ajándékozási illeték


lajcsó # 2012.01.16. 08:16

Az ajándékozás csak egyenesági rokonok (szülő-gyermek, nagyszülő-unoka) között illetékmentes. A testvér oldalági rokon, tehát ebben a viszonylatban, nincs illetékmentesség.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.16. 08:26

Viszont két ajándékozással mégis. (Gyerek - szülő - másik gyerek)

gaba12 # 2012.01.17. 13:35

Köszönöm.
Egy ilyen ajándékozásnak kb. mennyi az ügyvédi díja, és milyen egyéb költségei vannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.17. 15:33

Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, az ingatlan-nyilvántartás szolgáltatási díja 6 600,- Ft.

Nenikő # 2012.02.08. 11:29

Végtörlesztéshez férjem a szüleitől kapott készpénzt ajándékba, amit tavaly be is jelentettünk a Nav felé, azzal, hogy nullás fizetési meghagyást fogunk kapni.Talán hiba volt:(
Erre most arról érkezett levél a hatóságtól, hogy ajándékozási illeték kiszabására indult eljárásban eljárási határidőt hosszabbítottak mivel a nyilatkozatunk hiányos és nem tartalmazza, hogy átutalással vagy készpénzben történt az ajándékozás.

Nem mindegy? Így is úgyis illetékmentes, vagy nem?
Másrészt ügyvédi meghatalmazást is keresnek, holott szerintem csak az ingatlan ajándékozáshoz kell az írásbeliség, vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.08. 12:07

Nem mindegy. Hiszen kettőtöknek ajándékoztak, a férjednek jutó rész illetékköteles, ha nem átutalással történt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.08. 12:08

Bocsánat, aneked juttaoitt rész.

lajcsó # 2012.02.08. 13:34

Az egyenesági rokon számára adott pénzbeni ajándék illetékmentes függetlenül attól, hogy átutalással vagy készpénzben történt. Nem egyenesági rokon illetve egyéb személyek számára adott ajándék csak akkor illetékmentes ha átutalással történt. A NAV felé a nyilatkozatot (12AVBA) értelemszerűen kell kitölteni.

Hupikék # 2012.02.08. 15:23

Tiszteletem!

a következő a kréádésem.

Takarékbetét =bankszámlán kezelt pénz) ajándékozása-e az alábbi (s így illetékmentes).

X és Y, akik egyébként nem egyensági rokonok bankszámlára kapnának egy adott összeget.

X-nek nincs, Y-nak van bankszámlája.
készül egy okirat, hogy a várt összeg megfelelő teljesítése az utalótól, ha Y bankszámlájára utalják mind X, mind Y javára, és az elszámolásig Y kezeli az összeget a saját bankszámláján.

Az elszámolás keretében a bankszámlán lévő összegből X-et megillető részt X Y-nak ajándékozza.

Sztem illetékmentes ajándékozás, mert takarékbetét, X-et illete, s csak technikailag küldték Y-éra, hogy ne kelljen pusztán ezen 1 ügylet miatt X-nek bankszámlát nyitnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.08. 15:25

Miért nem lehetett eleve az egész Y-nak szóló ajándék?

Hupikék # 2012.02.08. 21:24

T. KBS!

Mivel egy ingatlan advétről van szó, ahol X és Y eladók, s az őket közösen megillető vételár kerül Y bankszámlájára, s X neki ajándékozza Y-nak, az Y által az X részére kezelt részt.

Lehetett volna már az ingatlan tul.hányadot is ajándékozni az eladás előtt vastag illetékért...

Hupikék # 2012.02.11. 10:39

A lentiek fényében vélemény?
Üdvözlettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.11. 10:52

Eshet eső, lehet sár...

Zlatan # 2012.02.27. 19:33

"Az egyenesági rokon számára adott pénzbeni ajándék illetékmentes függetlenül attól, hogy átutalással vagy készpénzben történt. Nem egyenesági rokon illetve egyéb személyek számára adott ajándék csak akkor illetékmentes ha átutalással történt. A NAV felé a nyilatkozatot (12AVBA) értelemszerűen kell kitölteni."

Tudna valaki bővebb információt adni, hogy erről hol találok hivatalos leirást, mert amit eddig talaltam, az az, hogy egyenesági rokonságnál [I.csoport: Az ajándékozó gyermeke, házastársa, szülője, valamint a háztartásában eltartott szülő nélküli unokája terhére (Az örökbe fogadott, a mostoha és nevelt gyermek a vér szerinti gyermekkel, az örökbe fogadó, a mostoha- és nevelőszülő a vér szerinti szülővel egy tekintet alá esik], a kézpénz ajándékozási illeték mértéke 150.000,- HUF felett és 18M HUF alatt 11%!

11 százalák vagy 0 százalák az nem mindegy...
Erőre is köszönöm a válaszokat!

link: http://www.apeh.hu/…mu_fuzet.pdf

Rexor # 2012.02.28. 08:35

Kedves Zlatan,

Itv 17.§ (1)bekezdés (p) pont.

Érdeklődő0328 # 2012.03.05. 11:27

Üdvözlöm,

érdeklődnék:az ingatlanomat,mint szülő ajándékozni szeretném hamarosan születendő gyermekünkre,mikortól (mennyi idős lehet a gyermek) lehet ezt intézni?

köszönöm válaszát előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.05. 12:47

Majd ha már lesz gyerek.

ObudaFan # 2012.03.05. 13:12

Tulajdonképpen már most is lehet, azzal, hogy csak akkor perfektuálódik az ügylet, ha élve születik a gyermek. :)

Malaka # 2012.03.12. 14:06

Kedves Forumozók!

Valaki meg tudná mondani nekem,hogy hol juthatok hozzá a 12 AVBA nyomtatványhoz?(Nyilatkozathoz).
Ezt akkor kell kitölteni,ha egyenesági rokonnak(gyermeknek)ajándékoztam pld.ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.12. 14:08

Az ABEV nyomtatványok között nincs? Vagy papíron akarod?

pezcukorka # 2012.04.17. 20:11

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy ajándékozásnak számít-e az, ha az édesapám nevén lévő bankszámlára utalok pénz. Ez a számla tulajdonképpen az én nevemen lévő lakás lakáshitelének törlesztőszámlája (a hitel az édesapám nevén van). Tehát az összeg nem is ajándék lenne, hanem a hitel fennálló tőketartozásának visszafizetésére elegendő pénzösszeg.

Azzal tisztában vagyok, hogy még ha ajándék lenne ez a pénzösszeg, akkor is illetékmentes lenne az ajándék (mivel egyenesági rokonok vagyunk, illetve mert utalással történne a fizetés), de bejelentési kötelezettség akkor is van az adóhatóság felé.

Tehát a kérdésem tulajdonképpen csupán annyi, hogy ebben az esetben is van-e bejelentési kötelezettségem?

A választ előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.20. 15:06

Pezcukorka, jobb a békesség.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.20. 15:06

Tundicske, be tudod jelenteni.

lajcsó # 2012.04.20. 19:29

Ez már a NAV jóindulatán múlik. Egyébként mulasztási bírságnak hívják. Egy minimális bírságra számíthatsz. Az ajándékozást a 12AVBA nyomtatványon lehet bejelenteni, amely a NAV honlapjáról letölthető.

Crush # 2012.04.21. 15:07

Sziasztok!

Egy Kftben vagyok 1/3os tulajdonos. Ezt szeretném a testvéremnek ajándékozni. A kérdésem az lenne, hogy kell-e illetéket fizetni utána, és ha igen, mennyit?

Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv,
Crush