ajándékozási illeték


kisvirág76 # 2012.05.08. 08:23

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni ajándékozási illeték kapcsán, amit szeretnék megtudni arra hellyel közzel találtam választ a korábbi hozzászólások között, de laikus lévén már elvesztettem a fonalat.
Arról lenne szó, hogy testvéremtől szeretnék kölcsönkérni 400e forintot és tanácstalan vagyok, hogy ha átutalja (ez lenne a legegyszerűbb) akkor kell-e jelenteni és illetéket fizetni. Én úgy értelmezem hogy nem (lévén takarékbetétnek számít) de mivel oldalági rokon így elbizonytalanodtam. Ha mégsem illetékköteles a kölcsön akkor is van-e jelentési kötelezettségem?
Köszönettel

ObudaFan # 2012.05.08. 09:21

A kölcsön egyáltalán nem illetékköteles.

kisvirág76 # 2012.05.08. 10:04

Köszönöm a gyors választ.
Ha csak szóban állapodunk meg a kölcsönről és annak visszafizetéséről az elegendő? Utólag ha mégis vizsgálódna a nav, elhiszik majd, hogy ezt az összeget nem csak úgy kaptam???

ObudaFan # 2012.05.08. 10:15

Nem vizsgálódik, mert egyébként a banki átutalással kapott ajándék is illetékmentes lenne. A közlemény rovatban azért fel lehet tüntetni, hogy kölcsön.

szafika # 2012.05.08. 11:01

Szeretnék érdeklődni , ha a férjem ad a lányának 1 millió ft-ot , akkor van bejelentési kötelezettsége valamelyiküknek a NAV felé ?! Ez régóta van érvényben ? Mert régebben sose hallottam erről , azt hittem ha tudunk segíteni , bármennyivel , akkor segítünk és annyi ! De úgy látom nem úgy működik sokminden , ahogy én elképzelem .
Köszönöm , ha valaki válaszol.

ObudaFan # 2012.05.08. 12:26

Nem baj, ha bejelenti, de illetéket fizetni nem kell.

lajcsó # 2012.05.08. 12:29

A 12AVBA nyomtatványon kell bejelenteni. A nyomtatvány letölthető a NAV honlapjáról. Ez már elég régóta van érvényben.

lajcsó # 2012.05.08. 12:32

Az ajándékozás bejelentése azért (is) célszerű minden esetben, mert egy vagyonosodási vizsgálat során ezzel igazolni lehet a jövedelem forrását.

lajcsó # 2012.05.08. 14:23

Ha 8 hónapig nem bírságoltak meg akkor, valószínűleg ebből nem lesz semmi. (Igazam legyen!)

szafika # 2012.05.08. 14:43

10-15 éve volt ,/ egy ház ára ,+ egy lakás ára , gondolom ez már elévült ? ! / mekkora összeg,az , amit már be kellett volna jelenteni ? 200 e , 500 e ?

szafika # 2012.05.08. 14:51

Egyszer, jó pár éve volt vagyonosodási vizsgálat , nem tudom, talán 6-7 éve ? volt rajta egy olyan kérdés , h nagyobb összegű lottónyeremény ?!
A ház + a lakás után rendesen leadóztunk annakidején , nem tudtam , h be is kellett volna jelenteni az ajándékozást , minden papír megvan azokról , meg eltelt rengeteg idő .

monalisa1 # 2012.06.02. 09:48

Ha az ügyletkor szól a bankos: az jándékozást 30 napon belül be kell jelenteni, akkor nincs a késedelmi díj se.(Igaz nem hivatali kötelessége, de semmibe se került volna ez neki...)

nettikeke # 2012.06.12. 08:40

Jó napot!

Érdeklődnék, hogy kell-e ajándékozási illetéket, vagyonátruházási illetéket fizetnem, ha édesapám a gépkocsijának tulajdonjogát szeretné nekem ajándékozni? Szerintem nem. De várom a válaszokat.

előre is köszi és üdv.

ojcolka # 2012.06.12. 08:47

Üdv!
Ha a fiamnak (egyetemista) adok 40-50 ezer Ft-ot havonta és azt ő felteszi a bankszámlájára és megkérdezik, hogy honnan van abból lehet valami probléma, vagy ilyen kis összegeknél is be kéne jelenteni az ajándékozást? Vagy azt például bele kell írnia az adóbevallásába? 150 ezer Ft-ig elvileg nem is kéne illetéket fizetni, még ha másnak adnám se. Mi az az összeghatár amit még lehetne neki adnom?
Köszönöm a válaszokat!

Rexor # 2012.06.12. 14:19

Egyenes ági rokonnak történő ajándékozás illetékmentes.

ojcolka # 2012.06.13. 09:17

Azzal tisztában vagyok, hogy egyenes ági rokonnak illetékmentes az ajándékozás. Az a kérdés, hogy az ilyen havi kisebb összegek (40-50 ezer FT) ajándékozását is be kell-e jelenteni a NAV-nak, illetve, hogy milyen adóbevallási vonzata van az ügyletnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.13. 10:10

Az ajándéknak mióta van bármiféle jövedelemadó vonzata?
Bejelenteni pedig nem árt, amikor elérte az éven belül az összes juttatás a 300 ezret. Abból biztos nem lesz baj, míg a be nem jelentésből esetleg lehetne.

lajcsó # 2012.06.13. 13:57

Ha a fiadnak adol 40-50 ezer Ft-ot havonta (feltételezem, hogy létfenntartási célra), akkor az nem ajándék, hanem tartási kötelezettség teljesítése. Ezért annak sem adó sem illeték vonzata nem lehet.

nettikeke # 2012.06.15. 10:29

és vagyonátruházási illetéket sem kell fizetni a gépkocsi tulajdonjoga után?

köszi

ojcolka # 2012.07.13. 17:57

Üdv!
Ha az egyik barátomnak szeretnék 100 ezer Ftot ajándékozni átutalással azt be kell jelenteni a navnak 30 napon belül nyomtatvány kitöltésével?? Ha jól tudom csak 150e Ft felett kell, igaz??
Előre is köszönöm a válaszokat

ojcolka # 2012.07.23. 23:28

Valaki?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.24. 07:16

Nem kell bejelenteni. Azért a közlemény rovatban legyen ott, hogy ajándék.

zenokutya # 2012.07.29. 02:59

Tisztelt szakertok!
Erdeklodni szeretnek roviden, nehany kerdesben:
1 - Ha szuleim szeretnenek nekem ajandekozni 6 millio forintot, mely jelenleg Kincstari Takarekjegyben van, akkor az utan en illeteket nem fizetek, csak bejelentem, DE kell-e utanna nekem adot fizetnem vagy sem (illetve be kell-e vallani a bevallasban)?
2 - A szuloket, akik mar regota nyugdijasok, eloveheti meg a NAV az ajandekozott penzuk eredetet faggatva?

Koszonom megtisztelo figyelmuket es valaszukat erdeklodessel varom!

zenokutya # 2012.07.29. 03:10

Elnezest, lemaradt a kerdes masodik fele:

3 - Felesegem kettos allampolgar, de Magyarorszagon adozik. A szulei, akik Eu-s allampolgarok es szeretnenek neki nagyobb osszeget ajandekozni, amit a felesegem kulfoldi bankszamlajara kivan tenni, azt be kell-e jelenteni a NAV reszere Magyarorszagon?
4 - Egy esetleges vizsgalatnal van-e az adohivatalnak joga a kulfoldi allampolgar (szulok) vagyoni helyzetet leinformalni?

Valaszukat elore is koszonom!

Rexor # 2012.07.30. 05:23
  1. Nem kell
  2. Előfordulhat.
  3. Igen, nem árt.
  4. Ha nem magyar illetőségűek akkor nem (legalábbis a magyar adóhatóságnak).