ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2009.07.13. 20:28

A szerzéstől számítva eltelt 15 év így nincs szja fizetési kötelezettség.

glossy # 2009.07.14. 11:12

Kedves monalisa1!

Köszönöm a választ!

monalisa1 # 2009.07.14. 13:27

Jó befektetésnek bizonyult az a valamikori telekvásárlás., időközben elfogytak a beépíthető telkek ami meg van azért jó árat kell fizetni.

További minden jót.

attis007 # 2009.07.14. 20:14

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket kérném!

Hasonló témákat találtam de egyikben sem kaptam választ a helyzetemre.

2003-ban vettem egy társasházban egy üres tetőteret 2.1M Ft-ért.Ezt beépítettem és időközben be is költöztem.2009 februárjában kaptam meg rá a lakhatási engedélyt.Most 2009 júliusában szeretném eladni 12M Ft-ért és helyette vennék egy másik üres tetőteret 5M Ft-ért ,amit szintén szeretnék beépíteni.A kérdésem az ,hogy ebben az esetben az állambácsi mennyivel rövidítene meg engem?

Válaszukat előre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.07.14. 20:59

Bruttó 10M Ft jövedelem származna a dologból - vétel és eladás, de ebből levonásba helyezendő az igazolt ráfordított költség, valamint a szerzéskor fizetett illeték + ügyvédi díj. Tehát a nettó jövedelem után évente sávosan csökkenő 25% szja fizetési kötelezettség terhelne, azonban mível 6 év eltelt a vásárlástól, jövedelemadót már nem kell fizetned. (Ettől függetlenül a jövő évi adóbevalláson fel kell tüntetni és a megfelelő pontoknál megjelölni - így lesz legalízálva a jövedelem.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

attis007 # 2009.07.15. 08:42

Köszönöm az infót Lisa!

Remélem így is van.Csak azért kételkedtem az adómentességben ,mert úgy hallottam ,hogy a lakhatási engedélytől számítják az eltelt időt.Bár azt családi ház esetén mondták én meg egy társasház tetőterét vettem meg és építettem be.Próbálok biztosra menni ,mert ha mégis adózni kell utána akkor nagy pácban leszek ha eladom.

monalisa1 # 2009.07.15. 15:42

Igazság szerint akár cs.ház akár lakás egyaránt lakásingatlanról van szó.

Javaslom várd meg amíg hozzáértő esetleg korrigál...

pzsuzsa # 2009.07.15. 18:28

Kedves monalisa 1!

Köszönöm a válaszodat!

pzsuzsa

gyurgyo # 2009.07.19. 08:46

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésem volna: élettársammal közösen veszünk 50-50%-os tulajdoni hányaddal egy családi házat. Az ház 11.500.000 ft. Ebből ugye fejenként 5.750.000 ft a vagyonrész. Élettársam 35 év alatti elsőlakás szerző (én már nem). Ilyenkor jár-e a 40.000 ft kedvezmény fele neki? Van ahol azt olvastam, hogy igen van ahol nem... az illetékhivatal szerint nem, mert ilyen esetben is a ház összértékét veszik figyelembe és az mivel több mint 8.000.000 ft így nem jár. Most akkor hogyan van ez?

Köszönöm!

Gyurgyo

aszinak # 2009.07.19. 14:03

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 26. § (6) bekezdése: Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő, de legfeljebb 40 000 forint kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 8 millió forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás részaránytulajdonának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Solger # 2009.08.06. 03:38

Kedves fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha valaki eladott lakása árán nem másik lakást hanem üzlethelységet vesz még ugyan abban az évben, akkor az milyen adó terhekkel jár? Köszönöm a válaszokat! Gergő

pababa # 2009.08.06. 06:51

Kedves Fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy édesanyám rám iratta még 1980-as években a házát, most úgy néz ki, hogy lenne rá vevő, ha eladom mennyi adót vagy illetéket kell fizetnem az eladás után (800ezer ft-ért veszik meg)?
Esetleg valami kedvezményt lehet érvényesíteni?
Köszönöm

nandy # 2009.08.06. 21:37

Nem kell adót fizetni, mivel 5 (15) évnél régebben szerzett ingatlanról van szó.

monalisa1 # 2009.08.06. 22:43

Solger

Itt egy illeték kalkulátor, annak használata alapján pontos összeget tudhat meg:

http//www.ingatlanjog.hu/illetek.php

monalisa1 # 2009.08.06. 22:44
monalisa1 # 2009.08.06. 22:49

Lakáseladáskor: a vételárból levonásba helyezendő a szerzéskori összeg valamint az akkor fizetett illeték és ügyvéd díj, a különbözet után 25% szja a megfizetendő adó.

Tehát egyszer adót fizet mert az eladásból jövedelemre tett szert, másodszor illetéket kell fizetni mert vagyoni értékre tesz szert.

"Lisa"
laikus hozzászóló

BIG. # 2009.08.07. 11:24

Tiszteletem!

El szeretnénk adni egy 1986 december 05. től tulajdonomba levő vízparti nyaralót(hétvégi telek,házzal),amelyen a szüleim haszonélvezeti joggal rendelkeznek!
Kérdésem az,hogy az eladás után milyen kötelezettségeim vannak (adó,illeték,stb)!!
Köszönettel:Nagy Attila

monalisa1 # 2009.08.07. 16:28

Mivel a 2009. és az 1986. évek közt több mint 15 év a különbözet, az eladásból származó bevétel után szja kötelezettség nincs. (Ettől függetlenül jövő év május 20-ig adóbevallást kell tenni - a pénz ekként lesz legalizálva -, de fizetni nem fog kelleni semmit.)

A szüleid az eladással egyidőben ingyen és/vagy térítés ellenében lemondanak a haszonélvezetükről - az utóbbi esetben kell illetéket fizetned.

Az adásvételhez ügyvéd szükséges, ő készíti el az okiratot és jár el a földhivatalnál.

Bármi, az ügylettel kapcsolatban felmerülő kérdésben is hozzá forduljatok, az ő dolga/kötelessége az ügyfelet mindenről tájékoztatni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

BIG. # 2009.08.07. 19:22

monalisa1!

Köszönöm szépen a válaszát!
ÜDV!

monalisa1 # 2009.08.09. 11:37

Szívesen.

Ami az ingatlanon lévő haszonélvezet dolgát illeti, családon belül kell megbeszélni, hogy az arról történő lemondásért szüleid kérnek-e esetleg némi anyagi ellentételezést a vételárból.

s-s-s # 2009.08.10. 08:01

Tisztelt Forumozók!

Előre bocsájtom, nem vagyok sajnos jártas a jogi és az ingatlan adózási témákban.
Eladásra kerül dédimamám családi háza, úgy néz ki hogy van is rá vevő, 11,5M a megállapodás szerinti ár. Nagymamámék pár éve fejeztek be egy pereskedést a testvérével, ami után nagymamáméké lett a ház teljes egészében, és akkor 9M-ra értékelték fel hivatalosan a házat. Kérdés: Ezek után milyen adót, és mennyit vagyunk kötelesek fizetni? A kettő különbségéből származó "nyereség" valamennyied részét, vagy csakis az eladási ár után kell fizetnünk?

Válaszukat előre is köszönöm.

nandy # 2009.08.10. 11:03

Csak a haszon után kell adót fizetni.

A lenti linkre ellátogatva ki lehet számolni a fizetendő adót.

agnesm # 2009.08.17. 12:16

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyámmal a lakásunk eladásán gondolkodunk. De sajnos nem tudjuk hogyan kalkuláljunk.
Szüleim a 80as években felköltöztek Bp-re. Az adás-vételi szerződés csak 99-ben lett. Édesapám elhunyt 2007-ben, így a fele lakás rám maradt. 1/4 része öröklés, 1/4 vétel jogcímén. de mindez 2008-ban lett hivatalos.

Ha eladjuk a lakást, hogy alakulnak az illetékek-adók?

Köszönöm.

monalisa1 # 2009.08.17. 12:33

Alant nandy beidézte a linket mely alapján mind az illeték mind az szja pontosan kiszámítható.

"Lisa"
laikus hozzászóló

netuddki # 2009.08.25. 13:31

Tisztelt fórumozók!
Tanácsukat szeretném kérni a következő ügyben. Az öcsémnek van egy zártkerti ingatlana egy házzal fennmaradási engedéllyel együtt.Tulajdonos 1998. óta. Miután az egészségi állapota megromlott el szeretné adni, másikat nem vesz, hanem elköltözik a hugomhoz aki gondoskodik róla. Ebben az esetben az eladásból származó jövedelem után kell-e fizetni valamilyen adót, ha kell milyen adót?