ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.22. 12:00

Fuzaby, meg kell osztani a vételárat a telek és a felépítmény között, és külön-külön kell kiszámolni a jövedelmet és annak megfelelően az adót.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.22. 11:58

Morzsola, ezt ne itt kérdezd, hanem a bankban.

fuzaby # 2011.01.22. 11:50

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megkérdezni, hogyan kell számolnom az ingatlanom eladására vonatkozó adót.
2006-ban vásároltam a telket, a kész ház használatba vételi engedélyét 2007 februárban kaptam meg.
Nagyjából összeszámoltam a számlákat, amiket összegyűjtöttem az építkezés során, ez kb. 8 millió Ft. (Sajnos a teljes költségről nincs meg a számlánk.) A házat még az idén szeretném eladni kb. 20 millióért.
Adózás szempontjából azt az évet kell kiindulásnak venni, amikor a telket kaptam, vagy azt, amikor a használatba vételi engedélyt a házra? Ha ez utóbbit, akkor a 20 és a 8 millió Ft közötti összeg lesz adóköteles? Vagy nem a számlák összege számít?

A segítséget előre is köszönöm.

morzsola # 2011.01.19. 13:10

Üdvözlet

Szeretném megkérdezni ha egy háznak 4 tulajdonosa van , a haszonélvező 50 % ban tulajdonos , vehet fel jelzáloghitelt a házra a többi tulajdonos bele egyezése nélkül ????

Lucifer24 # 2011.01.08. 19:21

Sziasztok!
Érdeklödni szeretnék, hogy ez a lakásvásárláshoz kapcsolodó kedvezmény, ami a 35 év alattiakat érinti, hogy is van?
Szeretnénk eladni a párommal ( én 34 év / ö 35 év lesz ) az ö nevén lévö ingatlant, és vennénk is egyet utána, kb. 9 M-ért. Ebben az esetben csak én igényelhetem meg ugye? Mivel az ö nevén már van egy lakás. Ha meg is kapom, hol kell ezt és mikor igényelni? Illetve lehet-e tudni a kedvezmény összegét elöre vagy ez is függ valamitöl?
Nagyon köszönöm a választ!
Üdv

Gabicsek # 2011.01.07. 22:51

Kedves Renox!
Én is köszönöm a választ!

kicsiviky # 2011.01.07. 19:31

Kedves Rexor!

Köszönöm szépen a választ! Akkor jól sejtettem, hogy időben el kell kezdenem foglalkozni vele.

Köszi,
Viki

zoca001 # 2011.01.07. 19:05

Köszönöm szépen a választ!

Rexor # 2011.01.07. 16:45

Elnézést "d" a jövedelem rovat.

Rexor # 2011.01.07. 16:44

Kedves Gabicsek,

A bevétel oldalra beírod az ellenértéket, a költség oldalra a költséget, a c (jövedelem) rovatba pedig nullát.

Gabicsek # 2011.01.07. 16:07

Kedves Rexor!
Köszi szépen a választ. Mivel feltehetően önadózóként lesz ez majd benyújtva, már csak egy kérdés: Beírom az összeget jövedelemnként, (építkezés volt, tehát az eladási érték 25 %-át, úgy gondolom), és melyik rovat az, ahol ezt le is írhatom, hogy 0-ra jöjjön ki a vége?
Aztán többet nem nyaggatlak:)
Köszi kicsivikynek is a választ, mert az is érint (két ingatlant adunk el, egyik már most elment, a másik remélem, menni fog, és az, amelyik most elment, 4. évnél tartunk, tehát ott lesz adó és mérséklés, illetve elengedés kérelem, a másiknál már megvan az 5 év) Ezért érintett ez a része engem is.
Köszi:
Gabi

Rexor # 2011.01.07. 13:53

Kicsiviky kérdésére pedig a válasz, hogy meg kell fizetni az adót a bevallás esedékességéig méltányossági kérelem benyújtása esetén is (mert különben ketyegni fog a késedelmi kamat is).

Ezért nem célszerű az utolsó pillantra hagyni a benyújtást, hanem be kell nyújtani minél előbb, hogy az APEH válasza már megérkezzen mire az adót meg kell fizetni.

Rexor # 2011.01.07. 13:49

Kedves gabicsek,

A bevallásban fel kell tüntetni, mert az szja törvény nem azt mondja, hogy ez nem minősül jövedelemnek, hanem hogy a jövedelem "a számított összeg 0 %-ka" :).

Gabicsek # 2011.01.07. 11:50

zoca001!

Nem vagyok adószakértő. Az Szja. törvényben találod meg a választ, de idemásolom Neked a vonatkozó részt:

62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt.

(6) A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint1345

  1. lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),
  2. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  3. az értéknövelő beruházásokat;
  4. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is
  5. lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),
  6. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg
1.100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
2.90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
3.60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
4.30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
5.0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.

Tehát elvileg: 2 év után adtad el. A szerzett és eladott érték között számít jövedelemnek (nézd meg, mit vonhatsz még le a kettő közti összegből), kiszámolod a jövedelem 90 %-át (2. pont), és annak január 1-jétől a 16 %-a lesz az adó.
Remélem, jól írtam ha nem, akkor kijavít az, aki jobban ért hozzá. Tudomásom szerint öröklés esetén azon a napon kezdődik a tulajdonszerzés, amikor az örökség megnyílt (tehát az örökhagyó halála napján), eladás dátumának pedig a szerződés földhivatalhoz történt beérkezés napja számít.
Az biztos, hogy kell adót fizetni, mert csak 5 év után adómentes.

zoca001 # 2011.01.07. 09:02

Kedves Mindenki!

a következő lenne a kérdésem:
2008-ban én és a nejem örököltünk egy lakást. A hagyatéki tárgyalás után befizettük a hagyatéki illetékként 540000 forintot. 2010 januárjában értékesítettük a megörökölt lakást. Kell-e ezután nekem még adóznom? Adóbevallás során fel kell tüntetnem a papíron?

Előre köszönöm a válaszokat!

Gabicsek # 2011.01.06. 20:50

Kedves Rexor!
Ha eladott lakóingatlan után nem kell adózni (5 év eltelt), lehet, hülye a kérdésem, de mivel ily módon nem keletkezett jövedelmem, a bevallásban sem kell semmit leírnom? Magyarul: kell-e róla bevallást csinálni, vagy sem? Mert az Szja-ban azt olvastam, ha nincs jövedelem, nem kell bevallani. (logikus is)
Érdekelne engem is kicsiviky által feltett kérdésre is a válasz. (az a lányomat érintené)
Köszi.

Rexor # 2011.01.06. 16:22

Nincsen olyan, hogy vagyonosodási adó. Kicsit pontosítsd a kérdést.

erkat # 2011.01.06. 13:17

A KÉRDÉSEM AZ, HOGY A VAGYONOSODÁSI ADÓ FIZETÉSE MIKOR ESEDÉKES? A SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ ALKALMÁVAL, ÉS UAZON AZ ŰRLAPON KELL BEVALLANI?

Dorkababa # 2011.01.06. 11:34

Köszönöm. :)

Rexor # 2011.01.06. 11:19

Személyi jövedelemadót nem kell fizetni, a vagyonszerzési illeték alapja pedig az eladott és a vásárolt lakás árának a különbözete (2 millió Ft).

Dorkababa # 2011.01.06. 10:56

Sziasztok!

Segitséget kérek tőletek.
2001-ben 5.6Mft-ért vásároltam egy lakást. Ezt 2011-ben 10MFt-ért szeretném eladni, és a vételárból 8MFt értékben vásárolni egy lakást.

Hogyan alakul az adózás és az illeték?

Választotokat előre is köszönöm.

kicsiviky # 2011.01.06. 09:51

Sziasztok!

Még mindig áll a kérdésem, hogy az ingatlan átruházásból származó jövedelem után fizetendő adó elengedése/mérséklése iránti kérelmet mikor kell benyújtani? A bevallással egyidejűleg? Azért kérdem, mert az Szja. tv. szerint a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig kell megfizetni az adót, de ha elengedést/mérséklést kér az ember, akkor szerintem az adóhatóság döntéséig nincs értelme megfizetni. Vagy hol találok erre vonatkozóan valamit?

Másik kérdés, az szja kulcs változása gondolom a tavalyi eladásra nem vonatkozik? Legalábbis én nem találtam erre vonatkozó átmeneti rendelkezést:(, de remélem csak én voltam figyelmetlen és van valami kedvezményes szabály.

Köszi!

Gabicsek # 2011.01.05. 22:54

Szerintem ez vonatkozik rá.

Gabicsek # 2011.01.05. 22:53

Nem vagyok szakértő, de idemásolom az Szja.tv. vonatkozó rendelkezéseit:

Az adó mértéke
8. § (1) Az e törvény hatálya alá tartozó jövedelem után az adó mértéke - ha e törvény másként nem rendelkezik - az adóalap 16 százaléka.

59. § Az ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog visszterhes alapításából, átruházásából (végleges átengedéséből), megszüntetéséből, ilyen jogról való végleges lemondásból (a továbbiakban: a vagyoni értékű jog átruházása) származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog átruházása esetén a jövedelemszerzés időpontja az a nap, amikor az erre vonatkozó szerződés kelt.

60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották.

Mivel nem lakóingatlanról van szó, hanem üzletről, ezért ez vonatkozik rá adózás szempontjából:

(4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(2) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e § alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,1341

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.

Lakóház agy lakás 5 év után adómentes.

Kepike # 2011.01.05. 17:03

Kedves Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy 6-7 éve vettem egy ingatlant ( egy üzlethelyiséget ) most januárban szeretném eladni, kicsivel többért, mint amennyiért megvettem. Az ilyen fajta ingatlaneladásra vonatkozó adózási szabályok változtak-e???? Mennyi adót kell fizetni? Előre is köszönöm!