albérlet felmondása


janost # 2015.03.17. 11:37

Köszönöm Ügyvéd úr a gyors választát!
Igen, időközben megtudtam, hogy min 8 nap a fizetési felszólítás. Akkor, ha holnap postára adom és 26.áig nem fizet akkor milyen időponttal mondhatok fel neki?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.17. 18:18

A határidő a felszólítás kézhezvételétől számítódik. Csak az a szabályos, amit tértivevényesen küldesz ki.

janost # 2015.03.18. 05:43

Köszönöm Immaculata!
Annyi kérdésem lenne még, hogy a fizetési felszóllítás sikertelensége után, ha nem fizet akkor mennyi felmondási határidőt kell adjak?

Valaki azt mondja, hogy min 15 nap valaki szerint 30 nap. A bérleti szerződésünkben az áll, hogy nem fizetés esetén azonnali hatállyal felbonthatom a szerződést, 1 héten belül ki kell költöznie és akár a jelenlétében is lecserélhetem a zárat.

Előre is köszönöm válaszukat!
János

matthiasi # 2015.03.23. 16:19

A válaszok :

1. -re : a legújabb ptk szerint 3 havi lehet. Ok. de legtöbben a kettő havit se tudják kifizetni - vesztükre, mert így kiderül, hogy fizetésképtelenek.
2. -ra
minden tartozásra visszatartható,
3. ra mnem tudom. Egyesek szerint 3 hónap, mások szerint megegyezés szerint
4. re
az ,hogy szerződést szeg, tág fogalom. Ettől függetlenül megkérheted. Aztán hogy elmegy vagy marad,az majd kiderül.

Eldorado # 2015.03.27. 20:51

Sziasztok! Közeli rokonom problémája az alábbi:
Albérlője határozatlan időtartamú szerződéssel lakik a rokonom tulajdonában lévő lakásban. Az albérlő (és felesége) szezonálisan (amikor éppen van munka) külföldön dolgozik a szállodaiparban; az év nagy részét a bérelt lakásban (vidéken) töltik. Rokonom nemrég tehermentesítette a lakását, és el szeretné adni. A bérleti szerződéskötéskor (5 évvel ezelőtt) még 30 napos felmondási idő szerepelt a megállapodásban. Tudomása szerint most az új Ptk. alapján az adott hónap közepéig úgy lehet felmondani, hogy a következő hónap végén; az adott hónap közepe után pedig úgy, hogy az adott hónapot követő 2. hónap végén szűnik meg a határozatlan idejű szerződés. Ezt (a szerződésben szereplőkhöz képest kedvezőbb törvényit) fel is ajánlotta az albérlőknek azzal, hogy állapodjanak meg abban, hogy május végén kell elszámolniuk és elhagyniuk a lakást. Az albérlők ezt elutasították azzal, hogy ebben az évben most pont ilyenkor lesz hosszabb időtartamű munkájuk külföldön, és ők ebből élnek. Most (03.28.) kiutaznak Ausztriába, 04.07-én térnek vissza, itthon eltöltenek 2 hetet, majd terveik szerint visszamennek Ausztriába dolgozni úgy, hogy augusztus végéig nem is jönnek vissza; majd akkor akarnak elkezdeni új albérletet keresni. (Ami most sem olyan egyszerű: a vidéki kisvárosban rendkívül kevés a kiadó lakás.) A rokonom viszont minél előbb értékesíteni szeretné a lakását, mert a vételárból és a megtakarításaiból feleségével és kisfiával együtt most van esélye egy kisebb családi házat megvenni és oda költözni. (Már van is egy ház, amit kinéztek.) Egy bizonytalan ideig bent tartózkodó albérlővel a saját lakás értékesítése esélytelen; és nem akar a családja életéből és jövőjéből a szükséges 2 hónap helyett még plusz 5-7 hónapot feleslegesen elvenni, hogy majd akkor kezdjék el azt, amit jóval korábban is elkezdhetnének. Kérdezte, hogy van-e valami javaslatom. Említettem neki, hogy szerintem minél előbb tértivevényes levelet kellene küldeni az albérleti címükre a felmondással; de vigyázni kellene, hogy április 15. ne legyen túllépve, mert akkor veszít egy hónapot: május vége helyett június végére szöntethető meg a szerződés. Kérdezte, hogy ha nem veszi át a tértivevényes levelet (pl. amikor 2 hétre itthon van), akkor pontosan mi számít ahhoz, hogy az április 15. ne legyen átlépve. Mondtam neki, hogy valószínűleg a kézbesítési vélelem alapján beálló időpont számít; de azt nem tudom pontosan. Kérdezte, hogy milyen szükséges tartalommal bírjon a felmondás a szerződés megszűnését és az elszámolást, annak napját, módját, stb. tekintve. Említette, hogy olyasmire gondolt, hogy - ha máshogy nem megy a kiköltöztetés - a szerződés megszűnését követően, június végén bérel egy kis raktárhelyiséget, garázst, átviteti oda a bérlők dolgait, és a helyiség bérleti díját azok szükséges mértékű értékesítéséből fedezi. Gondolt arra, hogy ehelyett mindjárt az - általam javasoltan tértivevényes - felmondásban tájékoztatj a abérlőket, hogy június 1-én a lakás bejárati ajtaját felújíttatni szándékozik úgy, hogy azt leszerelteti és - mivel nincs, ezért - a felújíttatás megtörténtéig (ami lehet néhány nap vagy akár hét is) másikat nem tesz a helyére. Elgondolkozott azon, hogy az utolsó hónapra (májusra) vonatkozóan drasztikus (mondjuk dupla vagy tripla) mértékű lakbért (annak emelését) helyez kilátásba. Kérdezte, hogy mi lenne, ha lakáskiürítési pert kezdeményezne június 1-től.
Mondtam neki, hogy nem tudom pontosan, de nem hiszek abban, hogy drasztikus módszereket támogatna a jog. Fair módon akar eljárni az albérlőivel, de maximum 2 hónapot tud nekik biztosítani, ami a jog alapján amúgy is járna. 5 éve nem emelt náluk bérleti díjat, és nem hiszi, hogy mások életvezetési problémáihoz és sajátosságaihoz neki kellene igazodnia úgy, hogy az ingatlan feletti rendelkezési jogát majd csak fél-háromnegyed év múlva tudja gyakorolni. Minél előbb - május végéig - meg akar szabadulni az albérlőitől (amik idáig sem voltak könnyű esetek.) Kérdezi, hogy milyen lehetőségei vannak. A válaszokat előre is köszönöm.

kata.sipos # 2015.06.08. 01:10

Tisztelt Fórumozók!

A következő problémám van. Ki van adva a lakásom 2 embernek határozatlan időre (minimum 1 évre). Az egyik most elmegy, a másik marad, és hoz maga mellé valaki mást. Mielőtt beköltöztek, írtunk szerződést. Ilyen esetben módosítani kell, és a kiköltöző nevét átírni a beköltöző nevére?
Vagy mondják fel a szerződést és írjunk újat?
Vagy szerződés módosítás úgy, hogy a bérlő csak az az 1, aki marad, és pár nap múlva újabb módosítás, hogy jön hozzá egy új ember?

Segítséget előre is köszönöm.

MajorDomus # 2015.06.08. 19:37

Ha mindkét lakó szerződő fél volt, akkor az egyik elköltözésével maga a szerzõdés is megszünik vele.

Célszerű új szerződést írni.

Milegyenmár # 2015.06.13. 04:45

Albérlő vagyok, határozott két évre szóló szerződésünk van , a harmadik évre tovább bérlés lehetőségével ." Két év lejártát követően Felek egyeztetik a bérleti díjat, de már most megállapodnak, hogy a mindenkori Fogyasztói árindex mértékével korrigálnak." Ezzel szemben a bérbeadó előállt 30%-os emeléssel. Ebbe nem akarok belemenni, mivel szerintem az aláírt szerződés nem erről szól. Milyen lehetőségem van? Benn maradhatok, fizetem a bérleti díjat ( amiről a szerződés szól) és vigye polgári peres útra az emelését?Köszönöm

Zoltanuss # 2015.06.13. 06:23

Hát neked kell eldönteni, hogy megéri e tovább maradni vagy sem. lehet az az ár nagyon kedvező volt és a bérbeadó rájött, hogy ennyiért már nem éri meg tovább. Vagy lehet az életviteled olyan ,hogy már semmi pénzért sem éri meg a maradásod.
Úgy gondolod ,hogy nyersz akkor ne fizess , de ha vesztesz sokat fogsz fizetni.

ttip # 2015.06.13. 14:01

Milegyenmár: amíg nincs megállapodás, fizesd a régi bérleti díjat. 30% infláció csak az álmaiban volt a bérbeadónak. Kérdés, hogy van-e felmondási lehetősége a bérbeadónak - ha igen, azzal zsarolhat.

MajorDomus # 2015.06.13. 22:36

Nem!
Azzal simán elküldheti!

Én nem írnám alá a szerződést!
Nem infláció hanem deflacio van az országban!

Micole # 2015.06.14. 16:26

Kedves Forumozok!

2012.06.01-en koltoztunk alberletunkbe. A tulajdonos kulfoldi allampolgar, igy a kapcsolatot egy magyar - erre a tevekenysegre szakosodott - ceg latta el. 2015. 05.07-en kaptunk egy emailt, amiben jelzik, hogy a tulajdonos ugy dontott, hogy eladja a lakast.
"Amennyiben maradni szeretnétek május után is, vállalva a közreműködést az eladásban, akkor tudnotok kell, hogy az adásvételtől számítva két hónap felmondási időtök van."
Mivel mi idokozben epitkezunk igy nem erintett olyan rosszul a dolog, hiszen augusztusban terveztuk a koltozest az uj hazba. Hozzateszem, hogy a masodik gyereket varjuk, augusztus elejere vagyok kiirva.
Visszairtam, hogy 1-2honapot tuti maradnank meg.
Valasz:
"Rendben köszi! Akkor viszont el fogom emailben küldeni a hosszabbítást, hány hónapra írjam? Valószínűleg gyorsan el lesz adva a lakás, de akkor is lesz 2 hónap felmondási idő…"
Megirtam a valaszt, viszont a szerzodes nem erkezett meg, hanem 05.15-en a level, hogy eladtak a lakast, 2 hetunk van kikoltozni.
Ekkor meglepodtem, hiszen 2 honap felmondasi idorol beszeltunk. VISZONT a szerzodesunk lejart volna 2015.05.31-en ami 2 het mulva kovetkezett. Tehat amit irtak 2 honap csak akkor lett volna ervenyes ha meghosszabbitjuk a szerzodest. Ezt nem mondtak...de persze benne volt a szerzodesben.
Velemenyem szerint kihangsulyozhattak volna ezt hamarabb is nem eladas utan illetve a szerzodest meg aznap kuldeniuk kellett volna....
Mi nem tudtunk mit tenni probaltunk lakast keresni. Mivel altalaban mindenhol a minimum berlesi ido 1 ev, felhivtam oket, hogy beszeljenek mar az uj tulajjal, 1-2 honap mulva elkoltozunk, adjanak mar annyi idot, egy 2 eves gyerekkel vagyok 7 honapos terhesen. Ekkor felajanlottak, hogy van egy masik lakas ugyanott ahol lakunk csak masik lepcsohazban es kivehetjuk 2 honapra. Gyorsan el is utaltuk a foglalot. A kovetkezo kellemetlenseg az volt, hogy 1-en mennunk kellett de csak 8-an tudtunk volna az uj lakasba menni. Ugy probaltuk megoldani, hogy a cuccainkat kulonbozo ismerosok tarolojaban/szobajaban elhelyeztuk, en a gyerekkel videkre utaztam szuleimhez, parom egy baratjanal huzta meg magat, hiszen neki a munka miatt Pesten kellett maradnia.
31-en vasarnap utaztam igy kertem az ingatlanost, hogy vasarnap delutan legyen az atadas mert utazunk.
Mikor megjelent (az ceg ugyvezetoje jott) szornyen lekezeloen beszelt.
Mikor bekoltoztunk az elozo berlojuk eltunt, kifizetetlen csekkekkel es rossz butorzattal. Volt olyan ejjeli szekreny amit azonnal kitettunk az erkelyre mert erintesre szetesett. Na, mikor latta a szekrenyt szikrat szort a szeme, hogy micsoda vadallatok vagyunk. Nem mondta, de tisztan erezheto volt. Nalam elpattant a hur, es kiabaltam, hogy ilyen volt, meg hogy milyen helyzetbe hoztak minket, nulla segitseg pedig sosem volt velunk baj. Odaig fajult, hogy en megloktem a mellkasat, o meg szorongatta a karom es Takarodjanak innen kialtassal kitaszigalt minket az ajton. Nem akarom magam vedeni, de sosem viselkedtem meg igy, nagyon rosszul erintett a koltozes foleg mikor a terhesek epp ellenkezoleg, eppen feszket raknak...
O viszont a munkajat vegezte, lehetett volna professzionalisabb hiszen azonnal o is visszakiabalt es lekezelo volt.
Elutaztunk, masnap jott egy sms tole, hogy a viselkedesem miatt nem adjak ki nekunk a lakast, a foglalot visszautaljak. Aztan kaptunk egy emailt amiben azt irjak, hogy az okozott karok miatt nem kapjuk vissza a 2 honap kauciot (majdnem 300 ezer ft) plusz festesre stb-re meg kernek penzt, hogy fizessuk be. Gondolom nem fognak kifesteni ha eladtak...
Mi azota a parommal kenyszerbol kulon elunk, mikor ez a legszebb idoszak lehetne a csaladunknak. Csomagkuldo vallalkozasomat sem tudom csinalni, nem tudom teljesiteni a megrendeleseket sem.
Az lenne a kerdesem, hogy ok kovettek el olyat, amibe lehet kapaszkodni vagy semmi eselyem a perre?

MajorDomus # 2015.06.14. 17:10

Mivel nem léptél birtokba, nem adtak ki neked a lakást, a kaució visszajâr.

Azt javasolnám, hogy mielőbb keress meg egy ügyvédet, mielőtt még több hibát csinálsz. A kaució összegéből bőven kítelik.
meg kártérítést is kiharcol neked.

Zoltanuss # 2015.06.14. 19:21

Nem infláció hanem deflacio van az országban!

MD szerint.

Azért nem teljesen így van. Tény, hogy viszonylag kicsi az infláció, de azért még nem defláció.

Immaculata # 2015.06.14. 19:22

De, míniusz 1,7%

Zoltanuss # 2015.06.14. 19:24

Nem kell bedőlni a kormánypropagandának !

Immaculata # 2015.06.14. 19:26

KSH adat.

Zoltanuss # 2015.06.14. 19:37

Hasonló cipőben járok mint a „Milegyenmár” topiktárs.
Csak a másik oldalon vagyok.
Az egyik bérleményem, amiben már a bérlő több mint 5 éve lakik, anno viszonylag alacsony összegért adtam ki. És az 5 évben csak egyszer emeltem úgy 2 -3 % -ot.
Az érem egyik oldal, hogy rendes a bérlő, mindig pontosan fizet, megbecsüli a lakást.
Tehát minden a maradása mellett szól. Ha megemelném úgy 10 %- kal, vagy elfogadja vagy elmegy. Akkor viszont az új bérlőig eltelhet akár 2 hónap is vagy még több. Ráadásul festetni is kellene. Ami eleve legalább 3 hónapi lakbér. Így marad minden a régiben. Ezt nevezik üzleti megfontolásnak.
Korábban amikor magasabb volt a bérleti díj, jöttek mentek a bérlők.
Jobb a békesség.

Zoltanuss # 2015.06.14. 19:40

Milegyenmár !

Neked kell eldönteni, hogy megéri e az új bérletidíjért bérelni a lakást. Mi nem tudhatjuk.

Viszont alkudni lehet !

MajorDomus # 2015.06.14. 21:16

De miért nem festet a bérlő?
Jóváirod
neki a díjból, mindenki jól jár.
Te is mert a deflació miatt nem kell csökkentened a bérleti díjat.

Zoltanuss # 2015.06.15. 06:16

Perpillanat még nem aktuális a festés.
Látom még nem láttál üres lakást. Teljesen másképpen néz ki üresen mint berendezve.

Ha üres lenne pl. egy bérlő váltásnál el kellene egy festés.
Így viszont elmegy.

Milegyenmár # 2015.06.15. 17:54

Köszönöm a véleményeket, az ügy rendeződött közben, az eredeti bérleti díjat fizetjük a jövőben is.

Zoltanuss # 2015.06.15. 18:20

Na látod minden megoldódóik !
Ráadásul kedvezően a szempontodból.

MajorDomus # 2015.06.15. 21:39

Zoltanuss
már vettem is pár üres lakást.

Zoltanuss # 2015.06.16. 05:45

És mit csinálsz vele ?
Azért a kiadás nem a legjobb üzlet. Sok sok buktatója van. De ha mélyen áron alul vetted, az más.