajta egy gazdasági épület minősítésű házzal. A ház cserép teteje kb. 40 éves, és nagyon rossz állapotban van, ki-be járnak rajta az állatok. A fa tetőszerkezet relatív jó állapotú, csak állagmegóvó kezelés szükséges. Szeretném lecserélni a meglévő tetőfedést cserepeslemezre. A kérdésem az lenne, hogy ehhez a tetőcseréhez szükséges-e engedélyt kérnem, vagy van-e bejelentési kötelezettség? Köszönöm válaszát!

nanemaaa # 2016.10.14. 05:30

Zsuzska78
Ha székoszlopokat, szelemeneket, szarufákat nem kell cserélni, akkor nem, nincs. Lécezés, fedés cserélhető engedély nélkül.

bÁdám1980 # 2016.10.24. 10:40

Kedves Szakértők!

Azzal kérdéssel fordulok önökhöz történt az elmúlt héten
hogy végeztünk építési felújítási munkálatokat egy épületen de tulajdonos nem akarja kifizetni a munkadíjat hanem ö arra gondolt hogy dolgoztunk ott valamennyi napot
és ö majd kiszámolja nekünk napibérbe hogy mennyi pénz jár nekünk. Szerződést sajnos nem kötöttünk mert rég óta ismerjük ez hiba volt tudom !!
Fő kérdésem az lenne hogyan tudnék úgymond kereztbe tenni neki, mert már előttünk is volt egy brigád akivel ezt eljátszotta de ők elég hanyag munkálatokat végeztek véshettünk utánuk terasz lábazati falát tartóoszlop alapozási mélysége nem megfelelő stb.
jelezném hogy jogerős építési engedély nincs még csak tervek vannak meg de már attól is eltér más ablakok utcai homlokzat kinézete más lesz stb.
Ö mindennap az építési helyszínen tartózkodik és irányít mint valami építésvezető, arra gondoltam hátráltatnám kicsit Írnák építésügyi hatóságnak hogy jogerős építési engedély nélkül építkezik, e-napló nincs vezetve, munkaügynek pedig azért mert olyan emberekkel akar dolgoztatni akik olcsók mivel nincsenek bejelentve, majd navnak hogy mindezt számla nélkül akarja végeztetni.
Ezzeket megtehetem ?
Lenne e nekem ebből valami problémám ?

Válaszukat előre is köszönöm ?

Rexor # 2016.10.24. 13:42

Megteheted, de ettől még nem fogod megkapni a pénzed. Ráadásul szerződés, számla (esetleg képesítés/legális vállalkozás) nélkül végzett munka esetében nálatok is komoly problémák lesznek.