ingatlan eladás után fizetendő adó


naplo311 # 2009.02.22. 17:45

Tisztelt Fórum!

Három kérdésem lenne:

  1. Ha egy ingatlan 50%-a 8 éve, másik 50%-a 3 éve került a tulajdonomba, akkor ha eladom az ingatlant, az első 50% után nem adózok, a másik után pedig igen?
  2. Ha egy ingatlan 2004-ben került a tulajdonomba, de 2007-ben az ingatlanra "tulajdonjog feltétellel történő bejegyése" került, de 2009-ben visszakerült a nevemre (mivel a vevő nem fizetett), akkor újra el kell telnie az 5 évnek? Tehát a tulajdonjog feltétellel történő bejezése megszakította az 5 évet?
  3. Ha hozzátartozóm ingatlant vásárolt 2008 áprilisában és én pedig 2008 júniusban adtam el a saját ingaltanomat, akkor az SZJA bevallásnál élhetek a kedvezménnyel? Tehát beleszámít az eladás előtt hozzátartozó által hitelből szerzett ingalan?

Előre is köszönöm.

nandy # 2009.02.23. 12:34

Boglárka:

A bevételből levonható az illeték alapja, a fizetett illeték, a haszonélvezőnek kifizetett összeg (ami nála viszont adóköteles bevétel lesz!), hirdetés díja. Nem vonható le a közjegyzőnek fizetett díj, temetési költség.

Az aláírásomban található kalkulátorral ezek után már nem nehéz kiszámolni.

nandy # 2009.02.23. 12:36

naplo311:

  1. Igen.
  2. Az APEH értelmezése szerint igen.
  3. Nem.
Elekéva # 2009.02.24. 11:46

Kedves nandy kérlek segíts!
Két kérdéskörben szeretném a segítségét kérni, ami némiképp összefügg:
Első kérdéskör:
2004-ben kötöttünk adás-vételi szerződést egy akkor épülő társasházi lakásra. A fizetés ütemezett volt, ezért a teljes vételár kifizetéséig a földhivatalhoz tulajdonjog fenntartással történt bejegyzésre az adás-vétel. Ezt az építkezés befejeztével, ill. a teljes vételár kiegyenlítésével ( 2006-ban megtörtént ) az adás-vételi szerződés szerint le kellett töröljék. Van egy tulajdoni lapunk ami nem részletes ( úgy értem, hogy nincs rajta az ingatlan teljes előélete), ezen a nevünkre 2007 áprilisában lett véglegesen bejegyezve mindenféle feljegyzés nélkül. Ha jól emlékszem eddigre készült el a társasházi alapítói okirat ( több mint 100 lakás).
A kérdésem az lenne: mikor adhatjuk el ezt a lakást úgy, hogy ne kelljen adózzunk az eladás után. Az 5 év az mikortól számít? Beleszámít-e az, ha tulajdonjog fenntartással, de már be vagyunk jegyezve az ingatlanra. Mi van akkor, ha az eladó – a szerződéssel ellentétben nem adta be 30 napon belül a Földhivatalhoz az adás- vételi szerződést? Elég a bizonyításra az adás-vételi szerződés?
Második kérdéskör:
Tavaly októberben vettünk egy másik lakást, aminek a vételára kevesebb, mint amennyiért az előző lakást el tudnánk adni. Pl.: Eladási ár: 15 000 000 Ft , a vételár: 10 000 000 Ft. Kell-e az egy éven belül (+; -) vásárolt lakás után így illetéket fizetnünk?
Nagyon várom válaszát!
Köszönettel! Éva

nandy # 2009.02.24. 21:49

Éva:

Szja tv. 60. § (1) Az ingatlan, továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották.

Szerintem teljesen mindegy, hogy tulajdonjog fenntartással, vagy anélkül jegyeztek be. Így más idén el lehet adni a lakást (de várom boni mores, és aszinak véleményeit, mert sajnos volt egy hasonló ügyem, ahol a revizor így értelmezte - nekünk kedvezőtlen volt, neked kedvező lenne).

Mi van akkor, ha az eladó – a szerződéssel ellentétben nem adta be 30 napon belül a Földhivatalhoz az adás- vételi szerződést? Elég a bizonyításra az adás-vételi szerződés?

Nem elég. A földhivatali bejegyzés a döntő, teljesen mindegy, hogy mikor datálták a szerződést.

Kell-e az egy éven belül (+; -) vásárolt lakás után így illetéket fizetnünk?

Igen, a különbözet, 5 mFt után.

nandy # 2009.02.24. 21:52

kismatyika:

2008-tól új szabály van, mely szerint ha a lakást s zzerzés évétől számított ötödik évben (vagy utána) adod el, akkor már nem kell adót fizetni.

Nem kell bevallani sem a nullát, de én azért belevenném a bevallásba (hogy lássák, van a kiadásaimnak, pl. az új lakás vásárlásának fedezete)

Boglarka1 # 2009.02.25. 10:40

Nandy, köszönöm a segítségedet!

Igazából az a fő problémám, hogy az illetékről szóló fizetési meghagyás nincs megbontva: az összegben benne van, amit egy másik örökölt-de nem eladott ingatlan után fizettünk, továbbá ingóság (nyugdíj) után számított illeték összege is. A logikus számomra az lenne, hogy arányosítsuk, de megtehetem-e ezt saját magam vagy kérjek az APEH-től egy erre vonatkozó megbontást? Én úgy értelmezem az szja törvény vonatkozó részét, hogy nekem és az öcsémnek nem is kellene bevallanom az ingatlanértékesítést, mivel ebből nem származott jövedelmünk.(megszerzésre fordított összeg:7,5MFt>ingatlan átruházásából származó bevétel:6,65MFt, és akkor az egyéb költségekkel nem is számoltunk. Vagy rosszul értelmezem?
Édesapám viszont kapott 5,7MFt-ot a vevőktől a haszonélvezeti jogának értékesítésekor, viszont illetéket nem kellett fizetnie, így fizetési meghagyáésban nem szerepel a haszonélvezeti jogának megszerzésre fordított összege. Ugyancsak nem szerepel az öröklésről szóló közokiratban sem. Akkor az ő bevallásában a bevételt annak 75%-ával kellene csökkenteni? A vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem pedig a különbözet 90%-a? És azután kellene fizetni a 25% adót?

lalika78 # 2009.02.25. 16:23

Sziasztok fórumozok.
Az lenne a kérdésem hogy van egy ingatlanom amit 1 éve örököltem és most fizetem utána az illetéket.Ezt az ingatlant el szeretném adni ,de csak áron alul tudom el adni.Az illeték kiszabásakor meg állapított áron alul,az az a szerzett értéken alul.Szeretnék minél hamarabb meg szabadulni tőle és azért adom olcsóbban.
Ilyenkor ha áron alul adom el akkor ugye nem kell adóznom utána hiszen nem keletkezik jövedelmem.Vagy ez nem igaz és el kell bizonyos időnek telnie hogy a nevemen van az ingatlan,és csak utána adómentes?Vagy öröklésnél ez nem így van ?
Köszönöm a választ.
Üdv:Lalika78

gaborita # 2009.02.25. 18:06

Sziasztok fórumozok.
2007ben 3an örököltünk egy ingatlant ami után 2008-ban az illetékek megfizettük/ 3 mill után /.2008 öszén eladtuk 3 mill ért .kérdésem kell e adót fizetnünk utána
előre is köszönök minden segitséget
Gábor

monalisa1 # 2009.02.25. 19:17

Az eladásból bár van bevétel, de jövedelem nincs, így adófizetési kötelezettség nincs. Ennek ellenére a tárgy évi szja bevallást el kell készíteni, különben később probléma adódhat a pénz eredetét illetően.

Monalisa
laikus hozzászóló

Elekéva # 2009.02.26. 21:19

Köszönöm!
Éva

ricsi73 # 2009.02.28. 07:16

Sziasztok fórumozók !

Kérem aki tudja a választ a kérdésemre szíveskedjen válaszolni. 2004. decemberében eladtam egy családi házat mely eladásból 8 millió forint jövedelmem keletkezett. 2005-ben építkeztem és a teljes keletkezett jövedelmet az új ingatlan építésére használtam fel így bár adóbevallást készítettem a jövedelemről de adót nem fizettem be.
Amennyiben most eladnám az új építésű ingatlanomat ( nem drágábban mint amennyibe az építés számlákkal igazolhatóan került ) tehát elvileg nem keletkezne most jövedelmem be kell-e számítanom a korábban keletkezett jövedelmemet. Pontosabban a 2004. évet figyelembe kell-e venni az adó elévülés szempontjából ( 2004-2008 között elvileg eltelt az öt év ) vagy az még ebben az évben sem évült el ?
Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv. Richárd

nandy # 2009.02.28. 12:20

Szja. tv. 62. § (7) Az Szja tv. 2008. január 1-je előtt hatályos rendelkezései szerint lakásszerzési kedvezménnyel szerzett lakás átruházása esetén a (6) bekezdés alkalmazásában számított összegbe be kell számítani a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget, ha az ilyen lakás átruházása a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében vagy azt követő negyedik naptári év utolsó napját megelőzően történt.

Mivel a kedvezmény érvényesítésének éve: 2005, ezért 2009.12.31-ig ne add el.

aszinak # 2009.02.28. 12:34

ricsi73

Ha a lakásodat a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében (jelen esetben ez a 2005. év) vagy az azt követő negyedik év utolsó napját (jelen esetben ez 2009. december 31.) megelőzően adod el, akkor az eladásból származó adóköteles jövedelem kiszámításakor figyelembe kell venned a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget is, vagyis azt az összeget ami után az adót nem fizetted meg.

A lakásszerzési kedvezményt a bevallásodban érvényesítetted, így a bevallás évét a 2005. évet kell a kedvezmény érvényesítése évének tekinteni – nem a jövedelem szerzésének évét a 2004. évet –, és a négy évet ehhez viszonyítva kell számolni.

Jogszabályi háttér:

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXXVII. törvény (Szja tv.) 2008. január 1. napjától hatályos 62. § (7) bekezdése szerint:
Az Szja tv. 2008. január 1-je előtt hatályos rendelkezései szerint lakásszerzési kedvezménnyel szerzett lakás átruházása esetén a (6) bekezdés alkalmazásában számított összegbe be kell számítani a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget, ha az ilyen lakás átruházása a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében vagy az azt követő negyedik naptári év utolsó napját megelőzően történt.

aszinak # 2009.02.28. 12:36

Hoppá! nandy gyorsabb volt:)

cserko # 2009.03.02. 13:18

Üdv Mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne, hogy az idén nevemre kerül egy ingatlan felének az 1/3-da, napokon belül közjegyzőnél lesznek a papírok. Mi az örökösök ezután elszeretnénk adni mielőbb és ugye ebből jövedelmem lesz kb 900 000 ft
Azt szeretném megkérdezni, ezután az összeg után kell adót fizetnem?
Megköszönném a mielőbbi válaszokat!
ÜDV!

nandy # 2009.03.02. 14:17

A bevétel és a jövedelem nem ugyanaz!
Ha 900.000,-Ft a bevételből a részed, akkor abból levonható a szerzési érték. Ha utóbbi több volt, mint az eladási ár, akkor nem keletkezik jövedelem, nincs mi után adózni.
Ha kevesebb a bevételnél a "költség", akkor a különbözet után kell adót fizetni - majd 2010-ben, ha idén adod el.

cserko # 2009.03.02. 14:36

Köszi szépen a gyors választ.
Mindenjót!

Veron30 # 2009.03.02. 21:10

Kedves Fórumozók!

Az alábbiakban szeretném segítségeteket kérni:

Ha 5 éven belül vásárolt lakásom értékkülönözet nélkül elcsrélem egy másik ingatlanra, kell fizetnem SZJA-t?

A válaszokat Előre is Köszönöm!
Veron

annah # 2009.03.02. 22:20

Üdvözlet Mindnyájatoknak!
Némi tanácsra szorulok, így még nem jártam, noha eladtam-vettem már néhány lakást. Eladnám a 2 éve épített házunkat, melyben tulaj az anyukám is. A két eladott lakás ellenértékén felül hitelre is szükségem volt.Ha most értékesítem az ingatlant, "papíron" keresek rajta néhány milliót.Csak hát én a hitelt és kamatait készülök visszafizetni a banknak a jelenlegi árfolyamon. Terhel-e SZJA fizetési kötelezettség ez után?Tulképp jövedelmem -ugyebár- mégsem képződött(dik). (logika szerint nem,de ez nem logikus ország)

  • még valami: Ajándékozhatja-e illeték nélkül édsanyám a testvérem potenciális "örökrészét" az értékesített tul.hányada után?

Nagyon köszi: Annah

vikica4 # 2009.03.04. 08:07

a kérdésem a következő:van egy zártkerti ingatlanom amit most kívánok eladni Ebben az ingatlanban lakott az apám aki most tölem értéknővelő beruházás néven 2,5 millió forintot követel.ezt az összeget az eladáskor kell fizetnem ,ezt én letudom vonni az adó alapból?
Egyébként ezt az összeget egy bírósági igazságügyi szakértő állapította meg. mert jelenleg a bírósági tárgyalások is folynak.És milyen jogcímen kéne átadnom ezt az összeget ,hogy neki ezután adóznia keljen?

ricsi73 # 2009.03.04. 09:03

Köszönöm a választ aszinak !

Üdv Richárd

petronka # 2009.03.04. 18:48

Kérdésem a következő
a lakás 1991-ben lett a tulajdonom mert a nagymamám rám íratta a lakást.Nos 2008-ban a fele lakást eladtam 1600000 Ft-ért és egy háztartásban lakom a vevővel együtt. az a kérdésem mennyi adót kell fizetnem, vagy kell-e ? köszönöm.

nandy # 2009.03.04. 19:21

Veron:

Az attól függ, hogy mennyi a csereszerződésben szereplő érték, és mennyiért vetted a cserélendő lakást.

Mert attól még keletkezhet jövedelmed (elvileg), hogy "szőrén" cseréled a lakást.

nandy # 2009.03.04. 19:25

annah:

Dehogynem logikus. Amikor hitelt vettél fel, az neked bevétel volt. Most, hogy visszafizeted, kiadás lesz.

Az eladásból származó jövedelem kiszámításánál viszont mindegy, hogy vettél-e fel hitelt. Nem vonhatod le. De "bevételként" sem kell pluszban leadózni.