ajándékozási illeték


lajcsó # 2014.12.09. 20:20

Adózni nem kell az ajándék után.

Bendegúz01 # 2014.12.09. 19:08

Adózni nem kell akkor?

lajcsó # 2014.12.09. 19:03

A NAV-nak nem kell jelenteni az ajándékozást. "Papír" nem árt ha van róla! Jó a két tanús is, mert ez nem ügyvédköteles okirat.

Bendegúz01 # 2014.12.09. 18:53

Tisztelt fórumozok!

Az lenne a kérdésem hogy a szülő pénzt ajándékozik a gyermekének.
Az új szabály szerint adóköteles e, illetve kell valamilyen papírt csinálni és ha kell akkor ügyvédi vagy elég egy sima papíron leírva tanúval? NAV-nak jelenteni kell?
Köszönöm a választ

lajcsó # 2014.12.07. 15:58

Egyebek mellett azt, hogy az egyenesági rokonok közötti ajándékozást nem kell bejelenteni az adóhivatalnak.

Joco43 # 2014.12.07. 13:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Le írná,hogy mit tartalmaz ltv 11§(2) mondata?

Köszönőm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.07. 09:00

Itv. 11. § (2) második mondatban foglalt kivételek.

Joco43 # 2014.12.06. 21:09

Én úgy tudom,hogy a NAV-nak be kell jelenteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.01. 16:39

Nem, nincs.

Detti1 # 2014.12.01. 16:28

Kedves Hozzáértők! Édesanyám banki átutalással 3 mo forinttal szeretne megajándékozni, amivel a lakásom törlesztő részletét kívánom csökkenteni.
Kérdésem, hogy kell-e fizetnem

  1. szja-t,
  2. illetéket,
  3. van-e valami egyéb tudnivaló, leírni való, bejelenteni való?

Köszönöm a válaszokat!

Szilvi 22 # 2014.11.15. 19:36

Ajándékba kaptam egy házat nagynénémtől. Illetéket kell fizetnem.
A szerződésben az ügyvéd feltüntette, hogy kérjük a 12 hónapos törlesztő részletet. De azt mondta, hogy kérvényt kell majd írnom. Kapni fogok-e levelet arról, hogy a tulajdonomba került a ház és utána kell írnom a kérvényt?
Vagy a szerződés kötés után írjak egy kérvényt? Egyáltalán kapni fogok bármi féle levelet?Mert első körben úgy értelmeztem,hogy kapni fogok levelet és utána van 15 napom megírni és elküldeni a kérvényt a NAV-nak.De most már teljesen össze zavarodtam...

sanyir # 2014.11.04. 19:42

Ha jól tudom, most 2014-ben nincs illeték ajándékba kapott pénz után (1 Millió forint), de ez csak egyenes ági rokonnál igaz, tehát testvértől nem kaphatok illeték mentesen ajándékba ekkora összeget. Mi a helyzet akkor, ha a testvérem a szüleimnek adja az ajándékot, de nekik nincs szükségük a pénzre, Ők tovább ajándékozhassák nekem az adott összeget? Illetve ezt mennyi idő után tehetik meg, akár egy hét mútán és így illeték mentessé válik?

lajcsó # 2014.11.04. 13:07

Igen.

Chino # 2014.11.04. 09:42

Köszönöm a választ! A földhivatalban "zárt kert"-ként feltüntetett terület is illetékmentes ajándékozással nagyszülőtől vér szerinti unokának?

lajcsó # 2014.10.30. 15:01

A nagyszülő is egyenesági rokon. (Sőt még a többi felmenő is.)

Chino # 2014.10.30. 13:44

Ajándékozási illeték után érdeklődöm egyenesági felmenő (nagypapa-unoka) illetékének mértéke felől.

Nagypapám a nevén lévő "zártkert" megjelölésű, nevén lévő telek 1/2-ének tulajdonosa, melyet ajándékozással szeretne a nevemre íratni. Mivel olvastam több fórumon, portálon is, hogy egyenes ági rokonok, leszármazók közt az ajándékozás illetékmentes, érdeklődöm, hogy nagyszülő-unoka közt is illetékmentes-e, vagy csak szülő-gyermek közti ajándékozás esetében illetékmentes?

Köszönöm válaszukat!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 19:40

A párod adhatna hozzáférést a számlájához.

szabogabo # 2014.10.14. 19:36

Nem kombinika, építőmérnök - vasszerk. statikus.
Köszönöm az okfejtést, hasonlóan gondolkodtam én is, csak abban nem voltam/vagyok biztos, hogy a NAV is hasonlóan életszerűen vizsgálja-e a körülményeket.. Láttam már érdekes helyzeteket.
Ha esetleg a párom szülei is megtámogatnának minket, akkor is ugyanez a felállás? A ház majd közös tulajdonba kerül.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 19:03

Azt hittem két hitvány mérnöki diplomával felérem a dolgot, de nem.

:))) kombinika szak volt?

Mindig a felek akarata a legfontosabb.
Azt mondtad, hogy "építkezünk". Ez pedig azt feltételezi, hogy az az építmény (ház) közös tulajdonba (szabogabo + barátnő együttes tulajdonába) fog kerülni. Ha így van, az építményre fordított összeg nem a te tulajdonod lesz. Az utalt összeg (barátnő 2m Ft-ját) kifizetéseit számlával fogod tudni igazolni (anyag + munkadíj).

Amennyiben nem vagy hajlandó az építmény tulajdonában osztozni, kizárólag azt szeretnéd, hogy egyedüli tulajdonosa legyél, és a kapott 2m Ft-os összeget valóban kölcsönként kéred, amit aztán majd visszaadsz, akkor kölcsönszerződést kell kötnötök. Ez illetékmentes.

A fent említett verzió abban a változatban, hogy ingyenesen akarsz a pénzhez jutni és nem kívánsz az építményben osztozni, akkor ajándékozási szerződést kell kötnötök és illetékköteles a dolog.

szabogabo # 2014.10.14. 17:07

2 M - Ft-os utalás *jav

szabogabo # 2014.10.14. 17:06

Nem gondoltam, hogy ez ennyire bonyolult, hogy egy ilyen kérdésben ügyvédet kellene fogadnom. Ezek szerint nem lehet megválaszolni 2 mondatban.
Azt hittem két hitvány mérnöki diplomával felérem a dolgot, de nem.
A 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) szerint 2013. januártól a pénz ajándékozása (banki átutalás), mivel ingó ajándékozásnak minősül, akkor esik illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki. Ebben az esetben értékhatártól függetlenül él az adóhatóság felé való kötelezettség. Ha nem állítottak ki okiratot, de a megajándékozottnak juttatott pénzösszeg meghaladta a 150 ezer forintot, akkor a bejelentési és illetékfizetési kötelezettség szintén érvényes.
Eszerint az én 2M Ft-os utalásom illetékköteles. És a NAV szerint (ha nem kölcsönügyletről van szó) márpedig egy ilyen utalás ajándékozás.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.14. 16:07

Egy utalás még sem nem ajándékozás, sem nem kölcsön. De láthatólag annyira nem értesz hozzá, hogy melegen ajánlott egy ügyvéd felkeresése.

ius latratus # 2014.10.14. 13:37

Ilyet...

szabogabo # 2014.10.14. 13:32

Tisztelt Fórumozók!

Építkezünk és barátnőm (aki még nem házastársam) banki utalással 2M Ft-ot utalna nekem, mivel én bonyolítom a beruházás pénzügyeit. Illetékköteles-e a művelet - mint ajándékozás? És ha az volna de kölcsönszerződést írunk hozzá?
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.09. 13:25

A szerzéskori érték és az eladási ár különbözete a jövedelem. Az adó alapját pedig a hatodik évtől kezdve meghatározott hányaddal csökkenteni kell.