Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


hortobagy # 2016.06.23. 11:12

Köszönöm a választ, hát szomorú, hogy mások károkozása esetén az állampolgár mit csináljon. Telekfeltöltés miatt, ami a házunk falára rá van töltve, vizesedünk, tehát nekem kell bizonyítani hogy miért van probléma. Úristen! Nem dől a ház, csak egy helyiség, egy kamraszerű úszik, ha intenzív a csapadék. Vízelvezető árkot is csinálnék, de szerinted ez az én dolgom. Bár közösen is megcsinálhatnánk, de tisztelt szomszéd nem kívánja. Soha nem szerettem volna bejelenteni, most sem tettem volna, ha nem jönne be a víz felőlük. Bíróságra se akarok menni, távol áll tőlem. De akkor mit csináljak? Köszönöm a válaszodat, szép napot!

nanemaaa # 2016.06.24. 07:14

Néha a megoldás nem "akarom", vagy "nem akarom" kérdése. Van amikor nincs más lehetősége az embernek.

hortobagy # 2016.06.29. 12:56

Ez a 10 év jogvesztő határidő boncolgatása érdekelne engem.
A jelenlegi állapot állékonyságot és vagyonbiztonságot veszélyeztet, mert befolyik a csapadékvize a szomszédnak hozzánk. Tény, hogy eltelt 10 év, de ha veszélyeztető állapot van, akkor a törvény felszólítja az elhárításra, nemde? Segítség törvény!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Krasanyi # 2016.07.02. 08:10

Tisztelt fórumozók!
Olyan kérdésem lenne, hogy lakás vásárlás előtt állok. A jelenlegi fürdőszoba utólag lett hozzáépítve a lakáshoz, ami nettó 9nm. Nos erről nincs se tervrajz, se engély. Megmerjem venni az ingatlant? Ha igen és később kiderülne hogy engedély nélkül épült az épületrész , akkor milyen következményekkel járhat ( bírság mértéke stb)
Köszönöm!

MajorDomus # 2016.07.02. 19:39

Mikor épült A fürdőszoba?

HIHI6662 # 2016.07.03. 12:16

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Az építési területet május 20-án adtuk át egy kivitelezőnek, akivel a ház szerkezetkész elkészítésére kötöttünk szerződés. Sajnos, a szerződésben nem kötöttük ki, hogy az eltakarásra kerülő szerkezet kivitelezése előtt értesítsen bennünket, hogy ellenőrzés miatt ott tudjunk lenni.

Május 24-én, amikor más dolog miatt kimentünk a telekre, akkor szembesültünk azzal, hogy elkészültek az alaphoz tartozó kúttestek. Meglepetéssel fogadtuk, már csak azért is, hiszen a kiviteli tervektől eltérnek a kúttestek.
A kivitelező és a statikus az eltérésről telefonon beszéltek a kivitelezést megelőző napon, de kivitelezés módjáról csak annyit beszéltek, hogy a kútgyűrű helyett acélköpenyt használnak a kivitelezésnél. Ez a statikus részéről elfogadható volt. Bár a kúttestek átmérője kb. 20 %-kal nagyobb, mint a statikai tervben előírtak, de sem kútgyűrű, sem acélköpeny használata nem történt a kivitelezésnél. Egy speciális kotrókanállal kiemelték a földet és abba beleöntötték a betont. El kell mondani, hogy a kivitelező állítása szerint nem volt szükség az acélköpeny használatára, mivel megfelelőek voltak a talajviszonyok. Ez felvet egy pár kérdést, hiszen talaj mechanikai vizsgálat igazolja, hogy ott állandóan magas a talajvíz, a talaj nem állékony.

A kivitelező az építési naplóba május 24-én beírta, hogy „kútalap ásás gépi erővel, kutak betonozása statikai tervek alapján”.

Június 16-án szerződést kötöttem a statikusunkkal, műszaki ellenőri feladatok elvégzésére.

A kivitelező június 22-én beírta az építési naplóba, hogy a kivitelezés „a megrendelő kérésére bizonytalan ideig nem folytatható”. Ez nem igaz, én nem kértem ezt! Én e-mailben csak azt kértem május 31-én, hogy az anyagvásárlást ne folytassák addig, amíg a kutak körül kialakult bonyodalom nem rendeződik, hiszen én szeretnék egy ellenőrzési lehetőséget, mivel előre nem értesítettek a kutak betonozásának idejéről. (6,5 millió Ft a kivitelezőnél van anyagvásárlásra)

Június 23-án az építési naplóban a műszaki ellenőr kérte a kutak megfelelőségéről a szakvéleményt, hogy minél előbb folytatódhasson a kivitelezés. Sajnos, ez idáig semmi nem történt ezzel kapcsolatban.

Június 26-án az építési naplóba beírtam, hogy nem kértem a kivitelezés felfüggesztését, valamint kérem biztosítani a kutak ellenőrzésének lehetőségét, valamint megfelelőségükről - egy arra jogosult személytől - az igazolást.

Július 1-én felhívott a kivitelező cég embere, aki közölte, hogy akkor biztosítják a kutak ellenőrzésének lehetőségét (32 kút van, 5 mellett leásnak ellenőrzésként), valamint akkor folytatják a kivitelezési munkákat, ha én az ő statikusuk által új terveket készíttetek. A jelenlegi statikus által készített tervek szerintük nem gazdaságosak és nem megfelelőek. (Ezt ők nem írják le.)

Én július 2-án ismét kértem az építési naplóban, hogy július 15-ig adjanak egy szakvéleményt az általuk készített kutak megfelelőségéről az építkezés mielőbbi folytatása érdekében.

Az építési naplóba a felelős műszaki vezető által ez idáig semmiféle bejegyzés nem történt.

A kutakhoz vásárolt betonról 7 db szállítólevelet feltöltött a kivitelező az építési naplóba, de abból kettő szállítólevélen más a helyszín. A város ugyanaz, mint a mi építkezésünk helyszíne, de az utca az más. Ők azt mondják, hogy elírás történt a szállítólevélen.

Sajnos, nem tudom mik a lehetőségeim. Nem kevés pénz ott van a kivitelezőnél, az építkezés 6 hete áll. Nem tudom, van-e lehetőségem az ellenőrzésre, illetve az kinek a költségére történik meg, ha a szerződésben nem írtuk bele, hogy mint megrendelő, értesítést kérek az eltakarásra kerülő szerkezetek kivitelezése előtt azért, hogy ellenőrizhessem a kivitelezést, illetve a megfelelőséget. Önök szerint hol és hogyan tudok tovább lépni? Mi lehet részemről a folytatás?

Előre is köszönöm a választ!!

Krasanyi # 2016.07.03. 13:12

A fürdőszoba kb 1 éve épült.

nanemaaa # 2016.07.04. 08:43

Krasanyi
Ha kiderül, akkor vagy fennmaradási engedély építésügyi bírsággal, vagy ha valamilyen építési jogszabályt sért a megoldás és egyéb módon szabályossá nem tehető, akkor bontás.

nanemaaa # 2016.07.04. 08:55

HIHI6662
Nem hiszem, hogy egy laikus építtetőnek joga, lehetősége van egy kivitelezés szakszerűségének ellenőrzésére. Pláne a kivitelezési naplóba beírogatásra. Az ellenőrzésre jogosult, illetve kötelezett a műszaki vezető és a műszaki ellenőr. Ezek közül a műszaki vezető a kivitelező embere, a műszaki ellenőr pedig az építtetőé. Egy kivitelezőnek önhatalmúlag nincs joga eltérni a kiviteli tervtől, és gazdaságosságot mérlegelni sem. Pláne, hogy nem ő fizeti a révészt. Ha jelen esetben sem a kivitelező, sem az ő műszaki vezetője, illetve a műszaki ellenőr sem végzi szakszerűen a feladatát, akkor elgondolkodnék jogi lépéseken, illetve ügyvéd felfogadásán.
Ha egy statikus terven módosítani kell, mert a kivitelező eltért attól, akkor szerinted kinek a költsége az új terv elkészítése?

nanemaaa # 2016.07.04. 08:56

HIHI6662
Annyit azért még hozzáfűznék, hogy ha eltértek a tervtől és ennek okán akár állékonysági problémák is felmerülhetnek, akkor én nem kardoskodnék a kivitelezés folytatása mellett.

HIHI6662 # 2016.07.04. 13:31

nanemaa

Mit lehet tenni? Kérek egy szakvéleményt, ami alapján elválik, hogy mi lehet a folytatás?

Éppen ma beszéltem a kivitelezővel. Szerződést akarnak bontani. Várom a javaslatukat az elszámolással kapcsolatban.

Mi a véleményetek erről? Mik a jogaim? Mit kérhetek tőlük? Hogyan lehet velük korrektül elszámolni?

nanemaaa # 2016.07.05. 13:06

HIHI6662
Pont ilyen megérzésem volt, hogy a kivitelező megpróbál megszökni a felelősség alól.
Minden további egyezkedésre szerintem bízz meg ügyvédet. Itt most egy hibás teljesítéssel állunk szemben, ahol nem, hogy ki kellene fizetned az eddig elvégzett munkát, de nem lehetetlen, hogy neked lesznek komoly követeléseid. Nyilván az elvégzett munka is képez egy értéket a bedolgozott anyagok okán, de ha azok a szerkezetek pl nem alkalmasak a kívánt terhek viselésére, akkor kb le is amortizálták magukat. Neked viszont komoly értékveszteségeid vannak, új kiviteli terv szükséges, a meglévő szerkezetek állékonysága kérdéses, megerősítésük újabb költségeket jelenthet, és akkor még nem számoltunk a kieső idővel, eszmei értékvesztéssel....stb.

HIHI6662 # 2016.07.05. 17:45

nanemaaa

Köszönöm a választ.

Egyre inkább megerősítesz abban, hogy jogi útra kell vinni a dolgot. Sajnos, egy valami elrémiszt. Nagyon sok helyen azt olvasom, hogy különösen hosszú pereskedésre lehet számítani, és ez miatt pedig a peren kívüli megegyezést javasolja néhány cikk.

Persze ehhez is egy jó ügyvédet kell keresni. Ez sem egyszerű.

Még nem volt bírósági ügyem, így teljesen tapasztalatlan vagyok a témában. Nem is tudom, hogyan álljak neki.

nanemaaa # 2016.07.06. 05:37

Én sem azt mondtam, hogy perre kell menni. Nyilvánvalóan érdemes megegyezni, ha lehet. Az ügyvéd azért kell, hogy nagyon ne verjenek át, és ha lehet csökkenjenek a veszteségeid.

runningman # 2016.07.06. 14:48

"Ingatlanvásárlásra készülök. A zártkerti ingatlanon (880 m2) egy engedély nélkül épített 23 m2-es kis ház van.Az tulaj néni itt lakott 15 évig. A házat már ő is készen vette.
Nyilván a tulajdonlapon ez a ház nem szerepel.
Ha megveszem így, számíthatok-e bírságra? Illetve mennyire hátrányos nekem, ha nincsen a telekkönyvön ez az épület regisztrálva?"

Úgy tudom, hogy 15 év után nem bontható el, nem birságolható, persze esetleg tudni kell bizonyítani, hogy már 15 éve is megvolt. Hátrányos esetleg a további fejlesztés szempontjából lehet. Biztosításnál is necces a kifizetés ha esemény van.

nanemaaa # 2016.07.07. 06:39

runningman
10

gyulveszi # 2016.07.08. 12:45

Van egy 20 éve épült családi ház, ami akkor megkapta az építési engedélyt és minden a rajz szerint épült, csak amikor kész lett, nem kérvényezte a tulajdonos a lakhatási engedélyt. Megszeretném venni ezt a házat és nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az adás-vételt, illetve szükséges-e,így 20 év elteltével fennmaradási engedély? Ha szükséges, akkor az kb. mindet egybevéve mennyibe kerül? Köszönöm.

hortobagy # 2016.07.14. 17:17

Házamat, a lábazatot be szeretném vakolni a szomszéd felőli oldalon. A szomszédnak a földje, az öntözőberendezése útban van. Ilyenkor mi a teendő? Van erre jogszabály? Mert nem akarja, hogy vakoljak!

Dr.Attika # 2016.07.14. 18:05

Van erre jogszabály. A Polgári Törvénykönyv. Köteles tűrni a szomszéd, hogy a területén ezt a munkát elvégezze. Ön meg kötele az ezen munkálatok során a szomszédnak okozott kárt megtéríteni.

gyulveszi # 2016.07.15. 10:43

Tisztelt Címzet!
Van egy 20 éve épült családi ház, ami akkor megkapta az építési engedélyt és minden a rajz szerint épült, csak amikor kész lett, nem kérvényezte a tulajdonos a lakhatási engedélyt. Megszeretném venni ezt a házat és nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az adás-vételt, illetve szükséges-e,így 20 év elteltével fennmaradási engedély? Ha szükséges, akkor az kb. mindet egybevéve mennyibe kerül? Köszönöm.

Fagabe # 2016.08.01. 17:51

Üdvözlet!

Segítséget szeretnék kérni. Milyen dokumentummal tudom átterhelni a felelősséget a volt tulajdonosra, ha engedély nélkül épült épületekre nem kért építési engedélyt, sem fennmaradási engedélyt és így vettem meg az ingatlant?

30éve ott álló épületről van szó, kiváló állapotú, jelentős értéket képvisel. A volt tulajdonossal megbeszéltük, hogy vállalja a felelősséget probléma esetén, de nem tudom, ezt milyen formában vethetnénk papírra.

Köszönöm

nanemaaa # 2016.08.02. 07:07

gyulveszi
Ha nincs használatbavételi engedély, akkor az épület sincs feltüntetve az ingatlan-nyilvántartásban. Ez okozhat némi problémát a jövőben, ha bármi szándék adódna az épülettel, vagy a telek további beépítésével. Ha az épület az eredeti építési engedélynek megfelelően épült fel, akkor arra használatbavételi engedélyt meg lehet kérni.
Én azt javasolnám, hogy zsákbamacskát leginkább a vurstliban vegyél, ha tisztázatlan egy telek állapota, akkor azt előzetesen az eladó tegye rendbe. Autót se úgy veszel, hogy zsákban vannak az alkatrészei és te majd összerakod magadnak, ha használni akarod.

nanemaaa # 2016.08.02. 07:59

Fagabe
Az adásvételibe részletesen le kell írni a vásárláskori állapotot és az eladó nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy ő volt az építtető. (Akár lehet a melléklete egy fotódokumentáció is) Egyebekben a 30 év eltelte elég garanciának tűnik. Legfeljebb ha szabálytalan is az építés, akkor utólag nem fogod tudni átalakítani, bővíteni...legalizálni a jelenlegi állapotot. Ha neked így megfelel, és később is meg fog felelni, akkor nagyobb baj nincs.

Torzo # 2016.08.07. 19:11

Nanemaa rengeteget olvastam Öntől is a másoktól is.
Úgy tűnik nekem rettenetesen képzett építési ügyekben.
Felhívám a figyelmét, hogy lehet rossz helyre írtam egy hozzászólást, de nem tartanám illendőnek szétszórni mindenfelé.
Megtenné-e, hogy elolvassa a kisség hosszú posztomata "Fennmaradási engedély" alatt.
Tisztelettel köszönöm ha mások is rápillantanak. Nagy bajban vagyunk, és ezek az ügyek olyanok mint az orvos. Jobb ha többen véleményezik a beteget.
Köszönöm.

hortobagy # 2016.08.15. 07:52

Tisztelt Uraim/hölgyeim! Amennyiben az ingatlan állékonyságo t és vagyonbiztonságot veszélyeztetett állapotban van, akkor mit is csinál az Építésfelügyelet, még akkor is, ha eltelt 10 év? A szomszéd okozza a kárt, mi pedig végig nézzük, hogyan fogunk megsüllyedni? És erre nincs törvény, ugye van?