ingatlanszerzési illeték


kaezsea # 2009.10.05. 09:42

Közben megtaláltam, hogy 30+30=60 nap a határidő a kiszabásra, illetve már erről a +30 napról is kellett volna küldeniük valamit. De semmi.
Érdekes,

kaezsea # 2009.10.05. 09:36

Apehos ismerősöktől azt az infót kaptuk, hogy a kapott hivatalos paíron szereplő ügyintézőt keressük meg először telefonon, mielött bármi illetékköteles fellebbezésbe belemennénk.

Mondjuk ha nekem van igazam, és esetleg ezt ők tudják is, akkor elég keménynek tartom, hogy a fellebbezést illetékhez kötik, amit mindenképpen nekem kell megfizetni, még ha ők is ba*ák el.

kaezsea # 2009.10.05. 09:31

Hát mivel új ingatlant vásároltunk a kivitelezőtől és 29 milliót fizettünk érte, és ez szerepel az adásvételi szerződésben is, így úgy gondolom, hogy elírtak/elszámoltak valamit. Hogy ezt szándékosan tették-e, nem tudom, talán.
Minden esetre nem az első eset.

Zs.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.05. 08:50

Ami a fizetési meghagyásban fizetendőként szerepel, az az illeték. Ha szerinted rosszul számolták ki, fellebbezhet. (Illetékköteles.)

kaezsea # 2009.10.05. 08:30

király! Töröljünk a 4ből 3at, ha kérhetném!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:28

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:27

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:26

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

kaezsea # 2009.10.05. 08:26

Tisztelt Mindenki!

Próbáltam keresgélni a hozzászólások között, de pontos infót nem találtam, ezért elnézést, ha mégis már volt hasonló kérdés.

A lényeg, hogy tavaly júniusban vásároltunk egy új építésű ingatlant 30milló alatti összegért.
Vártuk, hogy az Apeh majd küldi az illetékről a paírt, de semmi. A szomszédságunkban mindenki megkapta, sokan szörnyűlködtek is az összegen.

Na, most így 15 hónap után mi is megkaptuk és hát érdekes, mert a teljes vételár után szabták ki.

A kérdéseim a következőek lennének, remélem valaki tudja a választ:

  1. nincs erre egy határidő, ameddig ki kell küldeni az illetékről a papírt és a csekket?
  2. Jól tudom, hogy újonnan épült ingatlan vásárlása esetén az illetéket csak a 15millió Ft feletti rész után kell fizetni?
  3. a vonatkozó jogszabályokat nem kellene ismernie az Apeh ügyintézőknek?
  4. Nem minősül ez szándékos félrevezetésnek?
  5. Mi van azokkal, akik tudatlanul befizetik a teljes összeget?

A válaszokat előre is köszönöm!

Zs.

jula # 2009.10.04. 08:58

Köszönöm szépen!
Üdv, Jula

nandy # 2009.10.04. 08:46

Igen.

jula # 2009.10.04. 08:44

Tehát az adás-vételi szerződés Földhivatalba való beérkezését, függetlenül annak tartalmától, a tényleges lakás átadástól, birtokbavételtől... Jól értem, ugye?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.04. 08:01

a Földhivatalba való beérkezést,

jula # 2009.10.03. 20:04

Kedves Fórumozók,
az alábbi kérdésben kérném a segítségüket: éppen lakásvásárlás előtt állunk, jelenleg a tulajdonosokkal egyezkedünk az árban, feltételekben, illetve keressük a legkedvezőbb banki hitelt... Most hallottuk, hogy 2010-től várhatóan jelentősen csökken majd az illeték mértéke, amelynek összege természetesen számunkra sem lényegtelen. A kérdésem az lenne, az illeték megállapításánál milyen dátumot vesz alapul az Illetékhivatal? Az előszerződését, az adás-vételi szerződését, az adás-vételiben megjelölt lakásátadásét, a Földhivatalba való beérkezést, az Illetékhivatalba való beérkezést, a tulajdonjog bejegyzését...?? Vagy valami egészen mást?
Előre is nagyon köszönöm a választ!

apx1 # 2009.10.03. 18:35

Kedves Gyurgyo!

Valóban így van, 4 millió ft-ig 2%, fölötte pedig 6%. Ez a szabály egy egész ingatlanra vonatkozik. Tehát, ha valaki részarányt vesz, akkor azzal arányosan kell alkalmazni a 2%-ot is.
Mivel jelen esetben mindketten 1/2-ed részt vettek, a 2%-os illetékkulcs csak a 4millió forint 1/2-ed részére vonatkozik.
Remélem érthető voltam:)

gyurgyo # 2009.10.03. 17:25

Tisztelt fórumozók!
Vettünk egy családi házat a barátnőmmel és tulajdonos vagyunk benne fele-fele arányban. Az ingatlan értéke amit az APEH is elfogadott 11.500.000. ft. Most kijött neki a vagyonszerzési illeték fizetési meghagyás és 275.000. ft az összeg!Az ő tulajdonrésze 5.250.000 ft + 250.000 ft a garázs. A papíron az van, hogy 2 millióig az illeték 2% azaz 40ezer ft, 3.500.000 ft -ig 210.000. ft azaz 6 % és a garázsra 25.000. ft. Hát nem úgy van hogy 4 millióig 2% a fölötti rész 4%-a? Mi a szabály?

Előre is köszönöm!

nandy # 2009.09.28. 13:30

Jaj, de vicces ez a fórummotor :)

Szóval: ha két külön kérelmet adtatok be, akkor valóban mindkét esetben meg kell fizetni az eljárási illetéket.

Megjegyzem, hogy lett volna lehetőség egyszerre kérni a mérséklést és a részletfizetést is.

nandy # 2009.09.28. 13:29

.

nandy # 2009.09.28. 13:29

.

indigobaba # 2009.09.28. 08:28

Kedves nandy!
Köszönöm a választ.
Azért adtuk be kétszer, mert először kérelmeztük, hogy engedjék el az illetéket, de ezt nem kaptuk meg, ekkor kértünk részletfizetést (szintén kérelemnként).

nandy # 2009.09.28. 08:18

Valóban kell illetéket fizetni. Azt nem értem, miért adtátok be duplán a kérelmet?

indigobaba # 2009.09.28. 08:08

Kedves Fórumozók!

Segítséget szertnék kérni, hogy ha Kérelmet adok be az Apehnak (Fizetési könnyítésről) az illetékköteles-e? Úgy hallottam, hogy ha azt írom, hogy kérlem, akkor nem, ez igaz? Ugyanazzal az összeggel kapcsoltaosan kiszabhatnak duplán 2.200 Ft illetéket, ha kétszer adtuk be a papírokat?

Köszönöm a válaszokat

nandy # 2009.09.22. 19:50

Anett:

Az önkormányzatot nem igazán érdekli a valós forgalmi érték, a banknak pláne nem érdeke felülértékelni az ingatlant, sőt, mindig inkább alacsonyabb értéket állapítanak meg...

Az eladónak érdeke kisebb összeget írni a szerződésbe, mert úgy kevesebb adót kell fizetnie. A vevőnek szintén, mert akkor kevesebb illeték fizetési kötelezettsége lesz.

De az APEH sem teljesen hülye...
Még szerencse, hogy nem állapítottak meg feltűnő értékaránytalanságot, mert akkor sokkal többet fizethettetek volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.22. 09:05

Mi a kérdés?

(Mellesleg tudod, milyen vagyonom volt nekem 20 évesen?)

kovacsanett # 2009.09.22. 09:01

Tisztelt fórumozók!

A vagyonszerzési illetékkel kapcsolatban lenne pár felmerülő problémám.
20 és 21 éves fiatal házaspár vagyunk, akik idén megvásárolták első lakásukat.
Az APEH-tól kijöttek felmérni az ingatlant és arra jutottak hogy nem fogunk kedvezményt kapni,
mivel a lakás értéke több mint 8 millió Ft. És ugyebár a kedvezmény csak 8 millió Ft-ig jár.
Ez engem felettébb felháborított. Az adásvételi szerződésben 8 millió Ft-ba egyeztünk,
a bank és az önkormányzat ingatlanbecslője ezt elfogadta.
Ezek után kijön az APEH és ezt felülbírálja.
Amelynek ugyebár az a következménye hogy a 40 ezres kedvezményre nem vagyunk jogosultak
és az illeték sem 8 millió után lesz számítva hanem az alapján amit ők ráírnak. És ez akár lehet 9 millió is.
Eleve egy borsos összeg az illeték - már az előző számításaink alapján is, így még egy százassal is akár megemelik nekünk.
Mennyire igazságos ez? Vettünk egy ingatlant nagy nehezen, nem elég hogy hitelt törlesztünk borsos törlesztőrészlettel, még kiperkáltunk körülbelül fél milliót a banknak, földhivatalnak, ügyvédnek, közjegyzőnek stb.
És ezek után fizessünk még vagy 400 ezer Ft illetéket az államnak az után a lakás után ami egyenlőre nem a mi vagyontárgyunk hanem a Banké.
Elszomorító a helyzet! Aránylag jó fizetéssel rendelkező fiatalok vagyunk - és nekünk is megrázó az élet hónapról hónapra már 20 évesen.
Szívből sajnálom azokat akiknek a mai világba ezekkel a feltételekkel esélytelen saját talpra állni és elkezdeni a nagybetűs életet.