TB fizetés


kjuli # 2009.10.26. 15:57

Köszönöm a válaszát. Mint kiderült, ápr. 24-től az önkormányzat megállapította a jogosultságom a támogatásra, azonban erről sem engem, (és ezek szerint) sem az apeh-t nem értesítették...
Az, hogy közben lett bejelentett munkám, nem érinti visszamenőleg a jogosultságot, ugye? Tehát a jogosultságnak nem feltétele, hogy 1 évig ne legyen munkahelyem, csak ennyi időre adják mindig a támogatást?
És a munkahelyet nekem kell bejelenteni? Vagy működik (megfelelően) ebben az országban bármiféle tájékoztatási kötelezettség az egyes szervek között?

nandy # 2009.10.30. 07:46

Igen, áprilistól mostanáig nekik kell lejelenteniük az APEH felé, hogy jogosult vagy az ingyenességre.

Ha új munkahelyet létesítesz, azt elvileg látja az APEH a rendszerében, de nem árt külön bejelenteni nekik és az önkormányzatnak is.

szentivanyi.e # 2009.11.02. 17:42

Kedves Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy külföldi állampolgár után, aki nappali tagozaton, államilag finanszírozott képzésben vesz részt, valóban nem fizeti-e a felsőoktatási intézmény a TB-t? Ha ez így van, hogy juthat TAJ kártyához?

Köszönöm a válaszokat!

anne01 # 2009.11.02. 19:29

Oktatási intézménynél kell kezdeményezni.
http://www.oep.hu/…SULTSAGA.PDF
http://www.oep.hu/…%C3%89SE.PDF
Ha uniós állampolgár, akkor érdemes az európai egészségbiztosítási kártyát otthon kiváltani. Ha ezek nem szimpatikusak, szóba jöhet még egy magánbiztosító is.
Érdekes lehet még: http://www.bm-bah.hu/…arasrend.php?…

kapirga # 2009.11.07. 21:39

Üdv!

A barátnőm, aki Román állampolgár, de most Magyarországon tartózkodik, TAJ kártyához szeretne jutni. Azért írtam ide, mert szeretnék neki ebben segíteni. Amit tudni kell, hogy egyenlőre nincs munkahelye és állandó lakcímre sincs bejelentve.
A kérdésem az lenne, hogy hol, hogyan lehet elintézni, hogy TAJ kártyához jusson és igénybe vehesse (baj esetén) a haza orvosi szolgáltatásokat, anélkül hogy horror összegeket kelljen fizetni.
Mik a feltételek, mennyit kell havonta fizetni, stb.

Nagyon remélem, hogy valaki fog tudni segíteni ebben a kérdésben!

Előre is köszönöm a választ, válaszokat!

Üdv:
Kapirga

nandy # 2009.11.07. 22:33

Mindenképpen az Egészségbiztosítási Pénztárral kell felvenni a kapcsolatot, mert itt alapvetően a biztosítási jogviszony meglétét/nemlétét kell tisztázni.

Alapvetően ha román állampolgárról van szó, aki Mo.-n tartózkodik ideiglenes jelleggel, és itt munkát sem vállal, akkor Romániában biztosított, amit a román eb. pénztár igazol a magyar eb. pénztár felé.

Pindiii # 2009.11.08. 15:38

Kedves Hozzáértők!
2008.jún.-ban befejeztem tanulmányaimat,azóta viszont nem fizettem magam után az egészségügyi hozzájárulást.Ha most elkezdem fizetni,akkor mennyi az esély rá,hogy az elmaradott hónapokat is ki kell fizetnem?Utána néz valahol az illetékes hatóság,hogy van-e hátralékom?
Előre is köszönöm a segítséget.

Bercus # 2009.11.24. 22:46

Szép estét kívánok, szíves tanácsát szeretném kérni, 1951-ben születtem, hivatalosan igazolt szolgálati munkaéveim 1965.07-tól – 1994.07-ig 22 év, 229 nap. Az utóbbi években nincs hivatalosan igazolt munkahelyem, mert mindenhol a korommal van gondjuk. Alkalmi munkákból tartottam fel magamat. Az utóbbi években már ezt sem tudom nagyon megoldani, mert az egyéb egészségügyi problémáim mellett nagoyn gyötör a köszvényes betegségem, olyan szinten, hogy a rohamok havonta kétszer előnjönnek nálam, így képtelen vagyok lábra állni, mert általában a térgyeim vagy a bütykeim gyulladnak be, és iszonyúan fájnak hét-nyolc napig. Ebből kifolyólag az alkalmi munkák sem vastagon megoldhatók, próbáltam már végig csinalni a rokkantsági nyugdíj igénylés tortúráját is, 2007 szeptemberében, de a vége 50% volt és állítólag erre nem igényelhetek semmit. Nagyon kilátástalan így a helyzetem, van egy kiskorú gyermekem és a feleségem jövedelméből tart el. Sokat dolgoztam külföldön és önhibámon kívül történt meg az, hogy a munkáltatóim nem jelentettek be TB-re, így sok évem ezért nincs igazolva. Feleségem és fiam szlovák állampolgárok, náluk lakom Szlovákiában, 2007 októberétől Szlovákiában vagyok egészségügyileg biztosított, mert nem tudtam anyagilag megoldani, hogy minden rohamnál és egyéb egészségügyi problémámnál, vagy a gyógyszerek felírása miatt menjek Miskolcra az orvosomhoz, ezt helyileg itt tudom megoldani. 2007 májusától Szlovákiában van a hivatalos lakhelyem, megkaptam az igazolványt.
Kérdésem az lenne, köteles voltam e valahol ezt jelenteni Magyarországon (a lakcím változását)? Köteles voltam e vagy vagyok e fizetni a TB-t, hogyha nem volt és nincs jövedelmem? Van-e esélyem bármit is igényelni a magyar államtól, vagy egyszerűen az ilyen mint én dögöljön meg?

Köszönöm szíves segítségét

nandy # 2009.11.25. 10:31

A lakcím változását (úgy rémlik) 30 napon belül kell bejelenteni az APEH és az OEP felé. Szerintem elég egy egyszerű levél.
Nyugdíj ügyében érdemes lenne - akár írásban is - felvenni a kapcsolatot a Nyugdíjbiztosítóval.
62 éves kortól kaphatsz nyugdíjat (előbb nem, mert nincs meg a szolgálati időd), de arra számíts, hogy az összege nagyon alacsony lesz.
Esetleg érdemes lenne a rehabilitációs járadéknak utánajárni.

Vikiki5 # 2009.11.25. 18:56

Kedves Fórumozók!

Az alábbiakban kérném a segítségeteket!
Egy nagyon kedves ismerősőm került nehéz helyzetbe az egészségügyi szolg-i járulék kapcsán. Már nagyon sok mindent elolvastam a témában és arra jutottam, hogy kénytelen lesz fizetni visszamenőleg 1 évre a járulékot, de hátha van vkinek használható ötlete arra vonatkozólag, hogy hogyan mentesülhetne ezalól, vagy hogy lehet minimalizálni a tételt.
A helyzet a következő: adott egy 60-hoz közeli tartósan munkanélküli férfi, aki kimerítette az álláskeresési stb. járulék, segély kereteit 1 éve, majd a múlt hónapban a nyilvántartásból is törölték, mert 1 szer nem jelent meg.( idős édesanyját gondozza otthon - az ápolási segély mégis kizárt, mert a nénit traktorral sem lehet bizottság elé vinni (így 90 -hez közel) stb., Jövedelme nincs, felesége tartja el, aki közalkalmazott :-( így túl magas az egy főre eső jövedelem a szoc.segélyhez, amit meg a kutya sem vesz figyelembe, hogy a lakáshitel törlesztőrészlete elviszi a bevétel min. 1/3 -át + rezsi stb. és akkor még most kiderül, hogy csak addig mentes a járulék fizetés alól, amíg vmilyen járadékot vagy segélyt kap - bár erről miért is értesítene a munkaügyi központ?! az túl egyszerű lenne. Ha van vmi ötlet részletfizetésen kívül is, akkor azt nagyon várom.

köszönet

nandy # 2009.11.27. 07:41

Méltányossági kérelmet (törlés) kell beadni, hátha megadják.

törpi # 2009.12.27. 15:04

Tisztelt Szakértők!

Édesanyámnak dec.14-től nincs érvényes tb-je.Már elkezdte intézni hogy maga után fizesse dec.3-án,de az ügyintéző azt mondta mivel beadta a kérelmet az önkormányzathoz szociális segélyre,amíg meg nem kapja a választ hogy elfogadják vagy elutasítják addig ne adja be az APEH-hoz a kitöltött nyomtatványokat.Az elutasítás dec.23-án érkezett meg az önkormányzattól.Anyukám 25-én kórházba került infarktussal és most nem tudjuk mi lesz ki kell fizetni a kórházi ellátást?Mert csak 28-án tudunk intézkedni az APEH-nál?

Előre is köszönöm a választ!

törpi # 2009.12.27. 15:12

Tisztelt Szakértők!

Édesanyámnak dec. 14-étől nincs tb-je. Dec.3-án elakarta intézni hogy maga után fizesse,de az ügyintéző azt mondta,mivel beadta az önkormányzathoz a kérelmet szociális segélyre,várja meg onnan a választ és ha elutasítják csak akkor adja be az APEH-hoz a kitöltött nyomtatványokat.Az elutasítás dec.23-án érkezett,de sajnos édesanyám dec.25-én kórházba került infarktussal.Mi csak 28-án tudjuk bevinni az APEH-hoz a papírokat.
Mi lesz ,így nekünk kell kifizetni a kórházi ellátást?
Nagyon kétségbe vagyunk esve.

Előre is köszönöm a segítségüket!

Tisztelettel: törpi

nandy # 2009.12.30. 11:07

Nem kell fizetni semmit, akkor sem, ha nincs biztosítás. Illetve kell, a havi 4500 ft járulékot.

Ha megszűnik a biztosítási jogviszony (és lejárt a 45 nap is!), akkor 15 napon belül kell bejelentkezni. Tehát még időben vagytok.

Clearwater # 2010.01.04. 17:20

Tisztelt Szakértők!
2009 nov.28-án megszűnt a főállású anyaságom. Mivel pár hónap kivételével gyakorlatilag első gyerekem születése óta azaz 1996 óta GYES-en (ill. GYET-en) vagyok, most szembesültem a problémával, hogy megszűnt az TB jogosultságom is.
Mi a teendőm, hogy a TB-m érvényes maradjon? Ha jól értelmezem a törvényt, 45 napig még "passzív" jogosult vagyok (ez január 12-ig érvényes). A járulékot jan.12-től kell akkor fizetnem? Mit jelent a "járulékfizetés átvállalása"? Mi az előnye/hátránya/szerepe? A férjem átvállalhatja?

Előre is köszönöm válaszukat!

edo75 # 2010.01.05. 18:46

Tisztelt szakértő!
Havonta fizettem a 4500 ft-ot(TB.), 2009.10.01-től dec. 15-ig volt megint munkahelyem,ez idő alatt nem fizettem csekken.... Kérdésem az lenne hogy mit kell tenni? Megint fizetnem kell a havi 4500-ft-ot de ehhez megint be kell menni az APEH-hoz szerződést kötni vagy csak egyszerŰen a megmaradt csekkeket kitöltve fizessem tovább? Nagyon köszönöm!

nandy # 2010.01.06. 16:23

Dec. 15-től számítottan 45 napod van arra, hogy biztosítási jogviszonyt létesíts (munkaviszony, munkanélküli segély). Ha nem sikerül, akkor majd január végén újra be kell jelentkezned a fizetésre - adatlap kitöltésével. Az első fizetési kötelezettség február-március környékén lesz, tehát még egy kicsit ráérsz.

moryta # 2010.01.10. 22:36

Kedves Fórumozók!

Azon ügyben szeretném segítségüket kérni, hogy ez év augusztusában külföldre költözünk, pontosabban Eu-s országba a páromhoz. A kislányom még csak akkor tölti majd be a 3. életévét. A kérdésem az lenne, hogy ha több, mint egy évre, vagyis huzamosabb időre költözünk ki a lányommal, akkor mit és hol kell fizetni ahhoz, hogy legyen tb ellátásunk, kaphassunk orvosi ellátást, illetve ha hazalátogatunk és akkor történik valami akkor itthon is probléma mentes legyen az orvosi ellátás. Ez különösen a kislányom miatt nagyon fontos kérdés. Sajnos mivel fél évig még biztosan nem lesz kinn munkaviszonyom, így ezeket magamnak kell intéznem és szeretnék mindent ponosan tudni, látni, de ez az első lépés, hogy egyáltalán fogalmam legyen a teendőkről, ezért ha tehetik kérem segítsenek a válaszukkal.

Előre is köszönöm a segítségüket!
Tisztelettel: Moryta

nandy # 2010.01.11. 08:24

Elsősorban a kinti biztosítóval kellene felvenni a kapcsolatot.

HZoli76 # 2010.01.11. 17:07

Tisztelt Szakértők!

Évek óta munkanélküli vagyok, és azt szeretném, hogy jogosult legyek orvosi ellátásra. TB-t eddig nem fizettem, és most nem tudom, hogy a helyi önkormányzathoz, vagy inkább az APEH-hoz forduljak ez ügyben. Valamint azt szeretném tudni, hogy valóban ki kell-e fizetni visszamenőleg a TB-t, és ha igen, akkor hány évre. Szóval most nem tudom, hogy pontosan mit kéne tennem, hova menjek, mit kérvényezzek, és hogy nagyjából mennyi pénzre lenne szükségem ezen dolgok rendezéséhez. Kérlek segítsetek! Előre is köszönöm!

Tisztelettel:
HZoli76

végrehajtó1 # 2010.01.11. 17:26

Orvosi ellátásra mindenki jogosult még te is.Az más kérdés hogy kezelések esetében kibukik hogy nincs biztosításod.Erről kapsz 'igazolást' valamint ezen rajta lesz hogy mennyibe kerül.Ezt vagy rendezed vagy nem.Ha nem ezt megküldik az Apehnak hogy próbálja behajtani.

Vagy kérsz az önkormányzattól rászorultsági alapon ingyenes orvosi ellátáshoz igazolást.
ehhez vizsgálják a jövedelmi vagyoni helyzetedet.Ha meg felelsz akkor az állam fizeti helyetted a biztosítási összeget.
Nagy vonalakban ennyí...

pumpoka # 2010.01.11. 20:05

Szeretnék kérdezni TB-vel kapcsolatban.

2008. áprilisában született a kislányom, én addig fizettem csekken a TB-t... utána azt az infót kaptam, hogy GYES ideje alatt biztositott vagyok és a neten is ezt olvastam. Viszont kaptam az APEH-tól levelet, hogy 2008. áprilisa óta tartozásom van, mert nem fizettem... Akkor most ez hogy van???
A neten azt irja az APEH, hogy aki GYES-en van, annak megszünik a kötelezettsége, mert a GYES alatt biztositott a kismama és ezt állitólag a MÁK leközli az APEH-nak...

Nekem akkor most jogosan követelt tartozásom van feléjük??? De miért kéne fizetnem, ha biztositott vagyok?
És az az érdekes, hogy megnézte ismerősöm, aki kórházban dolgozik, a TAJ számom él és használható, tehát jogosult vagyok az eü ellátásra.

Valaki, aki ért hozzá, légyszives világositson fel, mert én ezt nem értem!!!!

Köszönöm: Ági

nandy # 2010.01.11. 22:34

azonnal vissza kell írni az APEH-nak, hogy te nem vagy kötelezett xy napjától a fizetésre, mivel gyes-en vagy (sajna valami nagyon nem jó a programjukban, mert állandóan előírja a járulékot még az után is, hogy a kötelezettség már megszűnik).
A lényeg az, hogy gyes alatt valóban nem kell fizetni.

pumpoka # 2010.01.12. 12:54

Köszi a választ.

Mellékelnem kell egy friss igazolást a MÁK-tól hogy GYES-en vagyok, vagy ennek ők utána tudnak nézni?
Mert az jó lesz, ha kell... megint sorbanállni órákig ott. :((

mona12 # 2010.01.14. 16:52

Tisztelt Hozzáértők!

2008 júniusában megszűnt a tanulói jogviszonyom. Jelentkeztem a munkaügyi központnál mint regisztrált álláskereső. Folyamatosan tartottam velük a kapcsolatot. 2008 szeptemberében kiváltottam a start kártyát és az alkalmi munkavállalói könyvet is. Ezzel a könyvvel szeptemberben dolgoztam 3 napot. Majd ezt követően novembertől 2009 januárjáig tudtam bejelentve dolgozni. Ezután már csak alkalmi kis könyvvel dolgoztam. Most értesültem róla hogy a tb-t addig amíg nem voltam bejelentve és utána mikor megszűnt a munkaviszonyom nekem kellett volna fizetnem havonta. A szüleimmel élek és csak úgy van jövedelmem ha kis könyvvel dolgozhatom. Mit kell tennem most? Melyek a lehetőségeim?