ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.30. 12:36

Az 1/3 eléri az 50%-ot vagy nem?

pestszentlorinc # 2014.07.07. 10:00

Első lakástulajdon megszerzésekor az illetékkedvezmény mértéke jelenleg 50 %? Tehát csak a 4 %-os illeték felét kell befizetni?

pestszentlorinc # 2014.07.07. 10:17

Az adóhivatal első lakásszerzésre is a teljes illetéket rótta ki és le lettünk tolva, hogy miért nem jelezte az ügyvéd a NAV felé előre? Valóban az ügyvéd jelezhette volna?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.07. 11:17

Igen. A B400-as nyomtatványon.

lajcsó # 2014.07.07. 11:53

A "B400"-as nyomtatvány önmagában nem elég. A vevőnek nyilatkoznia is kell arról, hogy első lakást szerzőnek minősül. Ez a nyilatkozat az adásvételi szerződésben is megtehető.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.07. 12:30

Szerintem elég.

pestszentlorinc # 2014.07.08. 16:12

Köszönöm a választ

Fleecy # 2014.07.14. 12:39

Tisztelt Szakértő!

2011-ben vásároltam élettársammal egy ingatlant, amely 1/1 arányban az én nevemen van. 2013-ban hozzámentem feleségül, de az ingatlan tulajdoni lapján nem változtattunk azóta sem. Most ezt az ingatlant el szeretnénk adni, illetve most készülünk venni egy másikat, amelyben a férjem lenne 1/1 arányban tulajdonos. A kérdésem az, hogy milyen módon tudnánk az elsőként említett ingatlan eladási árának 100%-át beszámíttatni a most megvásárlásra kerülő másik ingatlan illeték-számításánál? Köszönettel!

ObudaFan # 2014.07.14. 15:19

Egymás között illetékmentesen tudtok ajándékozni, és utána már megoldható.
Persze, érdemes azért a dolog családjogi jogkövetkezményeit is átgondolni, mert sosem lehet tudni.

Marti89 # 2014.07.25. 11:09

Tisztelt Szakértők!

Illeték kérdéssel kapcsolatban keresem önöket. Vásárolnék egy lakást, mely az első önálló ingatlanom lenne, 1/1 arányban. Korábban csak öröklés útján voltam "tulajdonos" kevesebb, mint 1/4 részben.
Kérdésem az lenne, hogy ha az ingatlant, ami örökség volt, eladtuk, az illetékköteles-e, illetve, hogy az a lakás, amelyet meg szeretnék vásárolni, az tekinthető-e első önálló ingatlannak?? Továbbá, mennyi lenne az illeték mértéke, vonatkozik-e rám az illetékkedvezmény.

Üdvözlettel:
Marti

ObudaFan # 2014.08.04. 11:47

Ingatlan eladása esetén illetéket nem kell fizetni, esetleg szja-t lehet, hogy kell.
Első lakásnak számít. Hogy jár-e a kedvezmény, az a vásárolt lakás értékétől és az életkorodtól függ.

Attila8308 # 2014.08.04. 12:42

Kedves Ügyvédúr!

Párommal most készülünk lakást venni, Ő 31 én 24 éves vagyok, egyikőnknek sincs semmilyen tulajdonjoga más lakásban, első lakásunk lesz.
5,7 m Forintért vásároljuk, mennyi adót fognak tőlünk ezért behajtani? Lesz mód a részletfizetésre? Mire figyeljünk oda? Válaszát ellőre is köszönöm

ObudaFan # 2014.08.04. 15:04

4% lenne az illeték, de itt van egy kedvezmény: az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

lilei # 2014.08.24. 19:19

Üdvözletem
Az én helyzetem a következő:
Férjemmel közösen van egy garzonunk, amit most eladunk 4,5 millióért. a tulajdoni hányad 1/2 és 1/2.
Megvennénk azt a lakást amiben tulajdonképpen élünk. Örökség a nővéremmel. Nekem ebben 1/2 tulajdonom van jelenleg és a nővéremnek is 1/2.
Az ő részét szeretnénk megvenni olyan módon, hogy a férjem 1/4 és én 1/4 részt 1,7 és 1,7 millióért (összesen 3,4 milliót fizetnénk így a lakás feléért).
Illeték miatt kérdezném, hogy ebben az esetben kell-e fizetnünk majd. Tudom, hogy külön-külön számolnak a férjemmel.Azt mondanám kapásból, hogy kisebb értékű lakást veszünk a nagyobb értékűból, tehát nem kell fizetnünk, mivel negatív illetékalap keletkezik.
A kérdésem az, hogy számít-e, hogy egy egész lakásért egy fél lakást veszünk illeték szempontjából, mert csak így igaz az, hogy több pénzünkből kevesebbet fordítunk lakásvásárlásra.

Elnézést a hosszúra nyúlt kérdésért.

huntah # 2014.08.24. 21:07

Csak a tulajdoni hányad által képviselt érték számít, de különbözeti illetéket csak akkor lehet számolni, ha mindez egy éven belül történik.

Figyelni, ha az eladott garzon kevesebb mint 5 éve van a tulajdonotokban, akkor az eladás után 16% SZJA-t fizetni kell. Az adóalap évente 20%-kal csökken, és az ötödik év után nulla lesz.
Tehát ha pl harmadik éve vagytok a garzon tulajdonában, akkor 4.5M x 60% x 16% = 432eFt.

Ditta9 # 2014.09.15. 18:27

Tisztelt Válaszadó!

Az esetem a következő:
egy ismerősömtől 2011 tavasza óta bérelek egy 2.000 nm-es földterületet (termőföld) egy 1,7 hektáros táblából.
Az egész területet (1,7 ha-t) ő 2009-ben vásárolta, illetékmentességgel, mert megfelelt a feltételeknek.

Most kapott egy határozatot, amely szerint a vásárolt termőföld után fizetendő illeték dupláját fizesse be, mert nekem abból 2.000 nm-t bérbe adott.

Kérdésem, hogy jogos-e a teljes területre felszámított büntető illeték, vagy esetleg lehetne esélyünk, ha egy fellebbezésben azt kérnénk, hogy arányosítva számolja azt az adóhatóság az általam bérelt 2.000 nm arányában?

Válaszukat köszönve, tisztelettel: Ditta

hagrid # 2014.09.16. 06:24

Üdvözletem!
Családi házunkat eladtuk 15m Ft-ért. A férjem 1/1 tulajdonban szerepelt a tulajdoni lapon. 24 éve vagyunk házasok. 24 éve vásárolta az ingatlant.
Az uj lakást 11 m Ft-ért vásároltuk. fele-fele arányban.
Nekem most mennyi összeg után kell illetéket fizetnem? Vagy már nem, mivel közös lett az első lakás az évek alatt? Vagy 5.5 m Ft után?
Köszönöm a választ.
Tisztelettel: hagrid

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.16. 06:30

Vagy 5.5 m Ft után?
Igen.

hagrid # 2014.09.16. 06:41

A 24 év alatt a 15m Ft-os ház nem lett közös tulajdon?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.16. 07:30

Csak úgy, minden ügylet nélkül nem. (De ha úgy lenne is, az illetékkivetésnél nem vehetik figyelembe a telekkönyvtől eltérő állapotot.)

regenye # 2014.10.25. 12:15

Tisztelt Fórumozók!
Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatban kérdezném a következőt:
Fél évvel ezelőtt eladtunk egy örökölt lakást 20 M Ft-ért, melynek tulajdonjoga 1/2 - 1/2 arányban oszlott meg testvérem és közöttem. Most pedig vásároltam egy lakást 11,75M Ft-ért.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az eladott lakáson fennálló tulajdoni hányadom értéke (vagyis 10M) lesz a különbözetszámítás alapja, vagyis 1,75 M forintra kell 4%-os illetéket fizetnem?
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy az illetéket az ingatlan adásvételt követően mikor, hol és milyen formában kell befizetnem?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.25. 15:44

Igen. Majd küld a hatóság fizetési meghagyást.

Balázs7 # 2014.10.26. 21:29

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy új építésű illetékmentes lakás 1 éven belül történő eladása után vissza kell-e fizetni az illetéket?

Köszönöm!

ObudaFan # 2014.10.27. 10:25

Miért kellene?

Bagoly28 # 2014.10.27. 15:51

Tisztelt Fórumozók!

2014. Júliusban Párommal vettünk egy lakást fele fele arányban. Még nem kaptunk semmilyen levelet az APEH-tól, hogy illetéket kell fizetnünk. Minden papírt elküldtünk a megfelelő helyre kérelmet is adtunk be illeték részlet fizetésre de még semmi válasz nem jött. Meddig érdemes várni, hogy küldenek fizetési csekket, vagy bármilyen levelet? Érdemes lenne bemenni személyesen megérdeklődni az APEHnál? Nem mintha annyira szeretnénk illetéket fizetni de szeretnénk tudni, hogy kell-e egyáltalán fizetni, hogy ne idegeskedjünk rajta. Van-e valamilyen internetes oldal ahol ezt meg lehetne nézni vagy érdeklődni? Választ előre is köszönöm.

Válaszukat köszönöm, tisztelettel: H. Attila