ingatlan eladás után fizetendő adó


zeremble # 2011.03.02. 16:42

T. Szakerto!

Nem lakoingatlan (udolo) (telek+haz) eladasaval kapcsolatban lenne adozasi kerdesem. Az ures telek vasarlasi eve 1995, a haz epitesenek kezdete 2000, hasznalatba veteli engedely a hazra 2005, a telek es haz eladasa 2010.

Ezesetben hogy kell a befizetendo adot kiszamolni? Mi szamit a szerzes evenek? 1995 a telek veteli eve? Esetleg a haz hasznalatba vetelenek az eve, ami 2005? Vagy valami koztes ev?

Ez a mi konkret esetunkben nagyon nem mindegy, konkreten 0 es 2millio Ft kozotti adorol beszelhetunk. Utana neztem, kerdeztem, mindenki mast mond, es nagyon nem mindegy az, hogy hogy szamoljuk ki a befizetendo adot!

Segitseget elore is koszonom!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.02. 17:11

A telek szerzésének az éve 1995, a felépítményé 2005. A vételárat meg kell osztani a kettő között, és egyik összeget így, a másikat úgy kell számításba venni az adóalapban.

nicsenko # 2011.03.06. 08:52

Üdvözletem! Egy kérdésre várom tisztelettel a választ: 2010-ben 16millio forint értékben vettünk egy családi házat.Mivel tul nagynak találtuk a telket,ezért megosztottuk (fele-fele arányban) és idén eladtuk az üres telket 700000 forintért.Kell-e adózni ebből és ha igen,akkor mennyit? Köszönöm a választ előre is!

tocsa2 # 2011.03.09. 12:27

Üdvözletem,

hasonló kérdésem volna, az üdülő 1998-ban(használatba vételi engedély 97-ből), a telek 2002-ben került a birtokomba(előtte bértelek volt), 2010-ben eladtuk. Ha jól értettem az előző kérdésre adott válaszát, a vételárat az adókedvezmény érvényesítéséhez meg kell osztani a két dátum között, de hogyan? milyen arányban?

tócsa

alias # 2011.03.10. 23:00

Tisztelt Szakértő!

1992-ben édesapám halála után bátyámmal közösen 1/4, 1/4 arányban örököltük családi házunk felét. A ház másik fele édesanyánké maradt.
2009-ben édesanyánk is meghalt, s akkor az ő részét is örököltük 1/4, 1/4 arányban. Ekkor az édesanyám után örökölt részemet az illetékhivatal 2100000 Ft-ra értékelte, vagyis a korábban örökölt részemmel 4 200000 Ft lett volna az örökrészem.
Bátyám, aki közben beköltözött a régi családi házba, nem fizette ki az örökrészem, sőt közben egyik leánya is odaköltözött. 2010-ben azonban váratlanul a bátyám is meghalt. Az illetékhivatal ekkor 4 800 000 Ft-re értékelte az ingatlan felét. Én a 2010-ben felbecsült összegért eladtam a házrészemet bátyám gyerekeinek.

Kérdésem, hogy mivel az illetékhivatal 2009-ben 4 100 000 Ft-ra, 2010-ben, bátyám halála után pedig 4800000 Ft-ra értékelte az ingatlant, és én a későbbi áron adtam el, a különbözet után kell-e adót fizetnem. (2010-ben én már nem voltam örökös, az én részemet az illetékhivatal anyám halála után lezártnak tekintette. Nekem 4100000 Ft-ért lehetett volna csak adómentesen eladnom a részem?)

Mellékesen jegyzem meg, hogy bár 1992-ben örököltem a ház 1/4 részét, és 2000-tól saját házamban ápoltam édesanyámat haláláig, örökrészemhez csak 2010-ben jutottam.

Rexor # 2011.03.11. 09:30

Kell szjat fizetni, de csak a 2,2 millió és a 2,4 millió különbözete után (amit tovább csökkentenek az ügyvédi, közjegyzői költségek, tehát ami a hagyaték átvételéhez kapcsolódtak). Tehát maximum 200 ezer ft 25%-t kell lepengetni, ha 2010-ben adtad el (50 ezer forintot). Ha 2011-ben, akkor 16% az adó.

galltamas # 2011.03.11. 21:30

Tisztelt Szakértő!

1998-ban 1,9m forintért vettem lakást, melyet 2006-ban 6,3m forintért adtam el. A tiszta jövedelem 3,51m forint volt, ami után 2007-ben 760e forint körüli összeget adóztam be, abban a reményben, hogy 5 éven belül ismét sikerül lakást vennem és visszaigényelhetem ezt a pénzt. Rendelkezésemre áll a 3,51m forint amit ha lakásvásárlásra fordítok visszaigényelhetem a 760e forint adómat. (Kérem javítson ki, ha tévedek.)
Kérdésem a következő: Ha csupán lakás tulajdonrészt vásárolok a pénzemből, visszaigénylem a 760e forintot, majd még ebben az évben a tulajdonostárssal továbbértékesítem a tulajdonrészemet ez jogszerű, járható út-e? Létezik olyan, hogy az adóvisszaigénylés után nem adhatom el az ingatlan-tulajdonrészemet? Olyat mondtak nekem, hogy 5 éven belül nem adhatom el. Igaz ez?

Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2011.03.13. 16:19

Az eladástól számított 60 hónapon belül kell lakóingatlant, vagy építési telket vásárolni. Nem számít, hogy csak résztulajdont vásárolsz.

Régi szja. tv.
63. §(2) 1351
Az (1) bekezdés rendelkezései szerint befizetett adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem azon része utáni adó (lakásszerzési kedvezmény), amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított (a lakásszerzési kedvezmény alapja). A lakásszerzési kedvezményre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában lakáscélú felhasználás:

  1. a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának, a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése;
  2. a belföldön fekvő lakótelek tulajdonjogának adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése, ha azon a magánszemély, közeli hozzátartozója vagy volt házastársa az említett időtartamon belül lakást épít, építtet;
  3. a belföldön fekvő lakás építése, építtetése;
  4. a belföldön fekvő lakás alapterületének növelése, ha legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez;
  5. a belföldön fekvő lakás legalább a (6) bekezdésben meghatározott időtartamra szóló haszonélvezetének, használatának vagy bérleti jogának megszerzése;1353
  6. az idősek otthonában vagy a fogyatékos személyek lakóotthonában biztosított férőhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli megszerzése (ideértve a térítési díj előre történő megfizetését is).
nandy # 2011.03.13. 16:19

(6) 1362
Ha a magánszemély vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa a lakásszerzési kedvezmény alapjául szolgáló lakást, jogot a megszerzéséről szóló szerződés megkötésének - építés, építtetés, bővítés esetében a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének - évében vagy az azt követő öt évben átruházza, akkor az átruházás adóévében ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelemként veszi figyelembe a magánszemély által a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget. E rendelkezés irányadó akkor is, ha a kedvezmény alapjául szolgáló jog bármely más ok (kivéve a magánszemélyen, közeli hozzátartozóján, volt házastársán kívülálló okot) miatt az említett időtartamon belül megszűnik.

nandy # 2011.03.13. 16:20

Tehát ha már most tudod, hogy a vásárolni kívánt ingatlant 5 éven belül el is adjátok, akkor ne kérd vissza az adót!

nicsenko # 2011.03.14. 10:16

Esetleg valaki tudja a választ 2011.március 6-án feltett kérdésemre...? Köszönöm előre is..

agertike # 2011.03.15. 12:23

Tisztelt Szakértő Úr!

Vásárolni szeretnénk egy új lakást.
Egy időben eladásra kínáljuk kis lakásunkat 14mft-ért.
Az új lakást megtaláltuk és arra gondoltunk,hogy előbb is megvennénk, mint ahogyan el tudnánk adni a másikat. Családi segítséggel készpénzzel kifizetnénk. Talán 22mft-ért.
Az új lakásra áthelyeznénk a kislakáson jelenleg lévő jelzáloghitelünket. És így már tehermentessé vált ingatlant árulnánk. Ki tudja mikor talál gazdára a jelenlegi helyzetben.
A különös helyzet az, hogy lesz egy olyan időszak, amikor egyszerre két lakásunk lesz. Ilyen esetekben hogyan van az illetékfizetés és az adózás?
Normális esetben az ember először elad, és ha egy éven belül vesz egy újat, akkor a különbözet után fizet illetéket, illetve nem adóköteles 1 éven belül az újra ingatlanra fordított összeg.(Persze, ha jól tudom)
Ez fordított esetben hogy van?
Az előbb megvett új lakás teljes érteke után fizetünk illetéket, majd később a kislakás eladásából származó pénzt leadózzuk?
Köszönöm megtisztelő válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.15. 16:02

illetve nem adóköteles 1 éven belül az újra ingatlanra fordított összeg.
Ezt rosszul tudod. Az viszont mindegy, hogy az eladás vagy a vétel történik korábban, lényeg, hogy egy éven belül legyenek.

(Az meg egyáltalán nem különös, hogy két ingatlanotok lesz. Vannak ezzel így jó páran.)

Gabicsek # 2011.03.15. 20:34

viszont ha a most meglévő lakásotoknak legalább 5 éve már tulajdonosai vagytok, 5 év után már nem kell adózni, akár veszel másikat, akár nem.

agertike # 2011.03.16. 08:44

Szupi.Köszönöm az értékes infókat.
Az illetékfizetésre vonatkozó ismereteim is hiányosak. A két lakás közötti különbözetre szól ugye?
ÉS 4%?
Köszönet a segítségért. Üdv.

nasariel # 2011.03.21. 23:30

Üdvözletem!

1989-ben építettük házunkat. 2005-ben édesanyám rám íratta a teljes tulajdonjogot. Korábban már a nevemen volt a 3/4-része. 2008-ban elhunyt. Idén szeretnénk értékesíteni az ingatlant körülbelül 15 millió forint értékben.
Kell adóznunk az eladást követően, amennyiben nem fektetjük be 1 éven belül?

Válaszát előre is köszönöm.

Ildiboszi # 2011.03.23. 13:32

Hello!

Nagyon kérem, valaki segítsen nekem.
Az lenne a kérdésem, hogy egy olyan lakás után kell-e adóznom, ami nincs 5 éve a nevemen, hitelből vettem, és az árából szeretném a hitelt kifizetni.

Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.23. 13:51

Ha drágábban adod el, mint ahogy vetted, a különbözet után. (Mínusz a korrekciós tényező.)

duzsek78 # 2011.03.25. 18:30

Üdvözletem.
Tavaly novemberben nagymamámtól örököltem egy ingatlant ami 2003-ban vásárolt 9.000.000,-ft-ér .Én most szeretném értékesiteni 8.000.000,-ft-ért.Kérdésem ,hogy kell e adóznom és ha igen mennyit.Válaszát köszönöm.

jocomano77 # 2011.03.27. 12:04

2010.-ben örököletm egy ingatlan 1/2 tulajdoni hányadát. Az egész ingatlan szerzési / öröklési értéke 16 millió Ft. Az 1/2 tulajdoni hányadi értéke 8 Millió Ft. Ez az én tulajdonom. Most értékesitettem az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadomat 8 millió Ft-ért. Kérdésem kell-e utána adóznom? Az ingatlan szerzési éve 2010. az ingatlan eladási éve 2011. A 2010. évi adó bevalláson az én részem 8 miiliót ért bruttóban. Most 8 millió Ft-ért értékseitettem. Ebben az esetben kérdem ellőbbi kérdésemet, kell-e adót fizettnem utána? És ha igen akkor hány százalékot? És le vonaható-e az adóból ha én ingatla közvetitőn keresztűl adtam el, és az inagtla közvetitő dijat én fizettem ki. Melynek dija 400000 Ft.

leadga # 2011.03.29. 20:27

Tisztelt Szakértő!

Önerős kivitelezéssel építettem egy családi házat amire 2009 januárban kaptunk használatbavételi engedélyt. Most szeretném ezt értékesíteni és azt nem tudom hogy a jövedelemadó megállapításához mit kell figyelembe venni beszerzési értéknek a telek vételi árán felül? Anyagszámláim vannak de mivel javarészben önerőből épült ezért munkadíjat nem sokat fizettem ki. Beszámítják valahogy azt a rengeteg munkát amit saját magam beletettem?

Kalim Pál # 2011.03.29. 21:17

Csak a számlával vagy más okirattal igazolható kiadások vonhatók le a bevételből, és az így kapott összeg után kell adót fizetni (ez jelenleg 16%). A jövedelem mértéke a szerzés és az értékesítés között eltelt idő függvényében tovább csökkenhet: ha az értékesítés a szerzés évét követő második évben történik, akkor 10%-kal, ha a harmadikban, akkor 40%-kal, ha a negyedik évben, akkor 70%-kal, míg ha az ötödik vagy még későbbi évben, akkor már egyáltalán nem kell adót fizetned. Egyébiránt a munkabéredért is megdolgozol, mégis be kell fizetni utána az adót.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Kalim Pál # 2011.03.29. 21:20

2009-es szerzés esetén a 10%-os jövedelemcsökkentés érvényes rád, amennyiben idén történik az értékesítés.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Marcsi57 # 2011.03.30. 20:17

TISZTELT SZAKÉRTŐ!!

Szüleim a 60-AS ÉVEKBEN VÁSÁROLTAK EGY CSALÁDIHÁZAT. AMIT A 70 ES ÉVEK ELEJÉN 3 SZOBÁRA BŐVITETTEK. ÉDESAPÁM 1974-BEN MEGHALT, AZŐ RÉSZÉT FELE HÁZAT KETTEN ÖRŐKŐLTÜK TESTVÉREMMEL. MÁSIK FELE ÉDESANYÁM RÉSZE VOLT. EZT A HÁZAT 2010-BEN ELADTUK MERT ÉDESANYÁM M EGBETEGEDETT ÉS HOZZÁNK KŐLTÖZÖTT ÉRDEKLŐDNI SZERETNÉK HOGY KELL-E ADOZNUNK AZ INGATLAN UTÁN? ÉS HOGYAN MERT MÁR EGY RÉGEN VÁSÁROLT HÁZ ÉS UGY TUDOM , HOGY 2008 -BAN VÁLTOZTAK AZ ADÓZÁSI JOGSZABÁLYOK. KÉREM SZÍVES SEGITSÉGÉT MERT TÁJÉKOZATLAN VAGYOK EZ ÜGYBEN. ELŐRE IS KŐSZŐNŐM MARCSI

Kalim Pál # 2011.03.30. 20:36

toco: az ingatlan eladásából származó bevételből le kell vonni a megszerzésére fordított összeget (és a megszerzéséhez kapcsolódó egyéb kiadásokat valamint az időközben elvégzett értéknövelő beruházások költségét), és csak az így kapott összeg után kell adót fizetni. Tekintettel arra, hogy a te esetedben ez negatív összeg, értelemszerűen nem kell adót fizetned.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/