4 lakásos társasházban hogyan lehet felújítani?


Béluskám # 2009.09.17. 06:00

Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!
Arról esetleg van információd, hogy ez az ügyvédi munkát igénylő feladat mennyibe kerülhet kb?

Ha ilyenbe nem megy bele a többség, mert nincs rá pénze, akkor addig hiába akarunk felújítani,akkor az,aki szeretné a felújítást ( nem nagy dolgok), akkor csak ő fizesse, mást nem kötelezhet erre az álagmegóvás keretében sem?

Köszönöm!!

nanemaaa # 2009.09.14. 12:30

Tekintettel arra, hogy régi az alapító okirat, a 4 lakásos társasház az soztatlan közös tulajdon szabályai szerint működik. Ezek szerint bármi vita van a felek között, akkor bíróság elé kell vinni az ügyet.
A társasházról szóló 2003. évi CXXXIII. tv 13. § (3) bekezdése szerint a legfeljebb 6 lakásos társasház közössége dönthet arról, hogy szervezetére és működésére az e törvényben meghatározott rendelkezéseket tartalmazza. Ha a közgyűlés ilyen határozatot nem hoz, e törvénynek a szervezeti-működési szabályzatára, a közgyűlésre, a közös képviselőre, ill az intézőbizottságra és a számvizsgáló bizottságra vonatkozó rendelkezései helyett a ptk osztatlan közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

Ha a kihúzó társsal szemben eredményesen és egyszerűbben kívántok eljárni, akkor először is meg kell hozni a fenti határozatot, megalkotni az szmszt és a házirendet (ügyvéd készítheti el). Akkor a közösség határozata kötelező lesz az azt meg nem szavazó félre is. Addig viszont minden csip-csup üggyel sajna bíróságosdi lesz.

Béluskám # 2009.09.13. 15:29

Kedves Segítők!
Tanácsot szeretnénk kérni az alábbiakban:
Kicsi, 4 lakásos társasházban élünk, ahol a lakók között nincs túl jó viszony. Van egy lakónk is, aki sosem fizet, a társasházzal kapcsolatos munkákban sem veszi ki részét ( takarítás, fűnyírás stb.).
Szeretnénk a társasházban pár munkát elvégezni. Például kerítést, korlátot lefesteni, ott ahol nagyobbak a rések járólapot letenni ( pár négyzetmétert érintene).
A társasházi papírjaink nem épp mai keltezésűek, amikor épült a ház, akkor lettek írva ( alapító okirat)...azóta nem volt a társasháznak pénze sem a módosítására, sem a "karbantartására" és a lépcsőház felújítására sem.
Hogyan tudnánk jogilag helyesen megoldani ezeket az apróbb munkákat úgy, hogy mindenkinek a lakásának arányában kötelező legyen belefizetnie? Mi magunk is tudunk feladatokat elvégezni vagy ez annak tükrében, hogy nem vagyunk szakemberek nem fogadható majd el a bíróság előtt, nem ítélné meg a bíróság, mert mi nem szakszerűen festünk kerítést, korlátot, ezért a nemfizető lakó jogosan teszi, hogy nem fizet bele? (Tőle csak bírói úton, több év múlva hajható be bármely társasházi tartozása). Mit és hogyan cselekedjünk, hogy mindenkinek fizetnie kelljen a felhasznált anyagdíj után?
Kötelező tendereztetni és több médiában megjelentetni, hogy felújítani szeretnénk?
Hogyan vezényeljem le az ezzel kapcsolatos közgyűlést és ezzel kapcsolatban minek kell szerepelnie a jegyzőkönyvben pontosan? Milyen határozatot kell hozni ahhoz, hogy a munkákat közös munkában végezhessük el ( minden munkára nem tudunk megbízást adni, mert nincs sok pénzünk)?Ha 1-2 dolgot szakemberre bíznánk, annak mi a menete? Az anyagdíjat hogyan lehet rá is ráterhelni?
Kérem, adjanak tanácsot, hogy pontosan mi a teendő a lépcsőház felújításával kapcsolatban, hogy ha saját erőből és megbízás alapján is szeretnénk munkákat elvégezni és szeretnénk, hogy mindenki részt vegyen benne és fizesse meg a ráeső részt.
Ez a felújítás beletartozik az állagmegóvásba vagy ez már olyan tétel, amit nem is lenne kötelező mindenkinek elvégezni, elvégeztetnie?
Köszönettel!
Béla