ingatlan eladás után fizetendő adó


Béluskám # 2010.12.13. 11:26

De én nem szeretném átvezetni.
Azt szeretném, hogy megkapjam az adójóváírásból származó adóvisszaigénylésemet, amin ülnek azért, mert évek óta nem bírálják el az illetékkedvezmény-kérelmemet és amíg van illeték függőben, addig nem utalhatnak szjavisszatérítést.
Addig húzták a bírálatot, amíg annyi pénz nem gyűlt össze a szja visszaigénylésemen, mint az illetéktartozás.
Es még fizessek kamatot évekre visszamenőleg a be nem fizetett illetéktartozásomra, amire beadtam a kérvényt,mert azt mondták nekem, hogy amíg a kérvényre nem válaszolnak ne fizessek semmit, ne csináljak semmit, mert akkor minek adtam be a kérelmet. De, a kérelmet többszöri kérésre se bírálták el, csak halasztódott....amíg most már annyi a szja visszaigénylés, mint maga az illeték.

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.12.13. 11:12

Az APEH kérelem nélkül gyakorlatilag a törvényi kötelességeit is gyakorta elfelejti teljesíteni, így kérelem nélkül semmire sem mész.

Létezik olyan, hogy átvezetési kérelem, amivel az egyik adónemen fennálló többletet egy másik adónemen fennálló tartozás teljesítésére átvezettetheted, ezt az APEH honlapon a nyomtatványok között megtalálod.

Ott egyébként megtalálható az APEH ügyfélszolgálat vagy Call Center - tudomásom szerint - zöld száma is, ahol remek tájékoztatást adnak a leghitelesebb formában :)

Béluskám # 2010.12.13. 10:35

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy ha lakásvásárlás utáni illetékemre kedvezményt és kamatmentes részletfizetési lehetőséget kértem, de elhúzódik már jóideje és közben több évre visszamenőleg személyijövedelem adómból adójóváírásomból és adókedvezményből több, mint pénzt kérhetnék vissza, mint az illetéktartozás, akkor beszámíthaja-e az apeh az illetéktartozásomba az én adójóváírásból származó szja visszaigénylésemet vagy nem? van aki azt mondja, hogy igen, van, aki azt, hogy nem, ezért szeretnék pontos szakvéleményt kérni tőletek.
Köszönettel:
Bélu

Eszti08 # 2010.12.12. 09:08

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, hogy ha átíratnám a gyermekeim nevére at a betétszámlán lévő pénzt,- amit egyébként is nekik gyüjtöttem, amikor még dolgoztam és az biztosítás is - akkor ez nem számít-e nekik a vagyonuknak. Jól tudom-e, hogy ha van "vagyona" (nem olyan sok kb 300.e. Ft) akkor nem jár nekik gyt.Egy nyomtatványon 600.e-tól számított "vagyonnak".
Még nincsenek 18 évesek, 16 és 12.

Köszönöm a választ!

knightandro # 2010.12.11. 19:29

Tisztelt Szakértők!

2009 juliusban volt hagyatéki tárgyalásom ahol lakást örököltem 7200000 ft ért, eladtam még 2009 decemberben 8500000ft ért. Illetéket és a különbözett nyereségének adóját befizettem. Kérdezném hogy eltörölték e azt hogy 1 éven belül szükségese más ingatlanba forgatni vagy bármire felhasználhatom a megmaradt összeget?

Üdv:

nandy # 2010.12.11. 17:12

További változás lesz, hogy az illetékmentesen megszerzett ingatlan és ingóság értékesítése esetén nem az illeték alapjául figyelembe vett összeget lehet levonni, hanem egységesen 75%-ot.

nandy # 2010.12.11. 17:11

Jövő évtől változás lesz, mert a levonható értéknövelő beruházások közül csak azt lehet elszámolni, ami az eladást megelőző 24 hónapon belül történt, és az értéke meghaladja az eladási ár 5%-át!

A 24 hónapnál korábbi bővítést, korszerűsítést már nem lehet majd elszámolni.

(Ezt inkább figyelemfelhívásnak szánom, nem a konkrét kérdéshez kapcsolódik)

Rexor # 2010.12.11. 09:18

Egy kis korrekció: A negyedik évben a jövedelem 30%-ka után kell adót fizetni. Az illeték alapja az eladott és a vásrolt lakás közötti értékkülönbözet.

monalisa1 # 2010.12.10. 15:53

Ha tértivevénnyel tudod bizonyítani hogy részletfizetés és csökkentés iránt kérelmet adtál be, egyben kérted az elbírálás idejére a kamatmentességet is, akkor a kamatnak nem szabadna ketyegnie.

Szerintem fírtasd hogy mindmáig miért nem válaszoltak ezen külön kérelem elbírálására?!

Valaki ügyintéző fiókjában x idő óta elfekszik az ügyed, érdemi előrehaladás nélkül.

Béluskám # 2010.12.10. 13:44

Szeretném megkérdezni, hogy ha függőben van az apehnál a lakásvásárlás illetékfizetésére részletfizetési és csökkentési kérelmem már évek óta és közben adminisztrációs probléma miatt is elakadt az ügyem hónapokra, akkor jogosan számol fel az apeh kamatot az illetéktartozásomra? Mert, felszámolnak a folyószámlámra, holott nekem azt mondták, hogy ha írok ilyen kérvényt, akkor az függőben van és nem kell rá kamatot fizetni addig, amíg nincs határozat a kérvényemről.
Köszönöm.

nandy # 2010.12.07. 21:13

A 10% micsoda?

Szja tv. szerint ha a szerzés évét követő negyedik évben adod el a lakóingatlant, akkor az adóalap 90%-kal csökkenthető, csak a fennmaradó 10% után kell adót fizetni.
De ezt ellenőrizheted az aláírásomban lévő kalkulátorral is.:)

nandy # 2010.12.07. 21:12

Biztosan kell, de ebben nem tudok segíteni.

Szomorufűz # 2010.12.07. 12:28

Nagyon szépen köszönöm Nandy!
A 10% micsoda?
Illetéket kell fizetnem?

nandy # 2010.12.07. 09:59

30 M - 15,5 M - 1,5 M= 13 MFt x 10% = 1,3 Mft adóalap után fizetendő 25% szja (kb. 325 eFt).

Szomorufűz # 2010.12.06. 17:53

Kedves Szakértők! Tudnátok nekem segiteni?

Megpróbálom egyszerűen összefoglalni:
2006 -ház vásárlás 15,5M
2010 -értékesitése 30M
ingatlanosnak adtam 1,5M-t

vásároltam belőle lakást 14,5M
Mennyi illetéket és adót kell fizetnem?
Előre is nagyon köszönöm!!!
Kriszti

(bocsánat a kérdésért, próbáltam az apeh kalkulátort de nem értem sajnos :-()

boygo # 2010.12.05. 12:06

Tisztelt Szakértők!

2006-ban adtam el lakásomat, melyből azt követően nem állt módomban másikat vennem. Így megfizettem az akkor kiszabott adót.
De. Akkor, ha jól tudom a jogszabály úgy szólt, ha 5 éven belül lakóingatlanra költöm a korábbi lakáseladásból származó jövedelmet, akkor a lakásvásárlást követően vissza igényelhetem azt az adót amit anno befizettem.
Erre most lenne módom, de ahogy körbeérdeklődtem, ez már mintha nem így lenne.
Nem kevés adót fizetem be és számítottam erre a lehetőségre.

Kérem a segítségüket, hogyan is van ez most pontosan és mikor változott a jogszabály?
Visszaigényelhető valamilyen módon ez a befizetett összeg vagy végleg le kell mondanom róla?

köszönettel
Boygo

Lucifer24 # 2010.12.05. 07:27

Tisztelt Szakértők!

A következőkben kérném szépen a segitségüket:

2007. nov.-ben vásároltam egy lakást 1,2 m-ért. Nagyon szeretném már eladni és elköltözni, de ugye az szja megfizetése visszatartott. Ha jövö nyáron ( kb. 2011. 06.-ban ) eladnám 7,5 m-ért, akkor már csak 10 %-ot kellene fizetnem utána? kb.4-600000 ft adot? Probáltam használni a megadott kalkulátort, csak nem vagyok benne biztos, hogy jol töltöttem ki. Ha megtenné valaki, hogy visszaigazol, megköszönném nagyon.
Ha pedig 2012-ben adnám el, akkor már 0% lenne az szja? Ha 2012-t megvárom, akkor napra pontosan meg kell az 5 évet várnom, vagy akár már jan. 02-án is eladhatom anélkül, hogy adot kellene fizetnem?
És még egy utolsó kérdésem volna:
Ha uj lakást ( drágábbat ) vásárolok eladás után az számit? Esetleg csökkenthetö az adó valamilyen indokkal?
Nagyon köszönöm elöre is a választ, és elnézést ha esetleg olyan dolgokat is kérdeztem amik már többször is szerepeltek.De ez nekem most nagyon fontos lenne, hogy pontosan tudjam.

Köszönettel:

Lucifer :-D

nandy # 2010.12.04. 22:14

monalisa:
sokszor elmondtuk már itt a fórumon (te legalább tudhatnád), hogy a hitellel nem lehet semmit csökkenteni.

De csak egy nagyon picit kellett volna visszaolvasni:

Rexor # e-mail 2010.12.01. 16:06
... A hitel törlesztőrészlete nem csökkenti a jövedelemt.

nandy # 2010.12.04. 22:13

sery: az szja tv. azt mondja, hogy a szerzés évében és az azt követő évben 0%-kal, a következő évben 30%-kal, az azt követő évben 60%-kal... stb. lehet csökkenteni az adóalapot.

Teljesen mindegy, hogy januárban vagy decemberben történt a szerzés, az adóév az adóév. A januárban vásárolt lakás eladásával is ugyanúgy meg kell várni az év végétől számított 4 év leteltét, mint a decemberben vásárolt lakással.

Ti 2007-ben kaptátok meg a használatbavételi engedélyt, így ez az első adóév. A második év a 2008. A harmadik évtől, 2009-től kezdve lehet csökkenteni az adóalapot, 2009-ben történő eladás esetén 30%-kal, 2010-ben történő eladáskor 60%-kal, 2011-ben történő eladáskor 90%-kal. És ha esetleg 2012-ben adnátok el a lakást, már egyáltalán nem kellene adót fizetni.

monalisa1 # 2010.12.04. 15:19

nandy
sery79 esetében a 6 M Ft hitel nem csökkenti tovább az adaalapot?!

Ha magánszemély esetében is januártól decemberig az adóév akkor miért május 20. a bevallás időpontja?!

Tudod, csak mint laikusként a kérdés...

sery79 # 2010.12.04. 08:56

Tisztelt nandy !

Még arra lennék kíváncsi , hogy ugye 2007 jan. 29 én kaptuk meg a lakhatási engedélyt.Ez idő után jöhet létre az adásvétel vagy esetleg már 2011 jan 3 án is(mivel az előzőekben említette hogy a tárgyév jan 1 től dec 31 ig szól)?

Válaszát előre is köszönöm.

sery79 # 2010.12.03. 19:58

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

nandy # 2010.12.03. 17:37

fonika: ha az adásvételi szerződés 5 évnél régebben (ill. 2010. évi eladást feltételezve, 2006.01.01-jét megelőzően) szerzett lakóingatlan eladásakor valóban nem kell már adót fizetni.

De ez nem függ össze a szocpol-lal!

nandy # 2010.12.03. 17:35

sery:

Ha csak 6 millióról van számla, akkor annyival tudjátok csökkenteni az adóalapot.
Tehát levonható a 19.7 mFt-ból a 6MFt, és az ingatlanközvetítő díja is, ami 1 mFt.
Így nagyjából marad 12,7 mFt, amit csökkenthettek még 90%-kal, és a fennmaradó összeg után kell 16% szja-t fizetni. Ez kb. 200 eFt adófizetési kötelezettséget jelent.

A válaszom során 2011. évi eladást feltételeztem, ez lenne kedvezőbb nektek is, tehát ha megoldható, akkor az adásvételi szerződést 2011. évben adja be az ügyvéd a földhivatalba.

(2010. évi értékesítés esetén 60%-kal csökkenthető az adóalap, és 25% adót kell fizetni)

nandy # 2010.12.03. 17:31

Magánszemélyek esetében egy adóév adott év május 20-tól a rákövetkező év május 19-ig tartó időszak, tehát nem január – december naptári évben számolnak.

Már megbocsáss, de ez egy nagy marhaság! Az adóév jan. 1-től dec. 31-ig tart... magánszemélyek esetében is...