vatera apeh


Vateragumó # 2010.07.01. 20:54

nandy!

Visszaolvasva a fórumot, látom, hogy a hivatal munkatársa vagy.
Tudsz nekem segíteni, hogy egy adatgyűjtési céllal elrendelt eljárásban, mi a leghatékonyabb módszer az ügyfél részéről?
Szedjek össze minden adatot ami csak elérhető számomra és szolgáltassam be, vagy hagyjam a revizorokat kibontakozni?
Úgy tűnik a darálóba kerültem, és szeretnék úgy kijönni belőle, hogy ne vigyék el a tetőt a gyerekeim feje felől.

Az általam a vaterán vásárolt lomokat kiadásba helyezhetem? Mi van ha új dolgokat is adtam el, melyeket webáruházból szereztem be?

Talán a legfontosabb a végére, Ügyvéd nélkül bele se kezdjek ugye?

Várom válaszod,

Vateragumó # 2010.07.01. 21:02

nandy!

Tudnál segíteni néhány tanáccsal privátban?
Most kezdődik a 2009 évi adatgyűjtési eljárásom és
jó lenne egy szakember tanácsa az ügyben.
üdv

lacix # 2010.07.01. 21:38

Idézet egy másik fórumból, szintén valós eset:

"Na mivel sokmindenkit érdekel a téma, leírom az Apeh-os tapasztalatokat:

Bement nejem, mert az ö nevét adta át az apeh-nak a vatera, míg úgye én használom.
Feltették a kérdés adot-e el valamit a vizsgált időszakban az interneten.
Mondta, hogy nem és ezzel nem is hazudott, mert én használtam a nicket.

Elmondta nekik, hogy én adtam el a gyerekkorom óta összeszedegettett gyűjteményemet, amikor gazdasági helyzetünk ezt szükségessé tette.
A kérdéseikkel arra próbálták nejem rávezetni, hogy ez üzletszerű volt-e.
Annyit mondtak, hogy amennyiben én befizettem a az eladásaim után az adót, ami értelmezésemben 6%, akkor valószínűleg emgem már be sem hívnak.
Márpedig ez így van, befizettem...
Alapvetően jóindulatúak voltak, a cél állítólag annyi , hogy mondenki fizesse be az adót.
Mástól hallottam viszont, hogy ez csak azért volt, mert eleve fizettem be adót és később egy adótanácsadó számításai szerint önrevízióztam magam, ezzel mintegy elismerve tévedésemet.
Befizettem még egy kis vagyont.....
Viszont marhára utálják, ha valaki okoskodik, agyaskodik bent és a tényeket letagadja, esetleg látványosan hülyének nézik őket..
A nejem szerint marhára felkészülnek a delikvensből akit behívnak.

Azt tanácsolom annak aki úgy érzi megkaphatja a meghívóját, végeztessen egy önrevíziót. A vatera kérésre kiadja az adatokat excel formában, így könnyenn tudtok önellenőrzést csinálni.

Ja és otthon vannak a fórumok világában is...."

nandy # 2010.07.02. 07:09

Vateragumó:

Nem APEH-os vagyok, hanem könyvelő.

Lacix:

Mástól hallottam viszont, hogy ez csak azért volt, mert eleve fizettem be adót és később egy adótanácsadó számításai szerint önrevízióztam magam, ezzel mintegy elismerve tévedésemet.

Ez így van. Ha az eredeti adatokhoz képest jelentősen eltér az önellenőrzés adata (adóalap, adókötelezettség növekedése, csökkenése), akkor nagy valószínűséggel behívnak ellenőrzésre.

nandy # 2010.07.02. 07:12

Azt tanácsolom annak aki úgy érzi megkaphatja a meghívóját, végeztessen egy önrevíziót.

Ez jó tanács. Azzal egészíteném ki, hogy ha az ember (telefonon vagy levélben) megkapja a behívóját, akkor jelezni kell, hogy önellenőrzés van folyamatban!

Az ellenőrzésrő szóló értesítés kézhezvétele után (vagy telefonon történt értesítésnél azt követően) már nem lehez önellenőrzést elkezdeni. De van egy kiskapu: az önellenőrzést a hiba feltárásától számított 15 napon belül kell elvégezni.

Ezért egyrészt érdemes az önellenőrzésról jegyzőkönyvet készíteni, és abban a hiba feltárásának dátumát az értesítést megelőző néhány napra tenni. Arra is ügyelni kell, hogy ehhez a dátumhoz képest 15 napon belül valóban be legyen adva az önellenőrzés.

Vateragumó # 2010.07.02. 07:27

Azt hiszem erről már jól lekéstem...

három hetes a levél dátuma, igaz később kaptam kézhez.
A revizor az adatgyűjtés első napján (eddig egy volt) azt mondta, még lesz lehetőségem önrevízióra. akkor ez blöff volt részéről?

pazs # 2010.07.02. 09:33

Nem a levél dátuma, hanem a kézhezvétel számít.

boni mores # 2010.07.05. 20:01

Vateragumó,

ha még egyenlőre csak egy adatgyűjtésre irányuló célellenőrzést rendeltek el Nálad, akkor az még nem teremt vizsgálattal lezárt időszakot, nem is eredményezhet adókülönbözet és adóbírság (kés.pótlék) megállapítást, úgyhogy nyugodtan önrevíziózhatod a korábbi évek személyi jövedelemadó bevallásait (idén december 31-ével 2004. év évül el).

Ezekkel a célvizsgálatokkal egyébként a hivatal - ahogy elhangzott - páratlan türelmet gyakorol, mert ennek a keretében gyakorlatilag mentőövet dob az adózónak (miközben már mindent tud róla), hogy önmaga korrigálja tévedését összehasonlíthatatlanul fájdalommenesebben, mintha a hivatal tenne megállapítást. Mert ha egyszer elrendelték az utólagos ellenőrzést, annak már kérlelhetetlen következményei vannak, a szándékos adóeltitkolás brutális szankciókkal jár.

A célvizsgálat célja tehát a tájékoztatás, az önkéntes jogkövetés ösztönzése. Az más kérdés, hogy az ilyen célvizsgálatokat szoktak átfordítani utólagos vizsgálatba, ha az ügyfél a jogsértés konzekvenciáit nem hajlandó levonni.

Senki sem nehezményezheti, hogy szakértőt vonsz be az eljárásba, sőt kifejezetten üdvözlendő ha könyvelő, adótanácsadó, ügyvéd stb. óvja az érdekeid, ez a hivatalnak is érdeke, hiszen így kevesebb az esély az eljárási jogsértésre. Más kérdés, hogy egyes gátlástalan szakértők sajnos alaptalanul felbíztatják, hamis illúziókba rángatják az ügyfeleket, miközben a szakmai hozzáértés hiányzik, és jól láthatóan a minél magasabb megbízási díj a cél. Így az ilyen szakértő kiválasztása mindig bizalmi kérdés, kevésbé alapoznék a reklám- és marketing elemekre.

lacix # 2010.09.22. 21:48

Mindenkiről leszállt az Apeh? Nagy a csend mostanában...

lacix # 2010.09.27. 11:41

http://www.apeh.hu/…0100920.html

Az APEH 2010. évben fokozott figyelemmel ellenőrzi az internetes kereskedelmet, így megéri fokozott figyelmet fordítani az adózási szabályok betartására. Amennyiben az ellenőrzés üzletszerű gazdasági tevékenység bejelentés, illetve az adókötelezettség teljesítése nélküli folytatását állapítja meg, előfordulhat, hogy a kiszabott szankciók elérik az internetes értékesítés során elért bevételek összegét. Amennyiben egy adózónál 10 millió forint árbevételű értékesítések után személyi-jövedelemadó, általános forgalmi adó és egészségügyi hozzájárulás adóhiányt állapítanak meg a revizorok, annak a kapcsolódó mulasztási bírsággal, adóbírsággal és késedelmi pótlékkal együtt 10 millió forint körüli fizetési kötelezettséggel kell számolnia. Annak érdekében, hogy erre véletlenül se kerülhessen sor, az e-kereskedelemhez kapcsolódó bármely adózási kérdéssel is bizalommal fordulhatnak az APEH telefonos ügyfélszolgálatához a helyi tarifával hívható 40/42-42-42-es telefonszámon

zsuov # 2010.10.12. 12:35

Tisztelt Fórumozók!
Végigolvasgattam a hozzászólásokat, de például mi van akkor ha üzletszerűen folytatom a piacterezést, mit kell tennem , hogy még időben Én lépjek és ne az apeh találjon meg ? A 800.000Ft bevételt már bőven meghaladtam idén.

nandy # 2010.10.12. 19:13

Mielőbb kérj adószámot az APEH-tól. Bevallani ráérsz jövő év májusáig.

Nyuli Juli # 2010.10.20. 23:13

Kedves Fórumozók!

Végigolvastam... köszönet mindenkinek...
Mostanság gondolkodom abban, hogy elkezdjek babacucc és egyéb témában vaterázni (bár ezek után még alszom rá egyet) és az alábbi kérdések merültek fel bennem.

1. nandy, valahol azt írtad, hogy 800 E Ft alatt nem kell bevallani a nem üzletszerű tevékenységet, az apeh oldaláról lacix által belinkelt szöveg alapján (ld. alább) érelmezésem szerint már akár 1000 Ft jövedelmet is be kell. Most akkor ez hogy van?
Az eseti jelleggel néhány kinőtt gyermekruhát, használt játékot, bútort esetleg a harmadik nászajándékba kapott – egyébként új – turmixgépet internetes aukción értékesítő magánszemélyeknek külön bejelentési kötelezettségünk nincs. Ebben az esetben az elektronikus értékesítésből származó jövedelmet a személyi jövedelemadó-bevallásban kell bevallani, illetve azután csak személyi jövedelemadót kell fizetni.
2. Jelenleg GYED-en vagyok, folyósítása alatt jövedelemszerző tevékenység ha jól tudom, nem végezhető. Az ingóértékesítés is annak számít? Tehát ha most eladok, mint magánszemély 1 db babaruhát és

  1. a fentiek alapján bevallom
  2. nem vallom be, de az APEH lekéri a listát a vaterától és kiderül,

akkor ezzel a GYED-emet kockáztatom???

3. Ha a 2. sz. kérdésem után a GYED-em még megmaradt :-) és a valamelyik előző fórumozóhoz hasonlóan én is úgy gondolom, hogy "kezdjük most először kicsiben, magánszemélyként és majd utána ha megy, menjünk át az üzletszerűbe", ha ezt a kettőt külön tárgyévben teszem, ez megoldás lehet arra, hogy a kezdeti próbálkozásokat az APEH el tudja különíteni az üzletszerűtől és nem jöhet elő azzal, hogy "most bezzeg üzletszerű, tavaly meg feketén, he-he???" Tehát pl. most 2010. nov-dec., mint magánszemély, majd 2011-ben elején adószámot kérek?

4. A vaterás business-t mint adószámos magánszemély is lehet űzni vagy mindenképp szükséges kiváltani az egyéni vállalkozói igaozlványt? Melyik a célszerűbb? 2011. februártól már GYES-en leszek, elvileg mindkettő lehetséges?

5. Adók, járulékok üzletszerűség esetén: azt már tudom, hogy ha mentességet kérek, akkor 5 M Ft alatt nem kell ÁFÁ-t fizetnem. Írtatok a költséglevonás utáni jövedelem után fizetendő SZJA-ról és EHO-ról. De mi van még? Kapcsolódva előző kérdésemhez milyen vállalkozási formát (ev.? adósz. magsz. vagy esetleg egyéb?-törzstőkém nincs) ajánlotok ahhoz, hogy azért valami hasznom is származzék a dologból?

Köszönettel

nandy # 2010.10.21. 21:24

1. Nagyon keskeny a határ az üzletszerű és a nem üzletszerű értékesítés között! Ha eladsz egy vében 5 db 128-as méretű pulcsit, aztán köv. évben 5-6 db 134-es méretűt (ugyanez cipőkkel, kabátokkal, néhány játék stb...), akkor talán egyértelmű, hogy a saját használt ruháitokat adjátok el. De ha felteszel egy évben 50-100 db pulcsit, azt már nagy valószínűséggel nem a te gyermeked hordta el, hanem eladásra vetted. Ezért nézi az apeh a jutalék nagyságát (ami a forgalomtól függ), és a tételszámot is. Ha valaki egy évben 3-4 ezer tételt értékesít, az már nem lehet nem üzletszerű - hacsak nincs 20 gyereke!

NEM üzletszerű értékesítés esetén van egy olyan szabály, hogy ha az eladott ingóság beszerzési ára nem állapítható meg (mert pl. nincs meg a számla), akkor az eladási ár 75%-a levonható költségként, és a maradék 25% után kellene adót fizetni. De ha ez a 25% nem haladja meg a 200 ezer forintot (tehát az összes bevétel a 800 eezr forintot), akkor nem kell megfizetni az adót utána.
Ha üzletszerűen értékesítesz, az az első forinttól adóköteles, és ha nincs meg a beszerzés számlája, max. 10% költséghányad vonható le.

2. Ha nem folytatsz üzletszerű értékesítést, akkor nem veszélyezteti a GYED-et, hasonlóan ahhoz, mint amikor eladod az autódat, lakásodat. Üzletszerű értékesítés esetén viszont elveszted a GYED-jogosultságod.

nandy # 2010.10.21. 21:32

3. Ezt a kérdésedet nem igazán tudom értelmezni. Nem az a döntő, hogy te mit szeretnél, hanem a valóság. Ha tényleg csak a saját cuccaitokat adjátok el, azt megteheted sima magánszemélyként, és nem kell adószámot kérned. De ha emellett kifejezetten eladásra vásárolt cuccokat is értékesítesz, akkor szerintem a saját cucc eladását már nem lehet bizonyítható módon elkülöníteni a vásárolttól, így az egészre az üzletszerű értékesítés szabályait kell alkalmazni. (és akkor ugrott a GYED is)

4. Szerintem nem kötelező a vállalkozói engedély.

5. Induláskor az adószám kiváltását javasolnám magánszemélyként, aztán ha tényleg beindul a dolog, onnantól mehet akár az egyéni vállalkozás is. Arra kell figyelni, hogy egyéni vállakozóként köteles vagy fizetni havonta a minimálbér utáni járulékokat akkor is, ha semmi hasznod nincs. Tehát érdemes meggondolni!

vintazs # 2010.12.09. 22:20

Internetes kereskedelemmel szeretnék foglalkozni, többnyire aukciós oldalakon értékesíteni. Jelenleg felsőoktatási intézményben tanulok, azonban levelező szakon, munkahelyem nincs. Értesüléseim szerint, és ahogy ezt az előző válaszban is olvastam, ha egyéni vállalkozóként szeretném ezt űzni, akkor összesen kb havi 60ezer forint járulékot kell megfizetnem akkor is, ha semmi forgalmam nem volt. A kérdésem az, hogy amennyiben egy egyszemélyes Kft-t alapítok, akkor is feltétlen kell fizetnem ezt az összeget minden hónapban? Ha jól értelmezem amit olvastam, Kft esetében csak személyes közreműködés esetén kell fizetni járulékokat, azonban ilyen kötelezettség nincs. Megoldható tehát, hogy csak a tényleges forgalmam után adózzak, eltekintve más állandó terhektől?
Előre is köszönöm a választ!

sunlight # 2010.12.11. 12:22

Kedves Fórumozók!

Most hallottam, hogy a vaterán 800.000 Ft éves "jövedelem" után az Apehnek adózni kell. Én magánszemélyként árulok fennt dolgokat, többnyire használt megunt termékeket, de volt hogy újat is tettem fel, mert kaptam másikat, vagy a méret nem lett jó. Tehát elenyészők a tételeim. A lényeg az, hogy a barátom megkért rakjam fel a motorját a vaterára 890.000 Ft-ért. El is vitték a motort, az adás-vétel sikeresen zárult. Csakhogy mivel nem az én motorom volt, a nevemen sincs ilyesmi és nem is volt, én most akkor kell hogy adózzak ezután? Mert nem az enyém volt a motor. Be kell vallanom? Nem is gondoltam erre, mikor feltettem, hiszen most akkor én fogok szívni, mert tettem valakinek szivességet? Kérem segítsen valaki, hogy mi a teendőm. Köszönöm szépen előre is.

nandy # 2010.12.11. 17:14

kedves sunlight, olvasd el mégegyszer ezt a topikot. Nincs, és soha nem is volt olyan szabály, hogy ha 800 ezer forint feletti értékesítésed van, akkor az adóköteles.
Ennél sokkal bonyolultabb és összetettebb a kérdés.
nem kell sokat visszaolvasnod, csak 3-4 hozzászólást, ahol leírtam az adózás lényegét.

nandy # 2010.12.11. 17:15

vitanzs: ha az a Kft működik, akkor a személyes közreműködés megvalósul.

Jigsaw # 2010.12.16. 12:17

Hello nandy!

Sokat olvastam mostanában a témáról, gondoltam személyesen is megkérdem a véleményedet. Vaterán árultam idén szeptember és december között kb 3 hónap alatt sikeresen kb 1.8 millio értékben. Az árú külföldről volt, csak az átutalások vannak meg a beszerzésükről. Az eladásból lett kb. 100-110 + értékelésem, kb 40 nyaklánc, a többi különböző kabátok, pulcsik, többnyire újak. Nem lett az adó bekalkulálva az eladási árakba, az elsődleges munkámból éves szinten több100 ezer szját vonnak le. Szerinted hogyan kellene ezt jövőre intéznem? Ennek az 1.8-nak tényleg a 90%-át számolják úgymond haszonnak, amiből 20-on akárhány % az adó?! akkor még többet kéne befizetni, mint a haszon volt.. Várom válaszod! Köszi!

horvathkrisztina31 # 2010.12.17. 21:01

Kedves előttem szóló, a következő lehetőséget ajánlották nekem:

USA cégalapítás, 0% nyereségadóval.
Bár én úgy vagyok vele, hiszem ha látom, azért egy utánajárást megér mindenképp, főleg, hogy ingyenes konzultációra is van náluk lehetőség.

ha érdekel az oldal címe:
http://diamondriver-inc.com/?…

én is árulok teszveszen és vaterán egyaránt, és jó lenne ha lenne egy ilyen lehetőség ténylegesen.
ha esetleg te jutottál valamire akkor kérlek írj be ide ezzel kapcsolatban. köszönöm

Krisztina

nandy # 2010.12.17. 22:09

Jingsaw: Az adó számításánál nagyobb probléma, hogy egy esetleges adóellenőrzés során a feltárt adóhiányra megállapítják majd a bírságot, és a késedelmi pótlékot is. Így már könnyen az adókötelezettség dupláját is befizettethetik veled.

Ezért jó lenne, ha inkább könyvelőhöz fordulnál, és magatoktól vallanátok be a jövedelmet, adót.

nandy # 2010.12.17. 22:10

Krisztina:
Nem ajánlom! alapvetően abban az országban kell adózni, ahol ténylegesen tevékenykedsz. Az pedig nem az USÁ-ban van, hanem Magyarországon...
Ráadásul egy ilyen külföldi cég fenntartása nem kevés pénzbe kerül.

Rexor # 2010.12.22. 11:41

Nagyon tetszenek ezek a hirdetések, amikor delware cégek alapítását ajánlják mint lehetőséget az adófizetés minimalizására. Ha ilyen egyszerű lenne a dolog azt hiszem nem is lenne szükség adótanácsadókra :).

Csak egy két apróság, mielőtt valaki ilyenbe belevág:

  • attól még, hogy valakinek delaware cége van Mo-n van a tevékenység tényleges ellátása, tehát itt nagy valószinűség szerint telephely fog keletkezni. A magyar fióktelep pedig Mo-n adózik.
  • ha a delaware-i társaság "managementje" Magyarországon ülészik, itt lesz a központi ügyintézés helye, tehát innetől magyar illetőségű lesz a társaság. Ha magyar illetőségű a társaság szintén itt adózik Mo-n.
  • A delaware-i társaság un. ellenőrzött külföldi társaságnak minősül magyar szempontból, ami többek között azt is jelenti, hogy az ott keletkezett nyereséget is le kell adózni Mo-n
  • aztán nem beszéltem arról, hogy magánszemélyként ki is kell venni a társaságból a pénzt, az osztalék után pedig szja fizetési kötelezettség van.
  • stb.
csucsu00 # 2010.12.30. 17:38

Sziasztok!

Szeretnék segítséget illetve infót kérni.
A vaterán szeretnék árulni üzletszerűen.
Van főállásom heti 40 órás.
Gondolom egyéni vállalkozónak kell lennem, hogy a tevékenységet legálisan végezhessem.
Kérdéseim a következők lennének.

  1. Milyen költségei vannak a magánvállakozásnak?
  2. A nyereség után mekkora adót kell befozetni?
  3. Milyen egyéb költségek merülhetnek fel?
  4. Mivel a főállásomba már megfizetem a Tb-t nyugdíjt stb... így azt már vállalkozóként ugye nem kell?

Internetről szerezném be a termékeket, tehát számla nem lenne róla.

Elnézést ha badarságot írtam volna, de nagyon nem vagyok otthon ilyen ügyekbe.

Előre is köszönöm a választ.