TIGÁZ kötbér


macko57 # 2012.02.24. 07:52

Sziasztok!

Tud valaki segíteni, vagy van információja, tapasztalata abban a kérdésben, hogy az Energia Hivatal a fogyasztói panasz beadványra milyen határidővel kell válaszoljon? Lehet ez több hónap, vagy akár fél év is?

Két beadvánnyal is éltem EH felé, több hónapja válaszra sem méltatnak. Fogyasztóvédelemnek is írtam, akik legalább válaszlevélben tájékoztattak, hogy nem illetékesek az ügyben, így azt EH felé továbbították.

Tigaz nem hajlandó kommunikálni, mindössze azt erősítette meg, hogy EH vizsgálja az ügyet, ezért annak lezárásáig az általam felvetett kérdésekre sem válaszol.

Üdv.

gabiapu # 2012.02.23. 21:46

Üdv Mindenkinek.

Régebben írtam engem az omh plomba hamisításával vádolnak így akarnak meglopni 540 ezerrel.
A "szakértő" a szakvéleményben a gázórán A8 karaktert talált viszont szerinte B5-nek kellene benne lenni. Az ügyvédem hosszú levelezés során elérte hogy, megkűldjék a hitelesítési jegyzőkönyvet és abban

A8 szerepel

most jön a java a tetü tigáz továbbra is jogosnak véli a
követelést hivatkozva a hitelesítési jegyzőkönyvre.
Annyira kóklerek ,nem hasonlították össze a szakvéleményüket a műbizonylattal.
Úgy vélem egy lépés és visszavonják a követelést.
Bárki aki kártérítési eljárást fontolgat ,vagy társat keres csatlakozom .
Hajrá minden becsületes embernek :Gabiapu

A „tigáz bérenc” válaszára is kíváncsi vagyok.

scriptor # 2012.02.23. 16:54

Az alábbi linken kb. a 12. perctől a HÍR TV is foglalkozott a TIGÁZ visszaéléseivel, a szakértők aggályos és jogszerűtlen eljárásaival.

http://mno.hu/?…

istvan56 # 2012.02.23. 16:39

Örülök a sikernek!
A jogászokat, ügyvédeket kérdezem, hogy becsületsértés, hamis vád, rágalmazás, lopással való gyanúsítás, üzleti hatalommal való visszaélés (laikus vagyok) stb fogalmak még benne vannak a törvényekben vagy ez rájuk nem vonatkozik?

scriptor # 2012.02.23. 16:12

Tisztelt Fifi 12!

Nagyon szívesen! Örülök, hogy sikerült.

A leveléből ezt emelném ki:

Többen vártunk a kb. félóránként beütemezett vizsgálatokra, és elszorult a szívem, ahogy láttam a szinte kivétel nélkül idős, egyszerű embereket, akik értetlenül álltak az egész procedúra előtt.

Ezt a XXI. században, jogállami keretek között etikátlannak, erkölcstelennek, elfogadhatatlannak tartom. Sajnálom, hogy a TIGÁZ dolgozói nem szégyellik magukat, hiszen az Ő hozzátartozói is ülhetnének ugyanígy azon a padon.

Aki kéri a jövőben is készséggel megküldöm a rendelkezésemre álló beadványokat, panaszlevél mintákat, összefoglalókat, tapasztalatokat.

A Metropol országos, ingyenes napilap olvasói levelek rovatában 2012.02.15-én és 2012.02.21-én ismét megjelent egy-egy nagyon rövid, a gázszolgáltató(k) visszaéléseivel foglalkozó cikk.

Az elsőt egy bejegyzett, igazságügyi, energiagazdálkodási szakértő írta, a másik reagálás rá.

Akit érdekel az jelezze a scriptor@citromail.hu címen és megküldöm.

dodi54!

Álláspontom szerint, ha minden megrágalmazott és meghurcolt fogyasztó összefogna, panaszlevelekkel ostromolná az illetékes szerveket, illetve ha ismét demonstrációt szervezne valaki, (pl. a Magyar Energia Hivatal székháza előtt) mint ahogyan azt tette rabruhába öltözve, fél éve, Nyíregyházán Zentai Mihály, akkor talán lenne eredmény.

http://www.szon.hu/…azan/1803423

Ha megszervezik és értesítenek én ott leszek.

dodi54 # 2012.02.23. 12:32

Tisztelt Fórumozók!

Ugy jártam mint fifi 12
Nem lehet ezt a Tigázt,zaklatásért feljelenteni?

szafika # 2012.02.23. 07:26

Fifi12 !
Köszönöm az e-mailt ! Én nem fizettem volna be , de hát a lányomnak nagyon teleszaladt a púpja ezzel az egész tigáz mizériával , ő a legszívesebben megszüntette volna velük a szerződést is . Szerencsére van más fűtéslehetősége is , ha ma építkeznénk , másképp csinálnánk mi is, ezt mindenkinek ajánlanám , ne lehessen az ember kiszolgáltatott egy szolgáltatónak se ,azt hiszik , ha ők pofátlanok , mindenki az ! Itt se azokat szívatják , aki megkárosítja őket !

fifi12 # 2012.02.22. 17:03

Tisztelt "Sorstársak"!
Január 24-én írtam itt le gázóra leszereléssel kapcsolatos esetemet.
A szakértői vizsgálaton túl vagyok, már ez eleve nagy megkönnyebbülés, az meg pláne, hogy "simán" bebizonyosodott, a gázórám ép és sértetlen minden tekintetben. Naná, hogy az! Ezt én a vizsgálat előtt is tudtam, de hogy a Tigázosok is így fogják-e gondolni, az a fórumokon, médiában olvasottak, látottak alapján már kétséges volt.
Február 14-én 8.30-ra kaptam "meghívót" a Tigáztól Miskolcra a Sajószigeti úti központba.
Ügyvéddel mentem, de előtte próbáltam a legalaposabban felkészülni magam is. Egy dossziényi anyaggal, jegyzetekkel, fényképezőgéppel érkeztem, és azzal a szilárd elhatározással, hogy ha meggyanúsítanak a szabálytalan vételezéssel, a legvégsőkig harcolni fogok az igazamért.
Többen vártunk a kb. félóránként beütemezett vizsgálatokra, és elszorult a szívem, ahogy láttam a szinte kivétel nélkül idős, egyszerű embereket, akik értetlenül álltak az egész procedúra előtt.
Én a vizsgálat minden egyes részletéről fényképeket készítettem, kérdeztem. A szakértő igazán udvarias és türelmes volt, minden kérdésemre részletes magyarázatot adott. Egyetlen dologban tért el a véleményünk - a polarizációs fólia használatát és bizonyító erejét illetően. Természetesen az én órám vizsgálata során is mágnesesség jelenlétét mutatta...
Ennek azonban további jelentősége nem volt, mivel az óra műanyag házának belseje mindkét oldalon olyan sima volt, mint egy újszülött popsija :)
Mivel a kontroll mérés, a műanyag plombák, a számláló szerkezet plombái, a fogaskerekek mind-mind rendben voltak, a jegyzőkönyv az ügyvédem egyetértésével aláírásra került.
Nem tartozom tehát a Tigáznak sem kötbérrel, sem szakértői díjjal.
És a Tigáz nekem?
30 napnyi idegeskedés, álmatlan éjszakák, üzletszabályzatok és jogszabályok éjszakákba nyúló tanulmányozása, utazás az ügyvédhez konzultációra, a szakértői vizsgálatra, ügyvédi munkadíj szerepel a számlán. Vagy ezt tekintsem tanulópénznek arról, hogyan lehet ma ártatlan állampolgárokat következmények nélkül meggyanúsítani, és örüljek, hogy csak ennyi, és nem közel 600.000 Ft a "tanfolyami díj"?

Köszönöm mindazoknak a segítségét, akik akár a saját történetükkel, akár tanácsokkal segítettek felkészülni a vizsgálatra. Külön köszönet scriptornak és istvan56-nak :) !!!

Susu59 # 2012.02.17. 08:32

A youtube-n találtam

Így kezdődnek a karcolások! No meg a "hitelesítés" laboratóriumi környezetben!

scriptor # 2012.02.17. 07:21

Kedves István!

Köszönjük a tájékoztatást.

(A cikk nagyon jó.)

Várjuk a fejleményeket.

A hozzám érkező kétségbeesett (panasz) levelek szerint jóval többen olvassák a TIGÁZ visszaéléseivel foglalkozó fórumokat, mint ahányan hozzászólnak.

Sok sikert!

Üdvözlettel: Sc.

istvan56 # 2012.02.16. 21:05

Régi ismerősök vagyunk!
Ezért bizalmasan közlöm, hogy ügyvédem által több mint 3 hete beadtam a kártérítési igényemet, amire választ sem kaptam! Pedig csak időpontot kértünk illedelmesen. Biztosan nagyon elfoglaltak, mivel sok dolguk van a potenciális "bűnözőkkel", akiktől bejöhet valami, az esetleges kellemetlen kiadás ráér! A panaszosokat bármikor, soron kívül fogadják!
A média néhány képviselője jelezte, hogy szeretne részt venni az egyeztető tárgyaláson, nem zárkóztak el tőle, de a Sz G engedélye kell hozzá! Email ment, válasz nem jött!
Itt tartunk!

cibet # 2012.02.16. 14:41
  • továbbítok egy felhívást: Sziasztok!

"Keresek Üllő vagy környéki fogyasztókat, akiket JOGTALANUL szabálytalan vételezéssel gyanúsít a TIGÁZ DSO Kft.
Sajnos engem is, de bizonyosan nem hagyom annyiban az ügyet. Gyűjtök minden információt, jogszabályt és törvényt, amit használhatok a magam és esetlegesen mások védelmében is.
Kérem, jelentkezzetek nálam és fogjunk össze!
Csontos Diána - 06-30-3975465, vagy deemami kukac torzsasztal.hu"

cibet # 2012.02.16. 14:36
Javasolt elolvasni alaposan a Tigaz Üzletszabályzatát, és a Gáztörvényt a facebookon a Trükkös Szolgáltatók?-nál egy csomóhasznos infót és linket találtam. http://www.facebook.com/…564308406988?… Mindenképpen neked jó, ha a gázszolgáltató eljárása nem felel meg az Üzletszabályzatnak, a 90-napon túliság már megbillentheti a szakértői vizsgálat helytállóságát is, de 1 évig köteles az órát megőrizni. Nézd meg,a szerelők szerepeltek e a MKEH nyilvántartásában, a leszerelés szabályos volt, e dobozolás..stb. a vizsgálatnál fénylépezőgép, tanúk legyenek, ügyvédet -szakértőt vigyél, +2 tanút (van akinek a telefon hangrögzítője is véletlenül bekapcsolva marad
  • ha nem értesz egyet a szakértővel, a jelen lévő tigazos képviselővel, kérd jegyzőkönyvezni, de minimim amikor aláíratják veled a "független" :)) szagértőjük véleményét vésd az aljára, "A megállapításokat nem fogadom el!"...a következő kör a MEH, és esetleg elgyalogolhatsz a közjegyzőhöz kérni egy előzetes bizonyítást, szakértő kirendelését. Ezzel párhuzamosan felnyomni a szolgáltató jogsértő eljárását, a Fogyasztóvédelemnél, az országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottságánál, ...ismeretlen tettes ellen feljelentést tehetsz a rendőrségen...stb....van bőven. Ahogy hallom lassan EU-s fogyasztóvédő fórum elé kerül majd a Tigaz/Főgáz eljárása. Tessenek küzdeni, több ezer panasz van, kilóg már lólábuk nagyon. Hajrá!
zuzuapu # 2012.02.14. 09:20

Tisztelt Fórumozók!

A tigáz engem is meggyanúsított hogy mágneseztem a gázórát. A jegyzőkönyvbe bele van írva hogy mi nem mágneseztük az órát, természetesen ez így is van! Jött az értesítés a szakértői bevizsgálás időpontjáról. A tigáz üzleti szabályzatában az áll, hogy a helyszíni ellenőrzést követő 90 napon belül el kell végeztetni a vizsgálatot. A szakértői vizsgálat időpontja túl van a 90 napon! A kérdésem az volna, hogy jogilag támadható az eljárás?

Dödölle1 # 2012.02.13. 15:55

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének szakembereit a fogyasztóvédelemmel (TIGÁZ) kapcsolatban felmerült kérdéseikkel az alábbi linken kereshetik meg:

http://www.fogyasztovedok.hu/…elszolgalat/

Kenderice # 2012.02.13. 10:41

Szerintem nem lehet ilyet kérni. Mellesleg ez az egésznek a rákfenéje. Olyan állapotváltozásra hivatkozva szabnak ki kötbért, amit nem mérnek/dokumentálnak az óra felszerelésekor.

csokis1 # 2012.02.13. 07:38

Amikor a Tigáz felszerel egy gázórát, tudja azt bizonyítani, hogy a felszerelt órán nem mutatható ki mágnesezettség? Lehet ilyet kérni a Tigáztól?

lapidus # 2012.02.09. 10:07

http://www.femina.hu/…duhos_ugyfel

Tisztességtelen módszereket alkalmaz a Tigáz?

Trükkös Ügyfélszerzés?

Egyre több a dühös ügyfél!

A fogyasztók egyre bizalmatlanabbak az ellenőrökkel szemben

A szolgáltatóval kapcsolatban egyre gyarapodnak a panaszok.S

zerző: Klimó Petra
Forrás: Femina.hu
2011.12.05.

Folytatódik a hónapok óta hömpölygő gázmizéria: a Figyelő szerint, amíg tavaly négy-ötezer gázlopási ügyet leplezett le a Tigáz, addig idén akár tízezer ilyen esetet is nyakon csíphet a szolgáltató, de a szóvivőjük gyanúja egyenesen 40-60 ezer felderítetlen gáztolvajról szól.

A fogyasztók viszont egyre bizalmatlanabbak az ellenőrökkel szemben, ahogy szaporodnak az ártatlanul megvádolt ügyfelekről szóló hírek a fórumokon.

A cégnek arra is van magyarázata, hogyan lehetséges, hogy más gázszolgáltatókhoz képest náluk jóval több a szabálytalan vételezés és mérőóra-manipulációs incidens, miközben vannak olyan fogyasztók is, akik tudtukon kívül lettek a Tigáz ügyfelei.

Jogos szigor vagy kijátszások?

Száraz Gábor, a Tigáz szóvivője kilencmilliárdos kárt emleget, melyet elmondása szerint 1,25 millióból 40-60 ezer ügyfelük okozott a cégnek egy év alatt. Ugyan szakmai körökben túlzásnak tartják a gázszolgáltató hiányszámításait, a cég szerint mégis indokoltak a szigorított ellenőrzések, bár a panasszal élők száma is egyre nő.

Arra a felvetésre, hogy a többi szolgáltatónál vajon miért nem jelentkezik ekkora mennyiségű csaláskísérlet, a Tigáz az új informatikai rendszereket és korszerűbb helyszíni ellenőrzéseket hozta fel magyarázatként.

Jutalom a leleplezésért

Arra is fény derült, hogy a gázszolgáltató szerelői maguk is érdekeltek abban, hogy minél több gáztolvajt leplezzenek le, ugyanis minden nyakon csípett óramanipulátorért jutalmat kapnak cserébe. Ezért a szorgalmas ellenőrzések velejárója, hogy sokszor olyan fogyasztók is fennakadnak egy-egy teszten, akik valójában nem követtek el csalást: idén a szabálytalan gázvételezéssel vádolt ügyfelek eseteiből 40%-ban derült ki, hogy a gyanúsítás alaptalan volt.

A szabályok szerint azonnal eljárást kell indítani azzal a fogyasztóval szemben, akinél egyértelműen megállapítható a mérőóra manipulálása, ha pedig csupán a gyanú merül fel vele kapcsolatban, akkor jöhet a boncolás, vagyis az óra szakértői vizsgálata. Ha megállapítják a szándékos visszaélést, a fogyasztónak 30 napra visszamenőlegesen napi 18 ezer forintos kötbért kell fizetnie, ami összesen 540 ezer forint.

Furcsa ellenőrzések

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete jó pár visszásságra hívta fel a figyelmet a Tigáz ellenőrzéseivel kapcsolatban az Index.hu-n: gyakori észrevétel például, hogy az ellenőrzést végző szerelő valamilyen indokkal kiküldi a helyiségből a fogyasztót, és az is előfordul, hogy kiviszi az órát az autójához, majd egy idő után visszatér, és megállapítja a visszaélés tényét.

Ez viszont egyértelműen szabálytalan, de az sem egészen tiszta, ahogyan a gyanús órát vizsgálják. Általában két felvetés lehetséges: a megpiszkált plomba és a mágnesezés.

Előbbinél a cégnek igazolnia kell, hogy az eredeti állapot nem vitatható, és azt is, hogy nem csupán a plomba sérült, de az óra rosszul is mért. A mágnesgyanús óránál műszerrel keresik a mágnesességet, ami egyébként akkor is kimutatható, ha mondjuk nincs leföldelve a mérőóra, vagyis bármilyen külsérelmi nyom nélkül is megállapíthatják a csalást.

Trükkös ügyfélszerzés

Nem növeli a Tigáz jó hírét az a többek által megélt tapasztalat sem, mely a szolgáltató furcsa ügyfélszerzési módszereiről szól.

A fórumokon ugyanis egyre többen számolnak be arról, hogy az üzletkötők kijátszva a fogyasztók naivitását vagy tapasztalatlanságát, úgy kötnek szerződést, hogy az ügyfél valójában nem is tud arról, hogy éppen szolgáltatót vált.

A fórumok szerint gyakran azzal a kéréssel kopogtatnak, hogy adatokat gyűjtenek a fogyasztási szokásokról, nemegyszer pedig valamilyen nyeremény ígéretével, majd csak utólag derül ki, hogy valójában szolgáltatóváltói szerződést írt alá a gyanútlan fogyasztó, így lesz voltaképpen akaratlanul a Tigáz ügyfele.

Nem lehet eleget ismételni, hogy mindent el kell olvasni alaposan aláírás előtt.

Forrás:

http://www.femina.hu/…duhos_ugyfel

lapidus # 2012.02.09. 09:16

Erőfölényével és a fogyasztó tudatlanságával, jogi képzetlenségével él vissza a multinacionális szolgáltató.

Hogyan szerezzünk tisztességtelen eszközökkel extraprofitot?

Íme a cikk:

Ismét gázóra, ismét TIGAZ, ismét pörög, valaki ismét pórul jár.

Jogi szilánkok
Ismét pörög a gázóra!

Kedves Olvasó!

Ismét gázóra, ismét TIGAZ, ismét pörög, valaki ismét pórul jár.

Az alábbiakkal kerestek meg:

Az e lap hasábjain már írtakkal hasonlóan a gázművek dolgozói kijönnek, megtekintik az órát óracserére hivatkozással.

Az óra megvizsgálásakor a tulajdonos nincs ott, mert bemegy a házba lezárni a gázfogyasztókat; a kazánt, a tűzhelyet.

Mire a gázórához a kertbe visszamegy, a gázművek szakembereik jelzik, hogy az órán sérelmi nyomokat látnak, s ezért az órát be kell vizsgáltatni.

Ekkor a jóhiszemű előfizető még mit sem sejt. A szakemberek a gázórát ledobozolják, lezárják, elviszik. Ezt követően a tulajdonos értesítést kap arról, hogy szakértői vizsgálatra mely napon kerül sor.

Amint azt korábbi cikkemben írtam, mindenféleképp javasolt tanúval, digitális fényképező-géppel, erős lélekjelenléttel a megvizsgáláson megjelenni és elszántan védeni álláspontunkat.

Az adott esetben is, a méretlen gáz vételezését, a „gázlopást” a szakértők az előlap eltávolítása (az egyik oldali plomba kifúrása, meglazítása) a számlálószerkezet kibillenthetősége alapján állították.

A vizsgálat után egy „Jegyzőkönyv”-nek feltüntetett irat aláírását erőltették ki.

Ügyintéző hölgyek voltak jelen, akik közölték a vizsgálaton megjelent fogyasztóval, hogy a jegyzőkönyv szövegében módosításokat eszközölni úgysem lehet, ezt alá kell írni.

Itt következik a legnagyobb baj. Az ügyfél nem olvassa el az eléje tett dokumentumot.

Tessék figyelni: ami az ügyfél elé került az nagybetűvel írva „Jegyzőkönyv” volt, alája pedig sokkal kisebb betűkkel írva: „Megállapodás”.

Az egyoldalas dokumentum szövege: bevizsgálásra került X fogyasztónál beszerelt Y óra a mai napon, a független szakértői vizsgálat megállapította, hogy a méretlen gáz vételezésére alkalmas nyomok találhatók a készüléken.

Ezt követően: a fogyasztó elismeri, hogy méretlenül vételezett gázt, elismeri a szerződésszegés tényét, és vállalja ennek következményeit; a következő sorban: a méretlen gázvételezés szerződés-szegés, melynek szankciója: 500.000 Ft-os kötbér fizetési kötelezettség, melyet a fogyasztó elismer, elfogad és megfizetni vállal(!). Ezt követően záró szövegek és aláírások.

Aki elolvasatlanul vagy felületesen átszaladván aláír egy jegyzőkönyvet és közben a betűk valójában egy megállapodásról szólnak, melyben már elismeri vétkességét, a szerződésszegést, vagyis azt a tény, hogy lopta a gázt, és ennek következményeként a gázszolgáltatási szerződés szerint megállapított kötbért elfogadja, annak jogosságát nem vitatja és megfizetését vállalja (három részletben, hogy emészthetőbb legyen), majd utána minden fellebbezési jogáról lemond és aláír egy ilyen dokumentumot, az olyan jogi önhibát, gondatlanságot követ el, ami utóbb jogi eszközökkel alig vagy egyáltalán nem kivédhető.

Ilyen helyzetben már nehezen tanácsolható az ügyfélnek, hogy támadja meg ezt az iratot és utána perben tisztázza a gázművekkel szemben magát, mert magas peres költségek állnak fenn, és mert az aláírt dokumentum ellenében nagyon-nagyon nehéz a bizonyítás!

Kérem ne írjunk alá semmit, amit nem olvastunk el, ne írjunk alá semmit, amit nem értettünk meg, ne írjunk alá semmit, amivel nem értettünk egyet!

Ez egy nehéz tanulási folyamat, be kell látni, hogy nem vagyunk fogékonyak a jog szabályaira, nincs bennünk az a polgári öntudatosság, ami ahhoz kell, hogy ezeket a veszélyeket ösztönösen megelőzzük, kivédjük.

Legyünk nagyon tudatosak, elővigyázatosak! Ezzel kívánok egy érettebb, felnőttebb hozzáállást saját ügyeink intézésében a kedves olvasóknak és fo-gyasztóknak.

dr. Wertán Balázs ügyvéd
iroda: Pomáz, Huszár u. 17.
www.wertan.hu T: 525-455; 30/6196-496
Forrás: http://web.t-online.hu/…k_100323.pdf

nagytibi # 2012.02.08. 16:11

A polarizációs fólia gyártójának termékleírása alapján
jó lenne ha jogot ismerők is állást foglalnának a témában,mert szerintem a fólia gyártójának ezen tájékoztatása is perdöntő lehet.

Kenderice # 2012.02.08. 15:06

Igen ezzel méricskélik és ez alapján van pofájuk félmilliós kötbéreket kiszabni.
Természetesen ez nem bizonyíték semmire annak ellenére, hogy a tigáz erre hivatkozik.
Ennek a mérésnek az eredményét nem szabad elfogadnia a fogyasztónak.

nagytibi # 2012.02.08. 12:33

Tisztelt Fórumozók!

Az én esetemben a TIGÁZ polarizációs fóliával ellenőrizte a mágnesességet, melynek gyártója a saját honlapján a következőket írja:

Polarizációs fólia

Méret: 50 mm x 50 mm

Vékony műanyag fóliára felhordott és rögzített lágyferrit szemcsék. Alkalmas a mágneses terek kimutatására, a mágnes felületére helyezett fólia megmutatja a mágnes felületén elhelyezkedő erővonalakat, valamint a mágnes felületén a mechanikai, vagy gyártás során keletkezett repedéseket is könnyedén felfedezhetjük.

A fólia nem egy kalibrált termék, minden egyes használaznál változik a mágneses tér, és az abból eredendő, időlegesen maradandó mágnesezettsége, mely minden esetben, minden használatnál más képet nyújt, ezért alkalmatlan pontos mérések elvégzésére és bizonyítására.

Fólia kizárólag tájékoztató jellegű mérésekre alkalmas! (Szakértői bizonyító ereje nincs!)
Ár: 1 515 FtSúly: 0 kg

Kép:

scriptor # 2012.02.08. 08:59

Megszólalt a Magyar Energia Hivatal TIGÁZ ügyben:

Sok a panasz a TIGÁZ-ra

Az MTV „Ma reggel” című műsorának vendége volt 2012. február 03. 08:18-kor Vigassy Csaba a Magyar Energia Hivatal szóvivője. Az műsor az alábbi linkre kattintva tekinthető meg. Az első 2 percben az MTV Megoldások Magazinját idézik, a MEH képviselője a 2 perc 22”-től látható itt:

http://videotar.mtv.hu/?…

A műsor lényege:

Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő szerint Ők jogszerűen, a törvények betartása mellett gyanúsítják meg a fogyasztókat. A tömeges panaszok oka az, hogy a fogyasztók felelőtlenek és tájékozatlanok.

Vigassy Csaba elmondása szerint a Tiszántúli Gázszolgáltató ellen érkezik a legtöbb panasz, amelyeknek több, mint a fele megalapozott, azaz a fogyasztóknak adnak igazat. A műsorvezető kérdésére válaszolva elmondta azt is, hogy a TIGÁZ-t a hivatal nem szankcionálja (bírságolja) azokban az esetekben sem (több, mint 50%-ról van szó), amikor az derül ki, hogy a szolgáltató alaptalanul rágalmazta és hurcolta meg a fogyasztóját.

Úgy tűnik, hogy a Vigassy Csaba által képviselt központi kormányzati szerv, nevezetesen a Magyar Energia Hivatal szerint elfogadható, jogszerű és etikus az, hogy egy multinacionális cég a fogyasztóit tömegesen és döntően megalapozatlanul vonjon eljárás alá csak azért, mert a szolgáltató magyarországi vezetése nem tudja a külföldi tulajdonosok számára produkálni azt a profitot, amelyet elvárnak tőle.
Tekintettel arra, hogy a szolgáltató visszaéléseit (nem tudom nem visszaélésként értékelni azt, amikor jogkövető állampolgárok több, mint a felét gyanúsítanak, illetve vádolnak meg gázlopással úgy, hogy azt a szolgáltató a jogrendszer által meghatározott módon nem tudja bizonyítani) a Magyar Energia Hivatal nem hajlandó szankcionálni a TIGÁZ-t semmi nem kényszeríti jogkövetésre, ami elfogadhatatlan.

Elfogadhatatlan, hogy miközben a Polgári Törvénykönyvünk (1959. évi IV. törvény) védi a jó hírnévhez való jogot, a szolgáltató az 1950-es éveket idéző módon tömegeket vádol meg és kényszerít bele egy hosszú és költséges eljárásba, különösen annak figyelembevételével, hogy az alaptalanul megvádolt fogyasztók jelentős része jogilag képzetlen, alacsony keresetű, így a jogainak érvényesítésében jelentősen korlátozott.

Éppen ezért, álláspontom szerint Magyarország fogyasztóvédelmi szerveinek, nevezetesen a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak és a Magyar Energia Hivatalnak lenne a feladata az, hogy a szolgáltató túlkapásai ellen fellépjen.
Tekintettel arra, hogy mégsem teszik bennem felmerül a kérdés jól van-e ez így?

Szerintem nincs.

Az ellenérdekű fél képviseletében eljáró Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő érvelése lehet, hogy némelyeknek, így a MEH és NFH kormánytiszviselőknek jól hangzik és el is fogadható, de álláspontom szerint több ponton nem igaz az alábbiak miatt:

Sajtóhírek szerint a szolgáltató gázszerelői minden befizetett, több, mint félmillió Forintos kötbérből kb. 30.000 Ft-ot kapnak jutalmul. Jelen keresetek mellett ez arra ösztönzi a garantált bérminimumon foglalkoztatott gázszerelőket, hogy minél több fogyasztót gyanúsítsanak meg.

Tekintettel arra, hogy semmilyen szankcióval nem jár a fogyasztók válogatás nélküli, gázlopással történő megvádolása, - mivel ez egyben jó pénzkereseti lehetőség- a gázszerelők élnek is vele.

Ezt követően az órát bedobozolják, ami az ellenérdekű fél, azaz a TIGÁZ raktárában van mindaddig, amíg meg nem küldik a szakértőnek.

A szakértőt a felek nem közösen választják, hanem a TIGÁZ választ azok közül, akikkel keretszerződése (tartós megbízási jogviszony) van.

Természetesen a TIGÁZ tartósan csak azon igazságügyi szakértőkkel köt szerződést, azaz azoknak ad megbízást, akik többnyire az Ő érdekeinek, elvárásainak megfelelő szakvéleményt készít.
Az olyan szakértő, akinek a megélhetése függ a megbízásoktól természetesen nem tekinthető elfogulatlannak, így Száraz Gábor állítása számomra nem elfogadható.

Érdekes és a TIGÁZ koncepcionális eljárását támasztja alá a Víz-Gáz-Fűtéstechnika szaklap 2011. decemberi számában megjelelő cikk főszerkesztői összegzése, amely szerint –a hozzájuk eljuttatott iratanyag alapján- a TIGÁZ szakértője már aznap elvégzi a vizsgálatot és elkészíti a szakvéleményt amely napon erre a szolgáltató felkéri, és amely gyorsaság még a XXI. században is kissé életszerűtlen, hacsak nem valóban egy jól kimunkált, koncepcionális eljárásról van szó.

Sok kiszolgáltatott, jogilag képzetlen, alacsony keresetű panaszos el sem megy a vizsgálatra, mivel ez számára szokatlan, költséges procedúra (utazás, szabadság stb.), amely esetekben a „független” igazságügyi szakértők ezt többnyire a fogyasztó terhére értékelik úgy, hogy a fogyasztót marasztaló szakvélemény születik, amelynek alapján a szolgáltató kiszabja a több, mint félmillió Forintos kötbért.
Amennyiben a fogyasztó ezt követően rabruhában demonstrál a TIGÁZ ügyfélszolgálata előtt, a sajtóhoz, az ombudsmanhoz, a rendőrséghez, vagy a törvényességet felügyelő ügyészséghez fordul esetleg mentesülhet a fizetési kötelezettség alól, azonban ez a ritkább eset.

Sokkal gyakrabban fordul elő az, hogy a fogyasztóvédelmi szervezeteket az alábbihoz hasonló, kétségbeesett levelekkel keresik meg:

„Tisztelt Címzett!

Sajnos mi is bekerültünk ebbe a gázórás csapdába. A vád "mágnesezett az óra˝.
Anyagi helyzetünk nem engedi, hogy segítséget kérjünk, érdeklődtünk ugyan de kb. 40.000 Ft.- szükséges indulásnak.

Férjem leszázalékolt nyugdíjas, én munkanélküli.

A helyzetünk elkeserítő, és kilátástalan.
2102.02….-én lesz az óra felülvizsgálata.

Ahogy itt olvasgatom a hozzászólásokat, ha ők azt mondják, hogy mágneses az óra, akkor az is lesz!

Mit tehetünk? Nincs rá mód, hogy ügyvédet fogadjunk.

Attól tartunk,hajléktalanná tesznek minket, mert nem tudjuk kifizetni az emlegetett 540.000Ft büntetést.

Törvénytisztelő emberekként öregedtünk meg, mindig az igaz utat keresve.

Most meg Tolvajnak titulálva, mindent lerombolnak.

Tehetünk vajon valamit? Várjuk a tanácsát.

Köszönettel: …..né”

Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő válasza Süveges Gergő kérdésére, miszerint Ők nem használják ki a fogyasztók tudatlanságát, jogi képzetlenségét, anyagi, társadalmi helyzetét a fenti levél tükrében enyhén szólva valótlan állítás.

Számomra felháborító, hogy ma, a XXI. században, egy jogállamban ilyen, 1950-es éveket idéző, koncepcionális szolgáltatói visszaélések tömegesen megtörténhetnek úgy, hogy azt senki nem szankcionálja.

Vajon mit szólnának hozzá, a TIGÁZ dolgozói, ha az Ő módszereiket alkalmazva a rendőrség 52,7%-ban alaptalanul gyanúsítaná meg Őket, meg, vagy az ügyészség 52,7%-ban alaptalanul emelne vádat ellenük?

Az, hogy sokan vételeznek szabálytalanul még nem jogosítja fel a TIGÁZ-t arra, hogy a fogyasztóikat válogatás nélkül meghurcolják, megrágalmazzák és a bíróság próbáját kiálló bizonyítékok hiányában is, folyamatosan köztörvényes bűnözőként kezeljék, közel félmillió Forintos kötbér megfizetésére kötelezzék csak azért, hogy megszerezzék a multinacionális cég vezetése által kitűzött profitot.

Azt, hogy a szolgáltató megengedhetetlen koncepcionális gyakorlatot folytat, amelynek következményei alól a rendőrség segítségével lehet (csak) mentesülni az alábbi, napokban megjelent cikk támasztja alá:

http://fn.hir24.hu/…gazos-ugyek/

2012. február 03. 08:18
http://videotar.mtv.hu/?…

remenykedo # 2012.02.08. 08:43

A Magyar Energia Hivatal epanasz bejelentő rendszere napok óta nem működik! Aki tudja a helyes linket ha létezik kérem tegye ide ki. Email-ben is megkerestem a hivatalt pár napja, arra választ még nem kaptam.

Ügyem hasonló a korábban felsoroltaknál annyival fűszerezve, hogy 2 éve nem lakom az ingatlant (válás miatt) ahol a nevemen szereplő gázórát a tudtom nélkül leszerelték. Korábban számtalan próbálkozásom volt az óra átírásra, de sajnos az csak akkor lehet ha mindkét fél aláírja a papírokat (volt férjemnek ez nem volt érdeke). A leszereléskor nem voltam ott, nem tudom mi történt, csak annyit tudtam meg, hogy az exem nem írta alá a papírokat mivel nem illetékes az ügyben, ahogy az órát sem, szerintem részt sem vett a szerelésen. Én a szakértői vizsgálatról kaptam már csak értesítést, és ezen nem vettem részt, mert fogalmam nem lett volna arról hogy ki mikor milyen gázórát tesz épp oda a szakértő elé, hisz senki nem látta a cserét, én értesítést se kaptam. Számtalan reklamáción vagyok túl, ahol többször is kérdeztem, hogy ez eljárással és a feltételezett gázóra hibákkal kapcsolatban hová fordulhatok (TIGÁZ belső szervein túl), válasz mindig az volt, hogy az eljárás ilyen olyan indokok miatt jogos (közel 600e Ft) és küldtek pl részletfizetést amit nem is kértem... és ez csak egy dolog a számtalan furcsa és megdöbbentő körülmény közül...
Ha valaki tud tanácsot adni hogyan tovább kérem segítsen! Köszönöm!

scriptor # 2012.02.06. 13:56

A MEH (Magyar Energia Hivatal) a szolgáltatóval szemben a panaszosok 52,7%-nak adott igazat 2011-ben, azaz a TIGÁZ az fogyasztóinak 52,7%-át rágalmazta meg.

Kívácsi vagyok, hogy mit szólnának hozzá a szolgáltató dolgozói ha Ő ellenük, az Ő diktatórikus módszereit alkalmazva folytatna le a rendőrség, vagy bármely más közigazgatási szerv egy hasonló eljárást?

Mit szólnának hozzá a szolgáltató dolgozói, ha a szolgáltató módszereit alkalmazva a rendőrség 52,7%-ban alaptalanul gyanúsítaná meg a szolgáltató dolgozóit, vagy az ügyészség 52,7%-ban alaptalanul emelne vádat ellenük?

Gondolom lenne nagy felháborodás.

Mert ugye nekik (értsd szolgáltató)szabad, de más természetesen tartsa be a jogállamiság játékszabályait. Íme a kettős mérce tipikus esete.

A fenti cikk itt olvasható:

http://fn.hir24.hu/…gazos-ugyek/

(Ti)gázos ügyek
• 16 komment|
• Megjelent: 2012.01.31. 13:54|
• Frissült: 2012.02.01. 14:34

Az egyik legnépszerűbb témája a panaszfórumoknak, hogy a Tigáz mérőóra-manipulálással vádolja több ezer fogyasztóját, és félmilliós kötbérrel, illetve gázelzárással fenyeget.

Az esetek többsége sima gázóracserének indul, majd leszerelt és bedobozolt mérőórával, valamint 540 ezer forintos kötbértartozási felszólítással folytatódik.

A Tigáz érvei szerint szigorúságukat az indokolja, hogy összesen több mint 1,25 millió ügyfelükből számításaik szerint 40-60 ezer szabálytalan fogyasztó akad, akik 9 milliárd forintnyi éves kárt okoznak a társaságnak.

A fogyasztónak, ha elkaszálják, 30 napra visszamenőleg napi 18 ezer (összesen 540 ezer) forintos kötbért kell fizetnie – közölték a Tigáz kommunikációs irodáján. A kötbérezés alapja a szolgáltató által megrendelt szakértői vizsgálat. Ezen állapítják meg, hogy valaki piszkálta-e az órát. Ha ennek eredménye pozitív, küldik a félmillió forintos csekket.

Helyreigazítás aTigáz kérésére: A szabályzat alapján, ha csak alkalmassá tett valaki a mérőt a szabálytalan vételezésre, akkor a kiszabható kötbér mértéke 30 napra, 13.000 Ft/nap, azaz 390.000 Ft.

Még akkor is, ha a szakértői vizsgálat csak a szabálytalan vételezés lehetőségét állapítja meg és nem a tényét.

Sőt, azt sem vizsgálják, hogy például egy átalánydíjas fogyasztó folyamatosan fizette számláit és minden évben a lakás köbméterigényének megfelelően fogyasztott. A szolgáltató azt mondja ugyanis, éppen a beavatkozás miatt nem változnak meg a fogyasztási adatok, mivel „olcsó” gázzal fűt az „elkövető”.

Miért van ennyi eset?

Hallani, hogy a szolgáltató emberei sikerdíjra dolgoznak, 30-50 ezer forintot kapnak egy-egy rendetlen óráért.

A felvetésre a Tigáz szóvivője, Száraz Gábor elmondta: nekik nem éri meg sikerdíjat fizetni, mivel a kötbéresek alig 40 százaléka fizet egyáltalán. (A maradék 60 százaléknál kikapcsolják a gázt!) A szakértő díja viszont 40 ezer forint körül van, ezt minden munka után ki kell fizetnie a cégnek.

Így megy ez:

Egy konkrét panaszosunk a kézhez kapott kötbérfelszólítás után – amelynek jogosságát nem ismerte el - bejelentést tett a rendőrségen. A megyei kapitányság rövid úton elérte, hogy végezzenek egy második vizsgálatot.

A második szakértői vélemény kulcsfontosságú, ha be akarjuk bizonyítani, hogy nem követtünk el semmilyen szabályszegést.

Elsőként a Tigázt kérdeztük, hány vizsgálatot végeztek tavaly?

Kiderült, nincsenek statisztikáik, illetve sok olyan eset van, ahol a szakértői vizsgálat már lezajlott, de az eredménye még nem ismert, illetve ahol még a szakértői vizsgálatra kell várniuk. Ezért semmilyen adatot sem árultak el az első vizsgálatok számáról, ennek okán pedig a második szakértői vizsgálatok számáról sem.

Egy szakértői vizsgálatokat készítő cég vezetője ugyanakkor a Hír24-nek elmondta, tavaly nagyjából 1000 ellenőrzést tartottak a Tigáz megbízásából.

Úgy látja, az első körben elvégzett vizsgálatok többségükben a szolgáltatót igazolják. Ennek alapján megy ki a kötbérfelszólítás. Ami érdekesebb, hogy, alig néhány százaléka a fogyasztóknak az, aki kéri a második körös vizsgálatot. Ezeken - bár ez is csak saccolt adat - nagyjából 50 százalékban igazolódik a Tigáz gyanúja. Magyarán maximum száz eset lehet, amely során vétlennek bizonyul a fogyasztó, a kezdeti ezres vizsgálati számból kiindulva.

Mindez mégsem jelent sokat, mert a Tigáz felettes szervéhez a Magyar Energia Hivatalhoz szintén rengetegen fordulnak az első sokk után.

Ha a hivatal dönt, akkor viszont nincs második vizsgálat. Megkérdeztük őket is, hogy hány esettel találkoztak tavaly, amire nem túl gyorsan, de azért válaszoltak. Mint kiderült a Hivatal 2011-ben 491 darab Tigáz szabálytalan vételezéssel kapcsolatos fogyasztói megkeresést zárt le, ebből 51 tájékoztatással zárult, a maradék 440 panaszból 232 volt a jogos (fogyasztónak adott igazat 52,7%) és 208 volt a jogtalan(47,3%).

Az Energia Hivatal vizsgálataival kapcsolatban azért érdemes megemlíteni, hogy a hivatal is a Tigáz szakembereit használja, mivel nincsen saját csapata…

Visszatérve esetünkre: a második vizsgálaton a panaszosunk mellett egy ügyvéd és egy műszaki szakértő is jelen volt.

A vizsgálat rövid úton megállapította, hogy szabálytalan vételezés nem történt.

A Tigáz elnézést kért.

A fórumózó megjegyzése: Aranyosak igaz? Ennyi a reparáció.Rágalmazgatnak, meghurcolgatnak, félmillió Forint megfizetésére köteleznek, majd ha a rendőrség is beavatkozik elnézést kérnek.

A helyzet több szempontból happy end, azonban ha az ügyfél az eljárás másfél éves procedúrájára gondol és arra, hogy az el nem ismert kötbértartozás miatt kikapcsolták nála a gázt, nem érzi elégedettnek magát, sőt kártérítési pert fontolgat.

Mit tehet velünk a Tigáz?

Kikapcsolhatja a gázt. Hogy ezzel a – szolgáltatásból kikapcsolás – jogával élhessen a Tigáz, egy tavalyi törvénymódosítás adta meg a jogi alapot.

2011júliusában módosultak a lakossági fogyasztók ellátásból történő kikapcsolására vonatkozó és a hatósági eljárást érintő szabályok. Mégpedig úgy, hogy míg korábban csak három hónap után kapcsolhatta ki szolgáltatását egy cég és csak a szolgáltatás nem fizetése miatt, most 60 nap késedelmes fizetést követően jogosult ezt megtenni.

A késedelmes fizetés pedig tágabb jogi kategória, amelybe akár a kötbértartozás is beletarozhat. Egyszerűbben, júliustól minden, így a kötbértartozás elmaradása is jogszabályilag késedelmes fizetésnek minősíthető.

Végezetül: arra, hogy elkerüljük a kellemetlenséget - és mert vélhetően a Tigáz is megelégelte a kelletlen médiafigyelmet, tavaly októberben közzétettek egy embert próbáló tájékoztatót arról, hogyan fogadjuk szakszerűen a gázórásokat.

Lásd még:

http://fn.hir24.hu/…gazos-ugyek/

http://fn.hir24.hu/…gazos-ugyek/

http://www.facebook.com/…ok.Magazinja