autó eladás utáni adózás


drbjozsef # 2024.09.30. 12:31

MKristof,

Ha ennek megfelelsz, akkor igaz :
(szerintem egy OTP hitel önmagában nem felel meg)

Szja tv. 58.§ (9a) Az (1)–(9) bekezdésben foglalt rendelkezésektől függetlenül nem kell jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházására tekintettel megszerzett bevétel után, ha azt az adózó – a természetes személyek adósságrendezéséről szóló törvényben szabályozott bíróságon kívüli adósságrendezési megállapodás, bírósági adósságrendezési egyezség vagy adósságtörlesztési határozat alapján – teljes egészében a tartozásai megfizetésére fordítja. Abban az esetben, ha a bevételt a magánszemély csak részben fordítja a tartozásai megfizetésére, akkor azt a jövedelemrészt kell megállapítani, amely a tartozások megfizetésére fordított bevétel és a teljes bevétel különbözete alapján meghatározható.

Megjegyzés : ha megfelelsz, akkor sem a nyereséget, nem is a jövedelmet, hanem a teljes bevételedet kell arra fordítanod.

MKristof # 2024.09.30. 11:45

Üdvözlöm,

Amennyiben gépjármű eladásból származó egyébként adózandó nyereséget a szintén nevemen lévő OTP jelzáloghitel adósságtörlesztésére fordítom (teljes egészében) akkor igaz az hogy az autóeladáson realizált nyereség után nem kell adóznom?

Köszönettel,

MKristóf

drbjozsef # 2023.07.31. 12:13

LRITA22,

Szja tv.11.§
...
(3) Nem kell bevallani azt a bevételt,
...

  1. amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot;

Ha más, nagyobb értékű ingóságot nem adtál el idén (és nem is fogsz még idén), akkor nincs teendőd.

LRITA22 # 2023.07.31. 11:16

üdvözlöm
19 évvel ezelőtt vettem egy kis kategóriás autót akkor 2.200.000 Ft-ért, magánszemélyként lízing szerződéssel, sajnos kamatokkal a többszöröséért. 8 évig törlesztettem.
Az idén eladtam 300.000 Ft-ért.
Kell-e esetleg valami adót fizetnem utána?
Köszönöm válaszát.
Üdvözlöm

osztap # 2022.10.31. 11:11

strist,

Kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e adót fizetni a 6 000 000.- Ft bevétel után, vagy mivel a jövedelmet egy új autó vásárlásra költöttem igy adómentes lesz a jövedelem.

Olvasgasd az Szja-törvény 58. §-t. Két lehetőséged van:

1. Ha megvan a vételkor kapott számla/nyugta/szerződés/..., akkor:
Jövedelem= 7 mFt eladási ár - 1 mFt beszerzési ár - kipofozás számlával igazolt költségei - vétel és eladás költségei (ügyvéd, átírás stb)

2. Ha nincs meg, akkor:
Jövedelem = 7 mFt eladási ár * 0.25

A jövedelem 15%-a az szja. Az lényegtelen, hogy másik autót veszel-e belőle, vagy ellottózod.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.31. 09:09

Milyen megoldást javasol hogy a 6 000 000 Ft után ebben az esetben ne keletkezzen adókötelezettség.
Bontsátok fel az adásvételi szerződést!

strist # 2022.10.31. 08:37

Cégtől vásároltam egy gépkocsit 1 000 000.- Ft-ért,ütött kopott külsövel, nyugdijasként házilag kicsit kipofoztam és most el tudnám adni kb 7 000 000.- forintért, de vásárolnék egy másik autót ami kb 9 000 000.- ft-ba kerülne. Kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e adót fizetni a 6 000 000.- Ft bevétel után, vagy mivel a jövedelmet egy új autó vásárlásra költöttem igy adómentes lesz a jövedelem. Milyen megoldást javasol hogy a 6 000 000 Ft után ebben az esetben ne keletkezzen adókötelezettség. Nyugdíjas vagyok a nyugdíjon kívül ezidáig más jövedelmem nem volt.
Válaszukat várom a megadoot e-mail címemre.

nandy # 2008.11.12. 16:39

Ha kevesebbért adod el, mint amennyiért vetted, akkor nem keletkezik jövedelem, nincs mi után adózni.

A szerzés ideje egyébként ebben az esetben nem releváns (az csak ingatlanra vonatkozik, ingóságra nem).

lorsi # 2008.11.12. 15:46

Tisztelt Szakértők,

Akkor is kell adóznom autóm eladása után, ha ezelőtt 5 évvel vettem, és most az állapotának megfelelően nyilván kevesebbért adom el, mint amennyiért vettem?

Köszönettel

nandy # 2008.09.05. 13:37

Az eladási árból (1 millió) le kell vonni a szerzési értéket (500 ezer), plusz a felújítás költségét - feltételezem, hogy van erről számla. A különbözet lesz a haszon, mely után 25% adót kell fizetni.

Nem kell az adót megfizetni, ha a magánszemély éves, ingóság értékesítésből származó jövedelme (haszon) nem haladja meg a 200 ezer forintot.

Emeske # 2008.09.04. 15:09

Tisztelt Szakértők!

Három éve vettem egy autót 500 ezer forintért, felújíttattam és most egy millióért szeretném eladni, akkor kell e személyi jövedelemadót fizetnem ez után, illetve mennyit. A válaszokat előre is köszönöm.