ingatlan eladás után fizetendő adó


agica65 # 2009.05.11. 12:27

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1988-ban örököltem édesapámtól egy bizonyos méretű földet, melyet azóta a területi Tsz használ, és mivel édesanyámnak haszonélvezeti joga van rajta, ő kapja a földjáradékot. Ez eddig rendben is van.
Most eladásra kerülne a föld. Édesanyám úgy hajlandó aláírni az adásvételi szerződést, hogy ő amíg él, én adjam oda az én részem után járó földjáradékot neki minden évben. Szerintem, ha ő aláírja az adásvételit, akkor ő lemond a haszonélvezeti jogáról. Ezután nekem kell-e még fizetni.

Valamint az lenne a másik kérdésem, hogy a lakásom megvásárlásakor vettem fel 2 millió Ft lakásvásárlási hitelt 2008. nyarán. Ha most ezt az 1 millió Ft-ot, amit kapnék a föld után, befizetem a lakás hitelembe, hogy akkor is 25 % adót kell utána fizetni? Vagy mivel ingatlanból szerzett pénzt ingatlanba fektetek, akkor nem kell utána adót fizetni, és ez a föld már 20 éve a nevemen van.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: G-né

Annamari73 # 2009.05.11. 15:43

Tisztelt Szakértők!

Mit tekintünk megszerzésre fordított összegnek, az
örökölt lakás eladása esetén ? A 0853 útmutatója szerint a Megszerzésre fordított összeg:
 öröklés vagy ajándékozás útján szerzett ingatlan vagy vagyoni értékű jog esetén az
illeték megállapításához meghatározott forgalmi érték (nem a hagyatéki terhekkel csökkentett tiszta érték);
Nem mindegy, hogy az Szja bevallásnál mennyit vonhatok le, mert a forgalmi érték (3,5M) lényegesen magasabb, mint az illeték alapja 1,1M). Válaszukat előre is köszönöm!

kiskrapek # 2009.05.11. 15:49

Tisztelt Szakértők!

Új építési ingatlant vásároltam. Adózás szempontjából viszont nem tudom, hogy mi számít, az adás-vételi időpontja: 2005.július, vagy a lakhatási: 2006. február?
Szeretnénk továbbköltözni, viszont nem szeretnénk feleslegesen adózni!
Előre is köszönöm,
Kiskrapek

karesz45 # 2009.05.12. 08:15

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem a következő lenne?3éve 2006-ben elváltam.A nejem része 1/4 volt a házból amit kölcsönból 2007-ban kifizettem.A tulajdoni hányad része 1992ben került a javunkra 3/4,1/4 arányban.Saját örökölt ház volt.
2008-ban eladtam a telek mivel saroktelek egy részét,ugyanannyiért amennyiért a nejemtől megvettem.
Mennyi jövedelem adót kell utána fizetnem hisz semmilyen jövedelmem nem származott belőle hiszinkább kölcsönöm maradt.

beszuszi # 2009.05.14. 16:29

Tisztelt Szakértők!

Egy házaspár 2004-ben vásárolt egy lakást.Tulajdonjoguk 1/2-1/2 tulajdoni hányadban lett bejegyezve. A lakást 2008-ban eladták, és ezzel egyidejűleg házastársi vagyonközösségüket megszüntették.A lakásértékesítésből származó jövedelmet nem egyenlő arányban, de megosztották.A feleség a vagyonközösség megszüntetése során nyilatkozott, hogy átvállalja a férjnek az ingatlaneladásból származó adófizetési kötelezettségét.
Létezik ilyen, hogy az SZJA kötelezettséget átvállalja?Nem találtam az SZJA törvényben. Az adott helyzetben a férj SZJA bevallásában nem is kell feltüntetni az ingatlan eladásból származó jövedelmet, illetve adókötelezettséget?

aszinak # 2009.05.15. 15:36

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 36. § (1) Az adó megfizetéséért a Polgári Törvénykönyv szerint kezességet lehet vállalni, illetve az adótartozást más átvállalhatja, amelynek során az adóhatóság követelésének jogcíme nem változik meg.
(2) A kezesség vállalása és a tartozás átvállalása az adóhatóság jóváhagyásával válik érvényessé. Az adóhatóság a jóváhagyást megtagadja, ha az adótartozás megfizetése a kezes, illetve a tartozást átvállaló személyében nem biztosított.
(3) Az adótartozás átvállalásához az adóhatóság azzal a feltétellel járulhat hozzá, ha az eredetileg kötelezett adózó az átvállalt tartozásért kezességet vállal. Ha az adótartozást átvállaló az átvállalt tartozást az esedékességig nem fizeti meg, a tartozás a kezességet vállaló eredetileg kötelezett adózótól külön megfizetésére kötelező határozat nélkül végrehajtható.

dinipapa # 2009.05.17. 13:28

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Érdeklődni szeretnék, hogy 1995-en nagyapám vett egy házat aminek én vagyok a tulajdonosa
, ő a haszonélvezője. Amennyiben később ezt el szeretném adni tegyük fel 25 millióért és vennék egy kisebbet 20 millióért akkor a különbözet után, mennyi adót kell fizetni? Viszont már 15 év lassan eltelt a szerzés és az eladás közt!

Üdvözlettel
Kován Kálmán

monalisa1 # 2009.05.17. 15:25

Dinipapa

Ha 15 éven túl történik az ingatlan értékesítése akkor nem kell adót fizetni. (Ettől függetlenül szja adóbevallást kell majd tenni a pénz eredetét illetően - a későbbi esetleges kellemetlenségek elkerülése végett.) Ha pl. 20 M Ft értékű lakásingatlant vásárol akkor 4 M Ft-ig 2% az illeték, az azon felüli rész 6%.

http://www.ingatlanjog.hu
és annak bal oldalsó menűsorában minden kérdésre a bővebb információ megtalálható.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Triton # 2009.06.04. 10:08

Tisztelt Szakértők!

Ez évben örököltem meg édesanyám tulajdoni hányadát, vagyis a másik részét az ingatlannak, édesapám után 2004-ben. Tehát most egyedüli tulajdonos vagyok. A lakás becsült értéke 7.5 M Ft.
Szeretném elcserélni a lakásomat egy csere-vétel keretében, mivel a párommal összeköltöznénk.
Kell-e fizetnem és, ha igen mennyit ezután a tranzakció után az adóhatóságnak? Mennyit érdemes a lakásomból beszámítani? Jövedelmem nem fog származni. A megveendő ház egyik eladója elcseréli és beszámítja az árba a lakásomat, a többit a párom állja.
Váram megtisztelő válaszukat: Triton

Leonard # 2009.06.10. 08:03

Kedves Ügyvéd!

A kérdésem az lenne, hogy a párom 2004. májusában vásárolt egy lakást, most szeretné eladni és vásárolnánk egy nagyobbat. Neki ez most milyen költségekkel fog járni. Az 5 év az 5 adóévet jelül vagy intervallumban 5 év? Köszönöm válaszát.

monalisa1 # 2009.06.10. 20:26

Adóévet, vagyis 1+5 év eltelte után szja adómentes az értékesítés, azaz jövőre.

Ha visszakeres ezen topicban, egynémely beírásban pontosan le is van vezetve az eltelt évek utáni fizetendő adó százalékos mértékű csökkenése.

"Lisa"
laikus hozzászóló

nandy # 2009.06.21. 12:17

ROSSZ VÁLASZ!
A szerzés évét követő 5. adóévtől adómentes az értékesítés.

Tehát a 2004. évben szerzett lakóingatlant 2009-ben már adómentesen lehet értékesíteni.

nandy # 2009.06.21. 12:19

Triton:

Ha nincs jövedelem, akkor nincs mi után adózni. Pontosabbat csak konkrét adatok alapján lehet mondani (pl. mi áll a csereszerződésben)

ajando # 2009.06.21. 21:11

Társasházunk tulajdonában volt egy lakás. Eladtuk. A tulajdonosok közül van aki több mint 5 éve tulajdonosa volt a lakásból rá eső tulajdonrésznek. Hogyan kell ezután adóznunk akkor, ha a befolyt összeg a felújítási alapra került, és ezt az összeget a ház közös tulajdonának felújítására fordítjuk teljes egészében?
Szükséges lenne erről valami állásfoglalás.

rbnk # 2009.06.23. 10:00

Az lenne a kérdésem, hogy lakás eladása után származó jövedelemből leírható-e a lakásra felvett és az eladáskor a lakás árából kifizetett hitel összege. Gyakorlatilag a megnövekedett törlesztés miatt kell eladni a lakást és ez miatt kell kisebb értékűt venni, hogy a hitelt ki tudjuk fizetni.

rbnk # 2009.06.23. 10:04

Az előző kérdésemhez még információ: a lakást ill. házat 2002-ben építettük, de az akkor felvett hitelünket egy „jó tanácsra” hallgatva 3 éve kiváltottuk egy szabad felhasználású hitellel. Ezt a hitelt fizetjük most ki.

Bellerophontesz # 2009.06.23. 11:37

Véleményem szerint nem leírható.

szaboemese # 2009.06.26. 13:40

Tisztelt Szakértők !

Segitségetek szeretném kérni, mert eddig akiket megkérdeztem, valamiben mást mondott...

Önadozó voltam ebben az évben, ugyanis eladtuk tavaly a lakásunkat.
2005-ben örököltem édesapám után testvéremmel, édesanyám maradt a haszonélvező. Akkor a lakást 8.6 millióra értékelték (lakottan (4.3 m)) az illetéket viszont 955600 Ft után fizettem (számomra nem egyértelmű mit vontak le,de akkor nem foglalkoztunk vele). kb. 26 ezer ft.
Édesanyám nem tudta fenttartani a lakást (panel), ezért tavaly eladtuk 8 millió ft.ért.
Sajnos ott hibáztam az adóbevallásnál, hogy én a 8 m-nak vettem a rám eső részét (1/4 rész : 2 millió).
Ez alapján számomra nem keletkezett jövedelem, mert ami után fizettem illetéket az 2.15 m. Sajnos kiderült, hogy a 955600ft kellett volna számolnom, mert ez alapján fizettem az örökösödési illetéket.
Kérdésem az, hogy ha önellenőrzést készitek, akkor költségként leirhatom-e az örökösödési illetéket, illetve a lakás eladásánál az ügyvédköltséget ? illetve hogyan kell ilyen önellenőrzést végeznem ? Kérhetem-e méltányosságból, hogy elengedjék vagy részletfizetést ? Mi ennek a módja ? Ha igen, fizessek be valamennyit vagy várjam meg a végzést ?

Előre is köszönöm...

Szabó Emese

Slaca # 2009.06.26. 15:17

Emese!
Az eladásról rendelkező adásvételi szerződés miről szól (Hogyan részesültetek az eladási árból?)Annak ismeretében lehet pontosan állást foglalni. Ettől függetlenül a hagyatéki eljárás során 8.6 millióra értékelt ingatlan 8 millióért történő eladás esetén nincs SZJA fizetési kötelezettség!!

szaboemese # 2009.06.27. 14:04

Slaca!

Megmaradtak a tulajdoni hányadok, anyu uj lakásánál is 1/4 részben vagyok tulajdonos, ahogy a réginél is.
Én is igy gondoltam, de atestvéremet ellenőrizték és meg is büntették. A törvényben valóban az szerepel, hogy öröklés esetén a bekerülési érték, az ami után az örökösödési illetéket fizettük. Pontosan hétfőn tudok beirni, hogy mi áll a hagyatéki papiron.

E.

szkury # 2009.06.28. 20:56

Érdeklődnék, hogy idén örököltem édesanyám után egy lakást, melyet a hagyatéki végzésen 7,2 MFt-ra értékeltek. A lakást szeretném eladni, ha például sikerül 8 MFt-ért értékesítenem, akkor a 25%, tehát 2 MFt az adó, vagy van kedvezményem, esetleg a 8 MFt és a 7,2 MFt különbözete adóköteles?
Kinéztünk egy hétvégi házat, mely 4,7 MFt-ba kerülne. Ha a fent említett, örökölt lakás eladása előtt veszem meg, akkor tudom-e érvényesíteni az értékkülönbözetet a később eladott lakás után fizetendő adónál?

Kasey # 2009.06.29. 11:40

Hello!
Érdeklődnék, h ha Én 2001-ben örököltem egy ikergarázs megnevezésű 42nm-es ingatlant amelyről tavaly elhunyt nagypapám 50%-os haszonélvezete idén szállt el,és ha úgy döntenék h anyagi okok miatt ezen ingatlant elszándékozom adni,akkor milyen adóra kell számitanom,és mekkora ezen adó mértéke %-ban?
Előre is köszönöm a választ!

pzsuzsa # 2009.07.10. 19:04

Tisztelt Szakértők!

Édesapám hagyatéka egy 2 millió Ft-ra értékelt lakó ingatlan.
Mennyi lesz a jövedelem adó összege, ha én szintén 2 millió Ft-ért értékesítem?
Köszönöm előre is a válaszukat!
Üdvözlettel:pzsuzsa

monalisa1 # 2009.07.10. 20:55

Mivel az értékesítésből nem származik többlet jövedelmed nem lesz szja fizetési kötelezettséged. (Ettől függetlenül a jövő évi adóbevallást meg tenni és a megfelelő pontoknál a kitöltést elvégezni.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

glossy # 2009.07.13. 17:48

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni a következő ügyben:

1991-ben a férjemmel közösen (50-50%) vásároltunk egy telket 80 e. Ft-ért. Most eladnánk 2 millió Ft-ért. Az a kérdésem, hogy ezután az összeg után milyen illetéket, vagy költséget kell majd fizetnünk? Illetve a jövő évi adóbevallásnál mennyi adót kell ezután befizetnünk? Van valamilyen adókedvezmény, amit majd esetleg igénybe lehet venni?

Várom válaszukat!

Üdvözlettel: Sz. Noémi