ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2010.10.17. 12:58

Az eladás után már nem kell szja-t fizetni, mert 5 évnél régebben vetted.
Illetéket viszont igen, a szerzés után.

Sz.N.H. # 2010.10.16. 20:00

Üdvözlöm Önöket!

Segítő tájékoztatást szeretnék kapni csere ügyletre vonatkozó adózási szabályokról.
Vázolnám az adatokat:
Van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanon 423/846-od tulajdoni hányadom, mely egy ikerház feléből és a hozzá tartozó telek részből áll. 11 évvel ezelőtt vásároltam 3,7m Ft-ért. A jelenlegi értéke 23m Ft. El szeretném cserélni egy 16m Ft értékű lakásra, azaz ráfizetnek 7m Ft-ot. Tehát lesz 7m forintom amiből kifizetném a közvetítőt, az átírást, és a maradékból törleszteném az ingatlanon lévő hitel egy részét, a fenn maradót átvinném az új ingatlanra.

Remélem elég érthetően írtam le, kérem aki tud válaszoljon, hogy érdemes-e meglépnem a cserét, vagy a fizetni valók miatt, már nem is maradna a hitel törlesztésre?

Előre is köszönöm a válasz(oka)t,
Tisztelettel:
Sz.N.H.

anna_cinderella # 2010.10.05. 10:55

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.05. 10:19

Igen. A magyarországi adórendszer alapvetően önbevallás rendszerű - az adóhatóság ellenőrzési és felülbírálati jogával.

anna_cinderella # 2010.10.05. 10:14

A következő témában szeretnék segítséget kérni:

Az SZJA törvény szerint "Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a cserébe kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke..."

Szeretnék érdeklődni, hogy a cserébe kapott dolog fogalomkörébe beletartozik-e a cserébe kapott szolgáltatás? Például, ha értékesítem az ingatlanomat, cserébe pedig nem készpénzt, tárgyat, hanem valamilyen szolgáltatást, például egy másik ingatlanom felújítását kapom ellenértékként, akkor ez bevételnek számít-e? Ha igen, ki és hogyan állapítja meg ennek piaci értékét?

Válaszukat előre is köszönöm!

szityo # 2010.09.22. 06:54

Köszönöm a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.21. 13:25

Ehhe. A középső lépés - az eladás - elsőre kimaradt.

Nandy mondta: az eladás után személyi jövedelemadót kell fizetni. Az adó alapja a megszerzésre fordított költségek és az eladási ár különbözete.

szityo # 2010.09.21. 12:36

Tisztelt Tanácsadó!

Akkor leírom pontosan a helyzetem.
Tavalyi évben vásároltam 10 millió forintért egy ingatlant, költöttem rá. 13 millió forintért szeretném eladni. és venni egy másikat mondjuk 13 millió forintért. Így kell e nekem befizetnem adót? Azt tudom hogy az új ingatlanért illetéket kell majd befizetnem.

nandy # 2010.09.17. 17:01

Vásárlás után illetéket, eladás után adót kell fizetni. Melyikre gondolsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.17. 12:45

Milyen pénzt?

szityo # 2010.09.17. 12:38

Tisztelt Tanácsadó!

A tavalyi évben vásároltam egy ingatlant. A különbözet után kell e adót befizetnem, ha még ebben az évben ingatlanra költöm a pénzt?

Segítségét előre köszönöm!

csilla228 # 2010.08.27. 12:53

Kedves fórumosok!

Segítséget szeretnék kérni, SZJA bevallással kapcsolatban. Be kell-e vallani, ha az élettársi kapcsolat megszakadt és az egyik fél lemondott a másik javára és vissza fele is az ingatlanokról az ügyvéd az értéket 3,5-3,5 millió forintba állapította meg, és hogy egymással szemben nem maradt követelésük. Az egyik félnél letelt a 15 év a másiknál viszont csak 14 év. Ez valamilyen szinten egy csere folyamat volt. Az érték egyforma, keletkezhet ebből jövedelem? pénz nem cserélt gazdát semmilyen formában.

Nagyon megköszönném a választ segítséget.

Csilla

Mano2 # 2010.08.16. 15:35

Kedves Nandy!
Tehát ha a megajándékozott eladja az ingatlant (annyiért, mint az illeték alap), nincs SzJA ?
(A "megszerzésre fordított összeg" tulajdonképpen az illeték alap, ezért nincs jövedelem, így SzJA sincs)
Jól értem?
Üdv:Mano

nandy # 2010.08.16. 13:36

De, meghatározzák az illetékalapot, csak a mentesség miatt illeték nem kerül kiszabásra.

Mano2 # 2010.08.16. 13:32

Kedves Nandy!
Az írtad válaszodban (08.08.):
"Hasonlóan fog működni, mint az öröklésnél. Az illeték alapját ugyanis megállapítják, csak a mentesség miatt nem kell fizetni.
(Gondolom én…)"

A 08.13-án megjelent törvénymódosításban ez szerepel:

Az Itv. 17. §-ának (1) bekezdése a következő p) ponttal egészül ki:
[(1) Mentes az ajándékozási illeték alól:]
„p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett
ajándék.”

Tehát nem került bele az egyenes ág az egyéb ajándékozottakat tartalmazó táblázatba, lehetséges, hogy ebben az esetben nincs illetékalap meghatározás sem?
[12. § (1) Az öröklési és az ajándékozási illeték összegét – az egy-egy örökösnek, hagyományosnak jutott örökség, illetőleg
megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke alapulvételével – a következő táblázatokban foglalt kulcsok alkalmazásával kell kiszámítani:]

(Mert akkor nekem úgy tűnik ha nincs illeték alap sem, fizetnie kel SzJA-t, ha eladja az ajándékba kapott ingatlant.)
Üdv:Mano

megyjooo72 # 2010.08.12. 04:41

Igen a kérdés az volt, hogy milyen módon tudnám csökkenteni az eladott lakás adóját. És nem, hogy az állam mit kérdez, és mit nem. Főleg a fizetéseddel kapcsolatba. Pl. ha eladott lakás árát egy új lakásra fektetek be, akkor a két ár különbözetéből számolják ki illetéket. Legalább is 4 éve így vettünk házat. Bele számolták az ügyvédi költségeket is.
Valami hasonló dolgokra lennék kíváncsi. Ezért kérdeztem, hogy ha meglévő házra költőm, mint lakásfelújítás. Vagy akármi. Léteznek -e valami megoldások amivel tudom csökkenteni az adót.

megyjooo

Topa # 2010.08.11. 23:14

Tisztelt fórumozók!

Van egy családi házunk, amit el szeretnék cserélni egy lakásra, a lakás tulajdonos fizetne rá.
Kérdés, hogy ilyenkor milyen adót kell fizetni? vagy hogy működik ilyenkor? Soha nem voltam még ilyen szituációba és fogalmam sincs hogy működnek ezek.
A kérdés még hogy milyen költségek vannak?

Köszönöm előre a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.11. 12:03

Mi a kérdés? Hogy kell-e adózni az ingatlan eladásából származó jövedelem után? Kell. Viszonylag kedvezményesen.
Azt azért ne várd, hogy arra adómentességet kapj, hogy mire akarod fordítani a jövedelmet. Tőlem sem kérdezi meg az APEH, amikor vonnak a béremből, hogy esetleg nem lakásfelújításra akarom-e fordítani, mert akkor, bocs, itt a bruttó, mind a tied...

megyjooo72 # 2010.08.11. 10:37

Köszönöm a választ, de ott nem találtam megfelelő választ a problémára. Ha talán valaki tudna segíteni benne az írja le nekem léci.
Megköszönném előre is a segítségeteket.

megyjooo

nandy # 2010.08.10. 09:27

...

megyjooo72 # 2010.08.10. 05:51

Tc fórumozok.

Egy tanácsba szeretnék segítséget kérni tőletek.
A párom 3 éve örökölt egy ingatlant. Most kerülne sor rá, hogy eladjuk. Az ingatlan 1/2 arányba lesz elosztva.
Tehát 4M Ft -ot fog kapni belőle a párom. Kérdésem, hogy ez után kell adózni? - és ha igen hány százalékot.
Ház örökséget a jelenlevő ingatlanba (amibe él)forgatja bele, pl lakásfelújítás céljából, akkor is kell SZJA fizetni? - vagy teljesen mindegy mit csinál a pénzel, fizetni kel?
Létezik valami megoldás, hogy a kis pénzét az állam ne karcsúsítsa meg.

köszönöm szépen előre is a válaszokat.

üdv:
megyjooo

nandy # 2010.08.08. 20:21

Hasonlóan fog működni, mint az öröklésnél. Az illeték alapját ugyanis megállapítják, csak a mentesség miatt nem kell fizetni.
(Gondolom én...)

Mano2 # 2010.08.08. 11:06

Hátha valaki....
Tisztelt Fórumozók!
Egy ingatlan 1/2-ed részének vagyok tulajdonosa.Ezt szeretném egyenes ágon (illeték mentesen) elajándékozni.
Kérdésem:
Ha a megajándékozott(ak) eladják az ingatlant (5 éven belül)kell fizetniük Szja-t?
A APEH kalkulátoránál:
http://www.apeh.hu/…rok/ing_kalk
a „megszerzésre fordított összeg…“ magyarázó szövegében „az az összeg amit az illeték megállapításánál figyelembe vettek“
Ugyan még nem jelent meg az illeték törv. módosítás, de érdekelne mi várható ebben az esetben.[pl. megállapítják az (ajándékozási) illeték alapjául szolgáló összeget, de 0 % lesz a mértéke?-nincs Szja]
Vagy mindenképp Szja alá esik az 1/2-ed rész?
(Függetlenül attól is, hogy másik lakás szerzésére fordítják a pénzt.)
Üdv:Mano

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/1552?…

nandy # 2010.08.08. 11:00

Az átminősítés nem fog menni, szerintem. De egy próbát talán megér.

A ti helyzeteteken viszont biztosan nem segít, mert visszamenőleg nem tudjátok lakóingatlanként bejegyeztetni (ráadásul illetékköteles).

mimi688 # 2010.08.08. 10:55

Köszönöm válaszát!

Be megyek az ökormányzathoz és kérni fogom az átminősítést. Amikor odaköltöztünk ők kézségesen megengedték, hogy állandó lakosok legyünk. Akkor szíveskedjenek azt átminősíteni. Mennyire bízhatok a sikeremben. Mekkora procedúrával jár ez. Azt nem nagyon szeretném ha kijönnének vizsgálódni.