ingatlan eladás után fizetendő adó


korrekt54 # 2012.10.25. 17:17

Szeretnék felvilágosítást kérni, hogy milyen költséget számol fel az ügyvéd egy 7.150.000.-Ft-ért vásárolt ingatlan adás-vételi szerződésének megkötéséért?

Teddy77 # 2012.10.25. 14:27

Szép napot mindenkinek!
Kérdésem a következő lenne: 2012-ben öröklés útján jutottam családi házunkhoz. Felértékelték 21.200.000. Ft-ra, ezután kell illetéket fizetnem, mert nem egyenesági leszármazott vagyok.
Ha eladom a házat mondjuk 20.500.000. Ft-ért és veszek egy kisebbet max. 18.000.000. Ft-ért, akkor kell-e még illetéket fizetnem?
Megjegyzem, 2004-ben 19.500.000. Ft-ért vettük és akkor 1.080.000.Ft illetéket már legomboltak rólunk.

Köszönettel: Teddy77

ObudaFan # 2012.10.24. 20:00

Attól függ, mit szeretnél. Eladni is lehet ingatlant, meg ajándékozni is, csak a kettőnek mások a jogkövetkezményei, például adózás szempontjából is.

Zituss # 2012.10.24. 18:52

Udv mindenkinek

Szeretnek tanacsot kerni 2eve vettem egy ingatlant a sajat nevemre magyar allapolgar vagyok.S at szeretnem iratni a parom nevere aki Angol.Ezt eladi szerzodessel kell es utana adoznom kell mert eladtam?Vagy elajandekozhatom?
Nincs semmi jovedelmem sehonnan.Munka nelkulit sem kapok mar.
Koszonom a valaszukat

Zita

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.20. 08:41

Az attól függ.
Egyrészt az öröklés pontos időpontjától - hogy eltelt-e 5 év; másrészt a szerzési és az eladási értéktől - hogy van-e egyáltalán jövedelem.

myibit # 2012.10.19. 09:53

Üdvözletem. Tisztelt szakértö.
Adófizetéssel kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni.
Az Öcsém és én 2007ben édesanyánk után megörököltük egy 1980-ban épült ingatlan 1/6-1/6 részét, a fennmaradó édesapánké volt. Akkor kifizettük a még törvényben lévö örökösödési illetéket. Az ingatlan most 2012 okt.15.én került eladásra. Az lenne a kérdésem hogy nekünk kell-e az ingatlan eladási árából adót fizetnünk? Köszönöm a segítséget!

Tüsi # 2012.10.16. 08:52

Köszönöm gyors válaszukat!

Igen, Kovács Úr sajnos jól értelmezi az eladandó lakás tulajdonosa én vagyok, míg az árverésen megvett ingatlané a feleségem lesz, ugyanis a végrehajtó még nem továbbította az árverési jegyzőkönyvet a földhivatalhoz.

Ha jól értem:

A végrehajtót kell megkérnünk arra, hogy az árverési jegyzőkönyvvel együtt küldje meg kérelmünket a földhivatalhoz, -bár ez még pótolható lenne a meghagyás kézhezvételekor - de gondolom ez lenne a legcélszerűbb.
Ehhez pedig egy 12B400-as nyomtatványt kellene részére megküldenünk feleségem aláírásával.

Kérem erősítsenek meg, hogy helyes a gondolatmenetem.
Tisztelettel
Tüsi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.16. 05:13

2. De itt papíron két különböző személy az eladó és a vevő.

lajcsó # 2012.10.15. 19:15

1.
A nyilatkozatra nincs formanyomtatvány, de a B400-as Adatlapon be kell jelölni a kedvezmény jogcímét!.
"A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia." (Illetéktörvény)
2.
Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.
Ha az előzőekben megállapított értékkülönbözet nagyobb a vásárolt lakástulajdon forgalmi értékénél, az illeték alapja a vásárolt lakástulajdon forgalmi értéke.
(Illetéktörvény)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.15. 18:26
  1. Akkor kellett volna, amikor a földhivatalhoz bejelentettétek. Vélhetően nem felejtette el a kolléga.
  2. Nehezen.
Tüsi # 2012.10.15. 11:52

Tisztelt mindenki!

Kérdésem a következő lenne.
Rendelkezem egy 1996 óta nevemen lévő ingatlannal 1/1 tulajdoni hányaddal.
Feleségem most vett árverésen egy másik ingatlant, ami neki kerül a nevére 1/1 tulajdoni hányaddal 6,3 millióért. Neki az első ingatlanja. Az én ingatlanomat szeretnénk mihamarabb eladni.Forgalmi értéke kb.6millió.
Kérdések:
1./Tudomásom szerint legegyszerűbben az első lakását megvásárló 35 év alatti fiatal illetékkedvezményét vehetnénk részére igénybe.
Ez hogyan zajlik?
Van valamilyen formanyomtatvány rá?
Mikor kell kérni?
2./ Ha én 1 éven belül eladom a nevemen lévő ingatlant, akkor azt betudnánk számíttatni annak érdekében, hogy illetéket ne kelljen fizetnünk?
Ha igen, akkor hogyan lehetséges a megoldása?
Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 10:07

Az attól függ.

  • Az eladási ár meghaladja-e a szerzési értéket? Ha nem, akkor nincs jövedelem, nincs adó.
  • Ha igen, akkor több, mint öt év telt-e el az öröklés, és az eladás között. Ha igen, akkor adómentes a jövedelem.
  • Ha nem telt el a szerzéstől öt év, és az eladási ár meghaladja a szerzési értéket, akkor a jövedelem adóköteles, de az adóalap az eltelt idő függvényében csökken. Az adó mértéke 16%.
Anita06 # 2012.10.11. 18:42

Tisztelt Fórumozók!

Édesapám halála utána megörököltük testvéremmel a házunk felét. El szeretnénk adni, és az lenne a kérdésem, hogy mennyi illetéket vagy adót kell fizetnem a megkapott rész után? (Jelenleg passzívon vagyok a főiskolán, munkahelyem nincs ha ez valamit számít.) Válaszukat előre is köszönöm.

ájlavnav # 2012.10.04. 21:14

popeye888

Ha nincs jövedelem az értékesítésnél, nem lesz adója sem. (Mínusz egymillió után 0 Ft az adó.)

rebarbara4 # 2012.10.03. 17:46

Tisztelt Szakértő!
1996-ban örököltem egy fél lakást, 2012-ben pedig megörököltem a másik felét is. A hagyatéki értékbecslő lakottan (áll.bejelentett lakcímem) 14.000.000 Ft-ra értékelte a lakást. Az hagyatékátadó végzésben 5.000000 Ft szerepel, mint mostani örökrész.
Kérdésem,

1. eladás esetén milyen összeget vesznek figyelembe, mint örökséget, ami után még nem kell adót fizetnem?
Ha pl. 14.000.000 Ft-ért adom el?
2. ha a lakást fiamnak ajándékozom, valamelyikünknek kell utána fizetnie?
Köszönettel: Barb

popeye888 # 2012.09.14. 13:47

Jó napot!!!

Két éve vásároltunk egy újépítésű ikerházat.14 millió forintért.most ezt eladtam 13 millió forintért.mennyit kell ezután adóznunk.ez érdekelne.köszönöm

wers # 2012.09.06. 08:15

lajcsó, szafika úgy értette, hogy csak a lányának ajándékozzák 100%-ban

lajcsó # 2012.09.06. 08:02

"ha szétmentek nem kell osztozkodni" Ugyan min kéne osztozkodni? Az ajándék még a házasságban is különvagyonnak számít, itt meg aztán pláne. Úgy látszik erre senki nem gondolt.

wers # 2012.09.06. 07:18

szafika, igazad van de ez az ő döntésül Mondjuk és a lányomnak sem adám, majd megörökli

szafika # 2012.09.06. 07:13

.... vejem nem a fiam , menyem nem a lányom !!! én max 30 évi házasság után iratnám rá a vőmre a házat , mielőtt eldobom a kanalat , de ha még csak nem is vő ?!!!!

Rexor # 2012.09.06. 06:36

A legolcsóbb megoldás, ha a párod kapja az ingatlant. Így ha szétmentek nem kell osztozkodni, könnyebb mindenkinek.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 05:24

Az mindegy, hogy vadházasságban éltek-e. De az adásvétel nem ajándékozás egyik formája. Ezek nem alternatívái egymásnak.

lacam # 2012.09.06. 03:28

Hozzáteszem, ez változik-e ha a státuszunkat bejelentenénk ugymint bejegyzett élettársak.. gondolom a házasság lenne a legmegfelelőbb hogy állambácsi ne tudjon sokszázezret kifizettetni velünk. Én ennek sem lennék ellenére, vagyunk olyan viszonyban a párommal úgyérzem. Tudom, nembiztos hogy ezt a helyzetet át lehet beszélni egy internetes fórum hozzászólásaiban...de hátha tisztább lesz a kép bennem

lacam # 2012.09.06. 03:15

Nem a feleségem! Ez itt a svédcsavar. Jogilag az "apóshoz" nincs közöm. Ők ebbe belementek...
Ök ajándékozásival gondolták, de az én ötven százalékom illeték köteles lenne mivel ugye nem egyenes ági leszármazott volnék... Ha sima adásvétel akkor hány% ? Megoldható-e valahogy hogy az ingatlan fele ajándékozva másik fele simán adásvétel. Hallottam még valami "visszterhes" megoldási lehetőségről is, de ebben a témában nagyon bizonytalan vagyok..sokmindennel nem vagyok tisztában.. Lehet hogy sokféleképp megoldható, de engem egy megoldás érdekel, a legolcsóbb...természetesen.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.05. 19:05

Szerinted hányféle - különböző költségű - megoldás van arra, hogy az apósod az ingatlanját 1/2-1/2 arányban neked és a feleségednek ajándékozza?