ingatlan eladás után fizetendő adó


Kalim Pál # 2011.03.30. 20:42

Marcsi57: A két gyermek (te és a testvéred) tulajdonszerzése 1974-ben, édesapátok halálakor történt, az édesanyádé pedig még ezt megelőzően, amikor az épületre megkapták a használatbavételi engedélyt. Mivel a tulajdonszerzések 1987. előtt, tehát a személyi jövedelemadó bevezetése előtt történtek, az eladásból származó bevétel után nem kell adót fizetnetek.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Kalim Pál # 2011.03.30. 20:45

nagyon szívesen.


Az interneten található idézetek legnagyobb baja, hogy nehezen ellenörizhetö a hitelességük. /Petöfi Sándor/

Marcsi57 # 2011.03.30. 20:54

NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM SZÍVES VÁLASZOD. TUDTAM HOGY VOLT VALMI VÁTOZÁS CSAK NEM EMLÉKEZTEM PONTOSAN. ÜDV MARCSI

tabandika # 2011.04.02. 17:46

Tisztelt Szakértő!

A következő ügyben kérem a segítségét:

2003. novemberében testvéremmel megörököltünk egy ház 1/2 részét, 2008. decemberében pedig a másik részét is.

2010-ben értékesítettük 360 eFtért (engem illető rész 180 eFt). A házon 54 eFt főkövetelés és további 79 eFt végrehajtási jog terhelte, amit az adásvétel után befizettünk.

Kérdésem az lenne, hogy kell az értékesítés után adót fizetni, ha igen költségként levonható e a követelés, valamint, hogy az ingatlan megszerzésének éve a 2003 vagy a 2008?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.02. 17:49

az ingatlan megszerzésének éve a 2003 vagy a 2008?

Is-is.

Az eladási árból nem lehet levonni a hagyatéki tartozásokat; le kell viszont vonni a szerzéskori értéket és a megszerzéshez kapcsolód költségeket (itt hagyatéki eljárás díja, öröklési illeték, földhivatali eljárás díja).

ptunde # 2011.04.02. 17:54

Sziasztok,

Ha üzleti ingatlan bérleti jogát szeretném eladni, akkor azután kell fizetnem adót, és ha igen mennyit?
Előre is köszönöm a választ.

Tünde

nandy # 2011.04.03. 13:15

Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog értékesítése esetén is keletkezhet adófizetési kötelezettség, ha 15 éven belül szerezted, és a beszerzési értéknél magasabb áron adtad el.

tabandika # 2011.04.03. 15:40

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Ha a 2003 és a 2008 is számít, akkor, hogyan kell benyújtanom az adóbevallást.

Mert ha jól tudom 2003 esetén nem kell bevallanom, de 2008 esetén a 90%-át igen.

Várom segítségét!

Gabicsek # 2011.04.03. 20:19

Nem a 90 %-át, hanem a 90 %-nak a 16 %-át, ez a jövedelem.

nandy # 2011.04.03. 20:26

90% az adóalap, mely után 16% adót kell fizetni.
Tehát a 16% már az adó lesz, nem a jövedelem.

farkassz # 2011.04.05. 13:21

Termőföld eladásból származó jövedelmet használhatom-e forintalapú lakáshitel törlesztésére adócsökkentés céljából?

mariannanita # 2011.04.07. 12:53

Kedves Szakértő!

Édesapám 2007-ben adta el a szüleitől örökölt lakóházat, ebből befolyt jövedelme után természetesen megfizette az adót.
Én a férjemmel most, 2011-ben vásároltam egy lakóházat. Mivel édesapám akkor mikor megkapta az eladott ház után kapott jövedelmét, és nekem adta (kp), mi ebből most házat vettünk (közeli hozzátartozója), ha jól tudom visszaigényelheti a befizetett adót. Már csak az a kérdés, hogy hogyan tudjuk bizonyítani, hogy édesapám adta a pénzt a ház vásárlására, mivel az összes pénzügy kp-ben zajlott?
Illetve még az kérdéses,hogy mivel az adásvételiben nem volt konkrétan beleírva, hogy én fizetem abból a pénzből, csak a befizetési bizonylat van, amin az én nevem szerepel, hogy ez elég-e?

jorgiko # 2011.04.09. 09:13

Tisztel Szakértő!
Lányom 12 éve él Amerikában, már kettős állampolgár. Tavaly édesapja meghalt és részben örökölte annak kis értékű ingatlanát, melyen magas banki hitel volt. Ezt az örökösök eladták és abból kifizették a banki hitelt. Nagyon kevés maradt belőle. Érdeklődőm, kell ezután személyi jövedelemadót fizetnie és ha kell, hogyan számolanó?
Köszönettel várom válaszát!

rockmachine # 2011.04.11. 15:18

Sziasztok! Engem is érdekelne, hogy kettős-állampolgárnak (amerikai-magyar) kell-e magyarországi eladott ingatlana után szja-t fizetnie és/vagy bevallást benyújtania. Nincs Magyarországon bejelentett lakóhelye. Köszönöm a választ előre is

Rexor # 2011.04.12. 17:01

Igen. Persze csak abban az esetben, ha adóköteles a jövedelem.

csodagomba # 2011.04.12. 18:25

Tisztelt Szakértők!

Ha 2011-ben eladom a házam 12 millió Ft-ért, (ebből a pénzből kifizetem a 9 millió Ft-os jelzálogot, majd veszek fel egy új lakáshitelt és) vásárolok szintén 2011-ben egy lakást mondjuk 8 millió Ft-ért, akkor az adózás hogyan alakul? Kell-e adóznom, ha igen visszaigényelhető-e, stb...?

Nagyon köszönöm előre is a választ!

Rexor # 2011.04.12. 20:15

Kérdés mikor vetted a házat és mennyiért.

csodagomba # 2011.04.13. 07:50

Rexor:

A ház, amit most szeretnénk eladni, jelenleg édesanyám nevén van, ő 2007-ben örökölte az édesanyja után, (egyedüli örökös volt).

Na most vagy édesanyám lesz a ház eladója, és én veszem az új lakást (és akkor az illetéknél én a 35 év alattiak első lakásvásárlásakor járó 50 %-os kedvezményt tudom igénybe venni)

vagy arra gondoltunk, hogy gyorsan elajándékozza nekem a házat, hogy pár hónap múlva én legyek a ház eladója is és majd az új lakás vevője is (így a cserét pótló vétel illetékkedvezményt tudom igénybe venni, illeték szempontjából így jobban járnék)

Az új lakást mindenképpen én fogom venni.

Csak azt nem tudom, hogy adózás szempontjából hogyan járnánk jobban, ha én adom el a házat, vagy ha édesanyám. Mert ha jól tudom, régebben volt olyan, hogy ha eladtam ingatlant, de ugyanabban az évben vettem is ingatlant, akkor nem kellett adózni utána (vagy kellett, csak vissza lehetett igényelni.) Vagy valami hasonló.

De ha édesanyám adja el a házat, akkor ő nem fog új ingatlant vásárolni... így mindenképpen kellene adóznia... és ezt szeretnénk elkerülni. Illetve hogy minél kevesebbet kelljen adózni.

Köszönöm előre is a választ!

Rexor # 2011.04.13. 08:18

Adózás szempontjából a legjobb, ha édeasanyád adja el a házat, mivel így csak a jövedelem 30%-t kell leadózni (hagyatéki érték - eladási érték). Ezt követően pedig a vételárat utalja át neked mint "ajándékot". Az a kedvezmény, amnire te gondoltál már régen megszűnt.

jorgiko # 2011.04.13. 08:26

Tisztelt Szakértő!
Válaszából sajnos nem értem, hogy Amerikában élő lányom az örökölt, de hitellel terhelt lakás eladása után levonhatja-e a banknak visszafizetett kölcsönt és így már nem kell adóznia vagy a hitel visszafizetése is jövedelemnek számít?
Köszönettel várom a választ.

csodagomba # 2011.04.13. 20:01

Rexor:

Köszönöm!!!

Azt jól tudom, h ha a ház szerzéskori (öröklés) forgalmi értéke meghaladja a mostani eladási árat, akkor nem is kell adózni? Azt mondta egy ismerősöm, hogy az eladási árból le kell vonni a szerzéskori forgalmi értéket, és a különbséget kell csökkenteni 70%-kal mivel 4 évvel ezelőtt szerezte. Mi most 12 millióért adjuk el, de a szerzéskori forgalmi értéke jóval magasabb volt.

És még egy utolsó gyakorlati kérdés:

A házon lévő jelzálogot a vevő által fizetett pénzből fizetnénk ki. Viszont a leendő vevőnk is erre a házra venné fel a hitelt. Tehát amíg mi nem kapjuk meg a pénzt, addig a házon lesz a mi jelzálogunk... Viszont a leendő vevőnk meg nem kapja meg a hitelét a banktól, amíg be nem jegyzik az ő jelzálogát.(?) Ezt hogyan kell megoldani? Egyszerre két jelzálog lesz a házon(pár napig), amíg ő bejegyezteti és megkapja a pénzt, ideadja, mi kifizetjük és töröltetjük a mi jelzálogunkat? ( egy 12 milliót érő házon lenne egy időben összesen közel 20 millió jelzálog?) Vagy ezt hogyan oldják meg? Remélem nem „ördögi kör”...

Nagyon nagyon nagyon köszönöm előre is!!!

Rexor # 2011.04.14. 08:14

Kedves csodagomba,

A lényeges az, ami a hagyatéki végzésben szerepel értékként, ez a szerzési érték. A jelzálog kérdéskörét a bankkal kellene megbeszélni.

Kedves Jorgiko,

A banki kölcsönt nem lehet levonni a jövedelemből.

lajcsó # 2011.04.14. 08:32

Csodagomba részére!

Ördögi körről nincs szó.
Ez gyakorlatban úgy oldható meg, hogy:

  1. a vételár előlegből töröltetitek a jelzogjogot.
  2. A másik lehetőség pedig az, hogy vevő bankja a lakásvásárlási hitel összegéből levonja a te aktulási hitel tartozásod összegét és azt a te bankodnak átutalja, ami ezt követően kiadja a törlési engedélyt. Az esetleg maradék összeget pedig te megkapod a banktól.
csodagomba # 2011.04.14. 09:34

Rexor, lajcsó:

Köszönöm!

Tudom, hogy az előbb azt mondtam, hogy utolsó kérdés, de még egy apróság felmerült:

A házunk eladása után csak adózni kell, vagy illetéket is kell fizetni? (ha igen mennyit?) Bár sehol sem láttam feltüntetve, de ki tudja...

Köszönöm!

Rexor # 2011.04.14. 10:36

Neked nem kell illetéket fizetni, azt majd a vevőnek.