ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.04. 05:12

Színlelt ajándékozási szerződés, ettől a nyereményjáték még nyereményjáték marad.

Mamamia # 2011.05.04. 13:31

Kedves Rexor,

Az ingatlan vásárlás miatti helyszíni szemlével kapcsolatban írtam néhány napja. Most azért írok mert megtörtént.

A hölgy a NAV-tól kijelentette, hogy ez a lakás sokkal többet ér mint amennyiért vettük. Kicsit zavaros volt, mert állítása szerint összehasonlíja a vételárat a környékben eladott ingatlanok árával, majd bizottság elé bocsájtja, aki dönt. Ugyan nincs két egyforma lakás, de, NEM érdekli az ingatlanosok által készített értékbecslés, sem az OTP a napokban megjelent ingatlan felmérése. Mert ő 15 éve ezt csinálja és ő jobban tudja.

A hölgy által pedzegetett érték (nem mondott pontos értéket csak utalt rá) és a vételár közötti különbség több mint 10 millió Ft.

Kétségbe vagyok esve.

Az ingatlan ára annyi amennyiért elkel. A jelenlegi tulajdonos 3 éve árulja, most mi megvettük. Ha ennyivel drágább lett volna, nem vesszük meg.
Hogy lehet az, hogy valaki felelőség nélkül, úgy hogy nem tud vevőt felmutatni, nem kell fizetnie, árat állapít meg?

Mit lehet tenni?
Pereskednünk kell a NAV-al?

Köszönöm.

Rexor # 2011.05.04. 14:15

Kedves Mammamia,

Az illetéktörvény alapján forgalmi érték: "az a pénzben kifejezett érték, amely a vagyontárgy eladása esetén az illetékkötelezettség keletkezésekor volt állapotában - a vagyontárgyat terhelő adósságok, továbbá az ingatlanon a vagyonszerző javára az elidegenítéskor megszűnő bérleti jog figyelembevétele nélkül - árként általában elérhető".

Független felek között a vételár nem vitatható, mint "elérhető ár". Fellebbezést kell benyújtani, mert hasraütésszerűen a NAV nem mondhat ilyet.

loblie # 2011.05.04. 20:43

Tisztelt Szakértő!

2010 őszén fele részben öröklés, fele részben ajándékozás útján egy zártkerti telek tulajdonosa lettem. A hivatalos értékbecslés szerint értéke 1.750.000 ft. Azt szeretném kérdezni, hogy ha ugyanennyiért, többért, vagy kevesebbért adom el, kell-e adót fizetnem, és ha igen minek alapján. (illetéket nem szabtak ki rá).
Köszönettel
Sz. Anikó

Gabicsek # 2011.05.06. 18:04

Nem vagyok szakértő, de adózni csak jövedelem után kell, tehát ha a szerzéskori értéken, vagy annál keesebb összegért értékesíted, nincs rajta jövedelmed, tehát nincs mi után adóznod.
Ha többért adod el, az szja. törvényben részletesen leírják, hány év tulajdonjog után hány százalék számít jövedelemnek és annak számítsd ki a 16 %-át, annyi lesz az adód.

holecs # 2011.05.10. 09:12

Bocsánat hogy beleszólók, de az adó mértéke nem 16 % !!!! Az ingatlan értékesítés jövedelme elkülönülten adozó jövedelemnek minősül, ahol az adó mértéke 25%!

Rexor # 2011.05.10. 09:37

Így igaz 2010-ben még 25%.

Mazsola74 # 2011.05.11. 09:45

Kedves Mindenki!
Mi lesz az özvegy adóalapja, ha az örökölt ingatlan teljes forgalmi értéke 2 millió ft. :
2009-ben az özv. örökölt 2/4 rész ingatlant (előtte nem volt a tulajdonában rész), a másik 2/4 részt a 2 gyermekük örökölte, melyre haszonélvezeti jogot jegyeztek be. Az illeték határozaton a jog értéke 400.000,-
2010-ben eladták az ingatlant 3 millió forintért, tehát a keletkező jövedelem összesen 1 millió lesz, az én számításaim szerint az özv. adóalapja 500 ezer ft.
A kérdésem az volna, hogy ha az adásvételi szerződésben csak az van, hogy az özv.hozzájárul a hasznonélvezeti jog törléséhez (nincs ellenérték), akkor kell e szja v. illeték szempontjából foglalkozni vele?
Azt mondta, hogy az információs vonalon (NAV) azt a tájékoztatást adták, hogy a 400 ezer forint után is meg kell fizetni a 25% adót.....

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.11. 09:50

Egy apróságot kifelejtettél. Mennyit kap az özvegy a vételárból? Meg egy másikat is: hogyan örökölhetett az özvegy a gyerek mellett? Végrendelettel?

Mazsola74 # 2011.05.11. 10:27

Nem volt végrendelet.. Nem vagyok jogi szakember, elnézést ha tévesen fogalmazom, de megpróbálom idézni a hagyatéki végzést:
"...... a lakóingatlan vonatkozásában házastársi vagyonközösségi igényt jelentett be és ezen a címen igényt tartott a lakóingatlan felére. x.y és z.zs elismerték édesanyjuk házastársi vagyonközösségi igényét és hozzájárultak, hogy a lakóingatlan fele ...-nak legyen átadva"
Gondolom így lett az egyik fele az övé, a másik fele pedig a gyerekeké haszonélvezettel terhelve.
Az adásvételiben csak a 3 millió ft. eladási ár szerepel, tulajdoni arányuknak megfelelően osztották szét, de erről sem rendelkeztek írásban külön.

köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.11. 10:49

Csakhogy így nem 2009-ben szerezte azt a tulajdoni hányadot, hanem sokkal régebben. Ha pedig 5 évnél régebben, akkor az eladásból származó jövedelme mindenképpen adómentes. (Pontosabban 0 százalékkal adózik.)

A haszonélvezet más eset, itt még belül vagyunk az öt éven. viszont úgy tűnik nekem, hogy nem kapott érte semmit. Ha nem kapott érte semmit, akkor mi után adózna?

Mazsola74 # 2011.05.11. 11:02

Hát biztos túlbonyolítom..
A szerzés szerintem 2009, mivel halála előtt a férj 1/1 részben volt tulajdonos.. Vagy nem jól gondolom? Legalábbis a tulajdoni lapon ezt látom.

monalisa1 # 2011.05.11. 13:35

A néni már onnantól a fele tulajdonosa volt az ingatlannak amikor azt a vagyonközösség ideje alatt vásárolták., nem egy esetben csak a férj nevén "fut" az ingatlan, ettől függetlenül ismert a földhivatali bejegyzésen kívüli tulajdonlás fogalma.

Vélem a vásárlás bőven túl van az 5 éven, ergo a néninek nincs szja fizetési kötelezettsége. ( Adóbevallást azt kell tenni - a jövedelem így lesz legalizálva, de ahogy kbs lentebb már megírta: 0 százalékkal adózik.)

monaLuis
laikus hozzászóló

Mazsola74 # 2011.05.11. 15:30

Ezek szerint akkor a 1053-as kitöltési útmutatója ide "érvényes":
Az ingatlan és a vagyoni értékű jog megszerzésének időpontja:
 a házastársi közös vagyonhoz tartozó ingatlan tekintetében – függetlenül attól, hogy mikor jegyezték be tulajdonosként –, a házastársára vonatkozó szerzés időpontja;

Ők 1983-ban házasodtak, és a ház 1982-ben "került tető alá". Ez számít valamit? Elnézést, de ebben a jogi útvesztőben kissé elvesztem.. A tulajdoni lapon egyébként úgy is van a 2009-es bejegyzés, hogy házastársi vagyonközösség jogcímen szerezte. Ez gondolom elég egy esetleges adóellenőrzés esetén!?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, teljesen elsiklottam a kitöltési útmutatónak ennek a részén. Igazából a NAV ügyfélszolgálaton legalább kétszer elmondtam a sztorit, de nem hívták fel rá a figyelmemet...

monalisa1 # 2011.05.11. 16:14

Az adóbevallás kitöltéséhez nem tudok segíteni - az enyémet sem én töltöm ki csak aláírom.

Kérdezd egy könyvelőt, neki rutinmunka. (Ha jól tudom május 20-a a szja adóbevallás határideje, vagyis sietni kell a postára adással.)

Külön: bár a ház már 82-ben elkészült - mint írod, de vélhetően ők akkor már együtt éltek és 83-ban össze is házasodtak, és a 2009-es tullap igazolja, hogy házastársi vagyonközösség jogcíme alapján felerészt a néni is tulajdonos volt.

Mazsola74 # 2011.05.11. 17:02

Köszönöm szépen még egyszer a segítséget Mindkettőtöknek!

Nem rutin..tudomásom szerint 3 könyvelőnél jártak vele. Az első az egész vételárra adóztatta volna, a második nem vállalta, a harmadik mindhárom örökösre egyforma összegű adót számított ki, és nem vonta le a felmerült költségeket. Falun nem igazán találkoznak a könyvelők ilyesmivel, mindenki ugyanott lakik legalább 50 éve, ingatlant eladni pedig nem egyszerű..

Rexor # 2011.05.11. 20:51

KBS jól mondta, nincs adó a hölgy esetében. Viszont egy korrekció: nem az adó nulla százalék, hanem a jövedelem nulla (a végeredmény ugyanaz, csak máshogy kell feltüntetni a bevallásban :)

Mona26 # 2011.05.15. 15:22

Sziasztok!

Egy szja bevalláshoz szeretnék segítséget kérni.
2010-ben eladtak egy örökölt ingatlant,és azt szeretném kérdezni hogy a hagyatéki papíron az ingatlan piaci vagy lakott értékét kell néznem.Az édeanya az eladásig ott lakott,a másik felét a gyerekek örökölték.Ha a piacit nézem,akkor nem keletkezik jövedelmük és nem kell adót fizetni utánuk.Ha a lakott értéket nézem,akkor viszont igen.Az illetéket a lakott után szabták ki,majd visszavonták ,mivel hogy egyenes ágon történő öröklés esetén nincs illeték fizetés utánna.Ilyen esetben mégis melyik értéket kell néznem?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2011.05.15. 17:53

Mindig a piaci érték szolgál az illeték alapjául, de az egyenesági öröklésre tekintettel "0" Ft a fizetendő illeték.

Ritike2011 # 2011.05.16. 14:59

Sziasztok!

A következő a kérdésem: 2010-ben a férjem az édesanyjának ajándékozott egy 1/2 lakást. Néhány hónap múlva az anyukája el is tudta adni azt. Az eladás után mennyi adót kell fizetni? Ugyanaz vonatkozik az ajándékozásra, mint az öröklére, miszerint a forgalmi érték és az eladási érték közötti különbség számít bevételnek és csak ez után kell adót fizetni?
Sajnos nem találok még csak hasonló példát sem a neten.

Köszönöm!

Rita

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.16. 15:19

Ugyanaz.

Szilke # 2011.05.16. 22:08

Tisztelt ügyvéd urak és hölgyek,

Kérdésem megválaszolását előre is köszönöm.
Nagyszüleim vidéki kis vályogházának egyik örököse lévén egy részt 1997-ben, egy részt 2003-ban, míg egy részt 2008-ban örököltem meg (az öröklési illetékeket természetesen minden esetben megfizettem). Összességében örökrészem az ingatlan egytizede.
Az örökösök el kívánják adni az ingatlant, amelynek forgalmi értéke igen alacsony. Számításom szerint csak a 2008-ban örökölt rész értéke után (amely nem éri el a 100eFt-ot) kell csak adót fizetnem, ebből is levonva a befizetett öröklési illeték összegét, illetve csökkentve a befizetendő adót 40 %-kal (2008-as öröklés).
Kérdésem: helyes-e a levezetésem? Mert ebben az esetben a befizetendő adó mértéke alig pár ezer forintnyi lesz...

Üdvözlettel: szilke

durmanto # 2011.05.17. 06:03

Üdvözlöm Önöket!

Szocpolos családi házunkat szeretnénk értékesíteni,melyen két gyermek után 2,4 millió szocpol. van,valamint 11 millió építési kölcsön.
A házat 2006-ban kezdtük építeni,amely 2007-ben kapott jogerős használatbavételi engedélyt,az épületet 21 millióért szeretnénk eladni.Eladás után a szocpollal együtt 10 milliónál több nem marad meg,amiből kivan nézve egy 14 milliós ingatlan,Magyarul még hitelt is fel kell vennünk.
Dióhéjban ennyi!
Kérdéseim:

  • mennyi ingatlaneladás utáni adót kell így fizetnem?
  • Valóban a ház eladás után befolyt jelen esetben(21 millió) forintot vissza kellene forgatnom az új ingatlanba?Még akkor is ha a korábbi hitelemet egyenlítettem ki 11 millió forint értékben.Tehát nem elég ha a 10 milliót beteszem?
  • Ha a szocpolt valóban vissza kellene fizetni a fent említett számok tükrében ,mennyi maradna a családnál az állami támogatásból?
  • A jogerős használatbavétel óta eltelt idővel arányosan csökken a szocpol ingatlanon levő része?
  • Valamint mennyi az illeték fizetési kötelezettségem?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 07:41

Szilke, mindenekelőtt a szerzési értéket is le kell vonni az eladási árból. Aztán az illetékét, a hagyatéki eljárás rád eső díját. És ha maradt még valami, annak a 60%-a az adóalap, és az alap 16%-a az adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.17. 07:45

- mennyi ingatlaneladás utáni adót kell így fizetnem?
Azt ennyiből nem lehet tudni, mert nem ismerjük a szerzéskori értéket.

Valóban a ház eladás után befolyt jelen esetben(21 millió) forintot vissza kellene forgatnom az új ingatlanba?
Jogszabály nem kötelez semmi ilyesmire. Hacsak a kölcsönt folyósító banknak nincs ilyen feltétele.

Ha a szocpolt valóban vissza kellene fizetni a fent említett számok tükrében ,mennyi maradna a családnál az állami támogatásból?
A szocpolt bizonyos feltételekkel át lehet vinni az új ingatlanra (na, ott már lehet olyan előírás, amit kérdeztél). Nincs időarányosítás; vagy azt egészet vissza kell fizetni, vagy semmit se.