ingatlanszerzési illeték


Geza15 # 2024.09.17. 04:01

Nagyon köszönöm, ezt nem tudtam!!
Igen, üdülőre gondoltam.

osztap # 2024.09.16. 10:03

Ez működhet így?

A tulajdoni lapon olyan nincs, hogy nyaraló. Mi ez ott? A cserepótló vétel illetékkedvezménye csak lakásra vagy lakóházra van, pl. üdülőre (ami lehet tulajdoni lapon) nincs.
https://www.jogado.hu/…gatlan-utan/

HA lakás vagy lakóház, AKKOR működhet.

Geza15 # 2024.09.16. 08:55

Sziasztok!

Van egy házaspár, akik nyaralót szeretnének venni. A nyaraló mondjuk 20 millió. De van egy lakásuk is, ami 40-et ér, és 1/2-1/2 tulajdoni hányadban tulajdonosok.
A vagyonszerzési illeték elkerülésére a következőt találják ki:
A megvett nyaralót a feleség nevére iratják, és ezzel kb. egyidőben a feleség eladja a férjnek a fél lakástulajdonát.
Így a feleségnek a különbözet után kéne illetéket fizetni, de az 20-20 = 0, tehát nincs illeték.
Az eladott 1/2 rész után sem kell adóznia, mert 5 évnél régebben szerzett vagyon.
És a férj sem fizet a megszerzett 1/2 rész után illetéket, mert házastársak között illetékmentes.

Magyarán tök ingyen megússzák. Ez működhet így?

Köszönöm előre is a válaszokat!

drbjozsef # 2024.08.28. 08:01

hiros1,

Egyébként, ha az adószámlán megjelent a követelés, akkor arról nyilván van határozat, úgyhogy jó eséllyel itt nem a NAV mulasztott. Valamiért a feleséged levele nem jutott el hozzátok. Hibázhatott a postás, vagy ti is, vagy valaki, aki a levélszekrényetekben turkál. Vagy akármi is.

Szomorú örökös # 2024.08.28. 04:52

hiros1

Csak halkan kérdezem, a NAV-nál nincs jogvesztő határidő 30-60 vagy 90 nap?
(Illeték kiszabásnál a földhivatali bejegyzéstől számolva).

Majd kb. 5 év múlva tűnhet el a számláról, ha elévült. Addig pedig szépen csendben kamatozik.
De mire odáig eljutna, már NAV végrehajtási jog formájában rajta lesz az ingatlanon.
Szerencsés esetben nem fognak vele árverésig eljutni. Szóval inkább fizessétek ki.

drbjozsef # 2024.08.28. 04:02

Nincs.
Jogvesztő semmiképpen sem. Arra ott az elévülés legfeljebb.
Bár érteni vélem a költői kérdésed mögötti indulatot...

hiros1 # 2024.08.27. 19:30

Csak halkan kérdezem, a NAV-nál nincs jogvesztő határidő 30-60 vagy 90 nap? (Illeték kiszabásnál a földhivatali bejegyzéstől számolva).

eulimen # 2024.08.26. 09:37

legkorábban 2024.11.15-én írhatják elő, de lehet, hogy csak 2025.11.15-én fogják
nekem a pár hónapja a 2023. évről küldött adóegyenleg-értesítőn rajta volt, november 15-i fizetési határidővel (btw. akkor derült ki, hogy a NAV másképp számolt, mint a törvény, így kifogást emeltem).

az illetéket kivető határozatot nem kézbesítették neki
Beállt az a kézbesítési fikcióval, ami alapján az illetékfizetési határidőt számolták. Persze próbálkozni lehet.

osztap # 2024.08.26. 08:39

kimutatáson biztosan van a kimutatás napjáig számított késedelmi pótlék is

Szinte biztosan nem. A késedelmi pótlékot a NAV évente egyszer, november 15-tel írja elő, az előző év 01.01-12.31 közötti időszakra. Mivel a kérdező 2023-ban vette az ingatlanát, legkorábban 2024.11.15-én írhatják elő, de lehet, hogy csak 2025.11.15-én fogják. No akkor szerintem érdemes kérnie, hogy töröljék a késedelmi pótlékot, pont arra hivatkozva, hogy az illetéket kivető határozatot nem kézbesítették neki, és mivel az illeték kivetés alapján fizetendő, nem is tudta volna maga megfizetni.
https://adotanoda.hu/…mi-potlekok/

eulimen # 2024.08.26. 07:32

és a kimutatáson biztosan van a kimutatás napjáig számított késedelmi pótlék is, amit egy másik NAVos számlaszámra várnak.
A megfizetendő késedelmi pótlék öszege pedig minden nap késedelemmel nő.

Szomorú örökös # 2024.08.26. 04:53

hiros1

most az éves kimutatásban szerepel mint be nem fizetett hátralék a feleségem nevén
Szerintem ott van a számlaszám is a kimutatáson, ahová el lehet utalni.

Majordomus # 2024.08.25. 19:28

Azért mert nem jutott el hozzád a levél,az nem jelenti azt hogy nincs fizetési kötelezettséged!

osztap # 2024.08.25. 07:27

hiros1,

Be kell fizetni. Mire gondoltál? És érdemes áttérni az ügyfélkapus Rendelkezési Nyilvántartásban elektronikus kapcsolattartásra, akkor nem veszik el a levél.

hiros1 # 2024.08.24. 21:34

Sziasztok!
2023-ban vásároltunk egy ingatlant a feleségemmel (1/2-1/2),
én megkaptam az 50% után a határozatot az illetékről ,amit befizettem. A másik feléről nem kaptunk illeték megállapításról határozatot, de most az éves kimutatásban szerepel mint be nem fizetett hátralék a feleségem nevén. Mi a teendő?
Köszönöm szépen, ha valaki tudja a választ.

drbjozsef # 2024.08.23. 15:08

Tubresz,

Elvileg nincs ebben hiba.
A gyerek illetékmentesen szerez, mert egyenesági rokon, apa pedig a csere pótló vétel alapján a különbözet után fizet csak illetéket.
Ebből a szempontból nincs probléma.

Ha bármelyikük 5 éven belül mégis eladná, ott adőzni kellhet esetleg.

Ami határeset az egyrészt az, hogy a szülő-gyerek közötti adásvétel mindig necces, természetesen, ha a gyereknek rendelkezésére áll a vételár, és azt tényleg az apának utalja (aki nem adja vissza neki ajándékba másnap, hanem ebből vesz másikat), akkor nem köthető bele könnyen.

De például ha a gyerek lakik az apa utóbb vett lakásában, az apa meg abban, amit eladott a gyerekének, akkor felmerülhet a színlelt szerződés, pláne, ha - szintén egyébként illetékmentesen - egymásnak ajándékozzák az ingatlanokat. Ez kibukhat, és akkor nehéz kimagyarázni azt, hogy ez az egész nem csak simán az illeték kikerülése miatt lett így.

A személyes véleményem elég lesújtó a NAV-ról, szóval ha tényleg fizet a gyerek, és tényleg abból vesz a szülő, esetleg a lakcímeiket is megcserélik (a saját tulajdonukra, nem számít, hogy életvitelszerűen nem ott lakik), akkor én a magam részéről simán bevállalnám.

Tubresz # 2024.08.23. 12:46

Kedves Szakértők!

Hol a hiba az illetékkerülésemben?
Adott egy lakást vásárolni szándékozó gyerek. Ha megvenné az édesapja lakását, majd az apa venne egy másikat hasonló összegért, akkor mindkét ügylet illetékmentes lehetne? Az apa esetén a cserét pótló vételnél az illetékalapot a forgalmi érték csökkenti és nem látom laikusként azt, hogy ebből hol zárják ki az első, illetékmentes tranzakciót.

Köszönöm:
Tibor

eulimen # 2024.08.15. 21:09

@Aniko19
Na még egyszer, most már pontosa, elnézést kérek.
"Automatikus fizetési könnyítés" az eljárás pontos neve, és a határozatot nem 30, hanem 15 napon belül hozzák meg.

eulimen # 2024.08.15. 21:03

@Aniko19
Az illetékfizetési határidő lejàrta és az automatikus részletfizetés 30 napos határidővel történő határozathozatala közt eltelt idő alatt viszont adóhátralék lesz az adószámlán. Ebből nem lesz végrehajtás, de ha nullás adóigazolás kell bárhová, ebben az időszakban ne akarjatok ilyet igényelni...
A törvény betűje szerint pedig az eredeti fizetési határidőre visszamenőlegesen pótlékmentes az aut. részletfizetés (fontos, hogy ezt kérjétek, ne a "normál" részletfizetést, mert annak elbírálása kétséges, és a jogerős határozatig késedelmi pótlékolt).

Aniko19 # 2024.08.15. 16:12

Köszönöm a válaszokat! Nem akarnánk kibújni a fizetés alól, csak a semmiből nehéz fizetni. Akkor majd kérünk részletfizetést.

Szomorú örökös # 2024.08.15. 15:18

KBS

Tudod, ebből van a nyugdíj, az egészségi ellátás, az oktatás, a kultúra, az infrastruktúra stb.

Ez sosem egy tervezhető bevétel, mert ez csak akkor van, ha egy ingatlan gazdát cserél.
Viszont az egészségi ellátásra ott van a TB-járulék, minden másra meg a SZOCHO.
Szóval ennyire telhetetlennek nem kéne lenni az államigazgatásnak, hogy ilyenekre figyel ezerrel.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.15. 14:59

Ez a dolguk: beszedni az államot megillető bevételeket. Tudod, ebből van a nyugdíj, az egészségi ellátás, az oktatás, a kultúra, az infrastruktúra stb.

Szomorú örökös # 2024.08.15. 14:41

NAV kockázatjelző rendszer azonnal és automatikusan riaszt, ha olyan személy szerez nagyértékű ingatlant, autót, helikoptert, hajót stb., akinek az adóbevallásai szerint ehhez megfelelő jövedelme nem volt.

Ehhez nagyon értenek, hogy a kisembert szívassák...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.15. 07:19

Úgy, úgy. A NAV kockázatjelző rendszer azonnal és automatikusan riaszt, ha olyan személy szerez nagyértékű ingatlant, autót, helikoptert, hajót stb., akinek az adóbevallásai szerint ehhez megfelelő jövedelme nem volt.

eulimen # 2024.08.15. 05:38

@Szomorú örökös
...és akkor a nav vagyonosodási vizsgálattal megállapíthatná, hogy a fiatalúrnak egy árva garasa sincs, és az egész csak az adókötelezettség kijàtszására ment ki.
A színlelt adásvétel 5 százalékpontnyi illetékelőnyt jelent.

@Aniko19
évente 1x 1M ft-ot meg nem haladó adókötelezettségre (kivéve áfa és adóelőleg) automatikus, legfeljebb 12 havi pótlèkmentes rèszletfizetèsi kedvezmènyt kèrhet a magànszemèly az AUTRESZ nyomtatvànyon. A kirótt illetèkre is alkalmazható, de a törvèny csak lejàrt adótartozásra teszi lehetővé ezt a kedvezményt, tehát technikailag meg kell vàrni az illetékfizetési határidőt, és akkor beadni a nyomtatványt.

Szomorú örökös # 2024.08.15. 04:37

Aniko19

Édesanyám élettársa a lakóingatlanát neki ajándékozná holtig tartó haszonélvezeti joggal.
Nem egyenes ági rokon. Tudjuk, hogy 9% illetéket kell fizetni a vagyonszerzés miatt

Lehet ha inkább eladná neki valamennyiért - természetesen csak papíron - akkor lényegesen kevesebb volna a fizetendő illeték.