ingatlan eladás után fizetendő adó


katica13 # 2013.03.30. 21:10

2009-ben ajándékba kaptam egy 4 millió ft értékű ingatlant.A 10 % illetéket kifizettem.
Barátaim segítségével felújítottuk(számla nincs semmiről).
Most 6 millióért megveszik.
Mennyi jövedelemadót kell majd fizetnem jövőre(ha a jogszabály nem változik)?
Köszönöm a választ előre is.

Rexor # 2013.03.27. 14:12

Lakóingatlan esetén nem kell adót fizetni, de a bevallásban fel kell tüntetni. Illetéket, ha 1 éven belül olcsóbb lakást vesztek szintén nem kell fizetni.

cairass # 2013.03.26. 16:09

Üdvözletem!

7 évig volt a tulajdonomban egy ingatlan, melyet 11 millió forintért tudtunk eladni 2012 júliusában.
Sajnos a mostani adóbevallásom elkészítésekor felmerült bennem a kérdés, hogy vajon fel kell-e benne tüntetnem az eladást!?
1 éven túl tervezünk kisebb értékű lakást venni (5 millió forint körül), kell-e számolnunk bármiféle adóval/illetékkel az érték különbözet miatt?

Előre is köszönöm válaszukat!

senseitomi # 2013.03.22. 13:31

A 2013.január 1-jén életbe lépett illetéktörvény válzotásával kapcsoaltban szeretnék kérdezni, kérni állásfoglalást.
Esetünk a következő: 2012.aug.31-én édesanyám testvére elhalálozott, örökségül egy lakást hagyott ránk.
A jegyzőnek az öröségről szóló határozatot, papírokat 2012.december.27-én sikerült kiállítani, mely 2013-ban emelkedett jogerőre.

A törvény 3. paragrafusa szerint az illetékfizetési kötelezettség az örökhagyó halála napján keletkezik, (az ekkor hatályos törvényben 6%-os kulcs szerepelt) azonban a hatóság édesanyámat 9%-nyi illeték fizetésére kötelezte, már az idei szabályozás szerint.

ÉRdemes fellebbezni, vagy jogosan állapította meg a hatóság az idei kulccsal az illetéket?

Válaszukat előre is köszönöm!

Nyuszkó123 # 2013.03.20. 07:20

Köszönöm a válaszokat!
Azért jó lenne, ha ő intézné az ügyvédet, stb., így is elég keveset látunk az örökségből, már szinte többet költöttünk ügyvédre, mint amennyit az örökség ér.... Ő meg szépen kiadta, stb... Persze állítólag kedvességből, de gondolom kapott azért érte valamit. Mindegy, nem ez a lényeg, hanem az, hogy végre szabaduljunk meg az egésztől.... És ha lehet kis nyereséggel...
Még egyszer köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.19. 11:53

mivel egy adásvételi szerződésnél mindkét fél érdeke egyazonos

Nem éppen. Az eladó a minél magasabb vételárban érdekelt, a vevő a minél alacsonyabban. Etc.

monalisa1 # 2013.03.19. 11:44

Általánosságban a vevő gondoskodik az ügyvédről de mivel egy adásvételi szerződésnél mindkét fél érdeke egyazonos, akár az eladó is viheti az ügyvédet., jelen esetben mindkettőjök érdekét közösen képviseli.

Ha az eladási ár alacsonyabb mint a megállapított forgalmi érték akkor az ügyletből nem keletkezik jövedelem - adózni nem lesz mi után. (Persze azért "annyira" ne írjátok alacsonyra az eladási árat, feltünhet...)

Nyuszkó123 # 2013.03.19. 11:13

Az adás-vételi szerződést, és a földhivatali bejegyzést a vevőnek kell intéznie, nem? Vagy nem jól tudom? Elvileg mindenhol úgy van, hogy ha vásárolsz egy ingatlant, akkor neked kell intézned az ügyvédet, stb. Tehát ez a féltestvérünk dolga lenne.
Tehát mivel kevesebbért adjuk el, így nem kell utána adót fizetnünk? Ez biztos? Ne haragudj, de biztosra kell mennem.

monalisa1 # 2013.03.18. 18:19

Csak akkor kell szja fizetni ha többért adjátok el mint amennyi az örökség értéke. (Ügyvéd fog kelleni az adásvételi szerződés - földhivatali ügyintézésnél.)

Nyuszkó123 # 2013.03.18. 16:25

Ne haragudj, nem volt internetem. Hagyatéki leltárom nincs, viszont megtaláltam, hogy az ingatlan forgalmi értéke: 666 667 Ft. Tehát már alapban nem nagy összeg. 2009. januárban hunyt el apánk, 2010-ben örököltük, akkora zárták le a hagyatékit.
Nem az után kellene adót fizetnem, amennyiért eladom? A forgalmi érték számít inkább?

Iucundus # 2013.03.11. 16:27

Én a KBS álláspontját osztom azzal a kiegészítéssel, hogy szerintem eredeti - a telekmegosztást megállapító hatósági határozattal történt - szerzésmódnak minősül.

A tulajdonszerzés időpontját a hatósági határozat alapján történt ingatlan-nyilvántartási bejegyzés időpontja határozza meg, az adó mértékét pedig a szerzés és az adásvétel időpontja között eltelt idő alapján kell megállapítani.

Irreleváns az a kérdés, hogy a tulajdonosok köre azonos-e vagy sem, mert a dologi jog szerint eredeti szerzésmódról van szó, lényeges tulajdonságokban a régitől eltérő, új dologon - önálló építési földrészleten, amely korábban nem létezett - jön létre a tulajdonjog.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.07. 21:41

Bocs, én úgy értettem, hogy valaki megvette a társasháztól.

lajcsó # 2013.03.07. 20:05

Amennyiben a tulajdonosok köre nem változott, abban az esetben nem történt tulajdonszerzés, csupán a telekalakítást kell átvezetni az ingatlan-nyilvántartásban. Az adózás vonatkozásban osztom KBS álláspontját.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.07. 17:24

Adásvétel. Ha van jövedelem, és az időmúlás miatt sem nulla az adóalap, akkor kell adót fizetni az eladás miatt.

Iucundus # 2013.03.07. 16:21

Helló Mindenki!

A gyakorló ügyvédekehez és az adószakértőkhöz fordulok azzal a következő kérdéssel.

Milyen szerzési módnak minősül szerintetek a társasház közös tulajdonát képező telekből telekmegosztással leválasztott, és új építési telekként bejegyzett telekre a tulajdonszerzés?

A fenti módon szerzett új építési telek eladása keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget?

Álláspontom megírását mellőzöm, mert egyelőre nem szeretném az esetleg fennálló véleményeket befolyásolni.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.05. 12:41

Mikor örököltetek, és mennyi volt az ingatlan értéke a hagyatéki leltár szerint?

Hogy jön ide az ÁFA?!

Nyuszkó123 # 2013.03.05. 10:00

Sziasztok!
Szükségem lenne óriási segítségre az alábbi dologgal kapcsolatban. Apánk után hárman örököltünk egy telket, amin egy régi parasztház áll. Most én és a testvérem szeretnénk eladni a részünket a harmadik félnek, a féltestvérünknek. Mi 590 ezer Ft+Áfa összeget kértünk volna érte, de alkudozik, és csak 550 ezer Ft-ot akar adni nettó. A kérdésem az lenne, hogy mennyit kellene adóznunk fejenként mindkét esetben? Tehát ha 550 ezer Ft-ért hagyjuk, hogy vigye az egészet, akkor fejenként 275 ezer Ft járna. Ezután mennyit kellene adóznunk, illetve a másik eset, hogy ha 590 ezer + Áfa összegért adnánk el neki, akkor fejenként 374 650 Ft járna, ezután mennyit kellene adóznunk? Hogy járnánk jobban? Amúgy is már nagyon szeretnénk megszabadulni az egésztől, de azért úgy, hogy nekünk se legyen a mostaninál rosszabb a helyzetünk.
Előre is köszönöm a választ!

kodika1 # 2013.03.03. 20:23

Tisztelt Jogi Fórum!

Az értékesített ingatlanom után forgalmi értéket 2 millió forintban állapították meg, de én 10 millió ft-ért értékesítettem. Hogyan adózok? A vásárlás 1 millió forint volt, és az értékesítés öt éven belül történt. Az értékesítés és a forgalmi érték után ingatlanértékesítésből származó jövedelemadót vallok, és a 2 és 10 mó között ingatlanértékesítésből vagy egyéb jövedelem után adózók, és ehot is fizetek?


1234

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.01. 07:53

Ha jól figyeltem a januári módosításokat, akkor se adó, se illetékterhe nincs az ügyletnek. (Már ha tényleg lakóingatlanokról van szó, és egyik sem zártkerti "szerszámoskamra" például.)

vi555555 # 2013.03.01. 02:26

Azt szeretném megkérdezni,hogyha 2013. januárban eladtam egy lakást 10.100.000 forintért és nemsokára veszek egy kisebb lakást 5.800.000 forintért akkor mennyi adót ill. illetéket kell fizetnem? Az eladott lakásban 13 éve laktam egyébként. Köszönöm előre is a választ!

pudlipamacs # 2013.02.28. 10:45

Szép Napot!

Vásároltam egy ingatlant, mely hivatalosan beépítetlen területként van nyílvántartva. Használatbavételi engedély még nincs, de egy szerekezetkész ház van rajta. 1 éven belül befejezem az ingatlant. Kell-e illetéket fizetnem a NAV-nak. (szerintük kell)

porszem3 # 2013.01.30. 15:34

Szép napot Mindenkinek!

2007-ben lakást vásároltam és a lányom nevére írattam.A lakásban én lakom. Most szeretném valamilyen formában átíratni a nevemre. Esetleg ajándékozással, mert úgy tudom illetékmentesen ezt meg lehet tenni. ...viszont ennek a formának szja vonzata van- ezt olvastam valahol.
Érdeklődöm mi lenne a legoptimálisabb ebben az esetben, melyik forma költség mentes.

Köszönöm a segítséget előre is...

Üdvözlettel: Porszem

KKPiros # 2013.01.30. 07:54

Szép jó reggelt mindenkinek!

Szeretném megkérdezni egy hozzáértőtől mivel sok oldalt meglátogattam és nem jutok düllőre.

2 évvel ezelőtt a vőlegényem apukája vette egy ingatlant a párom nevére és az apuka,anyuka szokás szerint haszonélvező...

sajnálatos módon apósom 2012.novemberében elhunyt és az ingatlant alig bírjuk fenntartani mivel 2 ház van egy telken és eladásban gondolkodunk DE úgy, hogy az anyósnak egy kisebb 1 szobás lakás magunknak meg akár hitellel is egy házat és úgy hogy mind a két ingatlan a párom nevén maradjon mert az anyuja eléggé pénzéhes és kisemmizne minket állítása szerint...

Az 5 évem belül, hogy lehetne megoldani, hogy ne kelljen adót,iletékek fizetni vagy ha kell is, hogy lehet kérelmezni, hogy az összeg minimalizálásra kerüljön???

Amennyiben a két ingatlan 1 árából megvételre kerül mind a kettő után kell fizetni???

Mihamarabbi válaszukat/válaszát köszönöm

juju13 # 2013.01.29. 18:22

andika19880602
A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke – ha a törvény másként nem rendelkezik – a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%, ingatlan, illetve belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4%, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2%, de ingatlanonként legfeljebb 200 millió forint.
Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére kell alkalmazni a 4%-os illetéket, illetve az ingatlanonként legfeljebb 200 millió forintot a tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni. Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése esetén az illetékalapból az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4%-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a vagyoni értékű jog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében.
Vagyoni értékű joggal terhelt ingatlan – ideértve a tulajdonszerzéssel egyidejűleg alapított vagyoni értékű jogot – szerzése esetén a vagyoni értékű jog értékével csökkentett forgalmi értékből az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4%-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a tulajdonjog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében.

juju13 # 2013.01.29. 18:18

tengike!
a lakáshoz, lakóházhoz tartozó vagyoni értékű jog (haszon-élvezeti jog) 2013. évi átruházása esetén a számított összegből a szerzés idő-pontjától függően a következők szerint számított összeg minősül jövedelem-nek:27
A szerzés éve
A számított összeg %
2013. 0. év 100
2012. 1. év 100
2011. 2. év 90
2010. 3. év 60
2009. 4. év 30
2008. 5. év 0
Ezt a NAV honlapjáról másoltam.
Ugyanezek az arányok érvényesülnek a 2012. évi ingatlan értékesítés adózására is.