ajándékozási illeték


lajcsó # 2016.03.24. 08:24

"hogy hogyan kell szabályszerűen eljárni akkor, ha a szülő bankszámlán utalja az ajándékot a gyermekének, de a gyermeke a házastársa bankszámla számára kéri az utalást, amely esetében a gyermek "csak" társtulajdonos?"
Írásbeli szerződésben kell rögzíteni a kedvezményezett személyét (megajándékozott) a jogcímet, az összeget, a teljesítés módját stb.!

dandarosz # 2016.03.24. 07:52

Kedves Fórumtársak!
Ha jól tudom, egyenes ági rokonok között nem kell ajándékozási illetéket fizetni. Az a kérdésem, hogy hogyan kell szabályszerűen eljárni akkor, ha a szülő bankszámlán utalja az ajándékot a gyermekének, de a gyermeke a házastársa bankszámla számára kéri az utalást, amely esetében a gyermek "csak" társtulajdonos? Emiatt szükséges bármilyen további teendő a hivatalok felé?
Előre is köszönöm a segítségeteket!

jogobella27 # 2016.03.23. 06:15

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.21. 16:24

(Illeni viszont a megajándékozottnak illik. Azért mégis...)

pazs # 2016.03.21. 15:59

Ahogy megállapodnak.

jogobella27 # 2016.03.21. 15:41

Ingatlan ajándékozás esetén kinek kell fizetni az ügyvédi költséget? Van erre valami írott vagy íratlan szabály?
Elgondolásom szerint az ajándékozó bízza meg az ügyvédet a szerződés elkészítésével és az egyéb dolgokkal (tulajdoni lap lekérdezése stb.) ezért ő fizeti az ügyvédi költséget is.
Vagy esetleg az ajándékot kapó fizeti? hiszen ő kap x értékben egy ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 14:09

Nem kell.

Maedys # 2016.03.09. 13:54

üdv!

ha paypalon keresztül külföldön élő, nem egyenesági rokonomtól kapok pénzbeli támogatást/ajándékot ( Gift) akkor ha kell( úgy tudom kell, de a pontos %-ot nem tudom) mennyit kell adóznom belőle? köszönöm

Gianni.hu # 2016.03.09. 12:58

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 11:57

Nincs.

Gianni.hu # 2016.03.09. 10:14

Tisztelt Fórumozók !

Adva van egy üzletként működő ingatlan, amely jelenleg a férj mint magánszemély tulajdonában van, másik magánszemélytől ÁFA mentesen vásárolta 2009-ben.

A férj egyéni vállalkozásában ezen ingatlan tárgyi eszközként szerepel.

Most a férj az ingatlant a feleségének szeretné ajándékozni.

Van-e ebben az esetben illeték, illetve ÁFA fizetési kötelezettség?

ObudaFan # 2016.02.25. 15:07

Ha lakásingatlannak minősül, 9%, ha nem, 18%.
Az ajándékozási szerződésben meghatározott értékből indul ki a NAV, ha az nem irreális.

pestszentlorinc # 2016.02.25. 14:50

Egyik féltestvér a másiknak ajándékozza egy
nyaralóban levő tulajdonrészét. Ajándékozót gondolom nem terheli adó, ajándékozottat hány százalék illeték terheli? Hogyan állapítják meg a forgalmi értéket?

Kunci # 2016.02.25. 10:55

"ebben az esetben is lehetséges,amikor ő már rendelkezik haszonélvezettel?"

Szerintem simán lehet, hiszen a tulajdonjogot kapja meg. Ezzel egy időben valószínűleg okafogyottá válik a haszonélvezeti joga azt lehet töröltetni (hacsak automatikusan nem törlik)

Csetepaté # 2016.02.25. 10:13

Üdvözlöm!

Lakásomat melynek a tulajdonjoga az enyém,édesanyám a haszonélvezője,szeretném elajándékozni édesanyámnak.
Egyenesági rokonok között amennyiben jól tudom az ajándékozás illetékmentes,de ebben az esetben is lehetséges,amikor ő már rendelkezik haszonélvezettel?
Várom válaszát.
Köszönöm

lajcsó # 2016.02.21. 21:09

Ajándékozásnál fogalmilag kizárt az elővásárlási jog.
Kell kötni egy ajándékozási szerződést és azt benyújtani a Földhivatalhoz!
Csak földhivatali és ügyvédi költség van. Illetéket nem kell fizetni.

tibor8 # 2016.02.21. 20:13

Tisztelt ügyvéd úr.

Édesanyám rendelkezik egy kb 200ezer forint értékű 1ha terület alatti termőföldel.Jelenleg ez a terület bérbe van adva egy helyi gazdának ,aki szintén meg szeretné vásárolni.
Kérdésem a következő:Ha édesanyám nekem szeretné ajándékozni ezt a területet és én valószínűleg ugyanazzal a gazdával műveltetném tovább,lenne-e a gazdának elővásárlási,vagy valamilyen joga?
És ha nem ,akkor mi az ajándékozás jelenlegi folyamata?
Kit kell keresnem ez ügyben és mik a várható költségek?

Előre is köszönöm a választ.
tisztelettel Tibor

lajcsó # 2016.02.14. 16:52

János22!
Csak azokkal a költségekkel kell számolnod amit említettél. Adózni nem kell.

Janos22 # 2016.02.14. 14:54

Tiszteletem!

Egy korábbi hozzászóló (ha jól látom, még megválaszolatlan) kérdéséhez csatlakoznék. Szüleimmel együtt élek, a házunk fele jelenleg édesapám nevén van, aki az ő részét fele-fele arányban ajándékozná nekem és a húgomnak. Mivel egyenesági leszármazottai vagyunk, ezért nem kell ajándékozási illetéket fizetnünk. Az ügyvédi költségen és a földhivatali bejegyzés díján kívül kell-e fizetni bármilyen más illetéket/adót az adóhatóságnak, egyéb hivatalnak? (Az ajándékozott ingatlanrész értéke fejenként kb 5-5 millió Ft.)

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Tóth János

véneceb # 2016.01.16. 18:31

Köszönöm a gyors választ ÓbudaFan!
Még lenne pár kérdésem:
1: férjemnek 2 gyereke van. Jól gondolom hogy a másik gyereknek nem jár semmi amikor férjem nevére kerül a lakás(öröklési kötelesrész stb) hiszen továbbajándékozza?
2: Gondolom nem csak illetéket nem kell fizetnem,de SZJA-t sem hiszen nem keletkezett bevételem? Csak az ügyvédi költség és a földhivatali bejegyzés díja amire kiadásként számíthatok?
Meg kell várni a földhivatali bejegyzést továbbajándékozás előtt,vagy elég a széljegy?
4: A megajándékozott gyereknek nincs házastársa,sem gyereke csak egy testvére és az apja. az ő halála esetén végrendelet hiányában a testvér örököl?

ObudaFan # 2016.01.16. 15:24

Nem kell illetéket fizetni. Véleményem szerint azonnali tovább ajándékozás esetén sem.

véneceb # 2016.01.16. 13:36

Ingatlan továbbajándékozása

A saját nevemen lévő ingatlant szeretném,férjem előző házasságából származó gyerekére ajándékozni. Mivel ez nem egyenesági ajándékozás ezért illeték köteles. Abban az esetben,ha előzőleg a férjemnek ajándékozom az ingatlant (házastársak közötti ajándékozás is illetékmentes),ő pedig tovább ajándékozza a gyerekének (ami egyenesági ajándékozás,tehát szintén illetékmentes) jól gondolom,hogy semmilyen illetéket sem kell fizetni? Mennyi idő elteltével tudja a férjem a neki ajándékozott lakást ajándékba adni a gyerekének??

Rexor # 2016.01.04. 08:08

Illetve elég egyértelműen a rendeltetésszerű joggyakorlás elvével ellentétes ügyletnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.03. 16:36

Azt én nem tudom. Mindenesetre úgy illetékmentes. (Ha az adóhivatali ügyintéző nem minősíti az ügyleteket színleltnek.)

Massat # 2016.01.03. 12:57

Akkor a legszélszerűbb először az édesanyámnak ajándékozni,majd Ő ajándékozza tovább a testvéremnek?