ingatlan eladás után fizetendő adó


Gabicsek # 2011.01.04. 21:22

Bizony, ha megszünteti a bíróság a közös tulajdont, árverezés lesz.
Ennél már jobban járnátok, ha megegyeznétek, és közösen eladnátok, mert az árverezett ingatlanak sokkal lejjebb van a vételára (akár fele is lehet), mintha ti próbálnátok meg eladni.
A többi tulaj nem köteles kifizetni azt, aki el akarja adni, hanem elővásárlási joga van eladás esetén. Ha lemondanak az elővásárlási jogról, akkor lehet a házat értékesíteni.
Szóval ha nem megosztható, jobban jártok, ha eladjátok, mert árveréssel sokkal rosszabbul jártok. Az is tény, mire a bírósági eljárás befejeződne jogerősen, jó pár év eltelhet.

monalisa1 # 2011.01.04. 18:50

Bírósághoz kell fordulni és kérni a közös tulajdon megszüntetését. (Valószínűleg árverezés lesz a dologból.)

Fogadj ügyvédet.

morzsola # 2011.01.04. 11:40

Üdv

Abban az esetben , ha egy háznak 4 tulajdonosa van , és az egyik tulaj aki 13 részben tulajdonos , el akarja adni a házat , de a többi tulaj nem megy bele a dologba , akkor a többi tulaj köteles kifizetni , ha jól tudom , de abban az esetben ha ezt nem tudják meg tenni , vagyis nem tudják kifizetni , mi a teendő ? Hogy jut a 4 ik tulaj a házból ráeső pénzhez ?

Gabicsek # 2011.01.03. 22:41

Kedves nandy!
Akkor ha jól értelmezem, ha az eladott ház hitellel épült, és azt vissza kell fizetni eladáskor, a teljes vételárat kell adóalapul venni? (pontosabban építkezésnél az eladási ár 25 %-a számít jövedelemnek)
Tehát nem lehet előbb a visszafizetett hitelt levonni, és a maradék lenne az adóalap? Mert így értelmezem, és akkor gondolom, így is van.
Számomra azért érthetetlen, ha azzal a hitellel sikerült egy házat felépíteni, és még többet is kell visszafizetni eladáskor, mint amit felvettem, és ez a pénz a banké volt és banké is lesz, tehát nem a saját pénzem és jövedelmem, vajon miért számítják ezt is bele az adóalapba? Ezt Isten bizony, sosem fogom megérteni.
De köszi a választ.

Lucifer24 # 2011.01.03. 20:26

Kedves nandy!
Köszönöm gyors válaszod!

nandy # 2011.01.03. 17:53

Méltányossági kérelmet kell beadni. Az új lakás árával és/vagy hitellel nem csökkenthető az adóalap.

szerintem jól számoltál.

Lucifer24 # 2011.01.03. 17:51

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:
2007-ben vásárolt lakásomat szeretném idén eladni. Ha az eladási árnál nagyobb összegben vásárolok rögtön egy uj ingatlant, akkor is kell szja-t fizetnem utána? Ha igen, csökkenthetö-e az adó valamivel vagy elengedik-e méltányosságbol? Én ugyanis munkanélküli vagyok, a férjem keresetéböl élünk 4-en és az uj lakáshoz amit venni szeretnénk még hitelt is kell felvennünk.
És még egy kis segitséget kérnék, hogy jol szamoltam-e:
2007-ben vettem 1,2 M-ért
2011-ben eladnám 8 M-ért
6,6 M az adoalap, aminek 30%-a 1,98M aminek 16%-a 316.800 ft.Ennyit kellene fizetnem?
Nagyon köszönöm a választ!
Boldog Uj Évet mindenkinek!

Tisztelettel

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/26363#…

morzsola # 2011.01.03. 11:50

Gabicsek .

Köszi a választ , egy szó mint száz , ha az egyik testvér nem írja alá akkor nem lehet eladni .

Gabicsek # 2011.01.03. 11:32

Elővásárlási joga van a tulajdonostársnak. Ha nem egyezik bele az eladásba, el tudjátok adni, de csak a ti részeteket (más kérdés, hogy így senki nem fogja megvenni). Ahhoz, hogy a ház el legyen adva, minden tulajdonostársnak alá kell írni az adásvételi szerződést.

morzsola # 2011.01.03. 10:49

Üdv
Azt szeretném megkérdezni ha van egy ingatlan , jelen esetben egy családi ház , aminek 4 tulajdonosa van . Az Édesapa 50 % ban a 3 testvér pedig szintén 50 % ban egyenlő arányban . Ha ezt az ingatlant el szeretnénk adni , de a 3 testvérből egy nem megy bele az eladásba , akkor nem lehet az ingatlant eladni ?

Válaszotokat előre is köszönöm

Gabicsek # 2011.01.02. 14:08

és elfelejtettem Neked boldog új évet kívánni!

Gabicsek # 2011.01.02. 14:05

Még mindig folytatom:)
Még egy kérdés: A törvényben szerepel, ha saját ingatlant vásárol (márpedig vásárol), lehet kérni az adó csökkentését, esetleg elengedését. Szokott ez vajon működni a gyakorlatban?

Gabicsek # 2011.01.02. 14:03

Ja, ez a 3 millió forintos jelzáloghitel lakáscélú építési hitel.

Gabicsek # 2011.01.02. 14:01

Kedves nandy!
Még egy kérdés, ha megengeded, mert úgy gondolom, igen értesz hozzá. Adott lesz egy eladási ár az ingatlanon, de van rajta 3 milla hitel, amit ki kell fizetni két héten belül, az adózás szempontjából az eladási árat kell figyelembe venni, vagy le lehet belőle vonni a 3 milla hitelt? Konkrétan: 11 milla az eladási ár, de 8 marad, mivel 3 millió rajta a jelzálog. Mivel épített ingatlan, így nem tudni ugye a szerzéskori értéket. Ebben az esetben az eladási ár 25 % lesz rajta a jövedelem, ezután kell majd elkezdeni számolgatni a 16 %-os adót a 4. év tulajdonjog után.
Tehát az lenne a konkrét kérdésem, hogy a 25 %-os jövedelmet a 11 milliós eladási ár, vagy az abból hitelvisszafizetés miatt levonva megmaradt 8 millió?
Nem igazán érezném igazságosnak, ha az eladási árat kéne figyelembe venni és abból nem lehetne levonni a visszafizetett hitelt. (ami ugye sosem volt az ő pénze)
Aztán többet nem kérdezek:)
Köszi:
Gabi

Gabicsek # 2011.01.02. 13:53

No, az általad adott linken majd kiszámolom, csak azt írják, még fejlesztik a programot a 2011-es évre vonatkozóan. De köszi.

Gabicsek # 2011.01.02. 13:50

Jaj, kedves nandy, ez igazán jó hír:) Mert a lányom házát most adjuk el, idén lép a 4. évbe, és kell majd adóznia, de ugye nem mindegy, mennyit:)
Akkor ezek szerint ha jó gondolom, majd ehhez képest kell a 4. év után a 30 %-ot számolni ugye? Mert azért akkor az csak kevesebb lesz. Nekem még ez is gondot fog jelenteni, hogy kiszámoljam, mert nem vagyok matekzseni:)

nandy # 2011.01.02. 11:55

Kedves Gabi, igen, az ingatlaneladásból származó jövedelem is 16%-os kulccsal adózik :)

Gabicsek # 2010.12.31. 21:53

Kedves nandy!

Kérdésem lenne hozzád, ha tudnál válaszolni. Jan. 1-jétől ugye egységesen 16 % lesz a személyi jövedelemadó.
Ingatlaneladás esetére is fog vajon ez vonatkozni?

Mert ugye most ez van a hatályos törvényben:

63. § (1) Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék.

Tudsz esetleg erről valamit előzetesen?
Köszi:
Gabi

Gabicsek # 2010.12.31. 21:49

no meg a színlelt szerződés miatt is:)

nandy # 2010.12.30. 11:14

A szomszédod fia nagy bajba kerülhet az ajándékozás fedezetelvonó jellege miatt... én ezért jobban aggódnék, mint az adóért.

vica13 # 2010.12.28. 20:39

Szomszédom nevében szeretnék segitséget kérni az alábbiakban:

szomszédomnak ajándékozott a fia tavaly egy kis házat(valamilyen ok miatt meg kellett "szabadulnia "a háztól,azaz ne legyen a nevén).
Most megveszik a házat,azaz a szomszédom lesz az eladó.
Jövőre milyen módon kell jöv.adó bevallást készitenie,azaz szerzési értékbe beszámitható-e az ajándékozási szerződésben irt összeg?
Illetve hogy történik ilyen esetben a számolás?
Hálás köszönet szomszédom nevében is.

vica13 # 2010.12.28. 20:32

Segitséget szeretnék kérni az alábbiakban:
2002-ben édesanyám nekem ajándékozta a szülői házat nagy kerttel.AZ ajándékozási szerződésben egy érték szerepel.
Az idén a kert egy részét épitési telekké minősitve eladtam.
Jövőre mi lesz a jövedelemadó alapja,azaz az eladási ár mivel csökkenthető és hány %-os adót kell fizetnem?
Mikor kérhetek részletfizetést az APEH-tól ,a bevallásbenyújtásával egyidőben,de ha nem ad részletfizetést és nem is fizettem be az adót,akkor kaphatok büntetést?
Életemben nem csináltam önadózást,ezért kérnék segitséget.
Előre is köszönet a válaszért.

Gabicsek # 2010.12.19. 20:55

Csatlakozom Viki kérdéséhez, pont ezt szerettem volna feltenni egy olyan szakembernek, aki ért az adózáshoz.
És ha már válaszolna rá, megkérdezném még azt is, hogy lakásingatlan esetén a vételárból gondolom le lehet vonni a lakáscélú hitelt, amit eladáskor egy összegben vissza kell fizetni (tehermentesíteni), tehát a levonás utáni összeget kell alapul venni?
(konkrétan: 11 millió a vételár, 3 millió rajta a hitel, tehát 8 millió marad, de mivel építkezés volt, ezért 25 %-a számít jövedelemnek, mivel nem állapítható meg a szerzéskori érték)
Tehát kérdésem, hogy ebben az esetben a 8 millió 25 %-át kell alapul venni jövedelemként?

kicsiviky # 2010.12.15. 15:06

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne az alábbiakkal kapcsolatban.

Az Szja. tv. 63. § (1) bekezdése alapján az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie.
A (7) bekezdés alapján ugyanakkor lehetőség van elengedést/mérséklést kérni.

Az elengedés/mérséklés iránti kérelmet mikor kell benyújtani? A bevallással egyidejűleg? Az (1) bekezdés szerint eddig az időpontig meg is kell fizetni az adót, viszont ha elengedést/mérséklést kérek, akkor nyilván nincs értelme megfizetni, amíg erről az APEH nem dönt. Vagy akkor ebben az esetben csak a kérelmet kell csatolni a benyújtással egyidejűleg, és az adót nem kell fizetni?
Szóval nem igazán értem, hogy ennek a gyakorlatban pontosan mi is a menete. Ebben kérném a segítségeteket.

Köszönöm!
Viki

gabica79 # 2010.12.15. 11:55

T. Szakértők!

2003-ban vásárolt ingatlanomat amennyiben eladom és annak teljes értékét egy másik ingatlanom lakáshitelébe befizetem, kell e illetéket fizetnem az eladott után, illetve adóznom belőle.