TB fizetés


nandy # 2009.09.15. 08:45

Amíg álláskeresési járadékot ill. segélyt kap, addig nem kell fizetni a járulékot.
Utána viszont igen. Egy kivétel van, ha az önkormányzat jegyzőjétől kér igazolást, hogy a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 34.200,-Ft-ot. De ezt utólag sajna nem lehet kérni!

shuky # 2009.09.21. 10:13

üdv. én ma kaptam egy csekket az APEH-től. hogy személyi jövedelemadó hátralékom van. Az elmúlt évben nem dolgoztam, TB-t nem fizettem. Ez vajon a TB fizetés hiánya miatt jött? vagy esetleg más miatt? A válaszokat előre is köszönöm!

nandy # 2009.09.21. 12:11

Hát ezt szerintem az APEH jobban tudja, mint mi. Őket kellene felhívni, vagy személyesen bemenni.

escargot # 2009.09.21. 12:18

shulky - valószínűleg igen, de nem volt a csekk mellett elszámolás?

nandy # 2009.09.21. 16:34

Ha személyi jövedelemadó tartozása van, az nem adódhat TB-járulék nem fizetéséből, mert akkor TB-járulék tartozása lenne.

monalisa1 # 2009.09.22. 21:57

Múlt év április 1-ig visszamenőleg befizeti a 4.350 ill. f. évben már 4.500 Ft-ot - kamatmentesen megussza -, és egyből TB jogosult lesz. A lakhely szerint illetékes APEH
ügyfélszolgálati irodát kell felkeresni. (Adott esetben részletfizetés kérhető, vagyis a továbbaikra nézve elkezdi fizetni a 4.500 Ft/hó összegeket, valamint az elmaradás arányosan eloszható havi részletekre - egálig.)

Ma már az egészségügyi szolgáltatás nincs ingyen...

"Lisa"
laikus hozzászóló

nandy # 2009.09.23. 07:10

Azért azt nem mondanám, hogy fizesse be visszamenőleg... Először azt kellene kideríteni, hogy mely időszakban kötelezett egyáltalán a fizetésre.
Át kell nézni a papírokat, és aztán be kell menni az APEH ügyfélszolgálatára, vagy levélben kell észrevételt tenni.

Liliska # 2009.09.25. 18:08

Sziasztok!

Valaki világosítson fel, mert már össze vagyok zavarodva...
Szóval tavaly október 31-vel lejárt a diákom és megszűnt az egészségbiztosításom. Ekkor én már Németországba költöztem és ezzel egy időben ott kötöttem biztosítást. Németországban is van bejelentett lakcímem, nyilván vagyok tartva, de a Magyarországon továbbra is megvan a bejelentett lakcímem. Nem dolgozom, itthon vagyok a kisbabánkkal.
Igaz-e hogy, ha otthon van bejelentett lakcímem, akkor ott is kell járulékot fizetnem?
Nem ütközik-e ezzel az unios alapelvvel, hogy a biztosítási kötelezettség csak egy országban terhel?
És ilyen helyzetben mi a teendő? Visszamenőleg tavaly októberig kell megfizetnem azt a 4500 Ft-ot? Nem csak az új rendelkezés hatálybalépésének dátumától érvényes a szabály és terhel a fizetési kötelezettség?
Előre is köszönöm a válaszokat!

VDodi # 2009.09.25. 18:27

Sziasztok!

A következő problémámra nem találok egyértelmű választ:
Egy indiai lány fog jönni hozzánk szakmai gyarkolatra, aki cukorbeteg. Ennek következtében havonta szüksége van tetemes mennyiségű inzulinra és egy másik speciális gyógyszerből is nagyobb mennyiségre.
Az OEP-pel folytatott telefonbeszélgetésem után méginkább összezavarodtam, mert ott is emlegették a 4500 Ft-os TB hozzájárulást, de nem mondták el, hogy a lány biztosan igénybe veheti ennek fejében a szolgáltatásokat, vagyis a gyógyszertámogatást és az esetleges baleset utáni szolgáltatásokat. Magyarországon mint ösztöndíjas szakmai gyakorlatát töltő hallgató lesz. Ez azt jelenti, hogy nem klasszikus munkavállalóként fog dolgozni. Emiatt nem tudom, hogy a 4500 Ft-os TB hozzájárulást elég-e neki így megfizetni, hogy nem magyar állampolgár és hogy nem lesz klasszikus munkavállaló.
Ha valaki tudja a választ erre a kérdésre, akkor kérem segítsen.
Segítségeteket előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel:
Dodi

Liliska # 2009.09.25. 18:46

Na azt már sikerült kibogarásznom a jogszabályból, ha jól értelmeztem, hogy a fizetési kötelezettség nem terhel, mert Németország is EGT tagállam, csak valahol olvastam, hogy bejelentési kötelezettség akkor is terhel.
Valaki tudna ezzel kapcsolatban tájékoztatni? Van-e bejelentési kötelezettségem és jól értelmeztem a jogszabályt???

anne01 # 2009.09.26. 07:10
anne01 # 2009.09.26. 07:19

Ha az első link nem jön be, megtalálod az OEP honlapján jogviszonyellenőrzés címszó alatt.

nandy # 2009.09.26. 08:55

VDodi:

Érdemes lenne írásban állásfoglalást kérni az OEP-től, mert elég kusza jogszabályok vannak, melyek ráadásul most megint változtak.
/Pl. akkor lesz Mo-n biztosított, ha legalább 365 napja Mo-n tartózkodik, itt bejelentett lakcímmel/

VDodi # 2009.09.27. 12:10

@ nandy:
Köszönöm, akkor megkeresem őket.

Liliska # 2009.09.29. 12:41

Nagyon köszönöm az infót! Akkor elküldöm a bejelentő lapot, remélem azért a késedelem miatt nem fognak megbírságolni....

Rikarda # 2009.10.01. 15:27

Sziasztok!

A következőben kérnék információt:

2009.01.01-óta kell fizetnem 4500 forintot. De, amikor az apeh-nél voltam, azt mondták, hogy a 2008-ast is ki kell fizetni, mind a 12 hónapot. Azt mondták(úgy egyeztünk meg), hogy 2009-ben 2 számla lesz fizetve párhuzamosan, a 2008-as 4350 Ft, és a 2009-es 4500 Ft. Ez eddig így is ment, de épp ma kaptam bedobott (nem tértivevényes) levelet, hogy a 2008-as után fizessek ki 4100 Ft kamatot. A kérdésem tehét az, hogy amikor eleve 2009-óta van fizetve, akkor jogosan követelik-e a 2008-as évit is, és azt plusz kamattal. Főleg, hogy jelenleg nem rendelkezem bevétellel, a szüleim adják a pénzt erre. (A idei 2009-est természetesen "jogosnak" tartom, csak avval van bajom, hogy a múlt évet is kell fizetni és az annak a kamatait is)

nandy # 2009.10.01. 15:39

Mivel 2008-ban nem fizettél semmit, így felszámolták a késedelmi kamatot.
Ha részletfizetést kértél, abban külön kérni kellett volna a pótlékmentességet, mert automatikusan nem jár. Ha nem kérted, akkor jövőre hasonló levélre számíthatsz.

Az a baj, hogy 4.100,-Ft-ról van szó, ami jogos, a megélhetésedet pedig nem veszélyezteti olyan mértékben, amely indokolná az elengedését.

nandy # 2009.10.01. 15:41

A 2008. évi kötelezettséget ők 2008. évre elő is írták, minden hónap 12-dik napjával. Ezt te csak 2009-ben kezdted el fizetni, emiatt van /és lesz is/ késedelmi pótlék.

Rikarda # 2009.10.01. 15:48

Köszönöm szépen a gyors választ. De a gond az, hogy nem állunk olyan jól anyagilag, (magyarul nem vagyunk gazdagok. nincs bevételem, szüleim fizetik) és ha, pl.: minden hónap 17-én tudjuk csak kifizetni, de tegyük fel korábban kell, ugyan miből, ha késöbb van csak pénz. Ráadásul nem érzem jogosnak a visszamenőleg fizetést. Szociális alapon sem.

végrehajtó1 # 2009.10.01. 16:35

Amennyiben nincs jövedelmed akkor a helyileg ill.-s jegyzőnél kell rászorultsági alapon kérned hogy rászorultsági alapon neked járjon a biztosítás.
Ha és amennyiben a veled együtt élők jövedelme a törvényben meghatározott minimumot (egy főre jutót) nem haladja meg akkor az állam álja helyetted a 4500ft-t. és biztosított leszel.

Mondom ezt a jegyzönél kell kérvényezni.

monalisa1 # 2009.10.01. 21:18

Rikadra

Az említett t. hó 17-i pénzhezjutásra tekintettel
egy újabb levélben kérvényezni lehet, hogy a fizetési határidőt a továbbaikra nézve írják át pl. 20-ra.

"Lisa"
laikus hozzászóló

dido2121 # 2009.10.06. 15:19

Üdv.

Érdeklődni szeretnék, hogy júniusba fejeztem be az iskolát, de a vizsgáim betegség miatt csak most októberben vannak, eközben bejelentkeztem a munkaügyiben álláskeresőnek (munkaviszonyom még nem volt). A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor nekem kell fizetnem a Tb-t, vagy ilyenkor az megjár, vagy kérvényezzem a jegyzőnél?

Köszönettel:

Erika

kjuli # 2009.10.21. 07:14

Kedves Fórumozók!

Kb. másfél évig minden hónapban rendszeresen fizettem magam után a tb hozzájárulást, ugyanis nincs állandó munkahelyem. Májusban bementem a jegyzőhöz, mert hallottam róla, hogy az önkormányzat átvállalja helyettem a tb fizetését, ha nincs bejelentett munkám, nincs ingatlan vagy hasonló a nevemen. Beadtam a kérvényt, május óta azonban nem kaptam tőlük semmilyen visszajelzést, most pedig az apehtől jött felszólítás, hogy fizessem ki a felgyűlt tartozásokat.
Az önkormányzatnál, mikor a kérvényt beadtam, azt mondták, hogy jogosult vagyok arra, hogy fizessenek utánam,a kérvény leadásának időpontjától. Mostanra lett bejelentett munkahelyem, az lenne a kérdésem, hogy ezek után kérhetem az önkormányzattól, hogy májustól szeptemberig igen is fizessé be ők helyettem, hiszen az nekem járt volna?

Válaszukat köszönöm

nandy # 2009.10.21. 09:20

Az igazolás kiadásának is van határideje, ami nyilván nem 4 hónap... Érdemes lenne a problémát jelezni a jegyző felé.

nandy # 2009.10.21. 09:20

Plusz menjen egy levél az APEH-nak is. :)