ingatlanszerzési illeték


aszinak # 2009.09.02. 17:59

Az általános forgalmi adó, mint áralakító tényező az ellenértéknek (az ingatlanért kifizetett vételárnak), illetve a forgalmi értéknek a része, ezért azt a visszterhes vagyonátruházási illeték alapjául szolgáló érték megállapításánál figyelembe kell venni. Az általános forgalmi adó összege az ár alakulására, így az ingatlan árának mértékére is kihatással van, ezért az ingatlan forgalmi értékében értékalakító tényezőként jelenik meg. Az általános forgalmi adó a forgalmazás révén kapcsolódik a dologhoz (termékhez) és ily módon, mint áralakító tényező alakítja annak árát, ellenértékét. Nem vitás az, hogy az árban a felek szabadon állapodnak meg, azonban ennek során az áralakító tényezőket, így a forgalmi adót is figyelembe veszik. Az áru (termék) ellenértékének ebből következően része a forgalmi adó is. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. III. 27.749/1996., KGD.1997. 250)

Törkis # 2009.09.02. 10:11

Tisztelt fórumozók!

A következőkben kérném a segítségeteket: 2008 májusában vásároltam egy lakást. Vártam hogy érkezzen az APEH-től illetékfizetési meghagyás, de én ilyet nem kaptam (ugye ajánlott levélben küldik?). A hét elején viszont kaptam egy folyószámlakivonatot amin szerepel a befizetendő összeg és mellette még jónéhány hónapnyi késedelmi kamat is, mert nem fizettem be időben az illetéket.

Én úgy olvastam - annak idejént több helyen is utána néztem -, hogy az APEH-nak kell küldeni fizetési meghagyást, és nem nekem kell ezt kezdeményeznem, vagy önállóan befizetnem. Ez igaz ugye?

Gondoltam, hogy ma megyek reklamálni, de bizonyítékot nem tudok felmutatni arról, hogy nem kaptam meg a levelet. Ha ajánlottan küldték akkor viszont ők sem tudják azt mondani, hogy átvettem, mert nem vettem át, és semmi hasonló levél nem érkezett. Különben meg részletfizetési haladékot is akartam kérni... :)

Norbi73 # 2009.09.02. 03:57

Szeretnék választ kapni a következő kérdésemre.
A párom már eleve terhelt jövedelmét egy az egyben elvitte az APEH a folyószámláról - bírósági papír nélkül - és a családi pótlékkal is ezt kivánja tenni! 3 gyereket nevelünk, albérletben lakunk és ez igy egy kicsit keményen érintett most. Napi szinten csak azért dolgozom most, hogy meglegyen leegalább az ennivaló idehaza!
A kérdésem csak az lenne hogy van-e joga ehhez az Apehnak? - mivel tudomásom szerint a jövdelmet csak 50%-ig tilthatják, a családit meg 33%-ig!
Előre is köszönöm a választ!

tszabck # 2009.09.01. 11:48

Tisztelt Fórumozók!

2007. decemberében vásároltam egy lakást. Az illeték megfizetésének a kérdésével akkor nem foglalkoztam, hanem csak vártam, hogy az APEH majd kiszámolja, és értesít, hogy mennyit is kell befizetnem.

De hiába vártam a határozatot, nem kaptam tőlük semmit…
Aztán most, 2009. augusztus végén kaptam tőlük egy tájékoztatót, amiben azt írják, hogy a 2008. évre igényelt önkéntes nyugdíjpénztári kedvezményemet nem tudják "jóváírni", mert a folyószámlám tartozást mutat (a kiszabott illeték összegét).

Ami nem is lenne baj, mert számítottam rá, azonban az összeg megállapításakor nem vették figyelembe a kedvezményemet: első lakás vásárlása, 35 éves életkor alatt.

Két kérdésre szeretnék választ kapni, ha tudna valaki segíteni…

Az egyik az, hogy egyáltalán első lakásnak minősül-e a vásárolt lakásom abban az esetben, ha már korábban, 2002-ben örököltem édesapám után egy családi ház 1/10-ed részét.

A másik kérdésem az lenne, hogy van-e esélyem a kedvezmény levonására a kiszabott illetékből majdnem 2 év eltelte után, vagy erre a vásárláskor kellett volna intézkednem, és nagyon elkéstem vele. (Vagy esetleg az adásvételi szerződést ellenjegyző ügyvéd intézi ezt is a földhivatali bejegyeztetés mellett?)

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.01. 09:54

Szerintem nettó.

Feri29 # 2009.09.01. 09:32

Én meg nem értettem a dolgot. :)

Valaki mondja már meg legyenszíves, hogy cég esetében a bruttó vagy a nettó vételár az illetékalap?

nandy # 2009.09.01. 09:30

(El kell ismerni, a törlés után vicces szituk keletkeztek. Én Ferit "fenyegetem", Dödölle az én linkem törlését kéri :DD)

nandy # 2009.09.01. 09:28

Az előző hsz-em az azóta törölt srac777-nek szólt.
Kérem törölni.

Feri29 # 2009.09.01. 09:26

Tudna valaki segíteni a korábbi kérdésemmel kapcsolatban?

Feri29 # 2009.08.31. 14:36

???

nandy # 2009.08.31. 13:46

Aha, hát persze...
Hamarosan búcsúzhatsz a fórumtól.

Feri29 # 2009.08.31. 13:16

ÁFA alany cég esetében az ingatlanszerzési illeték alapja a nettó vagy a bruttó vételár?

monalisa1 # 2009.08.12. 22:07

Javítva: a regionális adóhivatal megyei igazgatóságától fog érkezni majd hivatalos levél illetékügyben.

monalisa1 # 2009.08.12. 22:06

kovacsanett

A megyei adóhivataltól fog érkezni un. fizetési meghagyás, vagyis a fizetendő illeték összegéről.
Ne sürgesd, előbb-utóbb meg fog az érkezni... (Addig is rakd a pénzt...)

A határozat tájékoztatójában minden le lesz írva a fellebbezésről, az esetleges részletfizetésről.

A fellebbezési határidőt pontosen be kell tartani, egyidejűleg kérni kell, hogy ezen utóbbi külön elbírálása idejére a kamatmentességet adják meg - a kamat egyből ketyeg amint az illetéket kivetették.

A részletfizetés havi összege függ az összegtől és a kettőtök jövedelmétől stb.

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.08.12. 21:51

Demonka24

Az APEH jogosult felülvizsgálni egy adásvételi szerződést és a saját értékbecslőjében megbízni. (Ha az 1 M Ft vagyoni értéktöbblet-differencia miatt fellebbezni akartok, csak tessék...)

Ami az utóbb kiderült ingatlan-tulajdonlás dolgát illeti, nehezen hihető, hogy szüleid soha nem beszéltek neked arról: kislányunk van egy lakásod...

Javaslom haladéktalanul menj be az ügyfélszolgálatra és "a" továbbaikról kérj tájékoztatást.

Amúgy vélem ők sem fogják elhinni, hogy mindmáig a nagy tudatlanságban éltél...

"Lisa"
laikus hozzászóló

kovacsanett # 2009.08.11. 09:06

Tisztelt fórumozók!
Párommal vásároltunk egy 8 Millió Ft értékű ingatlant, fészekrakó hitel keretében, ahol 10% önerőnk volt. Hogyan kell ezután fizetnem, mivel első lakáshoz jutás és 29 évnél fiatalabbak vagyunk. Mikor fogok arról értesülni, és honnan kapom az értesítést az illeték összegéről. Ha borsos összeg, mert általában az, milyen feltételekkel kérhetem a részletfizetést? A részletfizetés maximum milyen időtartalmú lehet? Pár hónap vagy akár 1-1,5 év is?

ErAndrás # 2009.07.30. 19:10

Vennék egy telket, h építkezzem rá. A telken áll egy rozoga kis házikó. Az eladó 9 éve tulajdonolja ezt az ingatlant.

Most tudtam meg, h a rozoga házikó miatt (ami egyébként teljesen lakhatatlan meg pici is) a telek lakóingatlannak minősül. Az eladónak az ügyletkor nem kell illetéket fizetnie, mert 5 éve már tulajdonában van. Nekem viszont kell, nem is keveset.

Állítólag ilyenkor azt szokták tenni, h lebontják a házat, az eredeti tulaj pedig kéri az ingatlan telekké visszaminősítését. Ha ekkor történne meg a adásvétel, akkor a vevőnek nem kellene illetéket fiztenie. (Persze a bontás meg a visszaminősítés az én költségemen menne.)

A tulaj szerint azonban ez nem mehet így, mert ebben az esetben neki kell nagy illetéket fizetni, mivel a visszaminősítés amiatt drága, h még nincs 15 éve, h övé a telek.

Így van ez - vagy van valami változás/könnyítés ebben a témában?

Köszönettel veszek minden megjegyzést

A.

gpetee # 2009.07.29. 06:39

Tisztelt fórumozók,

az lenne a kérdésem, hogy most kaptam meg lakásvásárlási befizetendő illetékről a papírt és hát nem lett kevés. A kérelemben elég arra hivatkoznom, hogy egy összegben nem tudom kifizetni, rezsiköltségek megemelkedtek, egyedül élek és, hogy nemrég álltam munkaállományba?
Az illeték elhagyásához milyen feltételek kellenek?
A részletfizetés mennyi időre kérhető maximálisan?
Illetékbélyeg kell e a kérelemre és végül, hogy a kérelemhez miket érdemes csatolni vagy az nem olyan jelentős?

Bocsánat a sok kérdésért, csak nem akartam sok hozzászólást, hanem egyben mindent megkérdezni.

Válaszukat előre is köszönöm

aszinak # 2009.07.28. 14:23

Igen. Különösen a 6/a. lapot.

vagymi # 2009.07.28. 10:00

Kedves Mindenki!

Az lenne a kérdésem, hogy APEH 09B400-as nyomtatványt kell e ingatlanok cseréje esetén kitölteni.

Segítségeteket előre is köszönöm

Á

gyurgyo # 2009.07.19. 08:54

Kedves Mindenki!

2005-ben vásároltam egy lakást aminek a vagyonszerzési illetéke 155.000 ft volt akkor. Nekem nem mondta senki, hogy elsőlakásszerzőként jogosult voltam 40.000 ft kedvezményre. Én nem tudtam, mert teljesen laikus vagyok és most, hogy eladom a lakást és másikat veszünk az ügyvéd mondta ezt. Így utólag tehetek bármit, hogy ezt a kedvezményt megkapjam? Pl. jóváírják a most vásárolt ház iletékében vagy nem tudom, hogy csak bosszant, hogy átvertek...

Köszönöm!

Gyurgyo

Zoltán György # 2009.07.15. 20:42

http://hvg.hu/…sznalat.aspx

A jogalkotó visszamenőleges hatállyal meghosszabbított néhány ingatlanfejlesztéshez, illetve ingatlanforgalmazáshoz kapcsolódó határidőt. A lakóház építésére alkalmas telektulajdon megszerzése továbbra is illetékmentes, amennyiben a szerző vállalja, hogy lakóházat épít rajta, a határidő a korábbi 4 év helyett már 6 év, de ez csak azokra az esetekre vonatkozik, amikor a telek megszerzését 2004. október 1. és 2009. május 31. között jelentették be illetékkiszabásra. Kiterjesztették az ingatlanforgalmazással és ingatlanok pénzügyi lízingbe adásával foglalkozó társaságok kedvezményes illetékkulcs alkalmazásához nyitva álló határidejét is, két évről négy évre, azokban az esetekben, amikor a szerzés 2006. október 1. és 2009. május 31. között kerültek bejelentésre illetékkiszabás céljából.

Akkor a 2007. évben kötött Adásvételi szerződést -melyet a 2 éves törvényi előírás miatt meg kellett kötni- most visszabonthatom, mert már 4 év a nyitva álló határidő?
Vagy csak 2009. október 1. után tehetem meg?
Köszönöm!

luba1 # 2009.07.02. 12:57

tisztelt szakértő!

Feleségemmel használt lakást készülünk venni 8,3 millió Ft-ért. Nekem az első lakástulajdonom lesz (29 évesek vagyunk). A feleségem nevén volt 50%-ban szülei vidéki háza, melyet fél évvel ezelött eladott édesapjának 500 e Ft-ért. (akkor még úgy volt, hogy új lakást veszünk és a szocpol miatt tett így).
A ház értéke 6 millió Ft, édesapja 3 millió Ft után kellett hogy megfizesse az illetéket.

Az a kérdésem, hogy milyen illeték-"kedvezményeket" vehetnénk figyelembe a lakásunk megvásárlásakor?
Csak az 500 e Ft-os eladási ár számít bele az illetékalapba, mint csökkentő tényező, vagy esetleg az eladott ház(50%) forgalmi irtékét(3 millió Ft-ot) veszik figyelembe?

ü:A

marcsaharcsa # 2009.06.29. 16:26

Tisztelt szakértő!
Fiam 1/1 tulajdonosa egy lakásnak, melyet eladna 8,3 M Ft, a feleségével vennének egy lakást 1/2, 1/2 arányban 8,5 M Ft értékben. Szeretném tudni mennyi szerzési illetéket kellene fizetniük fejenként.

Ha nem gond még azt is, hogy esetleg fiam, menyem arány
2/3-1/3, ha így olcsóbb lenne. Gondolom, úgy a legolcsóbb, ha a fiam venné az új lakást is, de mindenképpen úgy lenne jó, ha a menyemnek is része lenne
minimum1/3 , de inkább 1/2 rész.
Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Marcsaharcsa

medveur # 2009.06.28. 06:00

Sziasztok!
A következőkben kérem a esgítségeteket.
1987 óta élünk együtt közös háztartásban egy családiházban, amely 100%-ban a párom nevén van bejegyezve. Úgy döntöttünk, hogy külön válunk, s meg egyeztünk, hogy a ház 1/3 arányban az enyém, 2/3 arányban az ő tulajdona, és én a 2/3 rész megvásárolom. Úgy tudom, erről egy Élettársi vagyonmegosztási okiratot kell készíteni, és az alapján a nevemre kerül az 1/3, a 2/3 részt pedig normál adávétel cimén.
A kérdésem, hogy alakul az illeték?

Segítségeteket előre is köszönöm
Laci