ajándékozási illeték


Palotai76 # 2011.12.08. 12:07

átolvastam, de nem találok választ a mi helyzetünkre.
A férjemnek 1/2-d arányban van termőföld tulajdoni hányada az édesanyja haszonélvezetével. A másik fele a testvéréé. Mivel autó lízing kapcsán pereskedni készülünk egy nagyon népszerű bankkal, a férjem szeretné a saját tulajdonát átajándékozni a testvérére, aki így már 1/1 arányban lesz tulajdonos.
A fedezetelvonásnak már utána néztünk, mivel egyéb jövedelmünk és vagyontárgyunk is van, nem számít annak. De ha valaki másképp tudja kérem, jelezze.
Az ajándékozással kapcsolatban, semmilyen elképzelésünk nincs, hogy hogyan kell intézni és mennyibe kerül....

Egy kis segítséget kérnénk. Köszönettel.
Az alább emailre: juditka76@gmail.com

zsoozsy # 2011.12.08. 12:19

A fiam átvállalja a meglévő lakáshiteltartozásomat. Ha én nekiajándékozom a lakást, akkor milyen adók, illetékek vonatkoznak erre. Egy helyen azt olvastam, hogy az ajándékozás illetékmentes, más helyen, hogy illetékköteles. Ő most küldöldön dolgozik, még egy évig, de magyarországi bejelentett állandó lakhelye van. Ez játszik valami szerepet?

ObudaFan # 2011.12.08. 12:19

Attól, hogy más vagyontárgyak is vannak, még éppen lehet fedezetelvonás.
Az ajándékozási illeték
18 millió forintig 15%
18 millió forint feletti rész után
35 millió forintig 21%
35 millió forint feletti rész után 30%.

De ha először a szülőnek ajándékozza az egyik testvér, majd a szülő a másik testvérnek, az úgy már illetékmentes.

A tulajdoni lap ára 6250 Ft, a földhivatali eljárás díja 6600 Ft (szülőre, onnan a másik testvérre ajándékozásnál ez a két tétel persze kétszer merül fel).

Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, de az lesz a legnagyobb tétel. Viszont a földhivatali eljárásban meg kötelező a jogi képviselet.

pride78 # 2011.12.13. 22:45

Barátnőmmel közösen vettünk lakást évekkel ezelőtt svájci frank alapú hitellel (én voltam az adós, bnőm adóstárs, a bankszámla viszont csak az én nevemen van), a végtörlesztés miatt a szülők utaltak nekünk pénzt ajándékként (a szülők bankszámlájáról, az én bankszámlámra - amiről a végtörlesztés történt). Az ajándékozásról a bejelentési kötelezettség megtétele előtt szeretnék megbizonyosodni hogy jól értelmezzük e a törvényt, azaz ajándékozási illetéket nem kell egyikőnknek sem fizetnie. Bnőm szülei bejelentik hogy ajándékoztak a lányuknak végtörlesztésre X forintot, és az én bankszámlámat adja meg, illetve az én szüleim is bejelentik hogy nekem utaltak végtörlesztésre. Okozhat e problémát hogy a bankszámla csak az én nevemen van, de a bankszámlához kapcsolódó hitel a kettőnké volt. Esetleg segít ha közössé tesszük a bankszámlát? Illetve okozhatna e problémát, ha közössé tesszük a számlát, és pl a szüleim azt írják hogy nekem ajándékoztak pénzt, de a bankszámla közös? Előre is köszönöm a választ!

szandi666 # 2011.12.15. 19:19

Szeretném megtudni, hatályos-e jelenleg a 4% illeték kötelezettség garázs vásárlás után? (2009. végéig ha jól tudom 10 volt).
És ami a legfontosabb: ha a gyerekemnek készpénzt ajándékozok a garázsvásárlásra 1,5MFt., illetékmentes lesz-e (bejelentési kötelezettség mellett) vagy csak banki átutalással lesz mentes? Hisz egyenesági rokonok vagyunk. Köszi előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.15. 19:44

A gyereknek akárhogyan adod, illetékmentes.

melós33 # 2011.12.19. 14:16

Devizahitelem kedvezményes végtörlesztéséhez Németországban élő kereszt szüleimtől /nagynéném/ kapnék 2,5 M Ft-t kölcsön, melyet részletekben 2 év alatt törlesztenék vissza nekik. A pénz banki átutalással bankszámlámra érkezne. Úgy tudom, kamatmentes kölcsön magánszemélyek között illetékmentes. Az ajándékozás vagy a kölcsön kedvezőbb ilyen esetben? Be kell e jelenteni az APEH-nál? Kell e szerződést írnunk róla?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.19. 14:24

A kölcsön nem magánszemélyek között és kamattal is illetékmentes. Mert hogy nem jelent vagyonnövekedést. (A 180-as árfolyamon előtörlesztés jelentene, de azt meg törvény tette illetékmentessé.)

pipijoe # 2011.12.19. 16:23

Üdvözlöm a hozzáértőket.
Édesanyám a Kft-nkben lévő üzletrészt, törzsbetétjét nekem ajándékozná.
Jól gondolom, hogy illetékmentes?
Valami jelentési kötelezettségünk keletkezik-e a NAV felé?
Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.19. 16:32

Jól gondolod. A tagváltozást nem kell az adóhatóságnak külön bejelenteni.

pipijoe # 2011.12.19. 17:01

Köszönöm a megnyugtató választ.

tengeri # 2012.01.02. 09:31

Nejem a lakásunk egyedüli tulajdonosa,azt szeretném kérdezni,hogy ha elajándékozza nekem,kell-e illetéket fizetni utána?
illetve ez így lehetséges-e?

Üdv:tengeri

Regina 84. # 2012.01.02. 17:02

Szép jó napot! Lenne egy olyan kérdésem, hogy a Páromnak az anyja kb. 15 évvel ezelőtt odaajándékozta a házból az anyai rész 25%-át és most mivel megromlott a kapcsolat,vissza akarja követelni, de mi nem tudunk fizetni, mert ahhoz a mi létszükségletünk fenyegetve lenne és az anyánnak van 1 kétszobás lakása!!
És lenne még egy kérdésem! Az hogy a párom testvére örökölte az apai rész felét azaz a 25%-át és mivel ő értelmi fogyatékos de még nem vette gyámság alá az anyja, követelheti a részt az anyja? És azt hozzátenném, hogy az apósom archeiem-kórban szenvedett és 2 évig Én ápoltam a párommal együtt! A párom anyja és nem is a testvére! Követelhetem hogy azt a két évet fizesse ki nekem a párom testvére? Nagyon fontos lenne a mihamarabbi válaszok!!! Kérem segítsenek a tánácsaikkal!!! Segítségüket előre is köszönöm szépen!!!!

Gabicsek # 2012.01.02. 21:32

Az Illetéktörvény 17. § (1) bek. szerint: (ajándékozási illetékmentesség, kedvezmény)
Mentes az ajándékozási illeték alól:

  1. az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett ajándék.

Tehát neked illetékköteles, a mértéke függ az ingatlan értékétől, megtalálod az Illetéktörvény 12 §-ában.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.02. 21:59

Elképzelhető, hogy eleve közös tulajdon az az ingatlan; akkor pedig ennek ingatlan-nyilvántartási átvezetése illetékmentes. Másrészt illetékmentes egy szülő-gyerek-másik szülő lépéssorrendű ajándékozás is, de ez kiskorú gyermekkel nem működik.

Anita@78 # 2012.01.03. 20:53

Szép jó estét!

Érdeklődnék mi a teendő.
A lényeg hogy idén lesz 5-ik éve hogy vettünk fel hitelt az otp-től és 5 évig kamatmentes tehát ha idén vissza fizetjük akkor nem kell a kamatot kifizetni.
A párom és én együtt vettük fel a hitelt és az anyósom felajánlotta hogy ajándékozási jogcímen ad nekünk pénzt,hogy tudjunk végtörleszteni(ő örökölte tavaly mivel édesanyja meghalt sajna) Arra lennék kíváncsi kell e valamit fizetnünk ha a párom ajándékozási jogcímen kapja édesanyjától ? Vagy valamit bejelentei az apeh felé?

Köszönöm Anita

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.04. 14:01

Kedves Fórumozók!

A feleség tulajdonában lévő lakásnak a 50%-át a feleség a férjének szeretné ajándékozni. Hogyan lehet ezt illeték mentesen megcsinálni vagy ha úgy nem lehet, akkor a legkissebb illeték fizetése mellett?

Az alkérdésem pedig az lenne, hogy haszonélvezeti jogot muszály megnevezni ilyen esetben, vagy az csak egy lehetőség ha annak az egyik fél szükségességét érzi?

ObudaFan # 2012.01.04. 14:13

Illetékmentesen sehogy. Nem muszáj kikötni haszonélvezetet.

ObudaFan # 2012.01.04. 14:14

Anita@78

Nem kell fizetni. (A legjobb, ha banki átutalással küldi el a pénzt, akkor már két okból sem. :) )

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.04. 14:33

ObudaFan,

Köszönöm a gyors válaszát!

ObudaFan # 2012.01.04. 14:42

Nincs mit.

Anita@78 # 2012.01.04. 16:09

Köszönöm szépen a választ ObudaFan.

Átutalással nem tudja meg oldani mert neki nincs bankba a pénze már kivette , és az Apeh felé se kell semmit intéznünk, csak megírja az ajándékozási nyilatkozatot? Vagy ezt hogy szokták? Nem volt még ilyennel dolgom azért kérdezem. Köszönettel Anita

pest000 # 2012.01.05. 11:39

Szép napot !
Érdeklődnék,hogy ha a végtörlesztésem rokoni pézből fedezem,akkor illetékmentes-e az ügylet ??
A sógorom UTALNÁ nekem a pénzt,de Ő nem egyeneságu rokon,ez nem gond ? Viszont a nejemnek testvére,és a nejem ADÓSTÁRS a hitelben,csak az én nevemem fut a hitel.Vagyis ha nekem utalja,és nem a nejemnek akkor is illetékmentes ??

Köszönöm !!!

kutyaful # 2012.01.09. 20:53

Jó estét!
Az édesanyám haszonélvezetével terhelt lakásomat illetékmentesen ajándékozhatom a gyerekeimnek? Ő hozzájárul az ajándékozáshoz, ha megmarad a haszonélvezete. Ezt az ajándékozás nem érinti, igaz?
Válaszukat előre is köszönöm. kutyaful

gaba12 # 2012.01.16. 07:20

Jó reggelt!

Kérdésem a következő: a lakás fele-fele arányban az édesanyám és az én tulajdonomban van. jól gondolom-e, ha nekem ajándékozza a részét az illeték mentes? Valamint ugyanez a felállás testvérek között is fenn áll-e?
Köszönöm.