Közös tulajdon megszüntetése.


Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.26. 19:37

Az adóstárs nem egy jogi fogalom, csak a banki szleng használja, tartalom nélkül, sőt félrevezető módon. Ezek bizony egyetemleges adósok.

MajorDomus # 2010.05.26. 20:41

Akkor a bank mondja ki a végő-szót.

Elvileg a megegyezést nagyban meggyorsitja ha az adós nem fizeti a részleteket, s azokat elkezdik behajtani az ex-nej(jelölt)ön.

justify # 2010.07.21. 15:54

Valaki tud segiteni??
Problemam a kovetkezo:
Orokles utjan ket kulonbozo helysegben levo ingatlanresznek vagyok tulajdonosa, melyeket szeretnek "osszetenni" es hasznalatba venni. Az egyik egy haz+kert 1/4 resze, a masik egy haz+kert 1/2 resze, utobbi edesanyam ozvegyi haszonelvezetevel terhelt. Mindket ingatlanban csaladtagjaim laknak szamomra idegen "nem hivatalos" elettarsakkal (akikkel en nem szeretnek egyutt elni), megegyezni veluk keptelenseg. Szeretnek megoldast talalni, akar jogi uton is, ha maskeppen nem megy.
"Minden megoldas erdekel!"

MajorDomus # 2010.07.21. 21:01

Szolitsd fel a t.tarsakat hogy fizessek ki a reszedet !

justify # 2010.07.21. 21:51

MajorDomus, koszi! De mar ezzel is probalkoztam, szepszoval, csunya szoval, mindenfelevel. A reakcio a kovetkezo: "-Nekem nincs annyi penzem, hogy kifizessem a reszedet." Mire en: "akkor adjuk el", valasz: "NA AZT MAR NEM! Nem fogod eladni a fejunk folul a hazat!" Ezzel edesanyam megfogott, uis a haszonelvezete miatt teljesen tehetetlen vagyok. A masik ingatlan tiszta ebbol a szempontbol, csakhat ugye, hogy "nekem nincs penzem"...Nekem meg se penzem, se hazam, csak papirjaim a tulajdonomrol...:(

MajorDomus # 2010.07.21. 22:04

Ezek sxerint a fel hazadban a testvered lakik a parjaval s a mama a haszonelvezo.
ott csak durva modszer van. Kersz tobblethasznalati dijat a testveredtol.vagy kered a kozos tulajdon megszunteteset. Ez altalaban arverezessel vegzodik ahol 70%~oN megveheted a masik reszet ha van penzed. Ha nincs akkor tobblethasznalati dij. A haszonelvezet nehez dio.
a masik ingatlanban ugyanez.. Fizessenek ki vagy fizessenek dijat a tulajdonreszedre.

justify # 2010.07.21. 22:22

A fel hazamban edesanyam lakik az elettarsaval, a masikban nagybatyam ugyanez. Igen, ez eleg necces dolog jogi csatara hivni a csaladot, de sajna ok nem tudnak realisan gondolkozni. Ez a tobblethasznalati dij erdekesnek tunik...Hol tudnek ennek utananezni konkretabban?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.22. 06:18

Major ne bohóckodj! Nem jár neki "többlethasználati díj".

MajorDomus # 2010.07.22. 22:02

Szerintem celszerű csaladi tanacsot ősszehivni,s megvitatni a dolgot. Az 1/4-ed rēszt ha nem tudjak kifizetni, akkor abban az ērtêkben adjanak neked nagyobb tulajdonreszt a masik házbol. A fele ugyis a tied. Ha nagyon nem akarnak egyezkedni, akkor az 50 %-os hazadba kőltőzz be! A ptk szerint minden tulajdonos jogosult az ingatlant hasznalni. Te is. A baj csak az, hogy amig a haszonelvező ēl addig ő dőnti el ki lakhat a lakasban.
Neked meg nincs annyi penzed hogy kivasarold a tulajokat.
javasolnam ami olcsobb, fordulj egy űgyvedhez,

Helga1 # 2010.08.06. 17:24

Tanácsot szeretnék kérni.Tavaly novemberben elköltöztem az exemtől a közös tulajdonú lakásból(1/2,1/2).Decemberben közöstulajdont megszüntetve ügyvédnél kifizetett,és kijelentette(aláírta),hogy mint vevő az eladóval szemben semmilyen további követelése nincs.Erre fel most munkahelyi ügyvéddel küldetett nekem 1 levelet,hogy fizessem ki azt a tartozást(hátralékot),amit a lakásszövetkezett állapított meg a tavalyi évre,és még mellette azt is,hogy januárban kikötötték neki a villanyt,és persze ezt is fizessem ki neki.Én úgy tudom,hogy mivel aláírta,hogy nincs semmilyen követelése,ez azt jelenti,hogy rezsi költségeket sem tud már rám terhelni.Ja amúgy az egész hátralékot velem akarja kifizettetni,még az sem jutott eszébe,hogy esetleg a fele őt is illeti.Köszönöm előre is a válaszukat.

nandy # 2010.08.08. 10:39

Ha az exed ügyvédhez fordult, célszerű lenne követni a példáját...

gedabobi # 2010.08.08. 11:15

Üdvözlöm!
A problémám a következő. 50- 50%-ba van a tulajdonunkban a testvéremmel egy ingatlan. 8 éve nem tartózkodom az ingatlanba. Az értékének a 75%-át ajánlom neki, én pedig csupán a 25%-ára tartanék igényt. De ő nem igazán tud kifizetni, az én ajánlatomat nem fogadja el.
Kérdésem:
Visszamenőleg megillet-e engem használati díj? Amiért ők használják az én részemet is.
Milyen lehetőségeim vannak,ha nem szeretnének kifizetni, és semmilyen megoldás nem tetszik nekik?

Válaszát előre is köszönöm

nandy # 2010.08.08. 20:23

Nem kérhetsz használati díjat...
Ha nem tudtok megegyezni, végső esetben bíróság előtt kérheted a közös tulajdon megszűntetését, akár kényszerárverés is lehet a vége. De az sokba fog kerülni, szóval jó lenne megegyezni.

Helga1 # 2010.08.09. 13:20

nandy!Köszönöm a tanácsát.A helyzet az,hogy én már voltam ügyvédnél,de kíváncsi vagyok az önök véleményére is.Az ügyvéd azt mondta,hogy mivel aláírta azt a papírt,hogy semmilyen további követelése nincs,ez azt jelenti,hogy a másnap érkező pl.villanyszámlához sincs már semmi közöm.Amúgy is olyan ügyvédi levelet küldött nekem,amely úgy volt aláírva,hogy hiányzott az ügyvédnő neve elött a Dr. ,pedig kötelező lenne így használni a nevét.Illetve pecsét hiányos volt a papír.Így könnyen meglehet,hogy nem az ügyvédnő írta.Ez a véleménye az én általam megnézett ügyvéd szerint is.Úgyhogy ez valószínű,hogy csak ijesztgetés,hátha kifizetem helyette.

Helga1 # 2010.08.09. 13:33

mitya1973!Én hasonló dolgon vagyok túl.Én jöttem el a gyerekkel,ezért kifizette nekem a szoc.polt,mert még nem lehetett eladni a házat.Ügyvédnél közöstulajdont megszüntető papírt csináltunk,itt aláírta azt,hogy ő felel a további kölcsönért.Mert itt is én vagyok az adóstárs,ő pedig az adós.Esze ágában sincs az adóstársi jogviszonyomba mást beléptetni,mert úgysem menne el neki senki.Én voltam ügyvédnél ezzel kapcsolatban,hogy mennyire véd ez a papír,és az a helyzet,hogy ha nem fizeti vonják a fizetéséből.Ha nem tudják vonni,akkor tőlem is vonni fogják,de úgy hogy nekem be kell mennem 1közjegyzőhöz és a közöstulajdon megszüntető papír alapján perelem vissza tőle folyamatosan a pénzemet.Én ennyit tudok neked mondani.

manocs.ka # 2010.08.12. 16:08

Tisztelt Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben.
Házasságunk felbontását 2010. februárjában mondta ki a bíróság, a közös kiskorú gyermek nálam került elhelyezésre, a nagykorú apjával maradt. Van egy 50-50 %-ban közös tulajdonú házunk, ami váláskor peren kívüli megegyezéssel szerepelt a végzésben. A bíróság megosztotta a lakáshasználatot, ám apukával agresszív, verekedős viselkedése miatt együtt élni lehetetlen, ezért a kiskorúval elköltöztem. Munkanélküli vagyok, tehát exem részét megváltani nem tudom, neki bár van munkája, eszébe sincs engem kifizetni a házból. A házban hónapok óta ő lakik, én albérletbe húzódtam a gyermekemmel. A házat meghirdettük, de érdeklődő nem jelentkezik. Mivel más megoldás a helyzet rendezésére nem látszik, ezért a bírósághoz szeretnék fordulni, hogy szüntessék meg ők a tulajdonközösséget. Szeretném tudni, hogyan néz ki egy ilyen beadvány, mit kell feltétlenül tartalmaznia, és milyen költségekre számíthatok a folyamat során. Mivel 500 km-re költöztem exemtől, és útiköltségre nem futja, fontos lenne tudnom, ilyen esetekben írnak-e ki tárgyalást, el kell-e oda utaznom tárgyalásra, vagy megy a személyes jelenlétem nélkül is.
A közös házunkat közös hitel is terheli, amit kb 7-8 éve vettünk fel. A kezdetektől folyamatosan az én számlámról történik a törlesztőrészlet leemelése. A bírósági végzés szerint életközösségünk 2007. novemberében megszünt, azóta egyedül fizetem a hiteltörlesztést, ő nem járul hozzá. Be tudom-e hajtani rajta a törlesztő részlet felét 2007. novemberéig visszamenőleg, akár a ház ráeső 50%-ából, eladás vagy árverés esetén? Mit tehetek?
A választ előre is köszönöm.
üdv:manocs.ka

nandy # 2010.08.13. 09:49

Ha a házat már meghirdettétek, és nincs érdeklődő, akkor azon a bíróság sem fog tudni segíteni.
Próbáljátok meg csökkenteni az eladási árat, hátha úgy sikerül.
Az ex-ed helyett kifizetett törlesztőrészleteket kérheted tőle.

berry38 # 2010.08.17. 18:17

Tisztelt Mindenki!

Arra a kérdésre szerertnék választ kapni,hogy építetői törlést kinek van joga megtenni.A polgármesteri hívatal jegyzőjének ez hatáskörébe tartozik?Beleegyezésemen kívül megtehetik?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.17. 18:32

Mi az az építtetői törlés?

berry38 # 2010.08.18. 06:48

Kedves Kovács Béla Sándor!

Röviden vázolom az esetet.Férj-feleség,együtt építkeztek,a feleség tulajdonában van a telek,de magát az épületet együtt kezdik el a férjel.Az építési engedélyen és a tervrajzokon szerepel a férj mint építettő az asszonnyal együtt.Elválnak.A férjnek elszámolási igénye lenne a közösen elkezdett ingatlanba fektetett pénze miatt(válóperi jegyzőkönyvbe beleveszik),megegyeznek,hogy peren kívül rendezik,de nem történik meg.Érkezik egy végzés a polgármesteri hívatal jegyzőjétől,hogy a volt feleség kérésére erre az ingatlanra az építtetői nyílvántartásból törlik a volt férjet és az időközben lejárt építési engedélyt újra kiadják,de már csak a volt asszony nevére.Ezért kérdezem azt,hogy a jegyző hatáskörébe tartozik-e ez?

nanemaaa # 2010.08.18. 07:14

Alapvetően az építésügyi hatóság hatáskörébe tartozik.
Az építésügyi hatóság lényegében regionális szerv, e hatáskört a külön jogszabály szerint kijelölt jegyzők látják el.
Adott esetben a válasz igen, a jegyző ezt megteheti.
Az "építtetők sorából törlés" valójában jogutódlás, amit a feleség bejelentése alapján folytattak le. A jogutódlási kérelem ügyében az építési hatóságnak azt kell vizsgálnia, hogy a jogutódlást kérő megfelelő építési jogosultsággal rendelkezik-e.

Egyebekben az építési törvény értelmében az építésügyi hatóság engedélye az engedélyezett építési munkával kapcsolatos polgári jogi igényt nem dönti el.

berry38 # 2010.08.18. 17:15

nanemaa,köszönöm a válaszodat!

zMarczi # 2010.11.16. 08:05

Kedves Fórumozók!
Válófélben vagyok, a közös lakásunkat elhagyni kényszerülök. (albérletbe költözöm) A házastársam nem tud kifizetni az ingatlanból és én sem őt, ezért a lakás továbbra is közös tulajdonban marad. Nagykorú gyerekeimet azonban rendszeresen meg szeretném látogatni. Félő, hogy volt házastársam ezt akadályozni fogja, akár a bírósági végzés ellenére is, pl. lecseréli a zárat, stb. Megteheti-e ezt? Milyen jogi szankciók súlythatják, ha saját tulajdonomba nem enged belépni, elvégre a lakás az enyém is.
Előre is köszönöm a válaszokat.

zMarczi # 2010.11.16. 08:05

Kedves Fórumozók!
Válófélben vagyok, a közös lakásunkat elhagyni kényszerülök. (albérletbe költözöm) A házastársam nem tud kifizetni az ingatlanból és én sem őt, ezért a lakás továbbra is közös tulajdonban marad. Nagykorú gyerekeimet azonban rendszeresen meg szeretném látogatni. Félő, hogy volt házastársam ezt akadályozni fogja, akár a bírósági végzés ellenére is, pl. lecseréli a zárat, stb. Megteheti-e ezt? Milyen jogi szankciók súlythatják, ha saját tulajdonomba nem enged belépni, elvégre a lakás az enyém is.
Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.16. 10:03

Kérsz birtokvédelmet a jegyzőtől. (Ha nincs határozat a kizárólagos lakáshasználatról, akkor világosítsd fel az asszonyt, hogy sokkal jobban jár, ha nem akadékoskodik, különben visszaköltözöl, illetve ha azt is akadályozza, akkor használati díjat követelsz.)

Mellesleg mintha egy kicsit korai lenne a kérdés. Meg se fogant még az a gyerek, nem hogy a káposztáskő ráesett volna...