ingatlan eladás után fizetendő adó


Rexor # 2012.04.17. 16:51

Kedves Zsana,

A megoldás nagyon ravasz, de az szja fizetést nem fogja érinteni (tehát mindkét esetben ugyanakkora az alap) . Plusz illetéket is kell fizetnie (ha mindkettő lakóinghatlan, akkor a különbözet után).

zsana82 # 2012.04.17. 08:43

Kedves Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni. Édesapám 50%-ot örökölt egy családiházból 2010-ben, majd 2011-ben megvette a másik 50%-ot. Az ingatlant 13 millióért szeretné eladni, de az adó miatt arra gondoltam, hogy ami nekem van 2005. óta ingatlanom azt papíron (ha eladta a házat) "megveszi" kb annyiért amennyiért (13 millió) ő eladta a sajátját. Akkor kinek mennyit kéne adóznia, illetve illetéket fizetnie?
Illetve ha csak simán eladja a házat (és nem vesz helyette semmit) akkor mennyit kéne fizetnie állambácsinak?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.16. 08:00

Nem.

Mokuciii # 2012.04.14. 11:54

Tisztelt Jogi Fórum!

Öröklés útján 50% tulajdonjogot szereztem egy lakóingatlanban 10 évvel ezelőtt.
Ezidáig haszonélvezeti joggal volt terhelve, de a haszonélvező nemrég elhalálozott.
Amennyiben el szeretnénk adni az ingatlan (a másik 50% tulajdonnal rendelkező örökös is értékesítené) kell-e adót fizetnünk ezután?

Köszönettel,
Mókuciii

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.11. 12:44

Maxuska, hadd ne citáljam a fél törvényt. Konkrét kérdés?

Rexor # 2012.04.11. 12:16

Kedves Miri,

Mennyi ideig volt a gyerek tulajdonában a lakás? Egyébként olyan nincsen, hogy azért mert hitelt törleszt ne kelljen adót fizetni a jövedelem után.

Kedves Maxuska,

Igaz, többször is (majdnem minden évben). Működik 2012-ben is. Mire kiváncsi konkrétan?

Maxuska # 2012.04.11. 11:07

Kedves KBS!

Igaz az, hogy változtak az ingatlanok eladása utáni adózási szabályok? Egyáltalán, hogy működik ez most 2012-ben? Már annyi információt olvastam, nem igazodok ki közöttük.
Köszönöm a válaszát.
Üdv: Maxi

Miri000 # 2012.04.10. 19:25

Tisztelt Ügyvédek!

Van egy lakásunk ami az egyik fiunk nevén van,mert nagymamaa az ő nevére irta még életében. Most halt meg és ennek eladási árából szeretnénk a saját lakásunkra felvett hitelt teljesen letörleszteni. Megoldható-e úgy hogy ne kelljen a lakás vételárából adót fizetni, hanem a teljes összeggel a hitelt ki tudjuk váltani?

Köszönettel:
Anna

babecka # 2012.04.05. 12:56

Köszönöm a választ. Az ajándékozás az illetékmentes volt. Tehát ez esetben 25% után adót kell fizessek?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.04. 14:37

OFF
Akkor már nem? :/ Pedig nagy szükség van ott jó jogászokra.
ON

Rexor # 2012.04.04. 13:06

Elnézést, azzal a pontosítással igaz, amit Goodwitch mondott.

KBS: Nav-nál én soha nem dolgoztam (csak APEH-nál nagyon régen :).

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.04. 12:57

Valóban, csak akkor, ha nem szabnak ki illetéket.

Goodwitch # 2012.04.04. 12:55

Kbs,

Igazad van, de szvsz csak akkor, ha a szerzés már az illetékmentesség alatt történt, és nem szabtak ki illetéket. Ha 2010. elején történt, és kiszabták, mert még nem volt a kedvezmény, vagy nem is voltak a kedvezménye jogosultak, akkor a ráfordításként az illetékkiszabáshoz figyelembe vett értéket kell levonni a bevételből. (ugyanott csak f) pont.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.04. 12:38

Nem dolgozol már a navnál, vagy nem az szja-vonalon?

Mert hogy: Szja tv. 62. § (2) a megszerzésre fordított összeg
gb) ajándékozással szerzett ingatlan esetében

1. az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből, figyelembe véve, hogy az ajándékozást követő ráépítés, létesítés, alapterület-növelés esetében - az előbbi szerzési érték levonása után fennmaradó összeg egésze az utolsó szerzési időponthoz tartozó számított összegnek minősül.

Rexor # 2012.04.04. 11:42

Be kell vallanod, de nem kell adóznod.

babecka # 2012.04.04. 10:26

Segítséget szeretnék kérni.

2010-ben ajándékozással kaptam egy lakást, majd 2011 - ben ezt eladtam ugyanazon áron, mint amennyi az ajándékozási szerződésben szereplő forgalmi érték. Tehát így alapvetően nem keletkezett jövedelmem. Kérdésem, hogy be kell-e vallanom és kell-e adóznom?

Köszönettel.

Goodwitch # 2012.04.03. 06:09

Varé!

Ha lakást vettél, akkor azt miért kellene az adóbevallásodban szerepeltetned? Illetékkiszabásra pedig már a földhivatali benyújtással egyidejűleg bejelentette az eladó. Ja, és nem APEH, hanem NAV, de jelentkezik magától, hogy a te szavaiddal éljek.


Goodwitch

Varé # 2012.04.03. 05:49

Sziasztok!

Gondolom teljesen egyszerű kérdés:
Februárban vettem egy lakást. Kell-e az adóbevallásomban ezt említeni, vagy az APEH majd jelentkezik magától a pénzéért?
Előre is köszi

VaRé

kezelő # 2012.04.02. 18:11

Sziasztok!
Új építésű kertes családi házat szeretnék eladni. Adózás szempontjából mit, miket kell figyelembe venni. (telekár, építési költség, saját munka stb.) A telken külön épületként de azzal egy időben garázs is épült.
Másik kérdésem:
A használatbavételi engedély még nincs megkérve, de már annyira készen van, hogy meg is kérhetném. Hogy járnék jobban, ha a jogerős használatbavételi engedély előtt adom el, és adózom le, vagy ha már azt követően. Az eladási ár azonos.

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 07:58

A különbözet 16%-a. Mivel nem lakás, ezért még nincs korrekciós tényező. De az öröklési illetéket, a közjegyző díját és a földhivatali szolgáltatási díjat is levonhatod az alapból.

luci1972 # 2012.04.02. 07:58

sziasztok,

szeretném megkérdezni, hogy kell-e fizetnem adót eladott lakás után abban az esetben:

  • ha az ingatlant 2007-ben vettem közösen a férjemmel
  • 2009-ben elváltunk, kifizettem az ő részét (tehát a lakás ezen fele 2009-től van az én nevemen

köszönettel:
luci

zsotee # 2012.04.01. 12:51

Üdv.

Ingatlan eladás előtt állok és nem igazán egyértelmű számomra, hogy az adásvétel után mennyi adót kell fizetnem. A neten keresgélve mindenhol szinte mást találok.
Az ingatlan egy balatoni nyaraló, mely 2008 novemberében örököltem, akkor a hagyatéki tárgyaláson az ingatlan értékét 6.032.000 Ft-ra állapították meg. A házat most veszik meg 2012 áprilisában 8.000.000Ft-ért.
A kérdésem, hogy milyen összeg után kell adót fizetnem, illetve pontosan hány százalékot, valamint a vagyonszerzés és az eladás dátuma közt eltelt idő csökkenti e valamennyivel a fizetendő összeget. Előre is köszönöm a választ.

Goodwitch # 2012.03.29. 14:58

István73!

Szja tv. 63. § (2) bekezdésében van, de a 2007-ben hatályos szövegben kell nézni. Ha ma adnád el az ingatlanodat, már nem ezek a szabályok lennének érvényesek, de rád még vonatkozik, mert 2008. január 1-jét megelőzően adtad el az ingatlanodat.

NAV-tól kell kérni a lakáscélú felhasználás igazolása mellett, 60 hónapod van az új ingatlan szerződésének megkötésére.


Goodwitch

István73 # 2012.03.29. 12:44

Üdv.
2007-ben eladtam egy ingatlant 1,1 millió adót be kellett fizetnem utána. Akkor azt mondták, hogy ha 5 éven belül veszek legalább annyi pénzért ingatlant, mint amennyiért eladtam, akkor visszaigényelhetem az adót.
Akkoriban nem is érdekelt a dolog, mert nem láttam 5 évre előre, de most úgy néz ki a dolog, hogy lehet veszek egy másikat. Azóta nem volt nevemen ingatlan.
Sajnos most sehol nem találom a törvényt. :(
Kérdésem az lenne, hogy tényleg vissza tudom-e igényelni az adót?

Köszönettel:
I.

Rexor # 2012.03.29. 08:02

Kedves Ártatlan,

Az biztos, ha Te értékesítettél ingatlant, akkor neked nem keletkezett illetélfizetési kötelezettséged. Valószinűleg az lehet, amit KBS írt, de erre azért emlékezned kellene.