ingatlan eladás után fizetendő adó


zsanic # 2012.05.13. 22:04

Üdv!

2001-ben örököltünk egy ingatlant (borospince), 2 millióra becsülték fel akkor, most eladnánk 1,7 millióért. A kérdésem az lenne, hogy kell e ezután adót fizetni, és ha igen mennyit? Köszönöm előre is!

kgabo # 2012.05.09. 10:50

Tisztelt Derpate! Köszönöm szépen a válaszát -és hogy ezzel időt szakított rám!!! Gabo

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.09. 09:42

Valószínűleg igen. A dátumból úgy látom, hogy illetékmentes volt az öröklés. Vagy nem?

Anikó3 # 2012.05.09. 09:36

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a választ, de azzal, hogy a második 1/2-et jócskán 6 éven belül szereztem, az azt jelenti, hogy adóznom kell az eladás után, vagy azt, hogy nem kell?

Köszönettel: Anikó

derpate # 2012.05.08. 23:27

T. kgabo !

Alapelv, hogy csak tényleges ráfordítás vehető figyelembe.
Az árfolyam különbözet nem az, nem számolható el. (csak annyit költöttél az építkezésre, amennyit a bank folyósított)

Ha a ráfordítás (beszerzés) értéke nem állapítható meg, akkor az az eladási ár 75 %-a, azaz 25 % lesz az adóalap.
DE: a megállapíthatatlanság dokumentációinak ( pl rendőrségi jegyzőkönyv stb.) megalapozottnak kell lenni.)
Ha bizonyítani tudod a megállapíthatatlanságot és 75 % lesz a ráfordítás (beszerzési érték, akkor semmi más költséget nem lehet elszámolni !!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.08. 17:22

Stimt. De a második 1/2-et jócskán 6 éven belül szerezted.

Anikó3 # 2012.05.08. 08:02

Tisztelt Szakértők!

Örököltem egy lakást 2006. februárjában 1/2 részben, 2010. áprilisában pedig a másik felét is megörököltem. Szeretném az idei évben eladni, és az lenne a kérdésem, kell-e adóbevallást készítenem az eladásból származó pénzről majd. Úgy tudom 5 éves lakástulajdonnál nem kell adózni. Érvényes ez az 1/2 tulajdonra is?

Előre is köszönöm a hozzáértők válaszát!

kgabo # 2012.05.07. 18:29

Tisztelt Szakértők!

Igyekszem rövid lenni. Építkeztünk, 2009-ben kaptunk lakhatási engedélyt és 2011 januárjában adtuk el a házunkat. A devizahitelünk lezárásakor négy-és fél millió forinttal kellett többet visszafizetnünk, mint amennyit felvettünk. Az alábbi kérdéseim lennének az ebben a hónapban esedékes, SZJA bevallással kapcsolatban:

  • ezt a négy-és fél milliót (árfolyam veszteséget) elszámolhatjuk-e költségként?
  • amíg itt laktunk, volt egy rendőrség által helyszínelt és nyomozott betörésünk. Ekkor többek között elloptak egy, a ház építésével kapcsolatos számlákkal teli gyűrűs mappát, irattartót is (ez is benne van az akkor készült rendőrségi jegyzőkönyvbe) és mivel ez nem került elő, esélyem sincs pontos SZJA bevallást készíteni... Természetesen próbáltunk a generál kivitelezőnktől számla másolatokat beszerezni, de menet közben megszűnt a BT., a tulajdonos pedig tudtommal azóta Dániában próbál szerencsét. Ebben az esetben mi a teendő?
  • hallottam egy olyan dologról, ha nem tudja a polgár számlákkal igazolni az építkezéssel kapcsolatos költségeit, akkor az eladási ár -törvényben meghatározott- fix százalékával kell számolni az SZJA-hoz. Amennyiben ez igaz, mennyi ez a fix százalék?

Immáron külföldön élünk, most személyesen nincs lehetőségem a témával foglalkozó szakembereket felkeresni, ezért írtam erre a fórumra.

Köszönettel:
Gabó

bekibv # 2012.05.04. 11:52

köszönöm a válaszokat...

Gabicsek # 2012.05.04. 11:45

marti1975!
Mindegy, mit csinálsz a pénzzel, ha eladtad az ingatlant, nincs kötelezettség másikat venni.

Gabicsek # 2012.05.04. 11:43

Ezt olvastam az adózónán:

a megszerzés évét követő ötödik évben és később történő eladás esetén a törvény szerint már nulla jövedelmet kell figyelembe venni, így ezt be sem kell vallania

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.03. 13:23

Az illetéktörvény (Itv., 1990. évi XCIII. törvény) ezt írja erről:

Fontos, hogy a használatba vételi engedélyt határidőben be kell mutatni. Ha elkésett, akkor megfizettetik az illetéket, akkor is, ha a használatbavételi engedély dátuma még határidőn belüli. (Viszont az nem baj, ha az engedély csak a határidőn túl emelkedik jogerőre.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.03. 13:20

nincs már az,hogy 1 éven belül lakóingatlan helyett másikat kell venni?
Soha nem is volt ilyen.

emma # 2012.05.03. 11:33

bekibv:

Az általad leírtak alapján úgy gondolom, hogy az illeték megfizetésének mentességéről van itt szó.
Az illetéktörvény (Itv., 1990. évi XCIII. törvény) ezt írja erről:

26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányadnak), valamint ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékű jognak a megszerzése, ha a vagyonszerző az ingatlanon a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül lakóházat épít és a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség legalább 10%-át. A vagyonszerző lakóházépítési szándékáról legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat az állami adóhatóságnál;

Tehát a 4 év kezdő napja, amikor az ingatlan adásvételi szerződése a földhivatalból az illetékhivatalba (NAV Illeték Főosztálya) érkezik.

Nem tudom, hogy mikor történt az adásvétel, de akkor már kellett kérni az illetékmentességet (ha nem volt benne az adásvételi szerződés szövegében.)

bekibv # 2012.05.03. 07:55

Tiszteletem,

A kérdésem nem pont témába vágó, de hasonló terület.. és segitségre lenne szükségem...

Azt szeretném megtudni hogyha vásároltam egy ingatlant , 4 évem van a beépitésre, hogy adómentességet kapjak... Ez a 4 év ez mikortól indul (az adásvételitől, vagy a földhivatali bejegyzéstől) mikor jár le...ha megkapom a lakhatásit az önkormányzattól, vagy ha a földhivatalba is bejegyzésre kerül...

Köszönöm...sajnos ez a pár nap nagyon meghatározó

Sipos László # 2012.05.03. 05:58

Tisztelt Cím!

Kérem szives segitségüket az alábbiakban.

Édesapám egy éve halt meg. Örököltem egy házrészt telekkel. Szeretném eladni és venni helyette egy korszerübbet. Kérdésem, hogy adózom-e ez esetben is? Az új lakásért illetéket fizetek-e?

Köszönettel és Tisztelettel Sipos Lászlóné

mari1975 # 2012.05.02. 19:54

Kedves Gabicsek!

Az odáig rendben nincs rajta jövedelmem,de nincs már az,hogy 1 éven belül lakóingatlan helyett másikat kell venni?Tehát a pénz a "zsebemben" marad.

köszi


mari1975

Gabicsek # 2012.05.02. 19:34

Ha nincs rajta jövedelmed, akkor logikusan adó sincs.

mari1975 # 2012.05.02. 08:19

Tisztelt Uram!

Kérném a segítségét!Ha 1éven beül eladom lakóingatlanomat,nincs nyereségem rajta,és én nem vásárolok újabb lakóingatlant 1éven belül,sőt egyáltalán nem áll szándékomban vásárolni,akkor van bármi adóvonzata a dolognak?

köszönettel mari1975


mari1975

Gabicsek # 2012.05.01. 20:04

Ja és köszi a válaszokat.

Gabicsek # 2012.05.01. 20:03

A programot már letöltöttem. Én is úgy gondolom, beírom, abból baj nem lehet. Meglátjuk, a program mit csinál.
A kitöltési útmutató olyan hosszú, ember legyen a talpán, aki végigolvassa:) A munkáltatómtól a papír megvan, máskor már többször ki is töltöttem, az jó volt, csak ez az ingatlandolog volt kérdéses.

lajcsó # 2012.05.01. 12:41

Na, meg nem utolsó sorban, olvassa el a kitöltési útmutatót!

lajcsó # 2012.05.01. 12:36

Én azt javaslom mindenkiek, hogy töltse le a NAV honlapjáról a 1153-as adóbevallás programot és azzal készítse el az adóbevallását! Próbálkozzon ezzel is meg azzal is! A program úgyis jelzi a hibát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.01. 10:58

Szerintem, ha az adóalap az időmúlás miatt lett nulla, akkor be kell vallani, de ha eleve nincs jövedelem - mert az eladási ár nem éri el szerzéskori értéket -, akkor nem.
(Mellesleg lehet alkalmazni rá a biztonsági szabályt: ha bevallod a nulla adót, abból nem lehet baj.)

Gabicsek # 2012.05.01. 10:49

Korábban szó volt az adóbevallásról, de már nem tudom, a végén miben maradtunk, ha több mint 5 éve meglévő lakóingatlant értékesítettem és az adó 0, be kell írni a bevallásba, vagy nem? Úgy rémlik, hogy nem, de nem vagyok biztos, és most írom a bevallásom.