ingatlan eladás után fizetendő adó


strobli # 2012.03.15. 08:21

Tisztelt Doeril!

Az eladott ingatlanod és a vásáról ingatlam közötti árkülömbözet után kéll csak vagyonszerzési illetéket fizetni a NAV/APEH felé!
Ennek összegét szakemberek pontosan kiszámolják neked.
Szocpolt ha új ingatlanra kaptad kérelmezned kell, hogy át vihesd, illetve az NAV/APEHi lleték részlet fizetését/törlését is kérelmezni kell.
Kérdésedre, hogy hova fordúlj ajánlom ezt az oldalt itt ezzel foglalkoznak:
______________________________________
http://www.kerelmek-beadvanyok.hu/


Mérlegképes könyvelö
www.kerelmek-beadvanyok.hu

kisvirag84 # 2012.02.29. 09:10

Kedves Gabicsek!
Köszönöm szépen a válaszodat! Én is így gondoltam. Csak megerősítés szerettem volna! ;)

Gabicsek # 2012.02.28. 22:03

Szerintem ebből nektek semmi bajotok nem lesz. Ha a NAV nem fogadja el az egy milliót, és feljebb értékeli, akkor az a vevőnek fog többe kerülni, amikor ki kell fizetnie a vagyonszerzései illetéket.
Nektek a kezetekben lesz a hagyatéki leltárban feltüntetett összeg is. Az ingatlan eladási ára szabad megállapodás kérdése.

Doeril # 2012.02.28. 18:11

Tisztelt Hozzáértők!

Azt szeretném megtudni, hogy ha eladom lakásunkat és annál drágábban veszek másikat, milyen összeg után kell adót vagy illetéket vagy bármit fizetnem? Mileyn plusz költségekkel kell számolnom egy ilyen ügylet esetén? ( ügyvbédi ktg 1%, ha jól tudom , de mást nem tudok pontosan) Vagy hol tudok ennek utánaérdeklődni? Még egy kérdés: azt HOL tudnám megkérdezni, hogy a 7 éve vásárolt lakásunkon lévő hitelt és szocpolt átvihetem a megvásárolni kívánt ingatlanra ( a szocpolt új lakásra kaptuk és most használtat vennénk)és ha igen, mennyibe fáj ez nekem - gondolom nem ingyen lesz. :-(
Nagyon köszönök bármilyen infót!

kisvirag84 # 2012.02.28. 08:59

Kedves Hozzáértők!

Párom örökölt egy ingatlan (nyaraló), melyet a hagyatéki leltár során a korábbi vételi összeghez képest a felére értékeltek fel. A közjegyző felhívta a figyelmünket, ha értékesítjük, a leltárba felvett összegtől magasabbért adjuk el, 16 % adót kell fizetnünk. Ekkor mi jeleztük, hogy ezzel az összeggel nem értünk egyet, ezt ő jegyzőkönyvbe is foglalta.
Az lenne a kérdésem, hogy ha eladjuk annyiért amennyiért a leltárba szerepel, származhat e valamilyen problémánk, hogy a 2010. évi vételi ár feléért értékesítettük??? Természetesen azt értem, hogy ha többért adjuk el, akkor a különbözet után adófizetési kötelességünk van, de ez is jogtalan, mivel még így is a vételi árhoz képest mínuszba lennénk, mert 2 millióért lett véve, és a leltárba 1 millió az értéke.
Most úgy hozta az élet, hogy sürgősen el kell adnunk, és ennyire ár alatt, van egy vevő rá.
Csak az aggaszt, hogy nehogy bármilyen problémánk származzon belőle, hogy az akkori vételár feléért adjuk el, amit akkor a NAV is jóváhagyott, mivel ezután kellett a párom édesapjának megfizetnie a vagyonszerzési illetéket (mármint a 2 millió forint után).

Gabicsek # 2012.02.27. 10:43

Akkor ha jön lajcsó, megmondja. Én még nem néztem, engem is érint.

csokis1 # 2012.02.27. 10:34

Olvastam, de a hivatkozott 82. oldalon nem találtam ilyent sőt később se.

Gabicsek # 2012.02.27. 10:23

Adóbevallásban fel kell-e tüntetni az eladást?

Csak 6-7 bejegyzésnyit olvass vissza.

csokis1 # 2012.02.27. 09:57

Nagynénék 2010 februárjában elhunyt. A lakását végrendelettel 11 főre hagyta. A végrendelet körüli problémák miatt a földhivatali bejegyzés 2011 szeptembere körül történt meg, az illetéket is ezután kellett befizetni. Az illeték 12,9 millió után lett befizetve. 2011 decemberében sikerült eladni 10,4 millióért.
A kérdésem :

Adóbevallásban fel kell-e tüntetni az eladást?
Ha jól gondolom jövedelem nem származott belőle , így adózni nem kell semmiképen sem.

Gabicsek # 2012.02.26. 22:31

staticx!
Én úgy tudom hogy a földhivatali bejegyzéstől számít. Nálam is így volt, két ével később lett bejegyezve, mint a lakhatási engedély, akkor nézegettem utána. De szerencsére eladáskor (tavaly) így is pont meglett az öt év.

Gabicsek # 2012.02.26. 22:29

Kedves lajcsó!
Köszi a tájékoztatást. Még nem néztem meg az útmutatót, de biztos úgy van, ahogy mondtad, és ez nagyon jó lenne, teljesen felesleges bevallani, ha nincs jövedelem.

staticx # 2012.02.26. 22:07

Tisztelt Fórumozók!
Ha valaki tud, segítsen. 2007-ben kezdtünk el építkezni, 2009-ben kaptunk lakhatási engedélyt, de a földhivatalnál csak 2011 végén lett ingatlan-nyilvántartásba véve a házunk. Ha az idén szeretnénk eladni, mikortól kell számítani a megszerzés évét? Az építkezés során nagyon sok mindent saját magunk csináltunk, pár millió forintról van csak számlánk, körülbelüli bekerülési értéket tudok csak. Hogyan kellene most adóznom? Azt tudom, hogy 5 év után nem kell, meg hogy levonhatóak a költségek. Előre is köszönöm a választ!

lajcsó # 2012.02.26. 07:53

Kedves Gabicsek!

Ennek az a magyarázata, hogy módosult a jogszabály erre vonatkozó előírása. Egyébként engem is érint a dolog!

Gabicsek # 2012.02.25. 21:24

Kedves lajcsó!
Megnézem az útmutatót! Mert engem is érint. Tavaly adtam el ingatlant, de mivel 5 év után voltam, nem adózom. Ezek szerint nem kell a bevallásban feltüntetni? Mert mintha korábban azt mondták volna, hogy attól még be kell írni, csak a jövedelem rublikába 0-át kell írni.
De utánanézek.

halasleszek@freemail.hu # 2012.02.25. 21:16

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem a következő:

2011 áprilisában vettem egy telket 11MFt-ért. Illetékmentességet kértem, mivel vállaltam, hogy 4 éven belül házat építek rá.
Sajnos nem így lesz. Most el szeretném adni. Ugye a NAV meghatározta hogy azt hiszem 700EFt-ot kell utána fizetni, ha mégse építeném fel.

Kérdéseim:

  1. Ha pl "csak" 10MFt-ért adom el változik ez az összeg?
  2. Ha pl: 12MFt-ért adom el változik ez az összeg?
  3. Ha veszek bizonyos időn belül lakóingatlant változik ez az összeg?
  4. Ha veszek bizonyos időn belül lakóingatlant változik ez az összeg a vételártól függően?
  5. Illetve ha eladom az illetékeken felül más összeg (adó,illeték) terhelhet még engem?

Hát ennyi lenne!
Várom az észrevételt attól aki tudja!
Előre is köszönet!

lajcsó # 2012.02.25. 08:39

Amennyiben az ingatlan értékesítése során nem képződött jövedelem, akkor nem kell szerepelteni az adóbevallásban. (SZJA Útmutató 82. oldal)

Gabicsek # 2012.02.24. 21:34

Többért vetted, mint amennyiért eladtad, tehát nincs adókötelezettséged. De azért sincs, mert 5 év után adómentes lenne egyébként is. Teljesen mindegy, volt hitel, vagy nem volt hitel.
A bevallásba azért be kell majd írni.

rencsike82 # 2012.02.24. 12:02

A kérdésem a következő: 2006-ban vásároltam egy lakást, 5.800.000-ért, hitelre. 2011-ben eladtam 5.000.000ft-ért, melyet teljes egészében a hitel kifizetésére fordítottam (végtörlesztés). A kérdésem az lenne, hogy kell-e adóznom az ingatlan után, illetve fel kell-e ezt tüntetnem az adóvbevallásomban?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.23. 18:37

Ott is nulla az adóalap, ha a teljes ingatlan lakóingatlan. Ha van benn garázs vagy ilyesmi, akkor már lehet , hogy fizetni kell.

csilla1964 # 2012.02.23. 15:04

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Kérdésem lenne, hogy 1996-óta a vállalkozásomban van egy raktár helyiség, melyet szeretnék eladni egy magánszemélynek. Kell-e az eladás után adóznom, illetve áfát kell-e számolnom az eladási árra. A vállalkozás nem szűnik meg.
Köszönöm válaszát!

csupi 1 # 2012.02.23. 09:52

Kérdésem lenne, hogy én 1999 ben vásároltam egy lakóházat. Most arra döntöttem, hogy elakarom adni.
Ha eltudom adni akkor fizetnem kell-e az összeg után adót.

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 18:31

Nulla az adóalap. De be kell vallani.

manocs.ka # 2012.02.22. 17:24

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor
A közös ingatlanunkhoz a telket 1986-ban vásároltuk 100 EFt-ért, a családi házat a telekre 1990-ben építettük 400 EFT építési hitelből, 200EFt szocpolból és 100EFt munkáltatói kölcsönből.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 17:06

kell-e adóbevallást készítenem
Kell.
kell-e adót fizetnem az exem részére eladott ingatlanból származó jövedelemből.
Azt ennyiből nem lehet megmondani. Ismerni kellene a szerzés idejét és a szerzéskori értéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 17:04

Egzoticside: az ajándékozó milyen jövedelmet szerez?
Az meg köztudott, hogy egyenesági rokonok között az ajándékozás jelenleg illetékmentes.