ingatlanszerzési illeték


fp001 # 2009.10.20. 09:22

Tisztelt fórumozók!

2 ingatlan vásárlásával és aladásával kapcsolatban lenne kérdésem.

Édesanyámnak 2 lakás volt.

2006 szeptemberében Édesanyám eladta a nevezzük 1 számú lakását 14,6M Ft-ért. Már több mint 25 éve a tulajdona volt ez a lakás. Ezt a pénzt nekem adta, de akár el is költhette volna utazásra, vagy bármire...

Majd 2007-augusztusában édesanyám eladta a 2 számú lakását is aminek árából még 2007 augusztusában visszavásárolta 2006 szeptemberében eladott 1 számú lakást. (meggondolta magát és visszahuzta a megszokott otthonába) A korábban eladott és visszavásárolt 1 számú lakás után követel az APEH (680e Ft) illeték megfizetést.

Ha bár az igaz hogy a korábban eladott lakását vásárolta vissza, a feltétel miszerint az eladott és megvásárolt lakás különbözőnek kell lennie, teljesül. Ugyanis a 2 számú lakás eladásából származó pénzel vásárolta vissza az 1-es számú lakását.

Azaz nem értem, hogy az apeh miért követeli a 680e Ft illeték megfizetését. Hisz A törvény 21.§ 5. bekezdése szerint csak a 2 lakás árkülönbsége után kell illetéket fizetni ha 1 éven belül történik a 2 adásvétel.

Remélem sikerült érthetően kifejtenem problémámat.
Kérem megtisztelő segítségüket.
Köszönettel:
Forgács Péter

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 08:08

Szerintem kedveztek nektek. Csak 9 milliót (36*1/4) kellett volna levonni a szerzett ingatlan értékéből az egy éven belüli eladásra tekintettel.

regulus # 2009.10.20. 07:05

Kedves Fórumozók és Szakértők,
Megkaptam az Apehtől az illetékre vonatkozó fizetési meghagyást, ami rendben is van.
36 millióért adtunk el egy 5 éven túli házat, melynek 1/2 tulajdonrésze édesanyámé, a másik fele apánk halálával felesben ránk szállt, édesanyám haszonélvezeti jogával. Két lakást vettünk, 1/1 tulajdonrésszel, és az egyiken folytatódik anyám haszonélvezeti joga. Ő csak ilyen formában tulajdonos.
Az eladási szerződésben az szerepel, hogy anyánk "...a jelen szerződés aláírásával egyidejűleg ...terhelő özvegyi jogról ingyenesen lemond."
A fizetési meghagyás szerint viszont a 36 milliót harmadolták, arra számították a haszonélvezeti jogot, és ezzel csökkentették az eladott ingatlan értékét. Igy a vagyonszerzési illeték szép magas lett.
Kérdésem az, hogy ha lemondott a szerződésben a haszonélvezetről, miért nem a teljes ár az eladott ingatlan tiszta értéke?
(1/3-ra számolt értékek: 12 mill - 3.6 mill özvegyi jog számított értéke -60 éves anyánk-, és 8.4 mill az ingatlan tiszta értéke)
Igy 17.9 vételár - 8.4 eladott ház értéke= 9.5 az illetékalap.
Jól jártak el?
Köszönöm ha megszakértitek.

nandy # 2009.10.19. 21:07

Sajnos sokan elfelejtkeznek arról, hogy a gépkocsibeálló nem minősül lakóingatlannak, így nem "kedvezményes" illetéket kell fizetni a szerzés után.
Hasonló probléma lesz majd az eladásnál is, több adót kell fizetni.

bagaria # 2009.10.19. 12:36

Tisztelt Szakértő!

2008-ban vásároltam az államtól egy lakóingatlant, melynek alsó szintjén gépkocsibeálló van. Itt van elhelyezve az épület fűtését biztosító cirkó, mely a melegvízellátást is biztosítja. Most kaptam az APEH-tól fizetési meghagyást a gépkocsibeállóra vonatkozó illetékről. Az ingatlan az ingatlannyilvántartásban egy helyrajzi számon szerepel. Jogos az illeték kiszabása?

Tisztelettel
bagaria

gyurgyo # 2009.10.14. 18:56
Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.14. 10:29

Igaz.

tanarneni # 2009.10.14. 09:56

Igaz-e az a hír, hogy 2010 januártól csökken az ingatlanvásárláskor fizetett illeték mértéke? Hol lehet ennek a jogszabálynak (törvénynek?) utána nézni?

gyurgyo # 2009.10.13. 18:17

http://www.adozona.hu/…illetek.aspx

Itt kiszámolhatod. 980.000 ft jött ki nekem itt is.

gyurgyo # 2009.10.13. 18:12

Én nem vagyok profi csak nemrégen vettem házat és ezért tudom. De szerintem Te ezt kevered valamivel. Én úgy tudom, hogy ebben nincs változás tehát:
4 millióig 2 %= 80.000ft
15 millióra 6%= 900.000. ft

Össz.: 980.000.ft
De én nem vagyok szakember várd meg ha olyan válaszol, bár elég ritkán válaszol itt bárki is...

MondMi # 2009.10.13. 17:19

Tehát akkor a teljes vétel árra nézven van a 4mFt-os hatát vagy az illeték köteles részre? Ha jól tudom 15mFt-ig illeték mentes ha 19mFt-ért vettem akkor a maradék 4mFt-ra akkor 2% vagy 6% az adóköteles rész?

Bandreas # 2009.10.13. 14:44

Sziasztok!

Az alábbi kérdésre keresem szíves válaszotokat.

Megindított bontóperre is tekintettel, házastársi vagyonközösség megosztása jogcímen szeretnénk bejegyezni 2/12 tulajdoni hányadot.(a felek között a tulajdoni hányad jelenleg 1/3 - 2/3, ezután pedig 1/2 - 1/2 lesz)

A kérdésem az lenne, hogy ha a házassági vagyonközösséget megosztó szerződésbe az ingatlanrész ellenértékeként különbözó ingóságok kerülnek feltüntetésre, és így egyik fél sem szerez nagyobb értékű vagyont a másiknál, kell-e az ingatlanrész megszerzőjének vagyonszerzési illetéket fizetnie?

Szíves válaszotokat előre is köszönettel várom.

Üdv.

Bandreas

gyurgyo # 2009.10.13. 14:09

4 millió fointig 2%
4 millió forint feletti részre 6%
Ingatlanra vonatkozik a teljes vételárra. Ha több tulajdonos van akkor részarányosan.

zalalaci # 2009.10.13. 12:27

Tisztelt Mindenki.
Szeretném megtudni, hogy ingatlan vásárlásnál az illeték kiszabási sávokat, illetve az ahhoz tartozó %-kat.

Köszönettel: zalalaci

MondMi # 2009.10.12. 14:39

Sziasztok!

A következő ügyben szeretnék segítséget kérni a feleségem eladott egy lakást (10mFt) nem 5 éven belül amin volt majd 3mFt hitel amit kifizettünk és vettünk kettőnk nevére (1/2, 1/2 arányú tulajdonnal) egy új építésű lakást 19mFt-ért (14mFt a lakás és 5mFt a telekrész), mennyi illetéket kell erre fizetni és hogyan lehetne ezt a legkevesebbre csökkenteni.

Előre is köszönöm.

MondMi # 2009.10.12. 14:33

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben.
A feleségem nevén volt egy lakás amit nagyon rég vett 2006-ban felújítottuk és felvettünk rá 3 millió forintot majd eladtuk 10mFt-ért ebből a hitelt visszafizettük majd vettünk a 2-önk nevére egy új építésű lakást szocpollal támogatott hitellel 19MFt-ért (a szerződésbe 14mFt a lakás és 5mFt a telek ha ez számít) de nem tudom ennek mennyi az illetéke és vannak-e olyan kedvezmények amivel esetleg ez csökkenthető ne adj Isten elkerülhető.

Előre is köszönöm a segtíséget.

Jennyfere # 2009.10.12. 08:20

Máris javítanám magam.

Lehet, hogy csak jövő év elején fog változni, ugye? :)

Jennyfere # 2009.10.12. 08:04

Tisztelt Fórumozók!

Idén változott lakás vásárlási illetékkel kapcsolatos jogszabályok elérését keresem, hivatalos formában.

Illetve, ha valaki bennfenntes, és vágja a kisujábból az adatokat, kérem, írja le.

Köszönettel:

Mónika

bariagi # 2009.10.09. 11:17

Kedves Mindenki!

Két éve építkeztünk apósomék telkére az ő házuk mögé, ugy hogy a telek nem lett kettéosztva és csak az új ház lett a nevünre iratva (64 négyzetméter). Az lenne a kérdésem, hogy új ház építése után is kell illetéket fizetni? Sajnos ilyen jellegű kérdésre sehol sem találok választ.
És ha előtte örököltem édesanyám után a szüleim házából egy negyed részt a családi házból akkor az azt jelenti hogy nekem az új építésű ház már nem számít az első sajátnak lakásnak?
Köszönöm a válaszokat.

gyurgyo # 2009.10.06. 16:44

Köszönöm az előző kérdésemre a válaszokat!
De volna még egy kérdésem: 2005-ben vásároltam egy lakást 5,2 millióért és erre az illeték 155 ft volt. Nekem senki sem mondta, hogy mint (akkor) 35 év alatti első lakáshoz jutó jár 40000 ft kedvezmény. Most vettünk egy családi házat és ismét fizetnem kell. Lehet ezt a kedvezményt utólag (akár most) érvényesíteni? Vagy bármi más formában érvényesíteni?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.05. 13:45

Nem feltétlenül ennek a szövegnek. De annak, hogy az eladó lakás építésére, építtetésére és értékesítésére jogosult vállalkozó, és hogy a lakást értékesítés céljára újonnan építette - igen. Különben honnan tudná az a szerencsétlen illetékkiszabási előadó?

kaezsea # 2009.10.05. 12:29

Az egy lakás építésére, építtetésére és értékesítésére jogosult vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával létesített - 30 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása, vagyis a 26.§ (1) f) pontja szövegnek benne kellene lennie egy adásvételi szerződésben?

Mert a miénkben csak annyi állt benne, hogy megismertük az illeték fizetésről szóló rendelkézeseket.

Az Apeh-os ügyintéző szerint ez az ami miatt a teljes vételár szerint számították ki az illetéket.

Most kérelmet kell benyújtanunk...

nandy # 2009.10.05. 09:52

/A tévedéseknek pedig az az oka, hogy az APEH az illetékosztállyal együtt a régi dolgozókat is megörökölte - akik nyilván ugyanúgy hibáznak, ahogy előtte is... nem szabad annyiban hagyni, bődületes marhaságokat képesek kiszámolni és le is írni./

kaezsea # 2009.10.05. 09:50

Na ez legalább jó hír!

Köszi

Zs.

nandy # 2009.10.05. 09:49

Még szerencsés vagy, hogy egyáltalán kaptál határozatot. Sokan csak az inkasszót kapják, határozatot nem...

A fellebbezési illetéket valóban be kell fizetni, de ha helyt adnak neki, akkor visszajár.