ajándékozási illeték


hokhokk # 2011.02.16. 21:49

Ez a nem arra vonatkozott, hogy nem kell adóznom utána? Van esetleg akkor valami büntetés, vagy semmi? Egyszerűen bejelentem és kész?

Köszönöm!

kiscsita # 2011.05.02. 12:26

Tisztelt Szakértő!

Édesapám szeretné nekem ajándékozni ingatlantulajdonát, hogy az első házasságából született és 25 éve nem látott fia ne örökölhessen utána.
Az illetékmentesség miatt ajándékozási szerződésre gondoltunk.
Kérdésem: jogilag támadható-e az ajándékozási szerződés és a bejegyzett tulajdonjog a fiú által?

Amennyiben igen, milyen más szerződési formában gondolkodhatunk? Mik a kritériumai és mennyi az illeték költsége?

Várom válaszukat!

Köszönettel,

Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.02. 12:38

Az ajándékozás épp az a szerződésfajta, amely elég nehezen támadható. Ritkán szokott színlelt lenni, de ha adásvételt (vagy más visszterhes szerződést) leplezne is, mire menne ennek bizonyításával egy harmadik személy?

A köteles rész alapjába azonban az elajándékozott dolog értékét 15 évig be kell számítani, és bizonyos feltételek bekövetkeztével az ajándékozó akár vissza is követelheti az ajándékot, vagy az annak értékén szerzett dolgot.

Pearls # 2011.05.02. 13:05

Tisztelt fórumozók!
Édesanyám két éve bankszámlámra való átutalással nagyobb összeget ajándékozott a részemre, mivel hallottuk, hogy illetékmentes. Készült róla szerződés is nehogy később gond legyen vele. Sajnos azt csak most hallottam, hogy be is kellett volna jelenteni az Apehnek. Megkérdeztem egy könyvelőt, aki azt mondta, hogy most már hagyjam rá, legfeljebb ha kiderül mulasztási bírságot kell fizetnem. Szerinte attól még az ajándékozás illetékmentes marad. Nagyobb összegről van szó amit már lakásvásárlásra elköltöttem, nem szeretném, ha utólag mégis illetéket kellene fizetnem utána.
Válaszukat előre is köszönöm!

Rexor # 2011.05.02. 14:03

jól mondta a könyvelő.

monalisa1 # 2011.05.02. 16:06

Azért egy banki ügyintézőtől elvárható lenne az ügylettel kapcsolatos teljes körű informálás - főleg, hogy nem került volna neki semmibe ama fél mondatot elrebegnie még: 30 napos bejelentési kötelezettség van az APEH felé.

Mert nehogy má' ez lett volna az első számlára történő ajándékozási utalás "a" praxisában.

Amikor én utaltam/ajándékoztam családon belül, a bankos hölgy külön kérdés nélkül magától informált - amúgy tisztában voltunk a bejelentés szükségességéről., a kapott pénz ekként válik legálissá.

follett # 2011.05.18. 08:53

Segítséget szeretnék kérni!

Ajándékozási illeték kedvezményt kaptam kiskorú lányommal együtt az illetékhivataltól.
Az Apeh küldött egy folyószámla kivonatot a kiskorú lánykám részére, melyben 2008.01.01-2009.06.17 között lekönyvelt tételként 40.000,-Ft adózói többlet szerepelt.
Mivel még 20.000,-Ft illetéket kellett volna befizetnem(és akkor kifut az illeték nullára) de láttam, hogy LEKÖNYVELT többlet van a számlán, ezért nem fizettem be a 20ezer Ft-tot.
Majd 1 évre rá 2009.01.01-2010.08.24 közötti lekönyvelt tételű folyószámla kivonatban már adónem tartozás 30.000,-Ft és késedelmi kamat 15.185,-Ft.
Írtam az Apehnak egy levelet, hogy átfedés van a két időszak között, itt valami nem stimmel, mert 2009.06.17-ig többletem van, akkor hogyan lehet a másik értesítésben 2009.01.01-től számított időszakban 30.000,-Ft hiányom?
Az Apeh erre csak azt válaszolta, hogy ha szerintem én befizettem a csekkeket akkor vigyem be neki.
Én meg úgy gondolom, hogy az Apeh félrevezett és vállalja ezért a felelősséget.
Mit tudok ilyen esetben csinálni, és miért kell nekem késedelmi kamatot fizetnem???

Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.18. 09:48

Mert késtél.

Csubi80 # 2011.07.11. 12:33

Tisztelt Szakértők,

hasonló a problémám mint a pár cikkel lejjebb találhato kérdés.
A feleségem külföldi állampolgár és anyukája utalt neki pénzt 1,5-2 éve.
Az APEHnek elmulasztottuk bejelenteni, bár a pénzhez azóta nem nyúltunk hozzá.
Kérdés, hogy ilyen távlatból mit lehetne tenni?
A mulasztási pótlékot hogyan kalkulálják?
Befolyásol valamit, hogy külföldi állampolgárokról van szó?
Eddig kiemelt figyelmét élveztük az APEHnek, ezért most kicsit tartunk a közelgő ingatlanvásárlástól.
Illetve ha közösen veszünk egy ingatlant az én nevemre, akkor az ajándékozásnak minősül e, ha a pénzt "tőle kapom".
Üdv
Cs.

Rexor # 2011.07.11. 13:51

Ha utalt, akkor nincs nagy gond (mert illetékmentes), de be kelltt volna jelenteni. Extrém esetben mulasztási bírság lehet belőle, mert nem jelentettétek be, de most már ne piszkáljátok szerintem. Az hogy külföldi állampolgár nem befolyásolja a dolgot, mert gondolom az utalás belföldre történt.

Csipkebokor # 2011.07.17. 18:50

Tisztelt Szakértők!
Ha a lányomnak ajándékozom a lakásomat haszonélvezeti jog fenntartásával, akkor kell fizetni valamelyikünknek valamit? (Illeték, jövedelemadó)

Ha pótlólag jegyeztetünk be haszonélvezeti jogot, azért kell fizetni illetéket ill. jövedelemadót?

Köszönöm a választ,
Csb

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.17. 20:19

Azt nem. De ügyvédi munkadíjat, ingatlan-nyilvántartási szolgáltatási díjat igen.

Csipkebokor # 2011.07.18. 12:31

Nagyon köszönöm.
Csb

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.22. 07:18

Igen.

Rexor # 2011.09.22. 07:26

Hááát én ebben azért látok rizikót (Art alapelv: a a szerződést, ügyletet valódi tartalmuk szerint kell minősíteni). És ebben az esetben egyérteleműen az a cél, hogy testvérednek ajándékozzál (az illetékfizetés megkerülésével).

C a s a b l a n c a # 2011.09.22. 07:33

Ha azt akarnák, hogy ne lehessen megkerülni az adó-illeték stb. fizetését, akkor a sok nagyeszű kocakodifikátor miért hagyna ilyen öklömnyi réseket a jogszabályokon...?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.22. 08:05

Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy a jogszabály megkerülése lenne a szándék. Még csak nem is életszerűtlen, hogy a szülő az egyik gyermekétől kapott ajándékot a másik gyermekének ajándékozza.

Rexor # 2011.09.22. 08:14

Meg lehet próbálni a dolgot, de nem tartom kizártnak, hogy rámozdul a NAV, főleg nagy értéknél.

Rexor # 2011.09.22. 08:16

Casbalanca: nem lehet mindent jogszabályban szó szerint leszabályozni, és arra valók az alapelvek, hogy az ilyen réseket valamennyire kitöltsék.

zenokutya # 2011.11.05. 06:28

Tisztelt Szakertok!
Edesapam nekem szeretne ajandekozni egy jelentos penzosszeget. Jelenleg Kincstari Takarekjegyben van a penz (az o neven). 4 kerdesem lenne ezzel kapcsolatban:
1 - barmekkora osszeg is ajandekozhato illetekmentesen (tobb millios tetel)?
2 - keszpenzre kell-e valtani az ertekpapirt, vagy ilyen formaban is jogszeru az ajandekozas?
3 - az ugylet kapcsan ot, mint nyugdijast eloveheti a NAV a penze szarmazasat illetoen?
4 - (a legfontosabb kerdes) az illetekmentes ajandekozast kovetoen nekem keletkezik-e adobevallasi, illetve adofizetesi kotelezettsegem a vagyongyarapodas miatt?

Koszonom megtisztelo figyelmuket!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.05. 10:20

Igen, nem, igen, 30 napon belül be kell jelenteni.

zenokutya # 2011.11.05. 20:39

Koszonom a gyors es (majdnem) kielegito valaszt!
Az elso tiszta, a masodikban a kerdes elso vagy masodik felere tortent a nemleges valasz? A harmadik is korrekt (igaz, nem ertem, miert zaklatjak az oregeket is az eletuk munkajaval osszeszedett vagyonuk miatt...?).
A negyediknel en is tudom a bejelentesi kotelezettseget, a kerdesem nem erre iranyult.
Kerem tiszteljen meg picivel vilagosabb valasszal (nem voltam tisztaban azzal, hogy csak igen-nem feleletu kerdeseket tehetunk fel).

Lambu # 2011.11.11. 11:31

Tisztelt Szakértők!
Fiam után (legközelebbi egyenesági hozzátartozóként) örököltem egy személygépkocsit. Nem akarom használni, de eladni sen, ezért másik gyermekemnek (az örökhagyó tesvérének) ajándékoznám. A jogszabályokat olvasva mindkét ügylet illetékmentes. Milyen formai követelményeknek kell eleget tennem, hogy ez így is legyen.
Köszönettel: Lambu

ferna # 2011.11.18. 09:32

Édesanyám a házát nekem és a férjemnek szeretné ajándékozni.
így mindkettőnknek illetékmentes az ajándékozás?
Vagy csak nekem a lányának, és a férjemnek illetékfizetési kötelezettsége lenne?

VAgy egyszerűbb, ha csak nekem ajándékozza, és utána mi kettőnkre iratjuk?

Köszönöm

ObudaFan # 2011.11.18. 09:54

Csak neked illetékmentes. Ha szeretnéd, hogy a férjednek is legyen tulajdoni hányada, még mindig olcsóbb, ha te ajándékozol a magadéból neki.