ingatlan eladás után fizetendő adó


Szilke # 2011.05.17. 19:49

Kedves ügyvéd úr,

Köszönöm szépen a választ.

A szerzési érték nem ismert, nagyszüleim 1928-ban vásárolták a házat, melynek összesen egytizedét évtizedek alatt apránként megörököltem. Vagyis ez nem számszerűsíthető.

Az viszont továbbra sem világos előttem, hogy az 1997-ben, illetve 2003-ban megörökölt részek után értékesítés esetén kell-e adót fizetnem, hiszen tulajdonomba kerülésük óta több mint 5 év telt el?

Tudomásom szerint csak a legutolsó, öt éven belül (2008-ban) megörökölt tulajdonrész (1,4/84 hányad) után kell adót fizetnem. Tévedek?

Köszönettel: szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 21:12

Nem kellene belekeverni az 5 évnél régebbi szerzéseket, ha már tudod, hogy ott az adó alapja nulla.

Az utolsó szerzés azonban 5 éven belül van, ezért lehet pozitív adóalap. Az, hogy nagyapád milyen értéken szerezte az ingatlant - megbocsáss - senkit nem érdekel, nem neki kell adót fizetnie (Isten nyugosztalja), hanem neked. A te esetedben pedig a szerzéskori érték az, ami után az öröklési illetéket megfizetted.

niti # 2011.05.18. 09:08

Tisztelt Szakértő!
1996-ban vásároltunk egy termőföldet és 2010-ben értékesítettük 4,5 M Ft-ért. Sajnos már nincs meg a papír, hogy pontosan mennyiért vettük annak idején. Kb. 280 E Ft lehetett. Úgy tudom, hogy a jövedelem 10%-a után (14 év miatt) még adózni kell 25%-ot. Mi van akkor, ha tévedünk és nem ennyiért vettük 1996-ban, büntetés várható, vagy ennek már nem néznek utána? Mikorra kell befizetni az adókötelezettséget, május 20-áig? Mikor kell kérni, hogy részletben szeretnénk fizetni?

A problémám továbbá az, hogy az ingatlan csak papíron került ennyibe, a valóságban kevesebbet ér és nem is kaptunk érte ennyit, mert külterületi földről van szó. Úgy olvastam, hogy a bevételnek nem része a kapott ellenértékből az egyéb jövedelemnek minősülő, az ingatlannak a szerződéskötés időpontjában ismert szokásos piaci értékét meghaladó összeg. – ezt nem igazán értem. Ki határozza meg a szokásos piaci értéket és ez mit befolyásol?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.18. 09:46

Elmész az ügyvédhez, aki az adásvétel szerződést készítette, ellenjegyezte, és megkéred, adjon egy másolatot belőle.

derpate # 2011.05.18. 12:23

Niti!

A bevallást 2 napon be kell adni, mert bajba kerülsz.
A vételi szerződés kell mindenképpen az adóalap megállapításhoz. Vagy úgy, ahogy kbs írta, vagy a földhivataltól. Holnap szerezd meg.
A bevalláson kiszámított adóra kérj részletfizetést (nyomtatvány az apeh.hu-n)Tehát azt ne fizesd ki 20.-áig.
A részletfizetés lehetőségéről 30 napon belül döntenek.

A második bekezdésre vonatkozóan: Erre most nincs időd.
Egyébként a szokásos piaci érték a környéken eladott földek átlagos nm ára. Ennek utána lehet járni utólag is és önellenőrzéssel változtatni a bevallást.
Üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.18. 12:27

Ami az önkorrekciót illeti, azt nem kellene. A végén még ajándéknak tekintené az adóhatóság a forgalmi értéket meghaladó összeget, és annak megfelelően illetéket vetne ki rá.

derpate # 2011.05.18. 12:36

Lehetséges. Kitelik tőlük.

Szabi1978 # 2011.05.18. 18:38

Tistelt Szakértő!
Tudom utolsó napokban vagyok,de segítséget szeretnék kérni.Mennyi adót kell fizetni?
Vettem 2005-ben egy lakást 8 millióért.Ígénybe vettem az anyukám visszaígényelt adója után 1 milliót.
Eladtam 2010-ben 11,5 millióért.de ebből még 2010-ben vettem lakást 10,5 milliért.A felújítás a mostani lakásra számlákkal igazoltan 600 ezer.
Több kérdésem lenne.

  • 5 év után kell még adót fizetni.Ilyenkor nincs kedvezmény?

Hogyan lehetne a legkevesebb az adóm??Hogyan tudom kiszámolni???16% az adó ugye?
Válaszát,tanácsát előre is köszönöm Szabi

Szilke # 2011.05.19. 17:00

kedves ügyvéd úr,
Köszönöm még egyszer. Most már teljesen világos, mi az eljárás. Elnézést az értetlenségért.
Üdvözlettel: szilke

methan # 2011.05.22. 20:22

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Osztatlan közös tulajdonban lévő erdőterületben lévő tulajdonrészünket értékesítettük. A vevő a tulajdonosok kb 80 %-tól felvásárolta a résztulajdonukat. (70-80 tulajdonos)
Birtokösszevonásnak minősül e ez, és ha igen kell e utánna adót fizetnünk.
Egy helyrajzi szám alatt szerepelt az egész terület.
Köszönöm a válaszát.

Petyaboy # 2011.05.23. 11:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Milyen adózás vonatkozik arra, aki eladja a lakását:

  • 2000 októbere óta nem adózott Magyarországon
  • 1997-ben lett 50%-os tulaj
  • 2008 márciusától másik 50% lett eltartási szerződéssel a nevére írva!
  • most külföldön dolgozik és adózik

Azt tudom, hogy az 1997-es után 50% után nincs adó, de az eltartási szerződéses részével sajnos nem vagyok tisztában!
Köszönöm válaszát!

Daneex # 2011.05.24. 08:43

Tisztelt Szakerto Urak/Holgyek!

2004-ben vasaroltam egy epitesi ingatlant 4 millioert. Anyagi helyzetem nem tette lehetove, hogy 2008-ig megepitsem a 2007-ben jogerosen tervezett csaladi hazat, igy 2010.01 ota 24 honapos reszletfizetessel torlesztem a NAV fele az illeteket. A hazat 2010 majusaban kezdtuk el epiteni, es 2010 decembereben kaptuk meg a jogeros hasznalatbaveteli engedelyt. 15 millio forintos -akkor meg allamilag tamogatott - hitel mellett 2 gyerekre vallalt szocpol (elso gyermekunk mar megszuletett), es 1-1 OTP lakaskassza kiegeszito hitel terheli az ingatlant (2*1,2 millio ft). 20 millios epitesi koltsegvetest fogadott el a fohitelt nyujto bank, meg az epitkezes megkezdese elott. Szamlaval kb 19 milliot kellett igazolnunk.
Az ingatlan piaci erteke jelenleg korubelul 45-55 millio forint.

Kerdesem az, ha 50 millioert tudnank eladni, akkor mi utan kellene, es mennyi illeteket/adot fizetnunk, abban az esetben, ha a befolyo penzbol az ingatlant tehermentesitenenk, a maradekbol uj telket vasarolnank, illetve egy uj haz epitesenek onerejet kepezne -zaros hataridon belul.

Valaszukat elore is koszonom!
Daneex

durmanto # 2011.06.12. 22:06

Üdvözlet!

A problémám a következő:2006 ben kezdtünk építkezni,a párom ill. édesapja nevén levő telekre, melyre ráépítés, valamint telekhasználatra szerződést is kötöttünk a szülőkkel ,ügyvéd előtt mert a bank máshogy nem adott volna hitelt!Meg ez az én védelmemben is volt.De mi az első részlet utalásakor, a telk felét kifizettük szerződés nélkül, x millióért.Most itt kezdődik a probléma.Azért nem készült papír, mert a bankal akkor úgy szerződtünk hogy ráépítés ,telekhasználat,valamint akkor még nem tudtunk fizetni a telekért, mert Párom szülei nem bíztak bennünk,és előre nem íratták a gyerekükre a telket.Azóta már párszor tapasztaltam egykét szenilis megnyilvánulást mintha elfelejtették volna hogy mi valóban fizettünk a telekért.
A kérdésem a következő:Hogy tudnánk most úgy a párom nevére a telket rárakatni,természetesen ügyvéd előtt abszolút HIVATALOSAN hogy a legkevesebb adót,illetve illetéket fizessük érte?Értem itt az ajándékozást vagy pedig egy alacsonyabb összegről szóló adásvételi szerződést.Ez azért lenne fontos mivel a szülők beleegyeznének bármejik megoldásba hogy a mi,ill. párom nevére kerüljön a telek,melyen egy nagyon szép otthont sikerült felépítanünk.Természetesen az is a szemünk előtt lebeg,hisz már nem fiatalok az ősök,ha esetleg elhalálozás történne ,a párom testvérei így nyugotan kérhetnék a jussukat a mi általunk már rég kifizetett telekrészből.Természetesen ezt nem szeretnénk.Mielőbbi válaszaikat köszönöm.
Tisztelettel.

irena # 2011.06.16. 11:06

Tisztelt Fórumozók!

SOS-ben szeretnék segítséget kérni, mert ebben az ügyben mindenki más mond:

Jelenlegi lakásomat, amely eredetileg az anyukámé volt egy nagyobbra szeretném cserélni, egyszerűsítsünk: eladnám. Azért, hogy a jogügyletbe már ne keverjük a szülőket, anyukám az ingatlant 2011 márciusában nekem ajándékozta, kihasználtuk az illetékmentességet. Sajnos most olvastuk el az SZJA tv-t, amely szerint ha én az ajándékba kapott ingatlant értékesítem, akkor csak a szerzéskori érték 75%-át állíthatom szembe a bevétellel, így 25% után adóznom kellene. Legalábbis a törvényben ez van, a neten különböző fórumokon is ezt olvastam, ezt mondja az apeh (bocs, mostmár NAV ) honalpja is, mert 2011. 01. 01-től megváltoztatták az ingatlan szerzéskori értékének meghatározását.

Ma bementem a NAV ügyfélszolgálatra, ahol az ügyfélszolgálatos kvázi hülyének nézett, hogy nekem csak akkor kell fizetnem, ha többért adom el. Könyvelőm is ezt mondta, ez pedig szöges ellentétben van az új szabályokkal.

http://www.apeh.hu/…zerzert.html
Itt olvasható, amire utalok.

Ezek után segítséget kérek:

  • Kell-e adóznom, ha ugyanannyiért adom el, vagy kevesebbért?
  • Ha mégis kell, megoldást jelenthet-e a problémára, ha felbontjuk az ajándékozási szerződést, visszakerül anyum nevére az ingatlan és majd ő adja el? Nem akarom, hogy esetleg ebben is találjon vmi kiskaput az adóhatóság, és ugyanúgy adózni kelljen...

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.16. 13:46

Valamit rosszul értelmeztél.

Ericson # 2011.06.18. 06:18

Sziasztok! A kérdésem az lenne hogy ha 2008-ban vásároltam egy házat 10 milló forintért és most eladom ugyan annyiért akkor kell adózni utána valamit ?
Az illetéket amit befizettem vásárláskor és a közjegyzői díjat és egyéb házzal kapcsolatos költséget vissza tudom igényelni az adóbevalláskor? Ezt közjegyző mondta ezt még a vásárláskor,hogy tegyem el a számlát és mindent mert ha eladom az ingatlant ezt vissza lehet igényelni. Ez így van tényleg?

Lhotse # 2011.06.18. 09:32

Ha ugyanannyiért (vagy kevesebbért) adod el, akkor nem kell adót fizess.

Ericson # 2011.06.18. 10:34

Köszönöm a választ.

SHAQ # 2011.06.19. 14:45

Tisztelt Fórum!

Azt szeretném megtudni, hogy 2009-ben örökölt ingatlanunkat (a 3 örökös a 3 gyermek, akik közül az egyiket halála miatt én, mint fia képviselem) amennyiben idén 2011-ben eladjuk, úgy mennyi adót kell utána fizetni? A felértékelt ár nagyobb, mint az eladási ár.
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az egyik örökös gyámság alatt van (az édesanyja a gyámja), úgy az ő részére az ő pénz-részéből lehet-e bármilyen ingatlant vagy ingóságot (pl személygépkocsi) venni illetve ennek mi a menete, az egész össze elkölthető-e stb.?
Köszönöm a válaszukat előre is!

Mishal # 2011.06.20. 17:20

2007. október 24-én vásároltam egy lakást, 2011 évben ha eladom, de kevesebb összegért leszek résztulajdonos (unokámmal) fele-fele arányban egy társasház megvásárlásában.Ilyen esetben kell-e adót fizetnem?

Rupicapra # 2011.06.25. 08:35

Tisztelt Fórumozók!
Olyan kérdésem volna, hogy örökölt ingatlan eladása esetén az illeték kiszámításakor költségként miket lehet feltüntetni? (pl. megfizetett örökösödési illetéket, ill. ügyvédi munkadíjat le lehet e vonni?)
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.25. 09:46

Például. (Feltéve, hogy ahol először "illetéket" írtál, ott valójában jövedelemadót akartál.)

Rupicapra # 2011.06.25. 12:48

Ja, igen jövedelemadóra gondoltam :)
szóval akkor mindkettőt le lehet vonni? az örökösödési illetéket és az ügyvédi munkadíjat is?
előre is köszönöm!

Judith W # 2011.07.06. 18:43

Tisztelt Szakerto Holgyek/Urak!

Par kerdesem lenne hasznalt lakas eladas utani, illetek es adofizetesi kotelezettsegek felol.

  1. Az ingatlan az edesanyam neven van. Ha az edesanyam eladja az ingatlant es EN mint egyenes agu leszarmazottja, vagyis lanya az eladott ingatlan osszegebol Olaszorszagban vasarolok lakast, vagyis 50%-ban reszesulok, mint tulajdonos, akkor hol es mennyi adot kell fizetnem?
  2. A lakast 2004-ben 8.000.000 ft-ert vasaroltuk es 2011-ben kb. 6.000.000 ft-ert adnam el. Mivel eltelt tobb mint 5 ev az ingatlan vetele ota, ezert milyen adofizetesi kotelezettseg terhel?
  3. Ezen kivul lenyegesen olcsobban tudom majd eladni az ingatlant, mint ahogy azt 2004-ben vasaroltam. Ez szamit valamit az adofizetesben?
  4. Ha az edesanyam az ingatlant el ajandekozza nekem, mint lanyanak, akkor mennyi % illeteket kell fizetnem, ha mar 2. lakasrol van szo?

Elore is koszonom segitseget, turelemmel varom valaszat.

Udvozlettel: Judith

struby84 # 2011.07.18. 21:15

Tisztelt Szakértők!

Testvéremmel közösen örököltünk egy haszonélvezettel terhelt lakást 2002-ben. Ezt annak idején 8 millió forintra értékelték fel. Most eladnánk, én a saját részemet 3,5, ő az övét akár 1 millió forintért (neki igen sürgős, én azonban nem szeretnék emiatt pénzt veszteni). Gyanítom, hogy igen, de megtehetjük, hogy ugyanannak a tulajdonosnak különböző áron adjuk el a két részt?
Illetve a fontosabb kérdés, hogy milyen típusú, és nagyságrendileg mekkora adó, vagy egyéb illeték fog terhelni minket, ha sikerül az eladás?

Válaszukat előre is köszönöm.