ajándékozási illeték


koani # 2013.07.16. 08:56

Kedves Ügyvédek, fórumozók! 3,5 M ft-ot fogok kapni ajándékba a szüleimtől készpénzben, amit lakásvásárláshoz szeretnék felhasználni. Kérdéseim: készpénzes ajándékozás esetén sem kell illetéket fizetnem ebben az esetben? És bejelentési kötelezetsségem sincs a NAV felé? Úgy is szabályos és megoldható az ügylet, ha én a megkapott kp-t egyből az eladó bankszámlájára fizetem be? Vagy jobb lenne, ha először szüleim az én bankszámlámra fizetnék be a pénzt és a megjegyzésbe beírnánk, hogy ajándék? Kell az ajándékozásról valamilyen papírt, szerződést írnunk?

feedback # 2013.07.15. 17:40

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azt szeretném megtudni, ha végelszámolásnál (kevés) tagi kölcsön található a cég kötelezettségei között, és azt a tag elengedi, kell-e ajándékozási illetéket fizetni, illetve milyen módon. Köszönettel,

Atti66 # 2013.07.07. 18:49

Tisztelt Ügyvédek!

2008- ban édesapám kölcsön adott 4millió forintot, de erről nem írtunk semmi papírt viszont visszafizetni sem tudtam.
2011 év elején édesapámmal megegyeztünk, hogy ajándékba nekem adja a már korábban a számlámra átutalt pénzt. (ekkor már az egyenesági rokonok közötti ajándékozás illetékmentes volt)Sajnos édesapám 2011 nyarán elhunyt ezért ez sem írtuk le.
Ezt az összeget a hagyatéki leltárba sem vettük fel, mert nekem ajábdékozta igaz szóbeli megállapodásunk alapján, de a számlámra utalta át.
A kérdésem esetleges navos ellenőrzésnél erre az összegre kell-e illetéket fizetnem és elfogadják e hogy ebből fizettem akkor a kiadásaimat.
Előre is köszönöm.
Üdvözlettel.

barkinca # 2013.07.03. 14:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretnék elajándékozni 120 000 forint névértékű részvényt. Azt szeretném megtudni, kell e valamilyen adót illetve illetéket fizetni utána az ajándékozottnak.
Köszönöm előre válaszát.
Tisztelettel: Anna

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.28. 16:43

De nem ám!

monalisa1 # 2013.06.28. 16:06

ObudaFan már lenyomta a válaszánál a "Mehet" gombot amikor én még gépeltem az enyémet...

Ha testvér ajándékoz testvérnek az nem illetékmesntes?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.28. 15:49

Ha úgy gondolod akár valamelyik testvérednek is ajándékozhatod a tulajdonrészedet - akár el is oszthatod köztük.
Ja. Csak akkor lesz egy kis illeték. Olyan 19%

Muszáj neked ObudaFan helyes válasza után odafontoskodni egy rosszat?

monalisa1 # 2013.06.28. 14:37

Egyenesági rokonok között az ajándékozás 20 M forint vagyoni értékig továbbra is illetékmentes. Mivel ingatlan ajándékozásáról van szó az ügylethez ügyvéd és/vagy közjegyző közreműködése szükséges.

Ha úgy gondolod akár valamelyik testvérednek is ajándékozhatod a tulajdonrészedet - akár el is oszthatod köztük.

Persze ha apukádnak ajándékozod azt, majdan vissza is öröklőd...

----
  • laikus hozzászóló
ObudaFan # 2013.06.28. 14:30

Nincs illetéke. Ügyvédi munkadíjat kell majd fizetni, a földhivatal előtt ugyanis a jogi képviselet kötelező és ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott szerződést kell benyújtani.

anyuka3 # 2013.06.28. 12:39

Sziasztok!
Olyan ügyben szeretném a segítségeteket kérni, hogy édesanyám 7 éve meghalt, így a házunk 50%-át örököltük hárman, két nővérem és én..így most van egy ingatlan 1/6-a a nevemen, de nem szeretném, ha továbbra is a nevemen lenne, szeretném édesapámnak ajándékozni a részem..ennek milyen illetéke van, és mi a menete? Illetve édesapámnak kellene-e ezért bármit is fizetnie? köszönöm a válaszokat!

Dr.Attika # 2013.06.24. 16:14

Házassági közös vagyon. Olyan, mintha a férj fizetné.

bogi01 # 2013.06.24. 15:42

"Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.24. 17:38

Ez nem is ajándékozás.

www.kbs-ugyved.hu"

Akkor minden további nélkül kifizethetem a férjem tartozását? Akár átutalással is és ennyi volt? Se szja-t, se illetéket nem kell fizetnie?
KÖszi előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.24. 15:38

Ez nem is ajándékozás.

bogi01 # 2013.06.24. 15:15

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni. Férjemnek van egy hitelkártyája x Ft tartozással. Én most vettem fel y Ft kölcsönt. Azt szeretném megtudni, hogy ha ebből az általam felvett kölcsönből kifizetem a férjem hitelkártya tartozását, akkor kell-e neki ajándékozási illetéket vagy szja-t fizetnie? Mi hagyományos családmodellben élünk, vagyis közösek a bevételeink és a kiadásaink, tehát nekünk csak formalitás, hogy kinek a nevén van ez-az, tehát számunkra ez csak átcsoportosítás lenne, de gondolom ez az adóhatóságot ez így nem igazán érdekli...
Köszönöm előre is a válaszokat!

monalisa1 # 2013.06.23. 12:26

Elnézést, tévesen írtam, az illetéktörvény 2013.01.01-vel már megváltozott.

m.edina # 2013.06.23. 10:43

Rendben, köszönöm.

monalisa1 # 2013.06.23. 10:30

Az Illetéktörvény majd csak 2014. március 15-étől változik.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 10:00

A te nevedre. De nincs túl nagy jelentősége.

m.edina # 2013.06.23. 09:41

A lentiekkel kapcsolatban még felmerült bennem olyan kérdés, hogy a számláknak kinek a nevére kell, hogy szóljanak?

Vagy attól, hogy az ajándékozó a megbízó a szerződés szerint, a számlára az én nevem kerül, ha én vagyok a kedvezményzett?

Ezen túl vannak olyan tételek, ahol nincs szerződés (pl: tégla, vasanyag.... ), a kereskedő kinek a nevére állítja ki a számlát? Az ilyen tételekre külön kössünk ajándékozási szerződést?

m.edina # 2013.06.23. 09:08

Félreértettelek Benneteket, elnézést.

Szóval a vállalkozói szerződést az ajándékozó és a vállalkozó kötik és belekerül, hogy én vagyok a kedvezményezett. Gondolom, ez nem okoz problémát amiatt, hogy az építési engedély a nevemre szól.

Köszönöm szépen a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 08:47

Ahogy DrAttika mondta: az ajándékozó a megbízó, és te vagy a kedvezményezett.

m.edina # 2013.06.23. 08:46

Köszönöm szépen, hogy válaszoltatok. Ha összegezem mindkettőtök válaszát, akkor melyik a helyes kivitelezés?

1. A vállalkozási szerződésben én leszek a megbízó, de ahol a fizetés teljesítéséről írunk, ott apukámat jelöljük meg, mint fizető fél. Gondolom, akkor neki is bele kellene kerülni, mint szerződő fél a szerződésbe (vagy az majd az én felelősségem, hogy kifizetésre kerül-e a számla vagy sem, hiszen én vagyok a megbízó, a fizető fél csak az ajándékozás „kiemelése” miatt kerül bele)… (Vagy KBS úgy értetted, hogy elég egy sima vállalkozási szerződés köztem és a vállalkozó között az ajándékozástól függetlenül?)

2. A vállalkozási szerződéstől (ahol csak én és a vállakozó a szerződünk, az, hogy más fizet, nem is említjük) függetlenül az ajándékozási szerződést kötjük 3. személy (vállalkozó) javára. Mivel nem egyetlen vállalkozóval kötök majd vállalkozási szerződést, akkor külön-külön „vállalkozónként” kössünk ajándékozási szerződést, vagy esetleg egyetlen ajándékozási szerződésben részletezzük, hogy kinek mennyit fog fizetni? (Attika, gondolom az ajándékozási szerződésre gondoltad, hogy 3. személy javára kössük, ugye?)

Dr.Attika # 2013.06.23. 07:38

És pedig harmadik személy javára kell kötni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 07:23

(De nem annyira ajándékozásit, hanem vállalkozásit a kivitelezővel.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 07:22

Célszerű szerződést írni.