ingatlan eladás után fizetendő adó


Vikica73 # 2009.10.01. 12:00

Kiegészítő adat: az ezután vásárolt lakásom adásvételi szerződésének dátuma: 2009. 05. 27.

sanyibácsi # 2009.10.04. 21:03

Tisztelt Szakértő

A segítségét kérném abban, hogy örököltünk egy házat hárman testvérek 2008-ban és hozzá egy jelentős adósságot. A ház értéke 8 M Ft-volt a hagyatékátadó végzés és a kifizetések szerint, az adósság és felmerülő költségek 5,7 M Ft.
Ketten eladtuk az 1/3 ad 1/3-ad részünket együtt 6,5 M Ft-ért 2009-ben.

Így a ház teljes értéke elviekben 9,750 M Ft lett volna
Mennyi adót kell fizetnem ?

Köszönettel Sanyibácsi

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.05. 06:38

Ha jól számolom, akkor olyan 140 ezer forint. Fejenként.

marand # 2009.10.09. 05:32

Tisztelt Jogi Fórum,

Egy 2004 -ben vásárolt telekre építettünk családi
házat, használatba vételi engedélye 2007 januári.
Kérdezném , ha ezt az ingatlant 2009-ben eladnám,
mekkora adót kellene fizetnem? A szerzési időpont a telek vásárlása vagy a haszn. vételi engedély kiadása?

Köszönettel : marand

andi72 # 2009.10.16. 12:29

Tisztelt Jogi Fórum!

Azt szeretném kérdezni, hogy az idén eladásra került TELEK bevétele utáni szja-ból levonható-e más ingatlan (ház) felújításának költsége, mert az ingatlan tulajdonosának Magyarországon nincs jövedelme, így szja-t sem fizet, csak a telek eladása után van szja-fizetési kötelezettsége?

Köszönettel: Andi

nandy # 2009.10.16. 13:23

Nem.

gigant2598 # 2009.10.18. 12:58

Tisztelt Jogi Fórum!2006-ban örököltünk egy ingatlan 50%-át,akkor 4Mft volt az ingatlan forgalmi értéke,2009-ben megörököltük a másik 50%-át is,ekkor 8Mft lett megadva forgalmi értéknek.Ha most 10Mft-ért eladnánk mennyi adót kellene fizetnünk?

monalisa1 # 2009.10.18. 15:38

A megszerzés évében és az azt követő évben 100%., a második évben 90%., a harmadik évben 60%., a negyedik évben 30%., míg az ötödik és a további évben 0 százalék. Vagyis a számított adóalap 25%-a fizetendő személyi jövedelemadóként.

Jó számolgatást, és egyébíránt is...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Sylvia # 2009.11.02. 14:36

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi esetre kérnék segítséget:
Édesapám az ingatlanára (családi ház) kölcsönt vett fel, amit nem fizetett, és most végrehajtás előtt áll az ügy.
Hárman vagyunk testvérek, mi kifizetnénk a tartozását (pénzt egy ismerősünk adna kölcsön azzal a feltétellel, hogy nevünkre vagy egyikőnk nevére íratjuk az ingatlant).

A kérdésem az, hogy ha átiratjuk a házat, és 1 éven belül (2009-ben vagy 2010-ben) eladjuk, mivel a kölcsönkapott pénzt ennyi időre kapjuk, akkor milyen költségekre számíthatunk, illetve van-e kedvezményre esély.
Az ingatlant édesapám 2000-ben íratta át saját nevére, akkori értéke 3M Ft volt. Ma talán 3.5-4 millióért tudnánk eladni.

Köszönettel,
Sylvia


Sylvia Kõvári

gzsolt # 2009.11.04. 12:51

Tisztelt Jogi Fórum,
Arra keresem a választ, hogy egy önerővel felépített garázs ezévi eladása után (a használatbavételi engedély tavalyi) mennyi SZJA-t kell majd fizetnem, ha nincsenek meg az építési anyagok számlái. Azaz hogy kell kiszámolnom (miként tudnám bizonyítani) a szerzésre fordított értéket?
Hivatkozhatok-e az SZJA tv. azon bekezdésére, ami azt mondja, hogy ha az x?) bekezdés szerint a szerzésre fordított összeg nem állaptíható meg, akkor azt a bevétel 75%-nak lehet venni?
Vagy vessek magamra, amiért nem tettem el annak idején a számlákat, és most a teljes eladási ár, azaz 100% bevétel egyenlő a jövedelemmel, és annak 25%-t pengethetem be a közösbe?
Válaszukat várva,
Köszönettel

nandy # 2009.11.04. 22:19

Ha nincsenek meg a számlák, akkor azzal nem lehet csökkenteni az adóalapot. A saját munka értéke szintén nem csökkentő tétel.

nem hivatkozhatsz arra, hogy nem lehet megállapítani az értéket, hiszen lehetne, ha megőrizted volna a számlákat (ami egyébként jogszabályban előírt kötelezettséged is).

nandy # 2009.11.04. 22:23

Sylvia:

Mivel még nem tudjuk, mi fog történni a jövőben, ezért csak általánosságban lehet válaszolni.

Édesapádnak nem kell adót fizetnie az eladás után, mert 5 évnél korábban szerezte a lakóingatlant.

Nektek viszont kell fizetni illetéket a szerzés miatt. 4 mFt-ig 2%, efelett 6% a mértéke.

Ha a szerzéstől számított egy éven belül eladjátok, akkor az illeték alapjából levonható a szerzési érték.
Adót akkor kell fizetni, ha többért adjátok el, mint amennyiért szereztétek (vételár + illeték + ügyvéd stb...).

A hitel nem számít.

Lillaa # 2009.11.07. 03:09

Tisztelt Jogi Fórum!

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy abban az esetben ha az örökölt ingatlan értékét 10 millio Ft-ra értékelte fel az APEH de lakottan 7 milliora,akkor az eladásnál melyik összeg fölötti összeg képezi az adózandi alapot?

Tehát ha pl 20 millio ft-ért eladom, akkor a 10 millio ft feletti rész 25 %-át kell befizetnem vagy a 7 millio ft feletti részt 25 %-át?

A Hagyatékátadó végzésben így szólt pontosan ez a mondat: " adó és értékbizonyítvány szerint 10 millio Ft beköltözhető értéken, 7 millio Ft lakott értéken ".

Tehát melyiket kell alapul vennem eladásnál? A 10 vagy 7 millio Ft fölötti összeg után kell adót fizetnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.07. 10:43

Ki lakja?

Lillaa # 2009.11.07. 17:13

Hogyhogy ki lakja? Én lakom perpill benne. Együtt laktunk Apukámmal (amíg élt).

búvárpók # 2009.11.07. 17:48

Tisztelt Szakértő!
Távoli rokonomtól örököltem egy ingatlant, amelynek az illetékét képtelen vagyok kifizetni. Kértem részletfizetési kedvezményt, erre még nem kaptam az APEH-től választ.
A kérdésem ezzel kapcsolatban: lenne rá vevő,de állítólag ha nincs kifizetve az illeték, akkor problémás lehet az eladás. Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy milyen problémák ezek, és mi a megoldás?
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2009.11.07. 23:20

Az illetéktartozás ellenére is el lehet adni az ingatlant, feltéve, hogy nem jegyeztek be rá vh. jogot. De ha eladjátok és nem vesztek másikat, akkor szinte biztosan nem fognak helyt adni a részletfizetési kérelemnek... De szerintem egyébként is az lenne a legegyszerűbb, ha a vételárból kifizetnétek az illetéket.

búvárpók # 2009.11.08. 07:15

Kedves Nandy!
Nem tudom, hogy vh. jogot szoktak e bejegyezni ilyenfajta illetéktartozás miatt, egyelőre ugyan nincsen, de az eladásig akár még meg is történhet. Kérlek, nyugtass meg, hogy esetemben nem kell ilyesmire számítanom.
Persze, ha tényleg elkelne, az lenne az első, hogy az illetéket kifizetem, mert elég húzós a kamat.

végrehajtó1 # 2009.11.08. 08:03

Az illetéktartozás ellenére is el lehet adni az ingatlant, feltéve, hogy nem jegyeztek be rá vh. jogot

Akkor is el lehet adni ha vh jog van rajta.Legfeljebb ha nem rendezik a vh jog bejegyzés alapját képező teljes tartozást akkor az új tulajdonos köteles tűrni a végrehajtást.

Sergio # 2009.11.24. 12:19

Tisztelt szakértő!
Lakást szeretnénk venni a párommal. Már meg is néztük, megbeszéltük az eladóval, hogy minket komolyan érdekel. Az eladó másnap fölhívott, hogy mégsem adja el a lakást, és az adózásra hivatkozott.
A kérdésem a következő: A lakást 2006-ban vette, 11M Ft-ért, és most nagyobb lakást akar venni. (Nem tudom, h mennyiért, de a példa kedvéért legyen 15M Ft). Mennyit kell adóznia (ha kell), és mennyi illetéket kell fizetnie az eladás után?
Nem szép dolog több hónapja hirdetni a lakást, aztán komoly érdeklődés esetén visszalépni....
Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2009.11.24. 12:51

Az aláírásomban találsz kalkulátort.

Sergio # 2009.11.24. 13:11

Köszönöm szépen Nandy!
A kalkulátor szerint adót nem kell fizetnie. Ez lehetséges? És mi van az illetékkel? Ott számít, hogy mikori a lakás, amit el akar adni?

nandy # 2009.11.24. 13:22

Illetéknél az számít, hogy 12 hónapon belül történjen a vétel és az eladás.

De nektek is kell majd illetéket fizetni.

Sergio # 2009.11.24. 16:54

Igen-igen, azt tudom, hogy nekünk is kell majd illeték. Ezek szerint az eladónak fölösleges volt az eladástól visszalépnie......Illetéket így is-úgy is kell fizetnie. És mi van azzal, amit innen-onnan lehet hallani, hogy lakást eladni a vételtől számított 4 vagy 5 éven belül nem érdemes? (ezt nem tudom, hogy miért hajtogatják állandóan) Számít valamit, hogy vételtől számítva mikor akarja eladni a lakást? Ha igen, akkor miben, és pontosan hány év ez az idő? Bocsánat, hogy ennyit kérdezek, de teljesen járatlan vagyok ebben a témában.
Előre is köszi a választ.

monalisa1 # 2009.11.24. 20:28

A 25% személyi jövedelemadó miatt nagyon is számít hogy valaki mikor adja el a lakását/házát.

Az eladás éve + a következő év az adóalap 100%-a utáni 25% fizetendő szja okán. A második év 90%., a harmadik év 60%., a negyedik év 30%., az ötödik évben már nem kell szja fizetni.

Jövőre a lakásvásárlás illetéke a vételár 4%-a.

Próbálkozzatok még egyszer az eladóval, aztán ha akkor sem akkor keressetek másik lakást - széles a kínálat.

"Mona"
laikus hozzászóló