vatera apeh


ilona123 # 2010.06.13. 19:40

helyes,ennek pont itt volt az ideje.várom a további hozzászólásokat.

lacix # 2010.06.14. 22:59

Sziasztok!
Én vagyok az egyik szerencsés akit már tavaly elkezdtek vizsgálni. Kb 1 év után lett belőle első fokú határozat. Ügyvéd intézi, de úgy tűnik jobban szeretik, ha személyesen megy be az áldozat. Az, hogy a tényleges jövedelem mekkora lehetett, láthatóan nem foglalkoztatta a revizorokat, csak hogy kihozhassanak egy csillagászati összeget... Sokan lesznek még itt pácban. A topiknyitóhoz: nem ismerem az anyagi helyzetedet, de 1.5 millióval nagyon komoly bajod nem lehet. Nálam a teljes összeg, amit kihoztak a leg szigorúbb nézőponttal, a megállapított hiány + bírság+ késedelmi kamat kb a forgalom 75%-a

nandy # 2010.06.15. 09:04

Az, hogy a tényleges jövedelem mekkora lehetett, láthatóan nem foglalkoztatta a revizorokat,

Szerinted honnan tudták volna pontosan megállapítani a tényleges bevételedet, ha te magad sem tudod bizonyítani?

lacix # 2010.06.15. 12:11

Meg se próbálták.
Idézet tőlük:
"A Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért munkáját az e-kereskedelem magyarországi fejlődésében fontosnak érzem, és gondolom a tagságot is érdekli, milyen fő ellenőrzési irányokat szab meg az adóhivatal ezen a területen. Az adóhivatalnak lépést kell tartania a gazdasági életben bekövetkezett változásokkal, így az internetes gazdaság előretörésével együtt az ellenőrzés irányait, sok esetben módszereit is változtatnia kell. Ezen törekvésnek egyik következményeként 2009-től fokozottabban ellenőrizzük az elektronikus kereskedelemben résztvevő vállalkozásokat, az adózási fegyelmet. Ez a változás a SZEK tagsága nem egy résztvevőjének is feltűnt, akikkel megpróbálunk korrekt kapcsolatot kiépíteni. Fontosnak érzem megjegyezni, hogy nem elsősorban a bírságolás a fő cél, hanem az adózási folyamatok helyes irányba terelése. Intenzív fellépésünknek nem az a célja, hogy a magyarországi internetes gazdaságot ellehetetlenítsük, hanem hogy az ezen a területen tapasztalható jogszabályi anomáliákat feltárjuk, az adózási fegyelmet erősítsük, és tudatosítsuk minden résztvevővel, hogy függetlenül a kereskedelem formájától, számítani kell ellenőrzésekre. Talán ezzel a fellépéssel is tudjuk erősíteni az önkéntes jogkövetést."

nandy # 2010.06.15. 12:27

Nézd, én ebben semmi kivetnivalót nem látok. Magyarországon az adózási fegyelmet erősíteni leginkább szigorú ellenőrzéssel és következetes bírságolással lehet.

Az önkéntes jogkövetés viszont továbbra is csak álom marad... szerintem. Legalábbis nem jellemző kis hazánk polgáraira. :((

ilona123 # 2010.06.15. 12:48

Hello!pár nappal ezelőtt írtam hogy németországban is hasonló módon jártak el amikor az e-bay eladóit vizsgálták,pusztán a törvényes magatartást próbálták kikényszeríteni,a végső összeget nem hiszem hogy mepróbálják jogerősen behajtani,INKÁBB A REKLÁM CÉL!!!Ennek hatására százmilliókat fizethettek be maguktól az eladók (amivel semmi gond,adót fizetni kell). Nagyon örülök hogy valaki olyan is írt aki konkrétumokkal is tud szolgálni.Az első kérdésem az lenne hogy bevallottad az adott évi bevallásodban az általad gondolt jövedelmet vagy csak kivettek a tömegből?Üzletszerűen foglalkoztál e,vagy csak a saját dolgokból árultál milliókat (ami nem lehetetlen, már ezt is boncolgattam) egyáltalán foglalkoztak az üzletszerűséggel?Egyszerűen fogták a piactér által beszolgáltatott eladási listát és összeadták az összegeket és ez lett a forgalmad?semleges értékelések negatívak stb?nálam több mint ezer apró tételről van szó ezekkel foglalkoznak egyenként hogy mi micsoda,vagy minden üzletszerű?Ja hogy ez nem is egy kérdés...előre is köszönöm a választ.Ja és ha nem túl illetlen kérdés az ügyvéd mennyibe kerül egy ilyen ügyben csak nagyságrendileg érdekel persze,hatékony e ebben az esetben?

lacix # 2010.06.15. 13:21

Szia ilona123,
mivel folyamatban van az ügy, ezért ide konkrétumokat semmiképpen nem fogok írni.
Amire válaszolhatok: a tömegből vettek ki, 2006, 2007, 2008. évet vizsgálták, a 2009-re az említett levelet is megkaptam.
Igen, foglalkoztak az üzletszerűséggel. Összeadták a számokat a listából, majd ennek a 90%át jövedelemnek tekintik. (benzinszámláról kérdezz meg valakit, gyanítom hogy az csak tételes útnyilvántartás mellett elszámolható)
Ügyvéd ismerősként is százezer fölött jóval. Nem volt hatékony, de akár lehetett volna az is.

lacix # 2010.06.15. 13:24

pár nappal ezelőtt írtam hogy németországban is hasonló módon jártak el amikor az e-bay eladóit vizsgálták,pusztán a törvényes magatartást próbálták kikényszeríteni,a végső összeget nem hiszem hogy mepróbálják jogerősen behajtani,INKÁBB A REKLÁM CÉL!!!Ennek hatására százmilliókat fizethettek be maguktól az eladók (amivel semmi gond,adót fizetni kell).

Na ebben azért nem bíznék...

ilona123 # 2010.06.15. 13:45

mi a véleményed az adószakértő nyilatkozatáról,miszerint nem törvényes üzletszerűvé átminősíteni az ingóértékesítést éppen ezért csak a sima ingóértékesítés utáni adót kell megfizetni ( és persze a büntetést) a 90%-os jövedelem nem állapítható meg.Egyértelmű volt az üzletszerűség ha végignézték az eladási listát?nálam az a helyzet hogy legalább a fele saját holmi,olyan használt dolog ami csak egyszer fordul elő a listában és tök egyértelmű,az egészet üzletszerűvé teszik?Azt is hallottam hogy az értékelések nem bizonyítanak semmit "nem számít hitelt érdemlő adatnak" így mondta egy témában némileg járatos ismerősöm,mivel nincs aláírt adás vételi és a piacterek rákényszerítenek a pozitív értékelések gyűjtésére (megjegyzem teljesen jogosan) csakhogy ez nem hivatalos bizonyíték teljesen lehetetlen a valós forgalom bebizonyítása,rendben írtad hogy ez nem érdekli őket de mégis mi alapján......na mindegy tény hogy első fokon ez a helyzet!jól értem hogy évekig húzdhat az ügy?

ilona123 # 2010.06.15. 13:52

tehát az apeh elképzeli hogy te mennyit kerestél,megbüntet,ezek után rajtad a sor hogy bzonyítsd az ellenkezőjét?az apehnek van joga vélelmezni de nem mindegy hogy mi alapján,a törvényeket be kell tartania neki is!!!!!!!!téged is úgy büntettek hogy pl:egy millió a forgalom után 950 ezer az adó,mint ahogyan a hírekben hallhattuk?szerintem a bizonyítás terhe az apehon van,lehet hogy rosszul gondolom de ha nem vallasz be valamit akkor neki kell bizonyítania?

lacix # 2010.06.15. 14:12

Folyamatban lévő ügyről van szó, természetesen védekezem, viszont ennek részleteit nem oszthatom meg egy nyilvános fórumon. Lényeg hogy az eljárásukban és a megállapításokban nem sok minden volt, ami törvényes... Viszont ők az APEH, végsősoron nem hiszek benne, hogy le lehetne győzni őket..

ilona123 # 2010.06.15. 14:56

Értem!kell egy kis idő még nekem amíg feldolgozom hogy az apeh bármit megtehet,ezek szerint az apeh nem tartja be a törvényeket.Remélem azért a végén jól jössz ki a dologból,vagy legalább is nem a teljes forgalmadat kell befizetni adóban hanem jóval méltányosabbak lesznek.Jöttem itt a törvényekkel meg az igazsággal.....,szegény nandy ezt próbálta magyarázni.Mindenesetre tolom ezerrel az on line eladást hogy legalább ne zsebből kelljen finanszíroznom az ügyet addígra hátha összejön valaki.Semleges értékelések,családonként 4-5 felhasználónév ezt javaslom a kezdő aukciózóknak....

nandy # 2010.06.15. 15:34

(benzinszámláról kérdezz meg valakit, gyanítom hogy az csak tételes útnyilvántartás mellett elszámolható)

Költségelszámolásra kétféle mód van: átalány (10%), vagy tételes. A kettő együtt értelemszerűen nem megy, ha az átalányt választod, nem tudod levonni a benzinszámlákat.
De ezt írtam már egy-két nappal ezelőtt.

(Nem mellesleg 2009.02.01-től cégautóadót is kellene fizetni, ha a magánszemély autóval kapcsolatban költséget számol el...)

nandy # 2010.06.15. 15:36

Jöttem itt a törvényekkel meg az igazsággal...­..,

Ez éppen fordítva történt, én idéztem be a jogszabályokat, magyarázatokat, te meg... de sebaj...

ilona123 # 2010.06.15. 15:57

értem én,van egy csomó számlám már az elején is mondtam majd ha odakerül a sor bár nem hiszem hogy eljön ez akkor majd elgondolkozom hogy melyiket válasszam,a számláról én nem kérdezgetek mert szerintem nem szabad odáig eljutnia ezeknek az ügyeknek.Igen te felsoroltál egy csomó törvényt amit ebben az esetben nem lehet alkalmazni.....lacix is írta hogy nem sok törvényesség van az apeh eljárásában,gondolom ezt az ügyvédje mondta neki nem ő találta ki,mellesleg ügyvédet is ajánlottál,ja hogy az sem ért hozzá....... azt mondtad részedről vége?!

ilona123 # 2010.06.15. 16:04

és igen is az IGAZSÁGOSSÁG engem érdekelt és nem téged,te csak az apeh törvénytelenségét próbátad megmagyarázni.te azt sugalltad nincs igazság te kis naiv buta úgyis fizetsz mert csaló vagy.én erre hetekig írogattam hogy ok értem én büntetést is fizetek de a több millió amit kiszámoltál nekem az nem IGAZSÁGOS! Tehát:te jöttél az igazságtalansággal és ÉN AZ IGAZSÁGOSSÁGGAL!ezt akár úgy is lehet érteni hogy te igazságtalan vagy :)

Anett2323 # 2010.06.15. 18:30

Húú, ez nagyon jó kis téma, végig olvastam az egészet, sokat tanulok belőle!
Kedves Nandy! (tudod én vagyok a kisállatos) Most az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnák bizonyítani, hogy üzletszerűen tenyészt és árul valaki kisállatot, ha mint eladó azt mondja, hogy csak hobbyból? Hallottam, hogy már állat tenyésztőknél is csinál az APEH próbavásárlást, dehát az csak egy alkalom, egy alom, nem bizonyítható az üzletszerűség, igaz?

FreedomFighter # 2010.06.16. 10:13

"Húú, ez nagyon jó kis téma, végig olvastam az egészet, sokat tanulok belőle!"

Ugyanezt írtam én is múlt héten, folyamatosan itt fülelek :)

Én is kérdeztem az üzletszerűség megállapításáról korábban. Vannak erre szempontok (rendszeresség a kulcsszó főként) de úgy értelmeztem a legdöntőbb a "józan ész" a megitélésben, tehát ha nem nézi az ember az APEH-t "túl hülyének", akkor toleránsak.

lacix # 2010.06.16. 10:17

Én is kérdeztem az üzletszerűség megállapításáról korábban. Vannak erre szempontok (rendszeresség a kulcsszó főként) de úgy értelmeztem a legdöntőbb a „józan ész“ a megitélésben, tehát ha nem nézi az ember az APEH-t „túl hülyének“, akkor toleránsak.

Nagyon toleránsak ugyan, de ha hülyének nézed őket ha nem, akkor is rád húzzák (megpróbálják rád húzni) az üzletszerűséget, ha a nagymama használt zokniit adtad el...

FreedomFighter # 2010.06.16. 10:23

Hál'Isten én még csak előjáróban tájékozódom, pont azt szeretném megelőzni, hogy esélyt adjak rá, hogy rámhúzzák...
Nagyon kíváncsi vagyok, mi lesz az ügyetekkel (ilona123, lacix) mert addig igazából csak találgatunk..

ilona123 # 2010.06.16. 11:42

azért még ott nem tartok hogy ügyem legyen,csak a több ezer levél közül én kaptam az egyiket,nem sok az esély hogy kivesznek a tömegből de azért szeretnék felkészült lenni.Bár nandy szerint már tuti hogy vizsgálják az ügyemet.....ja persze...szerintem még az is hónapokat vesz igénybe hogy a bankszámlaadatokat lekérjék ugyanis csak az alapján lehet beazonosítani a pontos "elkövetőt".Nandy volt kedves kiszámolni nekem az elején hogy rövid időn belül majd 2 milliót be is kell fizetnem,szerintem picit azért előreszaladt (és megjegyzem teljesen rossz irányba futott!).....amikor elkezdtem tudtam hogy számolni kell a lebukással de én csak a próbavásárlástól féltem.....meg sem fordult a fejemben hogy adásvételik,feljelentés,stb. nélkül bizonyíthatóak az üzletek...egyébként nem is bizonyíthatóak.....mindegy, az apehnek joga van vélelmezni és utána bizonyíts te!!!bár szerintem a bizonyítás terhe jelen esetben az apehon van!!!!! lacix a bankszámládat elkezdték nézegetni hogy a beérkezett pénzek honnan jöttek?adott esetben bizonyíthatatlan mert ha a közleményben nem írja oda a vevő a vásárlás tárgyát lehetetlen összehozni a nick névvel.úristen mibe nyúlt az apeh........már ha neki kell bizonyítani....ha neked kell hogy márpedíg nem jött létre az üzlet (a pozitív értékelés ellenére,mert hangsúlyozom az nem hitelt érdemlő adat) az megint csak rázós.....

lacix # 2010.06.16. 13:12

Nem szarakodtak a bankszámlával, nekem kéne bizonyítani, ami nem jött létre, csak a lista érdekelte őket, amit a vatera küldött nekik. Több sebből vérzik az eljárásuk, még ők is csak tapogatóznak...

ilona123 # 2010.06.16. 14:00

köszi a választ,az hogy a bizonyítás terhe rajtad van az nem túl jó hír.....

nandy # 2010.06.16. 15:28

Most az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnák bizonyítani, hogy üzletszerűen tenyészt és árul valaki kisállatot, ha mint eladó azt mondja, hogy csak hobbyból?

Többször elmondtam már én is, hogy nincs egzakt meghatározás az üzletszerűségre. Az Szja tv. visszautal az Áfa tv.-re, az áfa tv. szerint pedig adóalany az, aki gazdasági tevékenységet folytat.

A gazdasági tevékenységet jellemzője, hogy a gazdálkodó célja a haszonszerzés, még akkor is, ha esetleg eleinte (tartósan vagy átmenetileg) veszteséges a működés.

Tehát a kulcsszó: haszonszerzés...

A rendszeresség kevésbé fontos, mert lehet évente egyszer-kétszer is úgy értékesíteni, hogy abból busás haszon legyen. De nyilván az internetes értékesítéseknél azokra fognak leginkább utazni, akik rendszeresen értékesítenek, és valószínűsíthetően haszonszerzés reményében teszik... azaz megvásárolják (megtermelik) az árut, amit eladnak.

nandy # 2010.06.16. 15:30

Nagyon toleránsak ugyan, de ha hülyének nézed őket ha nem, akkor is rád húzzák (megpróbálják rád húzni) az üzletszerűséget, ha a nagymama használt zokniit adtad el…

Úgy érzem, kissé sarkítasz. Ha valaki internetes értékesítés miatt kerül az adóhatóság látókörébe, az nem a nagymama zoknija miatt van!