Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


Jutka70 # 2019.08.01. 09:38

még azt szeretném kérdezni, hogy a tető is bele számít a 100 lég m3? pl, egy nyereg tető.

nanemaaa # 2019.07.31. 10:35

Játék a szavakkal. ;) De még mindig ott tartunk, mennyit fogad be és mennyit szorít ki. ;)

drbjozsef # 2019.07.31. 07:20

Igen, a térfogat matematikai fogalom (bár ha labdát fújsz ott a nyomás és az egyetemes gázállandó is játszani fog, szóval inkább fizika, de mindegy), de a vas, fa, cserép, és a levegő inkább kémiai. Hogyan lesz a vasnak a fának vagy a cserépnek "LÉG"térfogata?

nanemaaa # 2019.07.31. 07:01

A térfogat egy matematikai fogalom, nem csak azt fejezi ki, hogy mennyi levegő fújható egy labdába, hanem azt is, hogy mekkora zsákba fog beleférni felfújva. Nos, a kettő közötti különbség a nettó és a bruttó. ;)

drbjozsef # 2019.07.31. 06:05

A bruttó légköbméter ugyanaz, mint a nettó, csak a külső határoló szerkezetek vastagságával növelve.

Levegőből építed a határoló szerkezeteket?
Klasszikus légvár. Azt hittem, csak a mesében van, de úgy néz ki nem. :D

nanemaaa # 2019.07.31. 05:55

Jutka70
A bruttó légköbméter ugyanaz, mint a nettó, csak a külső határoló szerkezetek vastagságával növelve. A halálra kicentizett dolgoknak az a nagy veszélye, hogy mi van, ha a hatóság valamit másképp számol és beleesel az engedély köteles tartományba. Nem fogja megérni az a pár lm3, hogy az egész épületre ki kelljen fizetni a több milliós bírságot.

nanemaaa # 2019.07.31. 05:52

spsz
Az első kérdésedre a válasz a helyi építési szabályzatban van. Ha azt 2012. augusztus 7. napjától hatályos OTÉK módosításnak megfelelően aktualizálták, akkor léteznek a kivett zártkertre vonatkozó engedményes előírások és lehet akár lakóépületet is építeni. Ellenkező esetben a szabályozás megállt augusztus 6-án, így ezek rá nem vonatkoznak. Abból, hogy a HÉSZ még mindig 3 % beépítettségről beszél, én az utóbbi eshetőségre tippelek.

Tök mindegy, hogy miből épül egy épület, az engedélyhez, vagy bejelentéshez kötöttség ugyanúgy érvényes rá. De téged ez az előbbiek miatt nem érint.

Ha túlléped a beépítettséget, akkor jobb esetben részben visszabontatják, de akár az egészet is elbontathatják veled.

drbjozsef # 2019.07.31. 05:14

Bruttó légköbméter? Az milyen? A Föld légköre?

Jutka70 # 2019.07.30. 18:00

Üdv, azt szeretném kérdezni, 100m3 lehet nem emberi tartózkodásra alkalmas építmény építeni. a netto így írja a szabály 100 m3, esetleg mennyi lehet a bruttó, mert nekem krb. 110 m3 lenne a tervezet szerint.

spsz # 2019.06.23. 11:38

Tiszteletem minden fórumozónak!

Művelés alól kivont zártkerti telkekre építkezéssel kapcsolatban szeretnék némi felvilágosítást kapni, mert az információk eléggé ellentmondásosak, amiket ezügyben találtam.

Az első kérdés rögtön az, hogy a beépíthetősége ezeknek a telkeknek 3% vagy 10%? Azért nem értem a dolgot, mert épp például Pomázon nézegettem ilyen telkeket, de egyiknél 3%-ot írnak a hirdetésbe, másiknál 10%-ot, pedig a városnak ugyanazon a részén lévő, ugyanúgy művelés alól kivett zártkerti telkekről van szó!
(A helyi építési szabályzat 3%-ot ír.. )

A másik kérdés, hogy csak lakóépületre vonatkozik ez a beépíthetőség? Mondjuk gazdasági célú épületre nem? Tehát ha mondjuk egy konténerházat építek, akkor van egyáltalán bármiféle engedélyeztetési kötelezettség, vagy bármi?
(Olvastam olyat, hogy konténerház engedély nélkül telepíthető)

Illetve, ha túllépem a beépíthetőséget, de egyébként én nem akarom lakóépületként engedélyeztetni, se bejelentkezni oda lakni, se semmi ilyesmi, akkor érdekli ez egyáltalán a hatóságokat, hogy mondjuk 40 helyett 60 nm-nyi épület van rajta?
És milyen következményei lehetnek? Elbontatják? Pénzbünti?

(Elnézést előre is, ha nagyon tudatlannak tűnök a témában, de panelgyerek vagyok, most tervezek kiköltözni Bp külterületére.)

Előre is köszönöm a válaszokat!

nanemaaa # 2019.06.21. 07:14

Fennmaradási engedélyt szabálytalan építési munkára lehet kérni. A használatbavételi engedély megkérésének elmaradása önmagában nem jelent szabálytalanságot, illetve nem olyat, ami miatt fennmaradási engedélyt kellene kérni. Az építtetőnek kellene használatbavételi engedélyt kérnie. Már, ha elő volt írva az építési engedélyben ennek a kötelezettsége. Ha nem, akkor kérhető rá hatósági bizonyítvány, és ha minden építési szabálynak megfelel az építés, akkor mi is adják.
Vázrajz nélkül viszont nincs épület feltüntetés, így a földmérőt nem úszod meg.
Megveheted-e? Bármit megvehetsz. Akár autót is forgalmi engedély nélkül. Ha a tulajdonos nem kíván ezzel az üggyel foglalkozni, annak valószínűleg oka van, és ő ezt tudja is.

pixelmgx # 2019.06.20. 11:39

Kedves Fórumozók!
Szeretnénk vásárolni egy ingatlant, aminek a tulajdoni lapján csak a telek van feltüntetve, a rajta 1988-ban épült ház nem. Építési engedélyük van hozzá, de a tulajdoni lapra nem lett felvezetve. Gyanús, hogy nem kértek használatbavételit rá.
Ha szeretném, hogy ez szerepeljen a tulajdoni lapon, akkor elég az önkormányzatnál fennmaradási engedélyt kérnem, vagy minden esetben szükséges a földmérő is?

A másik kérdésem, hogy megvehetem-e az ingatlant így, hogy nem szerepel a tulajdoni lapon a ház, és utólag intézem el amikor már az én tulajdonomban van, vagy ezt mindenképp előtte kell? Az eladónak jelenleg nincs lehetősége ezzel foglalkozni, én meg nem költenék rá addig, míg nem az enyém, mivel zártkert és még kifüggesztés vár rá.

nanemaaa # 2019.06.20. 05:32

Jól gondolod. Azért alkalmasint az a 30 % se "csak" lesz.
Építési napló vezetése nem kötelező, viszont nem árt, már csak a minőségi kifogások és az ellenőrizhetőség szempontjából sem.A födémcserés felújítás új tetőszerkezettel megér egy gondos tervezést.

puc76 # 2019.06.18. 14:51

nanemaaa
Kicsit olvasgattam a jogszabályokban:
Akkor ha nem változik a légtérfogat(bruttó vagy nettó?) bejelentés nélkül hozzákezdhetek a felújításhoz, mivel nem bővítésnek számít? Ha netán valaki beleköt akkor be kell bizonyítania, hogy növekedett a légtérfogat, nekem pedig az ellenkezőjét.
Ha nem kell kiviteli terv, akkor nem kell vezetnem naplót sem?
Persze a tető a helyi előírásoknak megfelelően készül el.
Ha mégis kiderül hogy bővítés akkor sem építési engedélyköteles, hanem csak bejelentésköteles és akkor csak 100000 az alapbírság?

h) * az Étv. szerinti egyszerű bejelentés nélkül vagy a bejelentéstől eltérően végzett építési tevékenység esetén 30%,

Ezek szerint ha nem jelentem be akkor csak 30%- a bírság?

Jól gondolom?

nanemaaa # 2019.06.18. 08:33

puc76
Ha növekszik az épület nettó légtérfogata, akkor az bővítés és vélhetően egyszerű bejelentés köteles. Ellenkező esetben nem.
Ha mégis engedély köteles és bírság lesz a vége, akkor a tető felületét kell beszorozni 40.000-el, és ennek az 50 %-a a bírság. +200.000 Ft alapbírság.

nanemaaa # 2019.06.18. 08:30

aquestion

1. A legrosszabb esetben elutasítanak, de benne lesz, hogy nem bontathatnak.
2.Ha ez igaz, akkor engedélyt is kaphatsz.
3.nem.

puc76 # 2019.06.18. 03:43

Tisztelt Fórumozók!

Családi ház felújítása esetén milyen mértékű bírságra számíthatok, ha bejelentés nélkül lecserélem a tetőt és a fafödémet, a tető formája is változik, félnyeregből nyeregtető, ill mi alapján(tetőfelület m2 vagy légköbméterváltozás) és hogyan számítódik a bírság összege.
A tetőtér nem kerül beépítésre.
Betonkoszorú van, csak a fafödém és a tető kerül cserére.
Kaphatok-e rá fennmaradási engedélyt?
A válaszokat előre is köszönöm!

aquestion # 2019.06.17. 12:07

Tisztelt Fórumozók!
Van egy zártkertem, földhivatalban csupasz a telek, valóságban rajta egy beépíthetőségnél (HÉSZ 3%) nagyobb alapterületű ház. Építéstől 10 év eltelt, szomszédok is tudják igazolni. El szeretném adni, szeretném a házat "hivatalossá" tenni.

1.Ha jól értem a korábbi hozzászólásokból, hiába kérek fennmaradási engedélyt, azt nem kapom meg (3%-nál nagyobb a ház) a földhivatalban nem tudom bejegyeztetni az épületet. Mit kapok ilyenkor a hivataltól? Legalább lesz vmi a kezemben ami bizonyítja, hogy a hatóság nem intézkedhet az építménnyel kapcsolatban? (jobb mint a semmi).

2. Ha jól tudom már 10% (ebbe beleférnénk) a zártkert beépíthetőség, ha a HÉSz is hozzá van módosítva. Tudok ez alapján kérvényezni?

3. Előfordulhat hogy magam alatt vágom a fát és mégis bontatnak, bírságolnak? Mi a helyes út?

Nagyon köszönöm a segítséget!

nanemaaa # 2019.06.14. 09:56

Csepel 125
Kell. De nem az önkormányzattól, hanem a területileg illetékes építésügyi hatóságtól, a járásszékhely települési jegyzőtől.

Csepel 125 # 2019.06.13. 13:43

Másképpen indulva a feltűntetéssel...
(Belterület, egykor lakóépületnek használt társasházi melléképület, ami valahogyan lemaradt 20éve az alapító okiratból és a nyílvántartásból)
Alapesetben azt mondja mindenki egy évtizedek óta létező épület feltűntetése esetében, hogy:
1.) Önkormányzat: Hatósági bizonyítvány
2.) Geodéta vázrajz
3.) Földhivatal

Fordítva elinduláshoz kérnék tanácsot.
Ha
1.) Földhivatalnál térképre egyéb épületként felkerül
2.) Geodéta vázrajzát elfogadják
Akkor vajon ahhoz, hogy társasházi albetétbe lehessen venni egyéb épületként, kell a Hatósági bizonyítvány mindenképpen?
Vagy ráérhet miután az állapota rendbe lesz téve, és akkor módosulhatna lakóépületté az egyéb épület?

MajorDomus # 2019.06.07. 19:53

Átminősités.nehéz ügy!

wers # 2019.06.07. 06:15

ha kérek egy fennmaradásit és egy használatba vételit, utána be tudok jelentkezni?

Igen nagy az esélye, hogy akkor sem menne egyrészt a külterület miatt, másrészt, hogy a "kis faház" mivé minősíthető. Érdeklődj a jegyzőnél. Rajta múlik leginkább.

MajorDomus # 2019.06.06. 19:34

10 éven túl nem kell bontanod,és birság sem lesz,de a bejelentkezés nem fog menni.

bhajni # 2019.06.06. 07:55

Tisztelt Fórumozók!

Külterületen vettem egy telket, amin van egy kis faház-térképen nem szerepel, viszont bőven 10 éve ott van.
Szeretnék bejelentkezni oda lakni. Kérdés, ha kérek egy fennmaradásit és egy használatba vételit, utána be tudok jelentkezni?
Van olyan opció, hogy elutasítják a fennmaradásit és lebontatják a házat? Mert akkor inkább nem bolygatom a dolgot.... Illetve ha jól tudom, visszamenőleg nem büntetnek meg ugye?

MajorDomus # 2019.05.27. 21:17

Földmérőt kell fogadni,és utólag be kell rajzoltatni a telekre.