ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2010.12.03. 17:07

sery79

Az ingatlan eladásánál naptári év van csak az adóbevallásnál "az" adóévben történő számolás.

monalisa1 # 2010.12.03. 16:50

Magánszemélyek esetében egy adóév adott év május 20-tól a rákövetkező év május 19-ig tartó időszak, tehát nem január - december naptári évben számolnak.

monalisa1 # 2010.12.03. 16:36

fonika

Az eladás évében szja adóbevallást bár kell tenni de az 5 éven túli értékesítés okán nem lesz adófizetési kötelezettség. (Azt hogy az adóbevallást pontosan hogyan kell kitölteni esetleg egy könyvelő segíthet.)

monalisa1 # 2010.12.03. 16:33

sery79

Saját jól megfontolt érdekből az eladással ha lehet várjatok 2011-ig, mert 5 éven belüli értékesítés esetén sávos adózás van., a 19.700.000 - 1.000.000 = 18.700.000 - 2x 6.000.000 = 6.700.000 Ft jövedelem vélelmezhető mely után 25% az adó, de ama sávos adózás alapaján csak 30%-át kell megfizetneket.

Az adót majd kirójják, azt követően indokolt esetben lehet kérni részletfizetésre lehetőséget. (És ameddig ezen kérelmet külön elbírálják feltétlen kérni a kamatmentesség megadását.)

monaLuis
laikus hozzászóló

fonika # 2010.12.03. 16:03

Segítséget szeretnék kérni. 11 éve vásároltunk egy új építésű lakást társasházban, amit szeretnénk eladni, de egyelőre nem szándékozunk másik lakást venni. A lakás építéséhez szoc.pol. kedvezményt is kaptunk. Olvastam ezzel kapcsolatban az ide vonatkozó rendeletet, de valószínűleg nem jól értelmezem. Semmilyen adófizetési kötelezettségünk nem lesz, mivel a tulajdonszerzés meghaladta az 5 évet? Köszönettel.

sery79 # 2010.12.02. 17:10

A segítségét szeretném kérni. Szeretnénk eladni a tulajdonunkban lévő ingatlanunkat, amely egy családi ház. A házat 2002.11.11-én kezdtük el építeni az építési engedélyt ekkor kaptuk kézhez. A ház megépítéséhez államilag támogatott új építési hitelt vettünk fel a helyi takarékszövetkezetnél 6.000.000. Ft összegben. A ház lakhatási engedélye 2007.01.29.-én lett meg. Sajnos anyagi problémáink adódtak és szeretnénk a házat eladni. Sikerült rá vevőt is találni de nem tudjuk, hogy adózni kell-e az eladás után. A ház költségvetése 9.000.000.-Ft-ról szólt 2002-ben de ugye ez később ,megdőlt mert nagyon sokáig épült a ház, ténylegesen a lakhatási engedélyig költségeink 18.000.000.-ft-ot tettek ki. De számla sajnos csak 6.000.000.-ft-ról van, nem tudom ez számít-e. Tehát azt szeretnénk megtudni ha eladjuk a házat 19.700.000.- Ft-ért ingatlanközvetítőn keresztül melyből lejön 1.000.000.-ft költség az irodának, akkor kell-e adót fizetnünk az értékesítés után?

Rexor # 2010.12.01. 15:06

Kedves Hajnal,

Teljesen mindegy milyen forrásból vettétek az ingatlant, a szerzési érték és a vételár különbözete lesz a jövedelem. Ezután az a kérdés, hogy mennyi idő telt el a vásárlás és az értékesítés között. A hitel törlesztőrészlete nem csökkenti a jövedelemt.

Hajnal80 # 2010.12.01. 13:53

Tisztelt Szakértők?

Elnézést, ha sokadszorra teszem fel a kérdést, de hiába olvastam vissza, nem találtam megfelelő választ.
Talán a jelenlegi helyzetben sokakat érinthet e téma:

Szeretnénk eladni az ingatlanunk, 5 éven belül vettük, tehát tudom, adózni kell méghozzá a "nyereség, szerzett jövedelem után", na de számoljunk csak:

8 millió önerőből és 6 millió hitelből vásároltuk a lakásunkat = 14 millióért

Most eladánánk, 17 millióért, de
A jelenlegi hiteltartozás a 6 millió helyett 8 millió (ezt egyből vissza is kéne fizetni)
Tehát maradna 9 millió , vagyis e szerint 1 millió a "szerzett jövedelem"
Nah, de amit mindannyian tudunk, hogy ez nem igaz, mert az elmúlt 4 évi befizetett törlesztőrészletek összege 3 milliót tesz ki.

Vagyis a végső állást, hogy nyertünk ugyan 1 milliót, de buktunk 3 milliót, vagyis a nyereségünk/szerzett jövedelmünk = minusz 2 millió.

Tehát, hogy is van ez az adófizetési kötelezettség? Hogy kell számolni ha hitellel vásárolt ingatlan esetében?
Ráfordításnak számít a hitel törlesztése?

Köszönöm a válaszokat.

Szomorufűz # 2010.12.01. 10:33

Sziasztok!

Megpróbálom egyszerűen összefoglalni:
2006 -ház vásárlás 15,5M
2010 -értékesitése 30M
ingatlanosnak adtam 1,5M-t

vásároltam belőle lakást 14,5M
Mennyi illetéket és adót kell fizetnem?
Előre is nagyon köszönöm!!!
Kriszti

(bocsánat a kérdésért, próbáltam az apeh kalkulátort de nem értem sajnos :-()

zpusztai # 2010.11.24. 10:12

kedves Nandy,

ebben segíts még kicsit.

2005ben a vásárláskor az ingatlanon állt már egy szinte teljesen kész épület, éppen ezért a telek akkori árának kb 2szeresét raktam ki vásárláskor. tullapon beépítetlne terület volt, de van abból korábbról már építési engedélyem, sőt részleges lakhatásim, tehát egyéretelmű, hogy házat is vettem a telekkel..

a házra alig kellett költeni, így a "második szerzés" (a végleges használatbavételi megkapása 3 év múlva) mellé max 1-2 milliót tudok írni.

hogy számoljak? segíts kérlek!

Köszönöm,
Zoltán

nandy # 2010.11.23. 13:52

Ha meg tudod határozni, hogy a vásárláskor és az eladáskor mennyi a telek értéke.

zpusztai # 2010.11.22. 15:40

A magánszemély tulajdonában lévő ingatlanon 2007. december 31-ét követően épített (a meglévő helyett újjáépített), bővített épület, épületrész szerzési időpontja az utolsó használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének az időpontja lesz. Ez az adóhatóság tájékoztatója szerint azt jelenti, hogy ilyen esetben az adókötelezettség megállapításánál figyelembe vehető szerzési időpont független attól, hogy a földterület, amelyre a ráépítés történt, vagy az ingatlan, amelyen további bővítés történt, mikor került a magánszemély tulajdonába.

Nem kötelező az előzőekben ismertetett szabályt ugyanakkor alkalmazni akkor, ha a 2007. december 31-ét követő építés, bővítés olyan ingatlanon (telken, épületen) történt, amely már az említett időpontot megelőzően a magánszemély tulajdonában, birtokában volt. Ilyen esetben a magánszemély választhatja azt, hogy a 2007. december 31-én már tulajdonában lévő telek, illetve az ezen időpontban már meglévő épület és a 2007. december 31-ét követően felépített, a meglévő helyett újjáépített épület, illetve bővítet épületrész szerzési időpontját külön-külön határozza meg.

zpusztai # 2010.11.22. 15:26

Koszönöm Nandy!
Amennyiben a számomra kedvezőtlenebb, 2 éves szerzési időponttal számolhatok, úgy remélem a következő megoldást: az idevágó a jogszabály a szerzés dátumát értékek szerint megoszthatom. Ilyenkor a vásárolt értéket az adásvételi aláírásának napjától, a ráfordított összeget pedig a végleges használatbavételi engedély megadásától számolhatom?

Ha ez működhet, kérdésem, hogy a gyakorlatban ezt hogy számolom? Példának okáért: 10 milliós vételár (5 éve), 5 milliós ráfordítás (2 éve kapott használatbavételivel), 20 milliós eladás (most). A keletkezett 5 milliós haszon kétharmada (a vételár a ráfordítás kétszerese volt) eleve nem adóköteles (a vétel 5 évnél régebben volt), egyharmada pedig a 2 év után számolandó szja kulcs szerint alakul? 1,6 millió 90%-a után fizetem a 25%-ot?

Előre is nagyon köszönöm válaszokat, sajnos a hatályos jogszabály alapján nem tudom értelmezni a kérdést.

nandy # 2010.11.21. 11:07

vica1974: Nincs más kedvezmény, az egy év az egy év (illetve 12 hónap).
Azt megtehetitek, hogy méltányosságból kéritek az illeték mérséklését/törlését, de csak akkor fogják megadni, ha az illeték megfizetése a ti vagyoni és jövedelmi helyzeteteket súlyosan veszélyeztetné, és ezt bizonyítani tudjátok.

nandy # 2010.11.21. 11:06

Vagy a végleges használatbavételi engedélytől eltelt mindössze 2 évet veszik majd csak figyelembe?
Igen, mert attól a dátumtól lett lakóingatlan.

zpusztai # 2010.11.20. 17:46

Tisztelt Tanácsadók,

2005 június 13án vettem egy félkész házat – kivett: beépítetlen terület építési telekingatlan megnevezéssel. Az adásvételi szerződést ezen a napon benyújtottuk a földhivatalba. Részletekben fizettem ki az ingatlant, majdnem 1 évig tartott. A tulajdonjog átruházáshoz hozzájáruló nyilatkozatot csak 2006 05.15-én adtuk be.

A telken vásárláskor már állt egy 80% készültségi fokú családi ház, aminek a földszintjére volt ideiglenes használatbaváteli engedély 2003 óta. Az építkezés befejezése után, már én szereztem meg a végleges használatbavételit, 2008 szeptemberben. Ezután a Budakörnyéki Földhivatal 2008 október 7-én bejegyezte a “lakóház és udvar” megnevezést. (Nem sokkal ezután jelentkeztem be erre a címre, addig másol volt a bejelentett címem).

Kérdésem, hogy eladáskor adómentes vagyok, mert a szerzés évétől eltelt 5 év? 

Vagy a végleges használatbavételi engedélytől eltelt mindössze 2 évet veszik majd csak figyelembe? 

Előre is köszönöm válaszát!
Zoli

vica1974 # 2010.11.19. 21:01

Kedves segítők!

2009 májusában eladtuk lakásunkat, és most, 2010 novemberében készülünk vásárolni helyette ingatlant.(Az eltelt időszakban albérletben voltunk.)A kérdésem az, hogy igénybe vehető-e valamilyen módon az illetékkedvezmény, vagy szigorúan a 12 hónapot veszik figyelembe az eladás és a vétel között????
Előre is köszönöm a választ!!!

nandy # 2010.11.13. 09:14

Az a dátum számít, amikor az adásvételi szerződést benyújtották a földhivatalba. Ezt a tul. lapon ellenőrizheted.

Ha 2007.01.01. előtt beadtátok a szerződést a földhivatalba, akkor már nem kell adót fizetni az eladás után. Ha 2007-ben történt meg a bejegyzés, akkor sem kell sok adót fizetni, mert a 600 ezer ft különbözetből levonható még a megfizetett szerzési illeték, ügyvédi díj, és ami ezek levonása után marad, annak a 30%-a után kell 25% adót fizetni.

tcsilla # 2010.11.13. 08:13

Sziasztok! Nem egyszerű az esetünk.
2005.decemberben vettünk egy új lakást, ami 2006-ban kapta meg a használatba vételi engedélyt, akkor költöztünk.
Most elcserélnénk egy családi házra, még 2010-ben, ráfizetünk 1 milliót. Az akkor felvett hitelünk után 4 évig kaptunk adó visszatérítést. Most ezt a hitelt vinnénk tovább fedezetcserével.

Kérdésem : 9,4 millióért vettünk- 10ért adnánk el, kell-e adót fizetnünk. Mit vesznek figyelembe- adás-vételt, vagy használatba vételit? Lehet-e, érdemes -e adóelengedést kérni méltányosságból?

A hitel utáni adó visszatérítést vissza kell-e fizetni!

Válaszokat előre is köszönöm!

lánclánc # 2010.11.08. 09:27

Van-e remény illeték csökkentésre amennyiben a közel hasonló értékű ingatlan vétele és eladása között 19 hónap telt el? ha igen,hova tudom kérésem címezni? a segítséget nagyon köszönöm!

ha tudnám # 2010.11.07. 20:41

Sziasztok,
ha még idén eladom a lakásom, amelyet tavaly vettem, akkor a vétel-eladás különbözet után 2011 májusáig 16%(amennyiben megszavazzák az új szja-t) vagy 25% adót kell befizetnem?

xancsa # 2010.11.02. 14:32

Tisztelt Kovács Úr! Köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 13:57

Kb. De a szerzés költségeit is le lehet vonni. (Vagyonszerzési illeték, ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárás díja stb.)

xancsa # 2010.11.02. 13:19

Tisztelt Kovács Úr!
Köszönöm a tájékoztatást, tehát ha jól értem akkor a 2,5m Ft. után kell megfizetnem a 25% adót?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.02. 10:56

Az adó szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a vételárat mire fordítja az eladó. (A szerzési illetéket csökkenti, ha egy éven belül el is ad a szerző.)