ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.28. 22:16

Miért fizetnél adót? VAgyonszezrzési illetéket már inkább. Ha jól emlékszem, 4%. De nem a vételár után. (Ha a valós érték, mondjuk néhány millió, akkor az adóhatóság ezt már ajándékozásnak tekinti, és annak már egy kicsit húzósabb lesz az illetéke.)

andika19880602@freemail.h # 2013.01.28. 13:58

Üdv!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy rendelkezem 1/2 tulajdonrésszel egy nyaralóban és most hozzá juthatok 100.000Ft-ért a másik feléhez. Érdeklődnék, hogy mennyit kell fizetnem ( adó) és hol? Valaki esetleg tudna-e ebben segíteni.
Előre is köszönöm.
Üdv: Andika :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.25. 11:22

Azt hiszem, 0 adót nem kell már bevallani.

tengike # 2013.01.25. 04:04

1995-ben férjemmel közösen( 1/2-1/)2 arányban vásároltunk egy társasházi lakást. 2012-ben, különválásunk után eladtuk 11.800.000,- forintért. A rám jutó rész 5.900.000,- Ft. Ezt követően egyedül vásároltam egy szövetkezeti lakást 8.500.000,- Ft-ért.Kérdésem az, hogy kell-e adóbevallást készítenem a 2012-es évről.Nyugdíjas vagyok, egyéb jövedelmem nem volt.


2014-ben édesapám elhunyt. Testvéremmel közösen, 1/2-1/2 arányban örököltünk egy házat t?le.2015-ben eladtuk, és a rám jutó részb?l, hitelfelv

rozsika101 # 2013.01.06. 21:23

köszönöm a választ,tehát a levont kiadások utáni összeget kell beirni.Nekem az ingatlanosok azt mondták , hogy ha nincs az épitésről számla akkor az ingatlan 75 % át le jehet vonni a bekerülési költségnek,ez igaz vagy ilyen esetben hogyan lehet levonni az épitéssel kapcsolatos költségeket rózsika 101

Lyonee # 2013.01.06. 20:51
rozsika101 # 2013.01.06. 20:29

Köszönöm a választ.Ilyenkor hogyan kell bevallani ,mert az ingatlan tiz éve került a tulajdonomba,és nyaraló volt.Az ingatlan épitéséről nincsen számlán,tehát a bekerülési kültséget hogyan lehet levonni,illetve hogyan kell számitani az adót,mert 15 évig adót kell fizetni,hogyan kell az adó mértékét kiszámitani,és az adóbevallásnál az eladási árat kell beirni?Mert van a munkabérem és az adóbevallásnál van olyan rovat hogy ingatlan eladásából származó jövedelem ide mit kell beirni válaszát várom rozsika 101

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.06. 11:12

Az adóhatóság az eladásról, a vételárról, a jövedelemről hivatalból is értesül. Ha az adóhatósáég állapítja meg az adóhiányt, akkor bírságol, késedelmi kamatot számol.

rozsika101 # 2013.01.06. 08:50

Kedves ügyvéd ur.Ha nem vallom be akkor mi lessz,kb 200 e ft adót kellene fizetnem.Ilyenkor szurópróbaszerüen ellenőriznek.Kapuska 101.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.06. 08:15

Mentes az adó alól a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése, kivéve annak a beépített ingatlannak (ingatlanrésznek) és az ehhez tartozó földrészletnek az értékesítését, amelynek első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg; vagy első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése és az értékesítés között még nem telt el 2 év.

vakuum # 2013.01.05. 23:19

T. Fórum

1. Kérdés
Ha ÁFA alany Kft vesz magánszemélytől lakást, keletkezik-e ÁFA fizetési kötelezettség.
2. Kérdés. Ha a Kft később, néhány év múlva eladja a fent vett lakást egy másik magánszemélynek keletkezik-e ÁFA fizetési kötelezettsége.
Köszönöm előre is a segítséget.
Vakuum

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.03. 19:24

Nem is fog szólni az adóhatóság. Ha a szerzéskori érték kisebb volt az eladási árnál, akkor be kell vallanod.

rozsika101 # 2013.01.03. 18:44

T.fórumozok.Tavaly eladtam egy ingatlanom, nov 1-én azóta az Apec-tól még nem kaptam levelet illetve csekket ,hogy mennyi adót fizessek be.2002 -ben került az ingatlan a tülajdonomba és ez egy nyaraló volt amit 10 mill.ft-ért adtam el.az eladáskor azt mondták hogy kell adót fizetnem.Az adóbevallásnál be kell vallanom ezt az öszeget.válaszotokat előre is köszönöm Rózsika 101

oro585 # 2012.11.13. 12:27

Tisztelt Szakértő!
Ezúton szeretnék választ kapni a következő ügyben:
az önkormányzat a tulajdonában lévő ingatlanra (lakás célú) zárt pályázatot hirdet azon lakástulajdnosok számára, akiknek ugyanabban a házban van saját ingatlanuk, ahol az önkorm. által eladandó lakás, a tulajdonosok ezen önkorm-i ingatlanra elővásárlási joggal rendelkeznek. Létezik-e olyan hatályban lévő törvény, mely kimondja, hogy önkormányzati értékesítés esetén - tehát ha önkormányzati tulajdont veszek meg - elővásárlási jogommal élve, akkor nem kell illetéket fizetnem a vásárlás után?

Amennyiben mégis kell illetéket fizetni, akkor ennek mennyi a mértéke?
Valamint: az önkormányzat a forgalmi érték 30%-án hirdeti meg az eladást.... ha a kikiáltási áron kel el a lakás, akkor utólag a nav felülbírálhatja a vételárat, és mondhatja-e azt, hogy ő nem a vételárat veszi alapul az illetékfizetéshez, hanem a tényleges forgalmi értéket?

Válaszát előre is köszönöm!
M.Andrea

babi2 # 2012.11.13. 12:04

Tisztelt Hölgyem/Uram! Magyarországon élő nyugdíjas magyar állampolgár 13 és fél évvel ezelőtt szülei után örökölt egy fél panellakást Romániában. Ez most el lett adva, romániai közjegyző előtt kötött szerződéssel és a Román állam felé lerótt – az állam által kiszabott - kötelező adóval. A szerződést a román közjegyző iroda postán fogja megküldeni a magyarországi lakcímre. Kérdés az lenne, hogy kell-e bevallást készíteni erről a pénzről, ha igen, akkor mikor. Az örökös egyébként nyugdíjas és a nyugdíján kívül nincs más jövedelme. Köszönettel várjuk szíves válaszukat.

ObudaFan # 2012.10.31. 10:39

Hallottam olyat is hogy ha 1 éven belül lakásvásárlásra fordítom a vételárat akkor nem kell utána adóznom.

Ez a kedvezmény már megszűnt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.31. 09:04

Az attól függ.
Egyrészt az öröklés pontos időpontjától - hogy eltelt-e 5 év; másrészt a szerzési és az eladási értéktől - hogy van-e egyáltalán jövedelem.

Csak olyan hat hozzászólással volt lejjebb.

hofiagi # 2012.10.31. 07:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Elnézést kérek , ha a hozzászólásokban már volt erről szó, de én konkrétan ilyet nem találtam hosszas keresgélés után sem.
Abban szeretném kérni a segítségét hogy kell-e adóznom egy olyan ingatlan eladása után amit 2007 ben egyenes ágon megörököltem a testvéreimmel együtt, akik a javamra lemondta róla?
2007- ben megörököltem és 2012 márciusában adtam el. Hallottam olyat is hogy ha 1 éven belül lakásvásárlásra fordítom a vételárat akkor nem kell utána adóznom. De sajnos még nem áll módunkban ezt megtenni...
Válaszát nagyon köszönöm!
üdvözlettel: Ágota

janos1960 # 2012.10.30. 15:39

Köszönöm szépen az eddigi tájékoztatást, nagyon hasznos volt.
De nem voltam elég pontos a kérdés feltevésekor.
Arról van szó, hogy a gyerekeim örököltek egy kivett belterületi beépítetlen ingatlant tavaly év elején.
Most eladták és az lenne a kérdés, hogy ezután kell-e adózni?
A hagyatéki becsérték magasabb mint az eladási ár.
Így már pontosabb a kérdés.
Előre is köszönöm a válaszaitokat.
Üdv János

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.29. 10:38

Ancika: nincs jövedelem, nincs adó. Az egyenesági rokonok között pedig az ajándékozás illetékmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.29. 10:37

Akor tényleg. De írta, hogy "beépítetlen".

ObudaFan # 2012.10.28. 09:55

Ha lakásról van szó, akkor már 5 év után.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.28. 07:52

Janos, az attól függ, mennyi év telt el a szerzés óta, és hogyan viszonyul egymáshoz a szerzéskori érték és az eladási ár. Ha az utóbbi nem magasabba, akkor nincs jövedelem, nincs adó. Ha a kettő között 15 év eltelt, akkor az értéktől függetlenül 0 az adó.

Ancikka # 2012.10.27. 19:19

Tisztelt ügyvéd úr!

Ha az idén örököltünk egy ingatlant a családommal, a párom és a gyerekem. Ők lemondtak az én javamra. A lakást 7,8 M Ft-ra értékelték. Szeretném eladni és a gyerekemnek a lakáshitelét kifizetni. Ha csak 7 M Ft-ért tudom eladni kell e adóznom? Örökösödésit kell fizetni mert nem egyenes ágon örököltük ezt tudom. Kitudom e a gyerekem több mint 4 M Ft lakás hitelét fizetni úgy, hogy ez beleszámítódna ha még is kellene adóznom? Vagy jobb lett volna a gyerekem nevére ment volna az ingatlan? Ők a párommal lemondtak az én javamra. Most gondba vagyok mert lehet butaság volt, hogy az én nevemre kerül. Nem voltam még ilyen helyzetben és tanácstalan vagyok.

Köszönöm a válaszát.

janos1960 # 2012.10.26. 17:21

Tisztelt Jogi Fórum!
Azután szeretnék érdeklődni, hogy egy kivett beépítetlen terület eladása után kell-e szja-t fizetni, illetve van e lehetőség adómentességre?
Előre is köszönöm