ingatlan eladás után fizetendő adó


kisg # 2009.03.30. 21:07

Immaculata:

Kezd tisztulni a kép. Remélem jól számoltam ki. Ha nem, javíts ki légyszives!

12m Ft-os eladás esetén a következőt számoltam ki úgy, hogy Édesanyám lemond az özvegyi jogáról (apai részen) a három testvér javára:

Egy testvérnek 2m Ft jár bruttóban. 1.4m Ft után már a szerzéskor (2006) illetéket fizetett mindenki. Tehát a jövedelem 600e Ft, amely utáni adó 90e Ft, mert 600e Ft 60%-a az adó alapja és ezután a SZJA 25% vagyis 600e x 60% x 25%= 90e Ft.

Továbá írtad még, hogy ajándékozási illetéket is kell fizetni a különbözet után, az ajándékozási illeték 5% gyermek esetén tehát 30e Ft.
Azaz egy testvérnek összesen 120e Ft a fizetendő sarc és 1.88m Ft marad nekik.

Az ajándékozott 3/6 rész értéke után már nem kell ezek szerint adózni vagyis 6m Ft + 1.8m Ft = 7.8m Ft marad nekem.

Előre is köszönöm a segítséged!

monalisa1 # 2009.03.30. 21:17

pirelli

A "leülés" helyett esetleg megpróbálni ledolgozni közmunkával., ennek lehetőségét megérdeklődni az adóhivatalban, és az esetleges "igen" alapján munkára jelentkezni az önkormányzatnál., napi 8 óra könnyű fizikai munka, pl. parkgondozás, ároktisztitás stb., és a hétvégékre is el lehet osztani így nem kell szabadságot kivenni. Általában 4-5 ezer Ft/nap a tarifa.

Legalább is közlekedési szabálysértésért kiszabott bírság ledolgozható" a fentiek szerint, azt hogy kisebb adótartozást le lehet-e dolgozni, nem tudom.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.31. 06:48

Kisg!

Délben visszajövök!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.31. 10:38

Itt vagyok!

Figyelj!
A testvéreid része jelenlegi árfolyamon is 1.4m Ft-ot ér, mert 2006. óta nem mentek fel annyival az árak:)
2m Ft-ot úgy kapnak, hogy édesanyád lemond az özvegyi haszonélvezeti jogáról, ezért adhatják el többért a részüket. Tehát a haszonélvezet értéke 600e Ft testvérenként.
600e-nek az 5%-os illetéke 30e Ft.

itt vége

kisg # 2009.04.01. 03:01

Nagyon köszönöm a segítséget! Akkor ezt rosszul számoltam.

gerandi # 2009.04.01. 08:18

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő lenne:

Férjemtől elváltam, a közös vagyont egymás között elosztottuk, de minden ( lakás, ház )maradt az ingatlan nyilvántartásban közös tulajdonban. A nekem jutó lakást most el szeretném adni. 2006. novemberében vásároltuk 10 millió forintért, amely vételárhoz 1.2 millió deviza alapú hitelt kellett felvennünk. Most felújítás után 11.8 millióért szeretném eladni. Mennyi adót kell ebben az esetben kifizetnem? Mivel a lakás a férjemmel történt megegyezés szerint már csak az enyém-ingatlan nyilvántartás szerint nem- így a következő lakásomat már csak az én nevemre szeretném vásárolni. Lehetséges? Én az ingatlaneladásból származó összeget, újra ingatlanba fektetem, de a volt férjemnek milyen hátrányai származnak ebből az eladásból. Milyen adókat, illetve illetéket kell megfizetnie?
Remélem érthetően fogalmaztam meg kérdésemet....
Tisztelettel:
gerandi

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.04.01. 12:57

Mivel a lakás a férjemmel történt megegyezés szerint már csak az enyém-ingatlan nyilvántartás szerint nem-

Kedves Gerandi!

Rendezni kellene az ingatlan-nyilvántartásban a tényleges helyzetet.
Bírósági egyezség született, vagy külön állapodtatok meg? Akárhogy is, ha csak fele részben vagy annak az ingatlannak a földhivatal szerinti tulajdonosa, akkor a férjed nélkül nem adhatod el az egészet, csak a saját részedet.

nandy # 2009.04.01. 21:18

pirelli:

Az adóhatóságtól most a 2008. évi bevallásod elkészítését kérted, nem a 2007. évit!!!

Az már más dolog, hogy inkább valdd be önként a 80 ezer forint adót (már ha egyáltalán jogos), és utána kérj részletfizetést, vagy mérséklést.

nandy # 2009.04.01. 21:19

Jav:

Valdd helyett valld...

gerandi # 2009.04.03. 05:39

Inmaculata!

Nem akarom a férjem nélkül eladni. Természetesen az adásvételi szerződést mindketten aláírjuk. A bíróság nem rendezte a vagyonmegosztást. A bírósági végzésben annyi szerepel, hogy a volt férj a kizárólagos használója a családi háznak, a feleség a lakásnak. Ezzel nem lehetett átvezettetni az ingatlan nyilvántartásban., ezért készíttettem egy vagyonmegosztási szerződést. Azonban a banki hiteleknek-jelzáloghitel a családi házon és a lakáson is- én vagyok az adósa, így a bank nem engedi, hogy a tulajdonviszonyomat megszüntessem a családi házban.
Kérdésem továbbra is az lenne milyen terheket jelent nekem és milyen terheket jelent férjemnek a lakás eladása.
Köszönöm válaszát!
gerandi

gerandi # 2009.04.03. 05:40

Elnézést! Helyesbítek: Immaculata!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.04.03. 08:14

Mindenképpen rossz úton közelíted meg a kérdést.

Te azt gondolod, hogy jogszerűen adod el az egészet és majd a férjeddel elszámoltok.
Nem így van.
Tehát, ha hitellel együtt értékesíted az ingatlant, akkor a szerződés úgy fog szólni, hogy először a vevő kiegyenlíti a tartozást, a férjed átutalással megkapja számlára!! a fele részt és te a maradékot.
Ha újat vásárolsz, nem fogod tudni felmutatni egy esetleges vagyonvizsgálat alkalmával, hogy honnan volt pénzed új lakásvásárlásra, a férjednek jövőre szja-t kell bevallania, nem járható út.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.04.03. 08:20

A férjed neked ajándékozhatja a részét, akkor az a rész után ajándékozási illetéket kell fizetned.

Fordulj ügyvédhez, mert előbb mégiscsak a tulajdonviszonyokat kell rendezni.

Azt is lehet, hogy adásvétellel megvásárolod a házon fennálló hitel értékének beszámításával a férjed tulajdonrészét a lakáson.

ticzi # 2009.04.04. 21:20

Tisztelt felhasználók!

Nagyon fontos lenne számomra az alábbi kérdés nagyon remélem tudnak nekem segíteni!

2008 január 1-től változtak az adójogszabályok az ingatlan eladásával kapcsolatban.
2007 augusztus 20-án vásároltunk egy lakást 8.2MFt-ért. Ezt mi teljessen felújítottuk. Nagyon sokat dordítottunk rá.
2008 . március 25-én ez az ingatlan eladásra került 9.6MFt-ért
Az ingatlan vétele és eladása között kevesebb mint egy év volt.
A vételi és az eladási ár különbsége 1.4Mft
Ennek a 20%-a 280EFt. Ennyi adót kellene befizetnem?
Közben vidéken építkeztünk.
Felvettük előre a szocpolt 2 gyerkőcre meg támogatott forint alapú hitelt/még szerencse, hogy forint, bár neki is ment fel a havi törlesztőrészlete/.
Szóval még jócskán pluszba is ráköltöttünk természetessen igazoltuk számlákkal a bank felé amennyi kelett.
Most akkor kell adóznom, vagy nem?
A másik kérdésem, hogy minket is érzékenyen éríntett ez az egész törlesztőrészletes és egyébb családi dolgok, így igzából egy vasunk sincs. Ilyenkor mit lehet tenni?
Nem is az, hogy párommal rosszul keresünk, de kapásból 150 ezer a hitel havonta és még semmit sem ettünk.
Most kaja rezsi és nullán vagyunk.

Remélem van valami megoldás.

Előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Németh Miklós

nandy # 2009.04.05. 12:10

A bevételből levonható a megszerzésre fordított összeg.
A megszerzésre fordított összegnek minősül az eladást megelőző 2 éven belül elvégzett karbantartási/fenntartási munka is akkor, ha az az eladási ár 5%-át meghaladta.
Ennek értelmében szerintem az 1,4 MFt-ból levonható még az általatok - számlával igazolhatóan - az eladott lakásra fordított összeg.

Ha még ezen túlmenően is marad adófizetési kötelezettség, akkor méltányossági alapon kérhetitek az adó mérséklését, elengedését. Ehhez külön adatlapot kell kitölteni.

kriszboo # 2009.04.08. 17:11

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket.
2008. augusztusban vettünk párommal egy használt házat, 1/2 - 1/2-ed részben vagyunk tulajdonosok.
Szinte az egész összeget lakáskölcsönből fizettük, ami egyedül az én nevemen van (párom nem volt hitelképes). A kapcsolatunk véget ért, és mivel a 30 éves hitelből csak fél év van kifizetve, ezért úgy döntöttük, hogy a ház egésze az én nevemre lesz iratva, és egyedül fizetem tovább a költségeket.
Az lakásvásárlási illetékünk még nincs kifizetve, méltányossági elbírálás alatt van.
Kérdésem az lenne, ha ilyen esetben pénzmozgás nélkül átiratjuk a másik 1/2-ed részt is a nevemre, akkor az exemnek ki kell-e még fizetni az illetékét, illetve nekem kell-e plusz illetéket fizetni.

Segítségüket előre is köszönöm!
B. Krisztina

ticzi # 2009.04.08. 20:10

Kedves nandy köszönöm a választ!

Felmerült még egy kérdés az alábbi témában:
A vételi és az eladási ár összegét sőt még azon túlmenően is költöttünk rá, csak a szálák a költözéskor elkeveredtek.
Ilyenkor mi a teendő.
Párat végig tudok járni, de volt ahol nem tudtak segíteni.
Az lenne a kérdésem, hogy mivel bőven ráköltöttem, de a számlák elkeveredtek.
Ha én most nem adóznék le és ha esetleges ellenőrzés lesz akor mi lesz ha nem keverednek elő a számlák?
Meg tudom mutatni, hogy hogy újítottam fel megvannak a képek dokumentálva is meg is lehet nézni.
Ilynekor is be kellene fizetni az adót?
Vagy , ha be is kell fizetni akkor megbüntetnek?
Mert nemhogy a büntetést az adót sem tudnánk most befizetni.
A büntetés ilyenkor mivan?
Erre szeretnék választ kapni.
Tiszta pech az egész szituáció.
Köszööm a válaszokat előre is!

ticzi # 2009.04.09. 19:47

még mindig várom a segítséget.
Vagy adjam fel az adóbevallást hátha megtalálom?
De mivan ha mégsem lesznek meg?
Megbüntetnek vagy nem?
Ha nem az még annyira nem nagy baj, csk zavaró lenne mikor 2.5m et költöttem rá...

nandy # 2009.04.11. 12:04

Számla hiányában nem csökkenthető az adóalap... Ha mégis megteszed, egy esetleges ellenőrzés során adóhiányt fognak megállapítani, amit megfejelnek 50% adóbírsággal, és késedelmi kamattal.

nandy # 2009.04.11. 12:07

kriszboo:

Igen, a párodnak akkor is ki kell fizetnie az illetéket (amennyiben nem engedi el méltányosságból az APEH). Sőt, neked is kell majd ajándékozási illetéket fizetned, mivel ingyen - kvázi ajándékként - kaptad a 1/2-ed részt.

sziszi77 # 2009.04.11. 13:07

kriszboo: neked akkor nem kell ha irtok egy házassági vagyoni megszünésröl nyilatkozatott ügyvédel(mi is irtunk innen tudom biztosan),és ott beleirjátok a banki hitelt mint adós(az után nem kell illetéket fizetni ez tuti igy van,ezt egy ingatlanos jogász mondta)az az te vállalod át az lejön az 1/2.árból(mivel ilyenkor is belekell irni egy árat,mégha ajándékozás akkor is).Valamint a hitelek ha azt te átvállalod, más banknál van az is lejön belöle a fél részböl.Illetvel autó stb ha mondjuk az a párodnál marad azt is.Vagy ha van kézpénzetek az is bele számit az illetkék kedvezménybe ha az mondjuk párodnál marad(azt meg nem tudja senki bizonyitani volt-e pénzetek).Remélem értesz!Ja és még a butorokat is lelehet irni ha az is a párodnál marad.Akkor ha ezeket letudja irni az ügyvéd ezek után nincs illeték.Mondok egy példát ,hogy megértsd plha mondjuk a lakások ér 10 milliót anak a fle 5millió ,ugye erre kellene illetéke fizetned.De lejonn belöle a banki kölcsön ha mondjuk 4 millió a hitel akkor egy millió marad fen amiröl illetéket kell fizetni.De például bele irhatod hogy a párod elvitt1millió értékben butorokat,meg mondjuk 1milliót a közös pénzböl,agy autó stb .Ha ezeket beleirjátok akkor nincs semmilyen illeték fizetési kötelezéseged

sziszi77 # 2009.04.11. 13:11

kriszboo a banki hitel nem 4 millió akart lenni a mit irtam példában le ,bocsi elírtam hanem 8 millió.

kriszboo # 2009.04.14. 09:16

nandy, sziszi77! Nagyon köszönöm a válaszokat. Nem voltunk házasok, csak élettársak, de gondolom, akkor is így működik. Mindenképp felkeresünk egy ügyvédet.

Katica1978 # 2009.04.15. 08:14

Hali

tudnátok segíteni nekem? SOS!!!
a házunk 1/4 részén haszonélvezet volt, amiról az az édesanya haszonélvezet megváltásáról kötött egy szerződést 1.000.000 Ft értékben a fiával.
Azaz ki lett neki fizetve ez az összeg.
az anyának ilyenkor adóznia kellene nem? ha igen akkor milyen mértékben(százalék?)
Köszi a segítséget
Katica

akaratosm # 2009.04.15. 19:24

Üdvözletem!

Édesanyámtól telket vásárolnánk 1ft-ért. Kérdésem az, hogy így vagyonosodási illetéket kell-e fizetnünk? (Vagy egyéb mást.)

Azért nem az ajándékozást választjuk, mert akkor az ajándékozási illeték 11% lenne. Jól gondolom?
Választ előre köszönöm!
M.