ingatlanszerzési illeték


Snoopenz # 2014.02.24. 14:20

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a gyors választ, szerintem akkor valószínű tárgytalan, hisz a harmadik szerződésmódosításnál már minden helyesen szerepelt a szerződésben, csak éppen már ba?!#@&>tuk...azt se tudom így hirtelen, milyen papírokkal tudnám minden kétséget kizáróan bebizonyítani, hogy az ügyvéd nem vette észre/nem közölte a dolgokat...

cilili61 # 2014.03.07. 07:56

Tisztelt Fórumozók! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 2008 augusztusában az OTP banktól lízingeltünk egy lakóházat.A z illetéket megállapította az illetékhivatal melyet mi meg is fizettünk részletekben.Sajnos a lízing szerződést nem tudtuk fizetni,így azt a bank 2013 november 5.-én felbontotta. Az a kérdésem,hogy mivel nem történt vagyonszerzés, visszaigényelhető-e az illeték összege? A szerződés 20 évre volt kötve.Az illetéket 2008 október 15.-én állapították meg,illetve módosították 2009 január 19.-én.A részlet fizetést 12 illetve 18 hónapra adták meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 10:46

Igen, bár lehet, hogy az adóhatóság ezt csak egy bírósági ítéletnek fogja elhinni.

cilili61 # 2014.03.07. 14:12

Köszönöm gyors válaszát! A visszaigénylést nem akadályozhatja-e elévülési idő? S kezdetnek elég-e ha magánszemélyként igényelnénk vissza,ehhez szükség van-e illeték bélyeg megfizetésére?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 14:44

Szerintem még nem évült el.

Ticonderoga # 2014.03.07. 17:56

Tisztelt Fórumozók!

Elnézést, ha rossz kategóriába írok, de nagyjából ide tartozik.
Még anno aláírtam pár papírt, amit nem kellett volna, földterületek vásárlásával volt kapcsolatos. A kedves szülő végülis átvágott, az illetéket rajtam akarta behajtani az akkori Apeh. Az 5 év elévülés után a tőketartozást törölték, a fennmaradó kamatot befizettem, ami így sem volt kevés. Azóta többször voltam a NAV-nál, mindig azt a választ kaptam, h nincs semmiféle tartozásom.
Nemrég elköltöztem egy másik megyébe, és február elsején kaptam egy levelet, h a régi végrehajtási ügyben keletkezett iratokat átküldik a helyi irodának. Ma kaptam a helyi irodától egy levelet, h 1.6 millió Ft tartozást állapítottak meg. Pedig azóta nem vettem semmit, sem lakást, sem telket, semmit. Az összeg nagyjából ugyanannyi, mint amit anno követeltek.
Most mit tehetnék? Sajnos nincs túl jó fizető állásom, nem tudok ennyit befizetni. Ha 2 éven keresztül azt mondták, h nincs tartozásom, h lett megint ugyanannyi, mint régen?
Remélem tudtok pár pozitív szót mondani ezzel kapcsolatban. Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv:
Imi

katalin123 # 2014.03.10. 10:19

Tisztelt Fórumozók!
2013 nyarán vásároltam egy ingatlant, egy másik már a tulajdonomban volt. Az illeték megállapításakor cserepótló vétel figyelembe vételét kértem. A régebben tulajdonomban lévő ingatlant azóta próbálom értékesíteni, lehet, hogy nem fog sikerülni 1 éven belül. A NAV levélben azóta bekérte a cserepótló vételt igazoló adásvételi szerződést az illeték megállapításhoz. Válaszomban azt írtam, hogy az értékesítés már folyamatban van, és kértem őket, hogy várják meg az 1 évet az illeték megállapításra.
A 2013-as visszterhes vagyonátruh. ill-ről szóló NAV tájékoztatóban viszont ezt olvastam: „"Amennyiben a cserepótló vételi kedvezmény igénybevétele jogosulatlan volt, akkor az adott
vagyonszerzésre irányadó általános szabályok szerint járó és a 21. § (5) bekezdésében
meghatározott kedvezményes illetékalap figyelembevételével előírt illeték különbözetének
háromszorosát kell a vagyonszerző terhére pótlólag előírni.
”"
Jogos az aggodalmam, hogy emiatt esetleg az illeték 3szorosát kellene befizetnem?
Köszönöm!

Anett82 # 2014.03.13. 20:33

Kedves Jogászok!

Segítségét szeretném kérni!
7 milliós családi házat készülünk venni!
A napokban írjuk alá az adásvételi szerződést!
Mi azt az információt kaptuk hogy mivel a férjemmel mind a ketten 35 év alattiak vagyunk és első lakásvásárlásunk nem kell majd illetéket fizetnünk!
Ebből mi az igazság??
Segítségüket köszönjük!
Üdvözlettel:Anett82

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.16. 11:52

Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.16. 12:32

férjem a szülei által nevére átírt ingatlan 1/3 tulajdoni hányadát 12 millió forintéert adta el
Ezt a részét egy kissé ki kellene fejteni.

osaol # 2014.03.22. 17:30

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni.

Pár hónapja adtam el a lakásomat. (11M Ft-ért)

"Műterem" vásárlását tervezem, melyet lakásként használnék a továbbiakban. (10M Ft-ért)

A NAV weboldala szerint, ha 1 éven belül eladom a lakásom és újat vásárolok, akkor a két lakás értékének különbözetének 4%-át kell csak illetékként megfizetni. (jelen esetben mivel negatív az érték = 0 Ft-ot)

Viszont az én esetemben lakást adnék el és műtermet vennék.

Kérdésem: Van esélyem arra, hogy kapjak illetékmentességet méltányosságból, ha kérelmezem? (mivel a műterem a lakásom lesz, gazdasági tevékenységet nem fogok folytatni, csak állandó lakásként használni)

Esetleg van olyan ügyvéd, aki tudna nekem ebben segíteni?

köszönöm!

arpi021 # 2014.03.24. 19:03

Tisztelt fórumozók!

Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz! Még 2009-ben vásároltam 3.000.000 ft értékben egy építési telket házépítési tervek miatt. Sajnos az anyagi körülmények miatt nem kezdődött el építkezés. 4 éves illetékmentességet kértem akkor. Időközben 2012-ben eladtam a telket 3.400.000 ft-ért és pár hónapra rá vásároltam egy lakást 5.000.000 ft értékben, amire 80.000 ft illetéket meg is fizettem. A kérdésem az lenne, hogy visszamenőlegesen a telekértékesítés miatt (illetve még a vásárlása miatt) kell-e adót, illetéket fizetnem vagy a lakásvásárlás miatt ilyenkor nincs ilyen kötelezettségem?
Előre is köszönöm a válaszokat!

billyboss # 2014.04.08. 16:52

Kedves Jogászok!

Egy egyszerű kérdéssel fordulok Önökhöz:

2013 Júniusában eladtam a lakásomat 5,9M Ft-ért.

Idén 2014, áprilisában tervezek venni 6M Ft-ért egy ingatlant, de ez a tulajdoni lapon nem lakóingatlanként van feltüntetve, hanem "Mezőgazdasági épület és szántó"-ként.

Mennyi vagyonszerzési illetéket kell fizetnem?
(A különböző kalkulátorokban nem volt ilyen kategória.)

Köszönöm előre is,
BillyBoss

zaragoza # 2014.04.10. 13:47

Tisztelt Jogászok!

Használt, felújítandó ház vásárlása után fizetendő illetékkel kapcsolatban van egy kérdésem:

Megkezdhető egy ház felújítása az illeték kivetése előtt?

Ha jól tudom, a NAV az adásvételi szerződésben foglalt vételártól eltérő illetékalapot is meg-állapíthat.
Felújítandó családi házat vennék, és a felújítást a kulcsok átvételével egy időben meg is kezdeném, amivel várhatóan jelentősen, akár 40%-kal is megnövelem az ingatlan értékét.
Ha a NAV a felújítás után jön ki szemlére, a forgalmi értéket a felújítás miatt magasabbnak is értékelheti, mint ami a vételár volt. Hogy tudom elérni, hogy ne kelljen illetéket fizetnem a saját értéknövelő beruházásaim miatt? Számlám, szerződésem nem lesz mindenről…

Köszönettel:
Zaragoza

ObudaFan # 2014.04.10. 14:29

Hát legyen mindenről. Vagy legalábbis dokumentálj mindent.

monalisa1 # 2014.04.10. 14:44

Sok-sok fénykép és/vagy video a munkálatok megkezdése előtt, bizonyítandó a ház vételkori állapotát.

hhhh11 # 2014.04.17. 13:37

Tisztelt Jogász Ùr!
Az alább részletezettek esetén mi után merül fel illetékfizetési kötelezettség?

2014.01.05.-én árverésen vásároltam egy lakást. (7 m ft)Sajnos csak én voltam regisztrálva árverési vevöként a feleségem nem, ezért az ingatlan 11 tulajdonom lett.

2014.01.31.-én eladtuk feleségemmel közös lakásunkat. (8 m ft)

2014.02.13.-án készítettünk a tulajdonjog rendezéséröl egy okiratot, melyben rögzítjük, hogy az árverésen vásárolt ingatlan -tekintettel a házastársi vaguonközösségre - közös vagyonból lett vásárolva,továbbá az okirat alapján kértük feleségem tulajdonosi bejegyzését.(12, 12)

Amennyiben az illetékhivatal a vásárolt ingatlant pl. 9 m ft-ra értékeli, illetékfizetési kötelezettségem 1 m ft után keletkezik?

A kérdés azért merült fel, mert kint volt az illetékhivatal egyik ügyintézöje, ski sajnos nem volt a helyzett magaslatán, és azt mondta, hogy a tulajdonjog rendezö okirat nem vehetö figyelembe, mert utólag készült!?, - így illetékfizetési kötelezettség (9-8/2) 5 m ft után keletkezik!

Tekintettel arra, hogy 15 éve házasságban élünk, azt hondolom, hogy a családjogi tv. értelmében az okirat nélkül is 1/2, 1/2 arányban szereztünk volna vagyont, annak ellenére hogy csak az én nevemen lett volna az ingatlan bejegyezve.

Rosszul gondolom?

Válaszát elöre köszönöm!

judybp # 2014.06.17. 12:30

Kedves Ügyvéd Úr! 2007-ben örököltünk 3-an 3 db egymás melletti telket, 3 külön helyrajzi számon, de mindhárom telken mindegyikünknek volt különböző nagyságú tulajdonrésze, mely után az örökösödési illetéket ki is fizettük. 2013-ban megegyeztünk, hogy melyik telek kié legyen és lemondtunk egymás javára a másik kettőről. Igy mindegyikünk nevén lett 1-1 telek. Most kaptunk mindhárman 32-38-42 ezer Ft-os csekket, visszterhes vagyonátruházási illeték cimén. Jogos ez? hiszen az örökösödési illetéket kifizettük már az egész területre. Pénzt egymástól nem kértünk. Köszönöm előre is a segitséget

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.17. 13:11

Nyilván sikerült előnytelen módon megszövegezni a szerződést. A legvalószínűbb, hogy három adásvételit kötöttetek.

judybp # 2014.06.17. 13:51

Tisztelt Kovács Béla Sándor! Köszönöm válaszát, de nem irtunk adás-vételi szerződést, csak tulajdonközösséget megszüntető szerződést, melyet elküldtünk a Földhivatalba egy tulajdonjog bejegyzési kérelemmel.

Pusztaegres # 2014.06.17. 17:44

Felvilágosítást kérek az alábbi ügyben:

2012-ben édesapám halála után édesanyámmal közös családi házukat megörököltem teljes egészében, mert testvérem nincs, édesanyám maradt a haszonélvező.Most a házat eladnánk.A vételárból lakást vásárolnánk. Édesanyám haszonélvező maradna, én pedig a tulajdonos lennék, de van már egy lakásingatlan, aminek 50%-ig tulajdonosa vagyok. Melyik az a lakás vásárlási mód (pl: ki legyen a tulaj, ki a haszonélvező, esetleg én vegyek édesanyámnak lakást stb.) ami anyagilag a legkedvezőbb illetékek és adók vonatkozásában? Milyen költségeink várhatók, adó, illeték?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 15:00

Nagyon rossz ötlet a költségektől tenni függővé az ügyleti akaratot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 15:01

csak tulajdonközösséget megszüntető szerződést, melyet elküldtünk a Földhivatalba egy tulajdonjog bejegyzési kérelemmel.
A szerződés szövegezésétől függően talán érdemes lenne fellebbezni. De miért nem a szerződést szövegező, ellenjegyző ügyvédet kérdezed?

Pusztaegres # 2014.06.18. 18:15

"Nagyon rossz ötlet a költségektől tenni függővé az ügyleti akaratot"
Hú de vagány szöveg. aki ilyet mond annak biztosan nincsenek anyagi gondjai, vagy az 1 milliárdhoz csak még hiányzik neki 999 Ft.

Anna2013 # 2014.06.30. 11:32

Tisztelt Szakértő!

Első lakástulajdon szerzőnek minősül-e az aki nem töltötte be a 35. évét, de van/vásárláskor már csak volt 1/3 tulajdonrésze egy lakásban?

(A (6) és (15) bekezdés alkalmazásában első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga.)

Válaszukat előre is köszönöm!